Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 254 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.01.2019 23:36:10   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 336 príspevkov
romanh
Citácia:
To je ale v rozpore s cirkevnou neomylnosťou.
Pripúšťaš teda, že na miestach kde to v cirkvi nie je v poriadku, tam to treba napraviť?
Mám pocit, že si cirkevnú neomylnosť vykladáš dosť voľne. Koluje taká legenda, že keď sa František z Assisi pýtal Boha čo má urobiť, tak mu Boh povedal "oprav môj dom". Iste to poznáš, začal opravovať kostol, ale Boh chcel, aby opravoval Cirkev. Neznamenalo to však žiadnu výčitku voči neomylnosti alebo náuke. Ja som mal tiež na mysli všeobecný neporiadok plynúci z ľudských hriechov. Napríklad schizmu s pravoslávnymi alebo oddelenie protestantov, občasnú netransparentnosť a pod.

Citácia:
Boh má všetko pod kontrolou. Ale cirkev nie. Preto Boh používa na svoj plán ľudí, ktorí sa mu klaňajú v duchu a v pravde a nie cirkevnými titulmi. Tou skutočnou cirkvou sú pokorní a úprimní ľudia vo viere a nie Rímska cirkev. A o to ide.
Ak dozreje čas a začneš sa vo svojom štúdiu venovať ekleziológii, tak iste zistíš, že toto tvoje tvrdenie nemá oporu nikde, ani v Písme, ani v Tradícii.

Citácia:
Je švanda že mne Ducha Svateho odopieras a koncilom ho prisudzujes.
Uvedom si jednu vec. Dobre o tom premýšľaj a pochop, že ak odmietneš neomylnú Cirkev, ktorú Pán ochraňuje pred bludom, tak ju musíš zákonite nahradiť niekým alebo niečím iným neomylným. Tragédia tvojho "precitnutia" z katolíckej cirkvi Ťa vohnala do náručia vlastnej neomylnosti, teda sám sebe si sa stal pápežom. Lebo ak naozaj veríš tomu, že Duch svätý Ťa vedie v otázkach viery, tak musíš veriť aj tomu, že Ťa vedie neomylne. Teda potom napríklad mne už netreba sa namáhať, všetko skúmať a dobrého sa držať, lebo ak mám istotu v tebe, že Ťa Duch svätý vedie, tak potom mi úplne stačí, aby som veril všetkému tomu, čomu Ty veríš. Nepotrebujem ani čítať Bibliu, ani skúšať tvoju vieru, ani o nech pochybovať, lebo je neomylná, nakoľko Duch svätý by Ťa hádam nevyučoval bludu.

Citácia:
Ja netvrdím, že všetky koncily nemajú DS. Ja tvrdím, že všetko treba skúmať v DS a čo je dobré toho sa držať. Ale tomu v Rímskej corkvi bráni neomylnosť, lebo nie je tu žiaden mechanizmus na rozlišovanie a na nápravu.
No ale teraz teda povedz, aký je v tebe a tvojom prípade mechanizmus na rozlišovanie a nápravu? Ak raz vieš, že niečo Ti Duch svätý zjavil alebo naučil, tak aký ešte potrebuješ mechanizmus a akú nápravu? To by si potom sám musel priznať, že buď:
1, Duch svätý Ťa naučil zle, chybne, že sa pomýlil a to by bolo vzhľadom k vlastnostiam Ducha svätého dosť nepredstaviteľné
2. alebo to o čom si si myslel, že Ťa naučil Duch svätý, Ťa v skutočnosti nenaučil Duch svätý, ale až to druhé, ktoré napráva to prvé Ťa naučil Duch svätý. Ale ak priznáš, že nevieš celkom dobre rozlíšiť kedy Ťa učí Duch svätý, lebo si musel urobiť nápravu, tak potom kde môžeš zobrať tú istotu, že druhý krát Ťa učí už skutočne Duch svätý, čo ak to bude až tretí krát, keď budeš musieť urobiť nápravu nápravy???
Teda buď priznáš, že Ťa vedie Duch svätý a potom musíš priznať, že si neomylný aj keď si hriešny, alebo musíš priznať, že si omylný, ale v tom prípade nevieš či a kedy Ťa vedie Duch svätý a teda nevieš či ideš po ceste spásy alebo zatratenia.

Citácia:
To som nijdy netvrdil. Aj hriešny človek môže mať pravdu. Ale ja tvrdím, že do očí bijúci hriešnik nie je vedený DS a preto jeho rozhodnutia nie sú neomylné.
V Rímskej cirkvi je totiž možné, aby hriešnikovo vyjadrenie bolo neomylné. A to je chyba.
Do očí bijúci pápež - hriešnik nie je vedený Duchom svätým, aby páchal hriechy, ale je pod dohľadom Ducha svätého, aby neučil blud. Ak Ťa vedie Duch svätý ako si presvedčený, tak potom aj v tvojej vlastnej cirkvi, ktorou si Ty sám je možné, aby hriešnikovo vyjadrenie /teda tvoje, lebo si hriešnik/ bolo neomylné. Nemyslíš?

Citácia:
Práve preto nie je nikto môj učiteľ. Ale môj rozum ktorý posudzuje a hľadá pravdu a DS, ktorý ma vedie.
No hovorím, veď Ty si pápež. Stačí počúvať teba a budeme spasení, lebo Duch svätý by Ťa predsa neuviedol do omylu?

Citácia:
Lenže Rímska cirkev nepripúšťa, že sa môže mýliť.
A Ty hádam pripúšťaš, že vo veciach, v ktorých Ťa vedie Duch svätý sa môžeš mýliť?

Citácia:
A tak radšel prekrúti zrkadlo, aby obraz pasoval na jej vyhlásenia - viď doplnenie apokryfných kníh do biblie napr., alebo neomylnými ničím nepodloženými tvrdeniami.
To je zaujímavé. To aké knihy majú byť v Biblii musela rozhodnúť nejaká autorita. Autorita, ktorej asi veríš aj Ty, že ju viedol Duch svätý. Ako teda máme si byť istí, že sú tam tie správne? Kto si myslíš, že rozhodol o tom, ktoré knihy sú inšpirované a ktoré nie a kedy sa to stalo?

Poslať 12.01.2019 10:07:49   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18499 príspevkov
stefan píše:
Uvedom si jednu vec. Dobre o tom premýšľaj a pochop, že ak odmietneš neomylnú Cirkev, ktorú Pán ochraňuje pred bludom, tak ju musíš zákonite nahradiť niekým alebo niečím iným neomylným.
Preco ?

Poslať 12.01.2019 10:56:09   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 12236 príspevkov
legionar píše:
stefan píše:
Uvedom si jednu vec. Dobre o tom premýšľaj a pochop, že ak odmietneš neomylnú Cirkev, ktorú Pán ochraňuje pred bludom, tak ju musíš zákonite nahradiť niekým alebo niečím iným neomylným.
Preco ?
neviem preco ale fakticky to RomanH urobil, neomylneho papeza nahradil vlastnym neomylnym rozumom
asi to nejako vyplyva z celkoveho pristupu ci myslenia
======================================================

Citácia:
Vztahy medzi krestanmi boli na zaciatku postavene na uplne inej baze:
"KRUH Jezisovych nasledovnikov", ktoreho stredom bol Jezis.
V kruhu mal kazdy do stredu ROVNAKO DALEKO.
vobec to tak nebolo precitaj si Pismo
v strede bol Jezis a okolo neho boli 12 apostoli, potom bolo 72 inych ucenikov a apotom boli ostatni ucenici a nakoniec sympatizanti
apostoli dokonca volil Mateja namiesto zosnuleho Judasa, aby ho nahradil v jeho urade.

Citácia:
Mna by zaujimalo, ako ta omsa vypadala PRED Tridentom. O dost pred ...
Tipujem, ze 'o dost pred Tridentom' nevypadala omsa NIJAKO - pretoze ziadna neexistovala !
Nepamatam sa, ze by Jezis napisal "manual na akukolvek omsu" ... :D
katolicka omsa vychadza zo zidovskej liturgie a obradov, hoci samozrejme tvorivo spracovana a upravena podla krestanstva
napriklad eucharistia je treti kalich tzv Sederovej vecere (na Velku noc)

Prve zaznamy sv omse - eucharistickej modlitby su niekedy 2-3 storocie (napr Hypolit alebo Apostolske konstitucie a dalsie spisy atd)
Dnes je to ako 2 kanon sv omse (su 4 rozne zakladne druhy kanonu, cize euchar modlitby pocas sv omse)
presnejsie by vedel napisal Didy, ale ten tu uz dlho nebol, tieto veci spominal v nejakej starsej diskusii

Poslať 12.01.2019 10:56:20   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 12236 príspevkov
Citácia:
Citácia:
Je švanda že mne Ducha Svateho odopieras a koncilom ho prisudzujes.
Uvedom si jednu vec. Dobre o tom premýšľaj a pochop, že ak odmietneš neomylnú Cirkev, ktorú Pán ochraňuje pred bludom, tak ju musíš zákonite nahradiť niekým alebo niečím iným neomylným. Tragédia tvojho "precitnutia" z katolíckej cirkvi Ťa vohnala do náručia vlastnej neomylnosti, teda sám sebe si sa stal pápežom. Lebo ak naozaj veríš tomu, že Duch svätý Ťa vedie v otázkach viery, tak musíš veriť aj tomu, že Ťa vedie neomylne. Teda potom napríklad mne už netreba sa namáhať, všetko skúmať a dobrého sa držať, lebo ak mám istotu v tebe, že Ťa Duch svätý vedie, tak potom mi úplne stačí, aby som veril všetkému tomu, čomu Ty veríš. Nepotrebujem ani čítať Bibliu, ani skúšať tvoju vieru, ani o nech pochybovať, lebo je neomylná, nakoľko Duch svätý by Ťa hádam nevyučoval bludu.
velmi velmi vystizne
Citácia:
Ale ja tvrdím, že do očí bijúci hriešnik nie je vedený DS a preto jeho rozhodnutia nie sú neomylné.
staci ked DS zaposobi ze ten clovek nebude nic ucit aspon nic nepokazi
a rozlisuj vieroucne rozhodnutie a organizacne, neomylne su len tie vieroucne
Citácia:
V Rímskej cirkvi je totiž možné, aby hriešnikovo vyjadrenie bolo neomylné.
ak hriesnik v lubovolnej denominacii cita nahlas bozie slovo tak hovori neomylne slova aj keby bol akykolvek velky hriesnik, nemysli si?
Citácia:
Citácia:
Práve preto nie je nikto môj učiteľ. Ale môj rozum ktorý posudzuje a hľadá pravdu a DS, ktorý ma vedie.
No hovorím, veď Ty si pápež. Stačí počúvať teba a budeme spasení, lebo Duch svätý by Ťa predsa neuviedol do omylu?
klasicky blud - neomylnost rozumu. DS je viac ako nas rozum (hoci rozum je dolezity aj podla RKC aj podla NZ)
Citácia:
Citácia:
V Cirkvi putujúcej veľa vecí nie je v poriadku, veď ju predsa tvoria slabí hriešni ľudia. Raz je to lepšie inokedy horšie.
To je ale v rozpore s cirkevnou neomylnosťou.
Roman rozlisuj vieroucne omyly a orgnizacne neporiadfky , nie je to to iste
Aj zlodej moze vyhlasit ze kradez je hriech a bude mat pravdu, hoci sam je hriesny, kona teda zle ale co hovori je pravda
Citácia:
Boh má všetko pod kontrolou. Ale cirkev nie.
nechapem, preco ma Boh pod kontrolou vsetko a akurat cirkev nema? nechapem

Citácia:
Ja netvrdím, že všetky koncily nemajú DS. Ja tvrdím, že všetko treba skúmať v DS a čo je dobré toho sa držať. Ale tomu v Rímskej cirkvi bráni neomylnosť, lebo nie je tu žiaden mechanizmus na rozlišovanie a na nápravu.
ty si sam, kdezto uz samotny koncil predstavuje kopec ludi ktori sa navzajom koriguju a este k tomu vacsinou respektuju aj minulost cize korekcia nazormi ludi z minulosti ktori neboli pod vplyvom dnesnej doby. urcite je to daleko vascia vyvazenost ako ty sam ojedinely bojovnik
Citácia:
Citácia:
navyse tvoj nazor ze vsetci ktori pocuvaju DS maju rovnaky nazor je mytus
Verím, že to mýtus nie je. Akurát všetci do slov DS primiešavame vlastné postoje a charakter, ktoré slová DS prekrúcajú.
Chýba tu skutočná pokora a skutočné načúvanie DS
ako si mozes byt isty ze prave ty si sa vyhol primiesavaniiu vlastnych postojov nazorov a chyb charakteru do pocuvania DS? Ako si mozes byt isty ze mas dost pokory?
a ked uz, ako mozes vediet ze co je spravne a co je primiesane? ako to rozlisit?
Citácia:
Lenže ak DS bude brániť cirkevná neomylnosť, nikdy k tomu nedôjde.
preco si myslis ze cirkevna neomylnost je blok pre DS?
preco ext post nespochybniot napriklad NZ ? alebo akekovlek ine rozhodnutie lubovolneho koncilu? vratane toho prve v Jeruzaleme kde sa rozhodlo o zruseni obriezky - ak to bolo mylne tak sa predsa treba ist obrezat - kde mas potom istotui ze aspon vtedy sa nemylili?

Citácia:
Lenže Rímska cirkev nepripúšťa, že sa môže mýliť.
rozlisuj vieroucne veci a organizacne, navyse neomylne nie su vsetky vieroucne ale len tie ktore dozrelli ako neomylne a cela cirkev sa na nich zhodla (cize koncil)

Citácia:
Už len sa pozri aké protesty vyvovlala zmena tridentskej omše. A aké protesty ešte musia prísť, abz sa skutočne všetko dalo doporiadku.
opakujem sa rozlisuj vieroucne veci a organizacne liturgia nie je neomylna vec
naopak prave na tomto vidis ake tazke by bolo presadit do cirkvi nieco v rozpore s tradicou
mysli si ze by bolo lahke nieco taketo presadit v prvych storociach cirkvi? hlavne ked trpela prenasledovanim?
podla mna je nezmysel verit ze prvi krestania len tak lahko podliehali vplyvu pohanstva, skor naopak hadali sa este viac ako teraz o tridentskej versus novej liturgii - cirkev je naozaj kolos s velkou zotrvacnostou ale prave preto dobre strazi nemennu pravdu bozieho slova staci sa drzat toho co ucili apostoli - a PRESNE TO CIRKEV aj robi po celych 2 000 rokov

Poslať 12.01.2019 13:23:49   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 18499 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Vztahy medzi krestanmi boli na zaciatku postavene na uplne inej baze:
"KRUH Jezisovych nasledovnikov", ktoreho stredom bol Jezis.
V kruhu mal kazdy do stredu ROVNAKO DALEKO.
vobec to tak nebolo precitaj si Pismo
v strede bol Jezis a okolo neho boli 12 apostoli, potom bolo 72 inych ucenikov a apotom boli ostatni ucenici a nakoniec sympatizanti
apostoli dokonca volil Mateja namiesto zosnuleho Judasa, aby ho nahradil v jeho urade.
Akom "urade" ? :lol:
Jezis si vybral POMOCNIKOV na sirenie svojich myslienok, lebo vedel, ze keby to robil sam, nebude to take efektivne.
Ale aj obycajny stotnik kludne k Nemu pristupil a poziadal Ho o pomoc (=nemal k nemu daleko, nemusel dodrziavat URADNY POSTUP, nemusel prosit o pomoc pomocnika).
A to ani dokonca nebol sucastou toho "kruhu" (=cirkvi) ... :D
Magdalena mu kludne umyla nohy, nemusela si pytat povolenie od nejakeho "uradnika Kristovho" (ti sa dokonca nad tym pohorsovali).
Cize "blizkost k Jezisovi NAPRIEK voli jeho 'uradnikov' " vtedy pekne fungovala ...

Poslať 12.01.2019 13:34:52   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 12236 príspevkov
Citácia:
Akom "urade" ? :lol:
NZ pise ze jeho urad nech preberie iny
Citácia:
le aj obycajny stotnik kludne k Nemu pristupil a poziadal Ho o pomoc
Magdalena mu kludne umyla nohy, nemusela si pytat povolenie od nejakeho "uradnika
Cize "blizkost k Jezisovi NAPRIEK voli jeho 'uradnikov' " vtedy pekne fungovala ...
a dnes kde vidis problem? Kristov uradnik je na organizaciu cirkvi(to ucite uznas ze nico treba), ale k Jezisovi ma stale pristup kazdy ....
Kde vidis problem?

Poslať 12.01.2019 16:15:53   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 18499 príspevkov
misojogi píše:
... ale k Jezisovi ma stale pristup kazdy ....
Kde vidis problem?
Problem vidim v tom, ze tu ziadneho Jezisa nevidim a od 'pomocnikov' nic nepotrebujem ... :D

Poslať 12.01.2019 17:10:08   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 12236 príspevkov
ale toto je nieco ine ako povodna otazka :oops:

Poslať 14.01.2019 12:38:50   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
Štefan, svoje myslenie korigujem a neustále skúmam.
Tu už ide naozaj o spätné inžinierstvo, pretože veľa vecí je dnes čiernou skrinkou, ktoré treba znovu veľmi opatrne objaviť. Tu už ide o archeológiu Božieho slova.
Ešte som nestretol človeka, ktorému by hovoril DS niečo tak veľmi jasne, aby bol schopný v tom okamihu prehlásiť, že to slovo je od DS. I keď verím, že tomu tak má byť. Vždy je treba použiť aj rozum na skúmanie a potom skúmanie samotného skúmania až kým dospeješ k záveru, ktorý ti potom aj sám Duch Svätý potvrdzuje v ďalšom živote nielen teóriou rozumu, ale aj životom.
A to sú veci týkajúce sa chápaniu biblie a základov kresťanskej náuky vôbec. Božie slovo je živé, preto správne chápanie a rozlíšenie sa dá rozoznať aj ovocím života.

Misojogi, nie som sám. Predomnou boli mnohí, za mnou budú mnohí a vedľa mňa sú mnohí.
Akosi ste všetci zabudli, že cirkev sme my všetci. My sme tie živé kamene. Všetci máme toho istého DS, ktorý rozdeľuje každému tak ako on sám chce. Nerobí rozdiely.

Štefan, to, že mám v niektorých veciach jasno hovorí len a len o tom, že rozumiem a chápem základom kresťanskej viery o ktorej písal Pavol v liste Hebrejom.
Aj ty sám by si mal mať v tom za tie roky tvojho kresťanstva jasno. To nehovorí o tom, žeby som si bol sám sebe pápežom. Kristova cirkev má len jednu hlavu - Ježiša Krista, všetci ostatní sme si navzájom spolu-údmi.

Za odhaľovanie bludov v katolíckej cirkvi a za zjavenie pravdy trpeli a zomierali mnohí mučeníci.
Dôležité a vôbec prvé základy kresťana týkajúce sa pokánia, viery a krstu. Toto sú tie vieroučné omyly, ktoré Boh už stáročia napráva a sám potvrdzuje, pre ktoré žiaľ nie je v katolíckej cirkvi možnosť nápravy. Lebo neomylne omylní biskupi vyslovili anatzéma na každého, kto verí inak. A pre tento dôvod v katolíckej cirkvi niet mechanizmu nápravy.
Boh jednoznačne ďalej potvrdzuje túto pravdu evanjelia zakaždým tým, že človek aj sám zakúsi skutočnú slobodu a očistenie od hriechu, ktorým krst naozaj je. Toto je moc evanjelia na spásu každému, kto verí.
A Boh každého úprimného hľadajúceho dovedie vždy k tomu istému. A toto je to potvrdenie o slove Ducha Svätého o tom ako to má naozaj byť. Nielen teologické reči, ale aj reálne skutky a reálna sloboda od hriechu, kvôli ktorej prišiel náš Kristus.

Ale ja tu nie som preto aby som opakoval to čo už raz skrze stáročia bolo povedané. Každý úprimne hľadajúci nájde. Aj niektorí Židia ostali dodnes Židmi a nevošli do Božieho pokoja. Tak aj niektorí zablúdení ostanú navždy zablúdení, nenájdu, lebo nehľadajú, nedostanú, lebo neprosia. A tak sa spĺňa na nich to, čo aj Ježiš hovoril, že majú oči a uši zatvorené aby nevideli a nepočuli a srdce ostáva nechápavé aby sa neobrátili, aby ich Ježiš nemohol uzdraviť.

Treba hľadať, klopať, prosiť, ... aby bolo nájdené, otvorené, dané,... aby bolo chápané čo to skutočne znamená o čom Pavol píše

Hebr 6.1-2 Neklaďme znova základy: o pokání z mŕtvych skutkov a viere v Boha, učenie o krstoch, o vkladaní rúk, o vzkriesení z mŕtvych a večnom súde

Tieto základy by naozaj už po 2000 rokoch nemali byť kladené. Malo by sa ísť ďalej ako Pavol píše "povznesme sa k dokonalosti" - niekde ďalej než sú základy. Ale tu ani základy nie sú správne položené a preto sa nedá "povzniesť k dokonalosti".
Základy sú to preto, lebo treba na nich pevne stáť a rozumieť im. Nie preto, že by niekto mal byť sám sebe pápežom, ako si vysvetľuješ Štefan istotu, ktorá je vo mne. Práve naopak. Tieto základy by si mal poznať, chápať, žiť a pevne stáť na nich aj ty sám, aby si sa mohol od nich odraziť a "povzniesť sa k dokonalosti". Nechceš sa "povzniesť k dokonalosti"? Myslíš, že to prináleží len pápežom? Tak potom by mal byť každý takýto pápež. Inak ostane dole. Lebo ak má nesprávne základy, alebo na nich pevne nestojí, potom je to preňho všetko márne.

Poslať 14.01.2019 14:55:03   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 12236 príspevkov
Citácia:
Lebo neomylne omylní biskupi vyslovili anatéma na každého, kto verí inak.
rovnako ako to spravil aj sv Pavol: a keby vam aj anjel z neba hlasal INE evanjelium nech je prekliaty (zavrhnuty) = anathema sit

Poslať 14.01.2019 14:58:07   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 12236 príspevkov
Citácia:
To nehovorí o tom, žeby som si bol sám sebe pápežom. Kristova cirkev má len jednu hlavu - Ježiša Krista, všetci ostatní sme si navzájom spolu-údmi.
v ramci cirkvi mas ROZNE udy, menej cestne a viac cestne (ako pise Pavol)
co si myslis preco Jezis rozlisuje ovecky barancekov a pastiera? preco hovori Petrovi Pas moje ovecky? co tieto slova znamenaju podla Teba ? kto je pastier kto je barancek a kto je ovecka?

Poslať 14.01.2019 16:14:45   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
To nehovorí o tom, žeby som si bol sám sebe pápežom. Kristova cirkev má len jednu hlavu - Ježiša Krista, všetci ostatní sme si navzájom spolu-údmi.
v ramci cirkvi mas ROZNE udy, menej cestne a viac cestne (ako pise Pavol)
co si myslis preco Jezis rozlisuje ovecky barancekov a pastiera? preco hovori Petrovi Pas moje ovecky? co tieto slova znamenaju podla Teba ? kto je pastier kto je barancek a kto je ovecka?
neviem kto sú ovečky, ale kto sú podľa teba tie viac a menej čestné údy?
rozlišuje sa to podľa funkcie, alebo podľa postoja srdca?
Je pápež Borgia viac čestný úd tela Kristovho, ako si ty, alebo ja?
Krížom krážom bibliou sa píše, že Boh nehľadí na osobu - podľa jej spoločenského, alebo cirkevného postavenia.
Ale Boh pozerá na srdce. Pokorné, tiché, kajúcne, milujúce, ...
Preto môže byt Pavol, Peter a apoštoli väčšiu česť, môžu mať v nebesiach lepšie miesto, ako píše biblia, že je iný jas každej z hviezd. Jedna je jasnejšia, druhá menej - to hovorí o našej sláve v nebi.
Ale nič sa nehovorí o sláve na zemi. A už vôbec nie podľa cirkevnej funkcie.
Preto moja, alebo tvoja sláva môže byť v nebi väčšia, ako sláva pápeža Františka.

Poslať 14.01.2019 17:24:22   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 12236 príspevkov
Citácia:
kto sú podľa teba tie viac a menej čestné údy?
to sa spytaj sv Pavla on hovori o udoch ktore maju vacsiu cest a mensiu cest
Citácia:
Ale nič sa nehovorí o sláve na zemi. A už vôbec nie podľa cirkevnej funkcie.
Preto moja, alebo tvoja sláva môže byť v nebi väčšia, ako sláva pápeža Františka.
mne vobec nejde o slavu na zemi, Urad by mala byt sluzba
samozrejme velkost v bozich ociach ma ine meritka ako ludske to suhlasim
ale ja hovorim o niecom inom ako o cti a slave
chytil si sa niecoho menej podstatneho
podstata je tato:

Jezis hovori JA SOM dobry pastier ...
a Petrovi hovori Pas moje ovecky

podla ma tie slova su jasnejsie ako jasne, neviem co sa da na nich vyhutovat a kedze Peter zradil tak je jasne ze ani zrada Krista nerusi tento urad
hmmm sola scriptura = drzat sa Pisma, ale len tych citatov ktore sa mi pacia ....
ktore sa mi nehodia tie ignorujem

Poslať 14.01.2019 19:56:05   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 336 príspevkov
legionar
Citácia:
Preco ?
Pretože kresťanstvo sa stáročiami určovalo na exkomunikáciách a anathémach. To je charakter a údel kresťanstva, že stále hľadá a definuje pravdu a nestrpí blud. Tu je aj hlavný rozdiel od východných náboženstiev, ktoré sú tolerantné, kresťanstvo je exkluzívne. Kresťanstvo sa teda bytostne potrebuje vymedzovať voči bludu či heréze a aby tak mohlo činiť potrebuje definície. A aby boli definície určujúce, tak musia byť neomylné. A aby boli neomylné, tak kresťania musia veriť, že pochádzajú od Boha. Buď teda kresťania vzhliadnu k autorite alebo sami seba urobia autoritou. Kresťania bez autority sa však vzdiaľujú ideálu tradičného kresťanstva.

Poslať 14.01.2019 20:56:06   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 336 príspevkov
romanh
Citácia:
Tu už ide naozaj o spätné inžinierstvo, pretože veľa vecí je dnes čiernou skrinkou, ktoré treba znovu veľmi opatrne objaviť. Tu už ide o archeológiu Božieho slova.
Aj na úrovni biblickej aj na úrovni teologickej stále prebieha výskum a vznikajú nové diela. Pozor si však treba dať, aby sme zbytočne znovu neobjavovali teplú vodu.

Citácia:
Vždy je treba použiť aj rozum na skúmanie a potom skúmanie samotného skúmania až kým dospeješ k záveru, ktorý ti potom aj sám Duch Svätý potvrdzuje v ďalšom živote nielen teóriou rozumu, ale aj životom.
Iste, preto aj mnoho vecí ostalo predmetom skúmania po celé stáročia. Otázka znie, že kto má právo rozhodovať o pravdách viery.

Citácia:
Štefan, to, že mám v niektorých veciach jasno hovorí len a len o tom, že rozumiem a chápem základom kresťanskej viery o ktorej písal Pavol v liste Hebrejom.
Otázka však znie, či tomu rozumieš správne? Lebo stále sa vystavuješ riziku, že si môžeš niečo vysvetliť nesprávne a odsúdiť sa tak na zatratenie. Stále by malo platiť, že stĺpom a oporou pravdy je Cirkev.

Citácia:
Aj ty sám by si mal mať v tom za tie roky tvojho kresťanstva jasno. To nehovorí o tom, žeby som si bol sám sebe pápežom. Kristova cirkev má len jednu hlavu - Ježiša Krista, všetci ostatní sme si navzájom spolu-údmi.
Mám jasno v tom v čom má jasno Cirkev. Tu ide o to, že či si vo veciach viery neomylný alebo nie?

Citácia:
Za odhaľovanie bludov v katolíckej cirkvi a za zjavenie pravdy trpeli a zomierali mnohí mučeníci. Dôležité a vôbec prvé základy kresťana týkajúce sa pokánia, viery a krstu. Toto sú tie vieroučné omyly, ktoré Boh už stáročia napráva a sám potvrdzuje, pre ktoré žiaľ nie je v katolíckej cirkvi možnosť nápravy.
Mučeníctvo je jedným zo spôsobov sebaurčenia sa kresťanstva. Celkovo sa treba pýtať, že o čom by sme sa mali baviť v otázkach viery, pokánia alebo krstu?

Citácia:
Boh jednoznačne ďalej potvrdzuje túto pravdu evanjelia zakaždým tým, že človek aj sám zakúsi skutočnú slobodu a očistenie od hriechu, ktorým krst naozaj je. Toto je moc evanjelia na spásu každému, kto verí.
A Boh každého úprimného hľadajúceho dovedie vždy k tomu istému. A toto je to potvrdenie o slove Ducha Svätého o tom ako to má naozaj byť. Nielen teologické reči, ale aj reálne skutky a reálna sloboda od hriechu, kvôli ktorej prišiel náš Kristus.
Úprime hľadajúceho Boh vždy dovedie do katolíckej Cirkvi, lebo len tam je pravda viery v celosti. Čítaj príbehy ľudí, ktorí túto pravdu našli, čítaj Scotta Hahna alebo Patricka Madrida.

Citácia:
Základy sú to preto, lebo treba na nich pevne stáť a rozumieť im. Nie preto, že by niekto mal byť sám sebe pápežom, ako si vysvetľuješ Štefan istotu, ktorá je vo mne. Práve naopak. Tieto základy by si mal poznať, chápať, žiť a pevne stáť na nich aj ty sám, aby si sa mohol od nich odraziť a "povzniesť sa k dokonalosti". Nechceš sa "povzniesť k dokonalosti"? Myslíš, že to prináleží len pápežom? Tak potom by mal byť každý takýto pápež. Inak ostane dole. Lebo ak má nesprávne základy, alebo na nich pevne nestojí, potom je to preňho všetko márne.
Asi si neporozumel presne čo som chcel povedať. Ak si objavil iné základy na akých stojí Cirkev, tak potom na nich môžeš stavať, ale skôr alebo neskôr ak budeš dôsledný, tak ich odhodíš a vrátiš sa do náručia Cirkvi. Aká je teda tá istota, ktorá je v tebe? Je to istota neomylnosti? Buď úprimný sám k sebe. Si vo veciach viery neomylný alebo nie? Môžu Ťa iní nasledovať aby tak došli k spáse? Po akej ceste ideš, po ceste pravdy alebo bludu? Ideš k Bohu alebo od Boha?

[ Príspevkov: 254 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť