Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 140 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.03.2017 17:57:15   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Neviem si Misa predstavit
mas slabu predstavivost? :) :D :lol: ;)

-----------------
apropo nie sme uz trocha od temy?
Ono ani tak nejde o dlzku ako o cestu - kadial by si siel a co by si cestou "zazil" ... :)

Poslať 09.03.2017 19:09:56   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Zablúdili ste k inej téme.

Poslať 09.03.2017 19:20:50   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Ono ani tak nejde o dlzku ako o cestu - kadial by si siel a co by si cestou "zazil" ... :)
naozaj nerozumiem, co by som mal ako zazit ... , Bratislava uz davno nie je Bronx ani "osada"

Poslať 09.03.2017 21:03:19   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 152 príspevkov
Ak by si na ceste z Auparku do Polusu hľadal ticho a kľud, myslím že otvorené nákupné centrum by bolo to posledné, čo by ti mohlo vadiť. :)

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Ak by si na ceste z Auparku do Polusu hľadal ticho a kľud
kedysi sme sa vela prechadzali po meste
za starych dobrych cias ....

Poslať 12.03.2017 20:29:14   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
vratme sa asi k spovedi
ja som jej velky fanusik a vrele ju odporucam ....ako kedysi povedal C.S.Jung
Citácia:
Postup psychoanalytika neprekonáva svojou účinnosťou úprimnú spoveď.
"Ak by ľudia chodili viac na spoveď, nemuseli by toľko chodiť na terapie."
Keby ľudia viac kľačali v spovednici, menej by ležali v nemocnici.
najznamejsi vyrok je asi v knihe Tavistocke prednasky ktore mal Jung na Tavistockom institute v UK niekedy v 40 rokoch kde povedal ze na 100 pacientov mal len asi 2 praktizujucich katolikov a ze to pripisuje spovedi ktoru povazuje za skvelu a uzitocnu sluzbu zo strany RKC pre ludstvo
knihu mam doma.

velmi dobre je aj toto vysvetlenie
Citácia:
Všechna osobní tajemství mají proto – z psychologického úhlu pohledu – povahu hříchu nebo viny, protože na nevědomé úrovni představují „špatná“ tajemství neslučitelná s všeobecnou morálkou. „Odmaskování“ skutečných motivů, které slouží k uchování těchto tajemství, je základním stavebním kamenem analytické práce. Sdílet tajemství, tedy uznat ho před sebou samým, přispívá k rozšíření vědomí a vysvobození od neurózy. Proto Jung obrací koncept hříchu naruby a říká: „Zdá se, že v očích přírody je hříchem zakrývat naši méněcennost.“[14] Sebeklam je takto nemorální pozicí par excellence.[15]

Základní myšlenkou zpovědi v katolickém náboženství je připustit před Bohem hřích. Pakliže je Bůh vševědoucí a o našem hříchu už dávno ví, jde ve zpovědi o to, abychom to, co je hříšné, pojmenovali sami před sebou i před ním „pravým jménem“.[16]

Přiznáme-li si, že je nějaká myšlenka hříšná či ďábelská, dostane se jí tím vědomé pozornosti. Zpovědník, kněz, jedná z moci jurisdikce církve, která mu dává mandát konat in persona Christi, je tedy prostředníkem mezi Bohem a člověkem. Kněz sám není v této pozici dokonalý, avšak během zpovědi na sebe bere symbolickou roli dokonalosti, proto může skrze něj Bůh hříšníkovi odpustit. Jestliže odhlédneme od aspektu milosti a zázraku ve zpovědi, vidíme, že psychologicky se jedná o relativizaci hříchu. I smrtelný hřích lze odpustit. Zpověď umožňuje člověku uznat, že dokonalost mu nepřísluší, ale že se může zdokonalit tím, jestliže si vlastní nedokonalost uvědomí. Jinými slovy uzná, že v jeho duši dlejí i takové vlastnosti, jež společnost – ale také vlastní svědomí – nepřipouští za žádnou cenu, přesto však jsou součástí lidské zkušenosti. Lidské životy jsou protkány daleko hříšnějšími skutečnostmi, než si jakákoli sociální instituce může dovolit odpustit, proto bude stále otázkou individuálního vztahu. Odhalení vlastního stínu má pro někoho, kdo ho přijme, neboli slovy D. W. Winnicotta „podrží“ (angl. hold), nesmírný psychoterapeutický účinek.[17] Až po této morální úlevě, uznání svého místa na zemi, místa mezi hříšníky, může zpovědajíci přijmout sám sebe.

Odhalení temných zákoutí vlastní duše umožňuje katarzi.[18] Toto řecké slovo (kάθαρσις) původně znamenalo „očištění“, mravní a emocionální očistu
http://www.therapyvlado.com/czech/stadia-psychoterapeutickeho-procesu-v-koncepcich-carla-gustava-junga-edwarda-edingera-a-roberta-moora/

takze spoved mozem len a len odporucat aj z ciste psychologickeho hladiska

https://www.postoj.sk/22062/bez-spovede-by-sme-uz-neboli-katolikmi
https://www.postoj.sk/22071/preco-sa-v-nemecku-prestalo-spovedat

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
https://prezi.com/wqh-btctpiqc/c-g-jung-psychoterapie-v-pritomnosti/
C. G. Jung- Psychoterapie v přítomnosti
Psychoterapie obecně
- psychoterapie= "léčba duše"
- neměla by se zužovat na malé skupiny lidí a faktorů- zkoumána plošně
- provázání s ostatními vědami
- brát v úvahu vliv vnějšího světa
Archetypická imaga, náboženství jako rodina & základ psychoterapie
- psychoterapie dříve (rituály, zasvěcování, pohřeb a křest)
- církev jako rodina, archetypální rodiče - Otec otců jako otec a Matka církev jako matka
- odstranění imaga a s tím spojené vykořenění

Citácia:
Spoveď ako povinnosť
Mnohí si myslia, že ako kresťania sa „musia“ spovedať. No pre spoveď neplatí žiadne musím. My sa smieme spovedať. V spovedi smieme zakúšať, že sa Boh k nám obracia a odpúšťa nám.
Z teologického hľadiska sa musíme spovedať zo smrteľných hriechov. Sú to tie, pri ktorých sa v závažnej veci vedome a slobodne rozhodujeme proti Bohu. Väčšinu hriechov však páchame zo slabosti alebo ovládaní našimi emóciami a vášňami.
Vina a pocit viny
Pri spytovaní svedomia podľa cirkvou odporúčaných spovedných zrkadiel sa dnešný človek už necíti vinným. Kto je teda vinný? A kde sú hranice našej neviny? Vinný je ten, kto nerozpozná skutočnosť takú, akou je, keď sa len ľahostajne vezie popri ostatných. Vinný je ten to sa zo zotrvačnosti, lenivosti a nedostatku odvahy nepokúša zmeniť spoločenské pomery. Svet obchodov a odsúdenie k výkonom a úspechu ho zatláčajú do viny bez toho, aby si to všimol.
Strata schopnosti vnímať vlastnú vinu vedie k strate ľudskej podstaty.
Podľa C. G. Junga sa človek stáva vinným, keď sa zdráha pozrieť vlastnej pravde do očí a len naivný človek si môže namýšľať, že je schopný vyhnúť sa hriechu.

Oslobodzujúci rozhovor
Postaviť sa zoči-voči vlastnej vine je súčasťou ľudskej dôstojnosti a je výrazom vnútornej slobody. Niekedy naša vina nespočíva v tom, z čoho sa spovedáme, ale v tom, že odmietame spoznať vlastnú pravdu o sebe. Keď svoju vinu bagatelizujeme tým, že ju zhodíme na iných alebo sa jej inak pokúsime uniknúť, pripravíme sa o túto dôstojnosť a slobodu. No keď prevezmeme za svoje zlyhanie zodpovednosť, zriekneme sa tak všetkých pokusov o sebaospravedlňovanie a obviňovanie druhých. To je podmienkou toho, že sa vnútorne posunieme ďalej. Priznanie vlastnej viny vedie k zážitku blízkosti a hlbšieho vzájomného pochopenia.
Citácia:
Popri duševnom zdraví môže obstáť aj skutočné neanalyzované povedomie viny. S uspokojením môžeme zistiť, že dnes už aj nekatolícki a nenábožní lekári rátajú s tou možnosťou a preto posielajú pacientov, ktorí sa cítia obťažení vinou pre skutočné hriešne udalosti, ku kňazovi na spoveď. Áno, C. G. Jung nezdráha sa vyhlásiť: „Problém duševne trpiacich náleží vlastne duchovnému v miere oveľa vyššej ako lekárovi. .. Prakonflíkt v nervóze je náboženskej povahy ... Problém uzdravenia je náboženský problém."
-------
Grécky výraz pre »trpezlivosť« podáva postoj duše, o ktorý tu ide, srozumiteľnejšie: — hypomone — znamená doslovne — zotrvanie pod ťarchou —, udatné, odvážne a na zodpovednosť ochotné znášanie, teda vlastne vnútorný postoj duševne zdravého človeka.
Ak hovoríme o katolíckom kresťanstve, nesmieme si nevšimnúť liturgiu. Práve ju treba nazvať prvoradým ozdravovacím činiteľom. Pre trvanie duševného zdravia má najvyšší význam, že sa môže oslobodzujúco zbaviť nashromaždených duševných energií v kultovom konaní, v slovách, posunkoch, úkonoch liturgie. Na túto okolnosť poukazuje C. G. Jung: „Sväté úkony vo všetkých svojich formách pôsobia ako nádoba, ktorá môže pojať obsahy nevedomia."4 Je to tiež Jung, ktorý výslovne vyzdvihuje liečivý význam katolíckej spovede. S tým dnes dlho nestojí sám. Isteže katolíckej spovedi pripadá na prvom mieste sviatostné pôsobenie v povahe odpustenia hriechov. Nezávisí od duševného zdravia. Duševne zdraví a chorí môžu na sebe skúsiť účinok: Ego te absolvo — ja ťa rozhrešujem. Ale pritom sú ešte aj psychologické účinky, ktoré neslobodno podceňovať! Dajme slovo C. G. Jungovi: „Nepochybný je účinok katolíckej spovede, najmä ak je nielen vypočutím, lež aj činným zasiahnutím. Ohľadne tej skutočnosti treba sa vlastne čudovať, že protestantské cirkvi sa už prv nepokúsily znova dosiahnuť ustanovenie spovede ako súhrn dušpastierskeho spojenia medzi pastierom a stádom . .. Preto kňaz nielen počúva spoveď, on sa aj pýta, je takmer nútený sa pýtať, a to môže sa pýtať také veci, ktoré inak náležia lekárskemu odboru. Vzhľadom na prostriedok milosti, ktorý má kňaz k dispozícii, nemôžeme pokladať nijaký jeho zásah za presahovanie kompetencie, lebo on môže búrku, ktorú vyvolá, aj zas utíšiť. — Smysel a cieľ duchovnej správy sa nesplní kázňou každú nedeľu,.. Duchovná správa sa môže vykonávať iba v tichom rozhovore, ktorý sa nesie v lahodnom ovzduší úplnej dôvery. V duchovnej správe musí duša pôsobiť na dušu, a preto sa musia otvoriť mnohé dvere, ktoré zabraňujú prístup k samému vnútru."

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Rozhrešenie, ktorým spovedná očista duše vrcholí, má vo všetkých vrstvách človeka uzdravujúci účinok. Goethe po návšteve jedného pacienta v roku 1805 konštatoval: “Kedysi tu bol niekto, kto vedel snímať ťarchu svedomia. Dnes sa musí svedomie namáhať samo, čím stráca silu nájsť si vnútornú rovnováhu. TO SA NIKDY NEMALO STAŤ – ŽE LUĎOM VZALI UŠNÚ SPOVEĎ!”
Goetheho – básnika by mohol niekto podozrievať, že je pri svojich výrokoch príliš emotívny, neracionálny, poetický. Ale o sile spovede a účinkoch rozhrešenia hovoria – a veľmi racionálne – aj vedci. Medzi nimi známy švajčiarsky psychiater a psychoanalytik, syn pastora reformovanej cirkvi, Carl Gustav Jung. Na jednej londýnskej prednáške v roku 1939 svojim poslucháčom prezradil, že za tridsať rokov terapeutickej praxe mal spomedzi praktizujúcich katolíkov iba 6 pacientov. Snažil sa zistiť prečo. Napokon tento fenomén pripísal najmä uzdravujúcej moci spovede.
“V Cirkvi oddávna pôsobia duchovní vodcovia”, povedal Jung, “títo spovedníci majú mimoriadnu skúsenosť a patričnú prípravu. Často ma prekvapovala múdrosť, s ktorou jezuiti i ostatní kňazi radili svojim pacientom.” Preto Jung svojich katolíckych klientov posielal ku kňazom. “Choďte za svojím spovedníkom a tam sa vyspovedajte... musíte to povedať pred Bohom a ak to nespravíte, ste mimo cirkvi.”
“Pápež,” povedal Jung “mi udelil osobné požehnanie, pretože som istých významných katolíkov znovu primäl vyspovedať sa.”
Spoveď je isteže čosi podstatne hlbšie, ako šikovne regulovaný psychologický mechanizmus. Veď rozhrešenie je dotykom milosrdného Krista. Spoveď je viac, ako psychoanalýza, je to uzdravujúce stretnutie s Bohom. Riešiť si vedomie vín výlučne vo sfére vlastného svedomia bez ich objektivizácie pred Bohom a jeho služobníkom – spovedníkom, môže byť nebezpečné.
Evanjelický teológ Dietrich Bonhoefer, ktorý sa snažil o znovu zavedenie ušnej spovede, vo svojej knihe “Spoločný život” napísal, že hriechy robia človeka osamoteným, svetlo-plachým, uzavretým. “Temnota nevysloveného, nevyjadreného hriechu kontaminuje celú bytosť človeka... Počas spovede svetlo evanjelia preráža do neprístupného srdca. To, čo nebolo vyjadrené, sa otvára a oznamuje. Keď sa hriešnik zrieka svojej pyšnej samospasiteľnosti, opäť nachádza spoločenstvo.” Preto podľa Bonhoefera si nestačí hriechy iba v srdci priznať. Potom by hrozilo, že si človek viny začne odpúšťať sám...
Citácia:
Poslechněte, co říká zakladatel moderní psychiatrie, nástupce Freudův, Carl Jung:
"Během posledních třiceti let se na mne obraceli lidé ze všech civilizovaných zemí světa. Ošetřoval jsem stovky pacientů, z nich byla velká část protestantů, malý počet židů a ne víc než pět či šest věřících katolíků. Mezi všemi mými pacienty v druhé polovině života - to znamená ve věku na třicet pět let - nebyl jediný, jehož problém by v podstatě nebyl spojen s hledáním náboženského pohledu na život. Mohu bezpečně prohlásit, že všichni onemocněli, protože ztratili to, co živé náboženství dávalo svým stoupencům a žádný z nich se skutečně neuzdravil, pokud nezískal znovu náboženský pohled na svět.
Na psychoanalytických gaučích dnes leží mnoho lidí, kterým by prospělo, kdyby přišli se svým svědomím do zpovědnice. Tisíce pacientů dnes leží na zádech, zatím co by jim více pomohlo, kdyby klečeli na kolenou."
Je to tak. Hřích se neodstraní vysvětlováním, hříchu se nezbavíš léčením. Hřích musí být uznán, vyznán a odpuštěn.
Berlínský biskup Sterzinský nedávno prohlásil:
"Svátost smíření - to je veliká pomoc církve k procesu obnovy národa v myslích lidí. Svátost smíření patří k nejdůležitějším životním úkonům člověka a církve."
Stará církevní kající liturgie měla mohutný rámec. Přijetí mezi kajícníky se konalo na začátku postní doby udělením popela. Popeleční středa a pomazání popelem zůstalo dodnes, ale kdo ještě ví, že je to vlastně první krok k velikonoční svaté zpovědi, a celá postní doba, že je prožíváním svátosti smíření. Mnohým se ta svátost zcvrkla na vyznání hříchů - zpověď, jak to i jméno naznačovalo. Zpytování svědomí se odbylo při čekání u zpovědnice. Po vyznání následovalo jen slovíčko kněze a rozhřešení.
Celá váha svátosti se začala obracet k otázkám, jestli kajícník správně a všechno vypověděl, jestli mu kněz správně porozuměl, jestli kajícník dost dokonale "vzbudil" lítost.
Že tu jde o něco velikého a radostného, že tu jde o svátostné setkání s otcovskou láskou Boží uprostřed místní církve, že tu jde o prohloubení přátelství s Bohem, že tu jde o nácvik dobrých návyků namísto starých zlozvyků, to vše se někdy utápí ve skrupulózních - úzkostných pocitech, dusících radost syna, který znovu našel práh svého domova.
http://www.fatym.com/taf/knihy/jaksezpo.htm
.
-

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 152 príspevkov
misojogi píše:
Spoveď ako povinnosť
Mnohí si myslia, že ako kresťania sa „musia“ spovedať. No pre spoveď neplatí žiadne musím.
Si si tým istý?
Štvrté cirkevné prikázanie: Aspoň raz v roku sa vyspovedať a prijať Oltámu sviatosť
http://www.katechizmus.sk/?action=getp&pstring=1457

Poslať 13.03.2017 10:31:51   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
jery píše:
misojogi píše:
Spoveď ako povinnosť
Mnohí si myslia, že ako kresťania sa „musia“ spovedať. No pre spoveď neplatí žiadne musím.
Si si tým istý?
Štvrté cirkevné prikázanie: Aspoň raz v roku sa vyspovedať a prijať Oltámu sviatosť
http://www.katechizmus.sk/?action=getp&pstring=1457
Samozrejme, ze je povinna.
Pretoze, podla mna, bez spovede (a hlavne rozhresenia) katolik nesmie pristupit k prijimaniu - a to je pre neho klucova vec, alfa a omega jeho viery.
Kód:
Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta.“ Židia sa hádali medzi sebou a hovorili: „Ako nám tento môže dať jesť svoje telo?!“ Ježiš im povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život. Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň. Lebo moje telo je pravý pokrm a moja krv je pravý nápoj. Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom. Ako mňa poslal živý Otec a ja žijem z Otca, aj ten, čo mňa je, bude žiť zo mňa. Toto je ten chlieb, ktorý zostúpil z neba, a nie aký jedli otcovia a pomreli. Kto je tento chlieb, bude žiť naveky.“

Poslať 16.03.2017 21:21:48   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Čo sa naučil americký misionár od amazonského kmeňa?
Verejné · Usporiadateľ: Sokratov inštitút
Mám záujemZúčastním sa
Pozvať

clock

21. marec v čase od 17:00 do 19:00 UTC+01
Budúci týždeň
pin

Moyzesova sieň, Vajanského nábrežie 12, Filozofická fakulta UK, Bratislava

Informácie
Diskusia

106 sa zúčastní · 407 to zaujíma
Share this event with your friends
Pozvať
Podrobnosti
O Danielovi Everettovi a jeho práci už písal The Guardian či The New York Times. V marci príde po prvýkrát na Slovensko na pozvanie Sokratovho inštitútu. Pri tejto príležitosti vystúpi 21. marca na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Komenského s prednáškou Čo sa naučil americký misionár od amazonského kmeňa?

Prednáška sa uskutoční o 17:00 v Moyzesovej sieni. Prednáška prebehne v anglickom jazyku a tlmočenie bude zabezpečené. VSTUP VOĽNÝ.

DANIEL EVERETT sa narodil v kovbojskej rodine v odľahlej časti južnej Kalifornie, USA. V jedenástich rokoch stratil matku. V tínedžerskom veku sa presťahoval do San Diega, kde stretol rodinu misionárov a ich dcéru Keren, ktorá tiež túžila byť misionárkou. Uveril v Boha a stal sa z neho oddaný kresťan. Keď mal osemnásť rokov, rozhodli sa s Keren zosobášiť. O osem rokov a tri deti neskôr sa Dan so svojou rodinou vydali do Amazonského pralesa priniesť učenie Krista odľahlému kmeňu lovcov a zberačov – národu Piraha (čítaj : pí- da- HAN) v brazílskej Amazónii. Strávil s nimi s prestávkami viac než tridsať rokov, učil sa ich reč a spôsob života, aby im mohol verne sprostredkovať Písmo Sväté. Medzičasom tiež vyštudoval lingvistiku v USA a Brazílii. Ako prenikal do jazyka národa Piraha, začal spochybňovať svoju vieru, ako aj teóriu univerzálnej gramatiky Noama Chomského, čím sa s ním dostal do ostrého sporu. V súčasnosti pôsobí ako dekan na univerzite Bentley v Massachusetts, USA. V akademickom roku 2016/2017 je lektorom Sokratovho inštitútu.

Prečítajte si o Danielovi Everettovi:
Rozhovor na slovenskom portáli čierna labuť - http://bit.ly/2lmPEhp
Rozhovor v The Guardian angličtine - http://bit.ly/2lDgVr1
O knihe Daniela Everetta v The Guardian - http://bit.ly/2lHpX7m

------------------------------------------------------------------------------------------
CHCEŠ ZAŽIŤ DANIELA EVERETTA AKO LEKTORA SOKRATOVHO INŠTITÚTU? TERAZ MÁŠ ŠANCU:
Sokratov inštitút spustil od 1. marca do 30. apríla 2017 prihlasovanie do akademického roka 2017/2018. Ak máš od 18 do 32 rokov a máš chuť meniť svoje okolie a spoločnosť k lepšiemu neváhaj a prihlás sa na www.sokratovinstitut.sk. #podnasokrata
celkom zaujimave, nemate chut prist ?

Poslať 23.03.2017 22:43:58   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
https://svetkrestanstva.postoj.sk/22325/ako-evanjelici-objavuju-dolezitost-spovede-

Citácia:
Slovenskí evanjelici živo diskutujú o dôležitosti spovede. Dokonca silnejú hlasy volajúce po návrate k osobnej spovedi.
„Spoveď pre evanjelikov nepredstavuje sviatosť, ale v tradícii cirkvi bola väčšinou spojená s Večerou Pánovou, ktorá sviatosťou je. Večera Pánova sa síce môže sláviť aj bez spovede, ale v drvivej väčšine prípadov sa to spája,“ vysvetlil pre Postoj.sk ružomberský evanjelický farár David Bázlik.

Predstava, že Martin Luther spoveď úplne zrušil, je podľa modranského evanjelického farára Jána Oslíka mylná. „To, čo chcel, bolo, aby bola spoveď dobrovoľná,“ povedal Oslík v rozhovore pre Evanjelický východ. „Luther kládol v týchto veciach veľký dôraz na slobodu. To, čo sa robí len preto, lebo je to prikázané, sa veľmi často stáva len formálnym. Okrem toho súkromná spoveď bývala často zneužívaná na mocenské ovládanie a vydieranie.“

Július Filo stál na čele slovenských evanjelikov v rokoch 1994 – 2006. Foto – Ľubo Bechný

Emeritný generálny biskup Filo je dokonca presvedčený, že Luther pokladal za spoveď v pravom zmysle práve osobnú spoveď. Napríklad v známej kázni na Prvú pôstnu nedeľu v roku 1522 nemecký reformátor vyhlásil: „Nechcem si nechať vziať osobnú spoveď. Nechcem tiež k nej nikoho nútiť ani som k nej nikoho nenútil, ale ju každému slobodne odporúčam.“

„Návratom k osobnej spovedi by sme mohli osláviť 500. výročie reformácie.“
emeritný generálny biskup ECAV Július Filo
Zdieľať

Prax osobnej spovede pretrvávala v období po reformácii aj na našom území. „Po večerných modlitbách v dni sobotné alebo zavčas rána v dni nedeľné nech kňazi vypočúvajú spovedníkov a nech sa o to postarajú, aby znovu do úžitku prišla súkromná spoveď a rozhrešenie,“ píše sa v Hornotrenčianskych liturgických zákonoch z roku 1580. Podľa profesora Evanjelickej teologickej fakulty Univerzity v Lipsku Petra Zimmerlinga, ktorý bol hlavným rečníkom na konferencii o renesancii spovede, sa Luther dokonca hneval, keď videl, že evanjelici sa prestávajú spovedať.
Citácia:
Najbežnejšou formou spovede u evanjelikov je však všeobecná spoveď v rámci Večere Pánovej. Kým v minulosti sa v evanjelických zboroch na Slovensku slávila len trikrát-štyrikrát v roku (na vianočné a veľkonočné sviatky, počas Kajúcej nedele, ktorá býva v lete, niekde aj na Turíce či pri poďakovaní za úrodu), dnes sa koná spravidla raz do mesiaca. Aké miesto má spoveď v rámci Večere Pánovej?

„Veriacich vedieme k tomu, aby už doma v modlitbe vyznali pred Bohom svoje hriechy a svojich blízkych požiadali o odpustenie,“ vysvetľuje farár Bázlik. „V kostole sa počas spovede veriaci postavia na svojom mieste a kňaz im kladie štyri otázky, v ktorých sa pýta na uznanie hriechov, ľútosť nad nimi, vieru v Božie odpustenie a odhodlanosť s pomocou Ducha Svätého polepšiť sa.“

„V dôsledku historického vývoja je chápanie spovede u evanjelikov omnoho voľnejšie ako u katolíkov.“
Zdieľať

Nasleduje znamenie kríža, rozhrešenie, cez ktoré kňaz zvestuje odpustenie hriechov. „V centre spovede nie je moje vyznanie hriechov, ale ich odpustenie Bohom,“ pripomína Zimmerling. Potom veriaci pristupujú k oltáru, okolo ktorého pokľaknú, farár na každého z nich položí ruky, čím zvestuje osobné rozhrešenie, a vzápätí im udelí Kristovo telo a krv.
Citácia:
Ružomberský farár Bázlik je však presvedčený, že kvôli zmenám v spoločnosti sa osobná spoveď bude dostávať stále viac do popredia. „Ľudia pociťujú potrebu riešiť veci osobne, či už s psychológom, terapeutom, alebo s farárom,“ hovorí kňaz, ktorý si všíma, že dnešných ľudí trápia skôr dôsledky hriechu ako hriech samotný. „V porovnaní s minulosťou im chýba pocit viny. Preto sa veriacich snažím privádzať k tomu, aby riešili zlo od koreňa, nielen jeho pokazené ovocie.“

Prečítajte si aj
Prečo sa v Nemecku prestalo spovedať

Profesor Zimmerling je presvedčený, že práve osobná spoveď hriešnika zasahuje do hĺbky oveľa viac ako všeobecná spoveď. Súhlasí s tým aj emeritný generálny biskup Filo. „Osobná spoveď preveruje pravosť pokánia. Hlasné vyslovenie viny, ľútosť nad ňou, ochota prijať jej dôsledky a odmietnutie spáchaného hriechu v prítomnosti brata či sestry robí spoveď konkrétnou a dôslednou,“ uvažuje Filo.

Kľúčové pritom je, aby samotní spovedníci pristupovali k spovedi. „Tým, že sa spovedník sám spovedá, získava popri spoznaní hriechu zároveň aj milosrdenstvo voči hriechu a slabosti spovedajúceho sa,“ zdôrazňuje Zimmerling. „Až do konca života ostáva každý kresťan súčasne hriešnikom aj ospravedlneným. Preto by mala byť spoveď súčasťou duchovnej životosprávy.“

Poslať 09.04.2017 12:18:00   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
http://www.hlavnespravy.sk/17-otazok-odpovedi-o-sviatosti-zmierenia-odpovedal-moralny-teolog-bioetik-profesor-marek-petro/962168

Citácia:
Avšak rozum a naša slobodná vôľa sú často dôvodom toho, že práve našimi rozhodnutiami zhrešiť, sa vzďaľujeme od Boha.
Je tu však sviatosť zmierenia a pokánia, v ktorej ľuďom Boh skrze spovedníka odpúšťa ich hriechy a poklesky.
Citácia:
Človek hreší nielen skutkami a slovami, ale aj myšlienkami. Ako sa dá nevhodným myšlienkam vyhnúť?

Absolútne sa im nedá vyhnúť, hriechom totiž nie je samotná vnuknutá myšlienka, ale skutočnosť, či sa s ňou vnútorne zaoberáme a ako s ňou ďalej naložíme.

Čím je človek v lepšej duchovnej kondícii, teda žije duchovným životom, tým viac sa vie s pomocou Božou hriešnym myšlienkam vyhýbať. Je vhodné nahrádzať zlé myšlienky dobrými, skúsenosť hovorí, že čím viac sa snažím na niečo zlé nemyslieť, tým viac na to myslím.

Viera v čiernu mágiu či okultizmus je hriechom. Ako cirkev nazerá na bielu mágiu a tzv. ľudových liečiteľov? Páchajú kresťania hriech ak využívajú pomoc týchto ľudí?

Každá mágia je vždy hriechom, nech ju nazveme čierna, šedá, či biela – je to druh povery. Každý, kto používa mágiu, teda aj ľudový liečiteľ, hreší; aj ten, kto využíva jeho služby. Tu je ale potrebné rozlišovať, či daný človek používa mágiu, alebo sa skutočne vyzná v liečivých bylinkách a vie poradiť, ktoré čaje piť na tú ktorú diagnózu.

Pokiaľ sme v pochybnosti či ide o mágiu alebo nie, treba sa takýchto praktík vyvarovať. Tiež je potrebné si uvedomiť, že lekárom duše i tela je Boh sám a že zmysel nášho života nezávisí od telesného zdravia, ale sa napĺňa v Kristovi.

Treba správne chápať vetu Písma: keď Kristus hovorí: Kto chce ísť za mnou, nech berie každý deň svoj kríž a nasleduje ma. Pokiaľ sa zriekam seba a „obliekam sa do Krista“, ani smrť mi nepoškodí.
-

Poslať 11.04.2017 14:46:00   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
este o spovedi
http://www.hlavnespravy.sk/moralny-teolog-spovednica-nie-je-vysetrovacia-miestnost/964268

Človek hreší nielen skutkami a slovami, ale aj myšlienkami. Ako sa dá nevhodným myšlienkam vyhnúť?

Príčinou hriešnych myšlienok je pokúšanie od diabla. Myšlienka nie je hriechom, pokiaľ sa ňou dlhodobo nezaoberáme, nevyhľadávame v nej potešenie, nevenujeme sa jej… Ideálne je v takýchto ťažkých chvíľach pokušenia sa modliť a snažiť sa týchto myšlienok zbaviť. Nie je to jednoduché, ale dá sa to… Chce to len odvahu a vytrvalosť.

Viera v čiernu mágiu či okultizmus je hriechom. Ako cirkev nazerá na bielu mágiu a tzv. ľudových liečiteľov? Páchajú kresťania hriech ak využívajú pomoc týchto ľudí?

Mágia je základná forma poverčivosti. Tam, kde dochádza k úpadku pravej viery, nastupuje rozmach povery a pochopiteľne tiež magických praktík. Základné dôvody, prečo sa človek zveruje do rúk mágov, môžeme zhrnúť do troch slov: strach, zvedavosť, požadovaná moc.

Biela mágia je veštenie rôzneho druhu – karty, numerológia, astrológia, automatické (anjelské) písmo, horoskopy, talizmany, ovládanie či prenos energie. Ide o získanie nadprirodzených síl pre „dobro“. Nebezpečenstvo je aj v tom, že veštica má často kríž, obrazy svätých, prežehná sa a tým niekedy aj pomýli veriaceho človeka.

Čierna mágia sa snaží komunikovať priamo so zlými duchmi a spôsobiť tak zlo iným osobám, alebo ich dokonca vystaviť diabolskej posadnutosti. Práve proti tejto mágii Biblia veľmi ostro vystupuje. Biela aj čierna mágia sú v podstate zlé, lebo je to jasný prejav nedôvery v Boha.

Okultizmus je dôvera v iné nadprirodzené sily, ktoré nepochádzajú od Boha. Patrí tu aj veštenie, „vyvolávanie duchov“, satanizmus, mágia, povery. Tak mágia ako aj okultizmus sú poverou a modloslužbou, pretože človek pri takomto konaní celkom a jednoznačne opúšťa Boha a jeho zákony. Je to znamením odpadu od živého Boha, na neho sa človek neobracia v modlitbe, keď sa nachádza v ťažkostiach. Ide o prejav nedôvery v Boha zo strany človeka. Človek si volí cestu, ktorá sa na prvý pohľad javí ako ľahšia a príjemnejšia, ale v skutočnosti je to cesta krivolaká a veľmi nebezpečná. KKC o tom hovorí v článku 2117: “Všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, ktorými si človek chce podmaniť skryté mocnosti, aby ich postavil do svojich služieb a dosiahol nadprirodzenú moc nad blížnym – hoci aj preto, aby mu získal zdravie – vážne odporujú čnosti nábožnosti. Tieto praktiky sú ešte viac odsúdenia hodné, keď sú spojené s úmyslom škodiť druhému, alebo keď sa pri nich uchyľuje k zásahu zlých duchov. Aj nosenie amuletov si zasluhuje výčitku. Špiritizmus je často spojený s vešteckými a magickými praktikami. Preto Cirkev upozorňuje veriacich, aby sa ho chránili.

Uchyľovanie sa k tzv. tradičným spôsobom liečenia, neoprávňuje ani vzývanie zlých mocností, ani zneužívanie dôverčivosti iných.“ Taktiež, v článku 2116 KKC sa vyslovene tvrdí: „Treba odmietnuť všetky formy veštenia: uchyľovanie sa k satanovi alebo k zlým duchom, vyvolávanie mŕtvych alebo iné praktiky, o ktorých sa mylne predpokladá, že „odhaľujú“ budúcnosť. Používanie horoskopov, čítanie z ruky, výklad predpovedí alebo osudov, jasnovidectvo a uchyľovanie sa k médiám prejavujú vôľu mať vládu nad časom, nad dejinami a nakoniec nad ľuďmi a zároveň túžbu nakloniť si skryté mocnosti.“

Každý kresťan by si mal teda dať pozor pre okultizmom a vyhýbať sa mu ako aj mágií, ľudovým liečiteľom a iným praktikám. Ďalej je dôležité nedať sa nikdy pomýliť, nenechať sa zmanipulovať a najmä zachovať si skutočnú vieru v pravého Boha, lebo len tá prináša človeku pravý pokoj a šťastie.

Poslať 11.04.2017 19:46:57   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 19.02.2017 8:57:01
napísal 9 príspevkov
misojogi píše:
este o spovedi
http://www.hlavnespravy.sk/moralny-teolog-spovednica-nie-je-vysetrovacia-miestnost/964268

Príčinou hriešnych myšlienok je pokúšanie od diabla. Myšlienka nie je hriechom, pokiaľ sa ňou dlhodobo nezaoberáme, nevyhľadávame v nej potešenie, nevenujeme sa jej… Ideálne je v takýchto ťažkých chvíľach pokušenia sa modliť a snažiť sa týchto myšlienok zbaviť. Nie je to jednoduché, ale dá sa to… Chce to len odvahu a vytrvalosť.

Mágia je základná forma poverčivosti. Tam, kde dochádza k úpadku pravej viery, nastupuje rozmach povery a pochopiteľne tiež magických praktík. Základné dôvody, prečo sa človek zveruje do rúk mágov, môžeme zhrnúť do troch slov: strach, zvedavosť, požadovaná moc.

Biela mágia je veštenie rôzneho druhu – karty, numerológia, astrológia, automatické (anjelské) písmo, horoskopy, talizmany, ovládanie či prenos energie. Ide o získanie nadprirodzených síl pre „dobro“. Nebezpečenstvo je aj v tom, že veštica má často kríž, obrazy svätých, prežehná sa a tým niekedy aj pomýli veriaceho človeka.

Čierna mágia sa snaží komunikovať priamo so zlými duchmi a spôsobiť tak zlo iným osobám, alebo ich dokonca vystaviť diabolskej posadnutosti. Práve proti tejto mágii Biblia veľmi ostro vystupuje. Biela aj čierna mágia sú v podstate zlé, lebo je to jasný prejav nedôvery v Boha.

Okultizmus je dôvera v iné nadprirodzené sily, ktoré nepochádzajú od Boha. Patrí tu aj veštenie, „vyvolávanie duchov“, satanizmus, mágia, povery. Tak mágia ako aj okultizmus sú poverou a modloslužbou, pretože človek pri takomto konaní celkom a jednoznačne opúšťa Boha a jeho zákony. Je to znamením odpadu od živého Boha, na neho sa človek neobracia v modlitbe, keď sa nachádza v ťažkostiach. Ide o prejav nedôvery v Boha zo strany človeka. Človek si volí cestu, ktorá sa na prvý pohľad javí ako ľahšia a príjemnejšia, ale v skutočnosti je to cesta krivolaká a veľmi nebezpečná. KKC o tom hovorí v článku 2117: “Všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, ktorými si človek chce podmaniť skryté mocnosti, aby ich postavil do svojich služieb a dosiahol nadprirodzenú moc nad blížnym – hoci aj preto, aby mu získal zdravie – vážne odporujú čnosti nábožnosti. Tieto praktiky sú ešte viac odsúdenia hodné, keď sú spojené s úmyslom škodiť druhému, alebo keď sa pri nich uchyľuje k zásahu zlých duchov. Aj nosenie amuletov si zasluhuje výčitku. Špiritizmus je často spojený s vešteckými a magickými praktikami. Preto Cirkev upozorňuje veriacich, aby sa ho chránili.

Uchyľovanie sa k tzv. tradičným spôsobom liečenia, neoprávňuje ani vzývanie zlých mocností, ani zneužívanie dôverčivosti iných.“ Taktiež, v článku 2116 KKC sa vyslovene tvrdí: „Treba odmietnuť všetky formy veštenia: uchyľovanie sa k satanovi alebo k zlým duchom, vyvolávanie mŕtvych alebo iné praktiky, o ktorých sa mylne predpokladá, že „odhaľujú“ budúcnosť. Používanie horoskopov, čítanie z ruky, výklad predpovedí alebo osudov, jasnovidectvo a uchyľovanie sa k médiám prejavujú vôľu mať vládu nad časom, nad dejinami a nakoniec nad ľuďmi a zároveň túžbu nakloniť si skryté mocnosti.“

Každý kresťan by si mal teda dať pozor pre okultizmom a vyhýbať sa mu ako aj mágií, ľudovým liečiteľom a iným praktikám. Ďalej je dôležité nedať sa nikdy pomýliť, nenechať sa zmanipulovať a najmä zachovať si skutočnú vieru v pravého Boha, lebo len tá prináša človeku pravý pokoj a šťastie.
Veľmi pekný článok.
Za seba musím povedať ,že v posledných rokoch sa mi zdá že sv.spoveď prebieha u nás čoraz rýchlejšie.Myslím tým spoločnú spoveď pred Vianocami a pred Veľkou Nocou.Kedysi keď som povedal -na viac hriechov sa nepamätám,kňaz sa pýtal na ďalšie hriechy,aby som nič nevynechal.Toto sa mi nestalo veľmi dávno.Bol som veľmi rád,keď som mal priestor s kňazom pokecať ale teraz sa všetci niekam ponáhľajú

[ Príspevkov: 140 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť