Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 145 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 06.12.2014 11:20:35   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
teta píše:
Prepáč, ak som sa ťa dotkla, chcela som pomôcť. Aj po prirodzenej stránke niektoré veci škodia psychike. Človeka uzatvárajú do seba a má nepríjemné pocity ako ich opisuješ.
.
ale co, nedotklo sa ma to :)
Toto mi inak pride ako ta krestanska posadnutost sexom. Ja napr na to vobec nemyslim. Ked to na mna parkrat do mesiaca pride, tak ok a dalej neriesim. Je to prirdzene a robia to aj male deti sami od seba a nemaju z toho ziadnu traumu, az pokym im dospeli nevsugeruju, ze za to pojdu do pekla. Az po takomto rozhovore zacnu mat z toho deti pocity viny a hanby. Kdezto krestan ked to spravi, tak sa tym trapi a obvinuje sa a neviem co, tak jasne, to ma zly vplyv na jeho psychiku.
U knaza som bola este v lete minuleho roka (2013) a chcela som riesit svoje problemy, ktore nastali hned po birmovke. Chcela som s nim riesit aj teoreticke otazky. Jeho rekacia "to by som teraz neriesil". Len mi poradil, aby som sa modlila a ze to prejde samo od seba. Tak fajn. Cakam.

Poslať 06.12.2014 11:34:43   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11972 príspevkov
Citácia:
chcela som riesit svoje problemy, ktore nastali hned po birmovke.
ake problemy ?
iny pohlad na hriech alebo Tvoje hladanie alebo co ?

Poslať 06.12.2014 11:41:48   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 646 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
no nie som vobec presvedcena o objektivnej pravdivosti krestanstva (toto povazujem za klucove)
jedna z ciest je experimentalna skusenost s krestanstvom
Neviem, co myslis pod pojmom experimentalna skusenost. Tu som mala, pred rokom a pol som absolvovala birmovku. Potom prisla na mna obrovska tma, o ktorej sa tu nejdem znova rozpisovat. Bolo to nieco ovela vacsie a silnejsie nez obycajne obdobia sucha. UPLNE som stratila kontakt s Bohom. A vysli na povrch aj vsetky pochybnosti, ktore som o krestanstve mala, len som ich potlacala. A uvedomila som si, ze som nikdy skutocne neverila.
Este po tej birmovke sa u mna zacali prejavovat symptomy obsesivno-kompulzivnej poruchy. Cele dni som myslela len na to, aby som nezhresila, stalo sa zo mna uzkostne klbko nervov. Mala som urcity pocet modlitieb (stale sa zvysujuci) ktore som sa musela za den pomodlit, inak som bola presvedcena, ze Boh este viac ublizi mne a mojej rodine. Stale som mala ten dojem, ze musim ukludnovat Bozi hnev a zacala som byt zufala.
Pri tom vsetko sa vsak moja realne viera uplne stratila. Ja som uz nevrila v Boha, ale mala som strach tie modlitebne ritualy porusit. Zmenilo sa to na cistu OCD, ako ked niekto nesmie stupit na ciaru na chodniku, alebo si musi 17x denne umyt ruky stojac na lavej nohe. Pritom vie, ze to co robi je blbost, no jednoducho s tym nemoze prestat.
Taky efekt na mna mala konverzia.
Teraz je to uz lepsie, uz nemam stavy zufalstva a som na tom psychicky o dost lepsie. Akurat ze ta realna viera sa nevracia. Modlitba pre mna ostava v rovine ritualu, z porusenia ktoreho mam uzkost.
Na temu katolickej bioetiky som nieco precitala a hoci to dava miestami zmysel a je to pekne. nepresvedcilo ma to. Ked tak je to cesta len pre katolikov, ktori tomu veria, ale nepride mi to aplikovatelne na celu populaciu.
Pytas sa na konkretne veci. tak napr nemam nic proti spoluzitiu homosexualov. Poznam niekolko slusnych parov, ktori ziju poctivym a slusnym zivotom a su vzajomne verni a nevidim dovod, preco by svoj vztah nemohli z prkatickych pravnych dovodov legalizovat.
Dalej eutanazia. Tu som proti vseobecnemu zakonu, ktory by ju povoloval lebo ludia by to mohli zneuzit, ale viem si predsatvit urcite situacie, kde by to mohla byt pre cloveka najhumannejsia cesta.
A samozrejme si myslim, ze puzivanie kondomu je v manzelstve uplne ok, je to prejav zodpovednosti.

Poslať 06.12.2014 11:47:24   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
slovick hriech poachdza z lukostrelby (v hebrejskom originali) a znamena minut ciel
hriech teda znamena ze clovek nedosiahne to najlepsie to co ma pre neho priprevene Boh
ale len nieco o dost podradnejsie na jeho vlastnu skodu

konkretne v pripade sexu a veci s tym suvisiacich to napriklad znamena sebavedomie z toho ze dokazem zvladat vlastne hormony
a tiez plati ze problemv oblati sexuality moze znamenatv skutocnosti uplne iny hlbsi problem a povrchovy(zjavny) hriech je len cervena kontrolka niuecoho hlbsieho (napr korena hriechi ktorym moze byt chybne uvazovanie a postoj alebo aj zdravotneho problemu alebo psychickeho atd atd atd)
ale presnejsie sa to da tazko povedat ked blizsie nepoznas toho cloveka a jeho problemy

Poslať 06.12.2014 11:52:41   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 646 príspevkov
neviem ti to vysvetlit. Neviem, co k tomu dodat uz.

Poslať 06.12.2014 11:56:23   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
Cele dni som myslela len na to, aby som nezhresila, stalo sa zo mna uzkostne klbko nervov.
Stale som mala ten dojem, ze musim ukludnovat Bozi hnev a zacala som byt zufala.
tak to si sa dopustila najvacsieho hriechu:
neverila si v boziu lasku
celkom vazne
vsetko ostatne su daleko mensie hriechy ako toto
zrejme mas nespravny nazor na to aky Boh je
pretoze takyto rozhodne nie je
nasou snahou nema byt nezhresit(hoci hriechu sa mame samozrejeme vyhybat) ale nasou prioritou ma byt milovat Boha a bliznych co najviac a to ci uz plnenim si stavovskych povinnosti (skola a praca) alebo konkretnou laskou voci ludom okolo Teba (obe veci sa mimochodom prelinaju aj laska aj povinnost do jedneho celku)
klasicky to vyjadrili mnisi
Citácia:
MODLI SA
PRACUJ
STUDUJ
Citácia:
nemam nic proti spoluzitiu homosexualov. Poznam niekolko slusnych parov, ktori ziju poctivym a slusnym zivotom a su vzajomne verni
urcite je to lepsie ako promiskuita
ale nie je to rovnake ako manzelstvo a ani principialne nemoze byt

Poslať 06.12.2014 11:57:11   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 646 príspevkov
Pre mna sa cely zivot tocil len okolo hriechu a zacala som mat nutkave myslienky, o ktorych som si myslela ze su od Boha. Typu chod sem, sadni si sem, teraz sprav toto...Boli to uplne malichernosti. Cely den som zila v uzkosti z toho, ze musim byt extremne mila aj na svoju skodu. Uz som nemala skor ziadnu slobodnu volu. Moje dni sa stali snahou o dodrzanie ritualov a posluchanie nutkavych myslienok. A cim viac som to robila, tym viac moja viera chladla az som ju stratila uplne. Uz som to nemohla vydrzat.

Poslať 06.12.2014 11:58:07   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
Cele dni som myslela len na to, aby som nezhresila, stalo sa zo mna uzkostne klbko nervov.
Stale som mala ten dojem, ze musim ukludnovat Bozi hnev a zacala som byt zufala.
celkom vazne
zrejme mas nespravny nazor na to aky Boh je
pretoze takyto rozhodne nie je
nasou snahou nema byt nezhresit(hoci hriechu sa mame samozrejeme vyhybat) ale nasou prioritou ma byt milovat Boha a bliznych co najviac a to ci uz plnenim si stavovskych povinnosti (skola a praca) alebo konkretnou laskou voci ludom okolo Teba (obe veci sa mimochodom prelinaju aj laska aj povinnost do jedneho celku)
klasicky to vyjadrili mnisi
Citácia:
MODLI SA
PRACUJ
STUDUJ
Citácia:
nemam nic proti spoluzitiu homosexualov. Poznam niekolko slusnych parov, ktori ziju poctivym a slusnym zivotom a su vzajomne verni
urcite je to lepsie ako promiskuita
ale nie je to rovnake ako manzelstvo a ani principialne nemoze byt

Poslať 06.12.2014 12:00:27   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 646 príspevkov
Ano, neverila som v Boziu lasku. A vpodstate neverim dodnes.

Poslať 06.12.2014 12:10:48   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
asi to vyplyva z toho ako chapes Boha

mozno by to chcelo dat si otazku
Aky je Boh naozaj? ako ho mam chapat spravne?

mimochodom je o tom zaujimava knizka
Falosne predstavy o Bohu
najdes na nete aj v elektronickej podobe
a este nieco som videl aj na stranke Spolocenstva Domu sv Martina(Skripekovci)

https://www.google.sk/search?q=Falosne+predstavy+o+Bohu&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&channel=rcs&gws_rd=cr&ei=QuSCVLOBLIasU7u_g_AP

Poslať 06.12.2014 12:15:43   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
http://illes.blog.sme.sk/c/12938/Falosne-predstavy-o-Bohu.html

S použitím myšlienok K. Frielingsdorfa a obrázkov V.J., za výdatnej pomoci M&Co.

http://www.martinus.sk/?uItem=107273
Obrázok

http://mladez.cbpo.szm.com/temy/NespravnepredstavyoBOHU.doc
http://files.faraboleraz.webnode.sk/200000151-b8be2b9b7e/Falosne-predstavy-o-Bohu.doc
https://app.box.com/shared/nfg29xdnnq

Poslať 06.12.2014 12:32:10   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3711 príspevkov
Chytila si nejakú duchovne zlú spiritualitu zameranú na seba a hriech. Je mi to ľúto. Modlime sa za teba.
Fakt nikam necestuješ? Čo takto ísť na Taizé v Prahe, lebo skúsenosť s Bohom dáva krídla.
Temnoty môžu prísť, otázka, čo je ich príčinou, či je to naša chyba, alebo či je to Božie vedenie.
Misojogi má pravdu, že postoj malého dieťaťa - dôvera a pokora tiež je na tieto veci dôležitá.
Jéj, akoby som Ti priala obnovu ducha vo sv. spovedi!

Poslať 06.12.2014 12:48:54   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 646 príspevkov
Ja predsa TEORETICKY viem, ze Boh je dobry.
Aj som s nim mala autenticke zazitky. Keby som tie zazitky nemala, nikdy by som nevstupila do KC. Lenze niekto akoby to zo dna na den vymazal z mojej hlavy, srdca, spomienok. Odrazu to vsetko bolo PREC. Uz to necitim, nevnimam a spomienky su ako zabery zo stareho nemeho filmu kde hral niekto cudzi. Viem len teoreticky podla pouciek, ze Boh by mal byt laska. Lenze je to obycajna teoria ktora ma uz neoslovuje, nechyta ma to za srdce. A nie je to o tom, ze som nevdacna (viem ti teoreticky vymenovat x dobrych veci) ale nedotyka sa to vobec mojho srdca. Je to vsetko naucene, strojene, mrtve.
Ako sa mozes prinutit niekoho milovat?
Predsa teoriu o Bozej laske a Janovi 3:16 ovlada kazde male dieta co chodi na nabozenstvo.
Ale nieco ine je to vediet ako poucku a nieco ine je tomu verit/doverovat v to.
Kazdopadne vdaka za tip na knizku, pocula som uz o nej.

Poslať 06.12.2014 17:42:26   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
teta píše:
Čo takto ísť na Taizé v Prahe, lebo skúsenosť s Bohom dáva krídla.
Boh byva v Prahe ? :)

Poslať 06.12.2014 17:48:36   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
misojogi píše:
celkom vazne
Tak urcite ... :)
V Jeho lasku neverim ani ja - a nemam ziadne pocity uzkosti!

[ Príspevkov: 145 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť