Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
som si teraz spomenula na tento text :)

Náman teda šiel s koňmi a vozmi a zastal predo dvermi Elizeovho domu. Elizeus poslal k nemu posla s odkazom: „Choď a okúp sa sedem ráz v Jordáne, potom ti telo ozdravie a budeš čistý!“ Náman sa nahneval a odišiel so slovami: „Myslel som si, že vyjde ku mne, bude vzývať meno Pána, svojho Boha, rukou sa dotkne malomocného miesta a uzdraví ma. Nie sú rieky Damasku Abana a Farfar lepšie než všetky rieky Izraela? Nemôžem sa v nich okúpať a očistiť?“ Obrátil sa a s hnevom odchádzal. Tu pristúpili k nemu jeho sluhovia a povedali mu: „Keby ti prorok rozkázal veľkú vec, iste by si to urobil. O to skôr tak urob, keď ti povedal: ‚Okúp sa a budeš čistý.‘“ Zostúpil teda a sedem ráz sa ponoril do Jordánu podľa slova Božieho muža. A jeho telo sa obnovilo ako telo malého dieťaťa a bol čistý. 2 Kr 5

tu o tom hovoril i pápež:
Ten istý hnev – pokračoval Svätý Otec – pochytí spočiatku aj Námana, pretože považuje za absurdnú a ponižujúcu výzvu Elizea, aby sa sedemkrát okúpal v rieke Jordán, keď chce byť uzdravený z malomocenstva. „Pán žiada od neho gesto pokory, detskej poslušnosti, urobiť niečo také smiešne.“ Odchádza nahnevaný, ale potom ho jeho sluhovia presvedčia, vráti sa späť a urobí to, čo bolo povedané ústami proroka. Gesto pokory ho uzdraví. Toto je dnešné posolstvo pre tento tretí pôstny týždeň – povedal pápež. Ak chceme byť spasení, musíme si vybrať cestu pokory.

ja som si tiež niekedy myslela, že je hlúposť odriekať toľko zdravasov :) ale potom mi to nejak v hlave všetko zapadlo na svoje miesto a už si to nemyslím :)

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Wilfredi píše:
Ďakujem, Frederix, za odpoveď.

Ešte by som chcel spýtať. Keď sa modlím ten text Otčenáš a vyslovujem tie prosby, ktoré keď sa napĺňajú, tak dosahujem všetky dobrá, ktoré mi treba, tak keď sa to modlím na úmysel niekoho iného, tak to vlastne Boh akceptuje, akokeby sa to modlil ten dotyčný? Teda že vlastne sa tie otčenášové prosby začnú napĺňať pre toho človeka, za ktorého je moja modlitba obetovaná?
Ked sa modlis za druheho cloveka, tvoja modlitba ma dvojaky ucinok:
Boh na tvoj prihovor pomaha tomu cloveku najst cestu k spase a zaroven pomaha aj tebe
.
Nie je to tak, ze sa modlis namiesto toho cloveka, ale otvaras mu cestu k pokaniu.

Citácia:
A ešte jedna otázka: Ako sa nejaká modlitba obetuje? To sa len tak povie dopredu Bohu oznámenie, že teraz idem toto a toto obetovať alebo k tomu treba aj nejaký viditeľný znak, vonkajší prejav?
Ano, staci len povedat v duchu, alebo nahlas, ze tuto modlitbu/pracu/post/bolest a pod. obetujes za cloveka xy, alebo na iny umysel, ktory mas. :-)

Citácia:
Ďakujem vopred srdečne.
S úctou a prianím mnoho Božieho požehnania
Wilfredi
Nemas za co dakovat.
Boh ta zehnaj, priatelu. :-)

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Citácia:
ja som si tiež niekedy myslela, že je hlúposť odriekať toľko zdravasov ale potom mi to nejak v hlave všetko zapadlo na svoje miesto a už si to nemyslím
V podstate-odhliadnuc od duchovneho ucinku-je to pre cloveka dobre aj na vycistenie hlavy, upokojenie sa, pravidelny rytmus nadych/vydych. . . ;)

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
Wilfredi píše:
Zdravím, drahí bratia a sestry ;)

V ostatnom roku som sa zamestnal a spoznávam život dospelého človeka, ktorý už má aj vlastné financie. Okusujem, aké to je byť nezávislý a učím sa takpovediac žiť. No v súvislosti s tým sa mi však vynoril problém, ktorý ma gniavi výčitkami svedomia.

Som v Kristovej Cirkvi laik a považujem sa za priemerného človeka v celkovej spoločnosti. Ale cítim a vnímam rôzne výzvy od cirkevných predstaviteľov, prípadne od rôznych partikulárnych zjavení Panny Márie a Pána Ježiša, alebo z iných relevantných zdrojov, že by som sa mal viac modliť a viac venovať Bohu. Neviem svoj nový "dospelý" život uviesť do súladu s vierou tak, aby bolo moje svedomie spokojné. Aj dnes bola kázeň, v ktorej kazateľ spomenul, že sa nemáme svetu pripodobňovať (ako to je aj v Písme), ale že hoci žijeme dočasne vo svete, svetu nepatríme a preň nežijeme. Naším domovom je Kristovo kráľovstvo. A to je to, čo mám na mysli... že jednoducho žijem až príliš svetsky. 90% môjho času, ktorý venujem modlitbe, je tvorených strelnými modlitbami, čiže nič organizovaného, písaného, predpísaného.

Mám výčitky, že príliš málo sa venujem svojej viere a Pánovi Ježišovi. Málo sa modlím trebárs. Ale zväčša na to ani nemám čas, a keď mám, tak som zas unavený z práce a z iných povinností, ktorými som neraz zahltený. Občas mi napadá myšlienka, že aby som uspokojil svoje svedomie, tak by som sa mal zavrieť do kláštora a tam žiť len pre Boha a s Bohom. Je mi ťažké nájsť správny pomer medzi "žitím vo svete" (ako to nazval sv. Pavol) a "chodením s Pánom" (ako to nazýva Starý zákon).

Máte pre mňa nejakú radu? Ako to vlastne Vy vyvažujete? Ako sa odpútavate od sveta? Ako sa prejavuje to, že nepatríte svetu a že nežijete preň? Vďaka vopred za každú reakciu. Prajem Vám všetkým krásny záver víkendu a úspešný štart do nového týždňa.

S úctou
Wilfredi
:)
ano, ono svet dospelych nie je vobec jednoduchy. Clovek, ak chce nieco ziskat poctivou legalnou cestou, stravi hodiny a hodiny v praci, ktora ho velakrat ubija a ma malo casu pre seba. A to ked budes mat deti, tak cas uz nebudes mat skoro vobec.

Boh ale toto vsetko vidi, ved Jezis sam povedal,ze kto nepracuje, nech neje.

Myslim si, ze je dolezite, aby clovek sa naucil citit lasku v tom, co robi, nech je to cokolvek a kdekolvek. Ono modlitba ako taka nemusi byt len odriekavanie nejakeho textu, ja za motlitbu povazujem aj myslienky na vieru a na Boha, v duchu sa s nim zhovaram. Takisto pred spanim, alebo trebars rano a niekedy aj v praci.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
Littleangel píše:
Boh ale toto vsetko vidi, ved Jezis sam povedal,ze kto nepracuje, nech neje.
To nebol Jezis, ale Pavol. :-)
S ostatnym sa da suhlasit.

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť