Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Ak niekoho miluješ z celého srdca, ťažko to skryješ pred inými. Proste to dáš najavo, či chceš alebo nie.
A nemusíš to v tej chvíli cítiť, proste si verný láske, ktorú si poznal. Milovať BOha je po prvé a po druhé milovať ľudí.
Ale iste človek môže skĺznuť do pokrytectva....Modlitby len navonok, s motiváciou aby som bol videný, tak si to myslel?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18006 príspevkov
teta píše:
Modlitby len navonok, s motiváciou aby som bol videný, tak si to myslel?
Nie, ani tak nie.
Nepredpokladam vobec zly umysel.
Tak ako to napisal mi to proste pripomina obsesiu ukonmi.
Vsetko pravidelne a co najcastejsie, uzkost, ked to nenastane, nebodaj, ked pobada, ze sam sa tomu pomaly chce nejako vyhnut (vyhovorka->vycitky svedomia->uzkost) atd.
Das si napriklad "zavazok", ze budes chodit na omsu kazdy den.
1. mesiac pohoda, 2. uz "ztuha", na 3. obcas "vynechas" z "objektivnych dovodov", ale uz Ta hryzie svedomie, na 4. zatnes zuby a "pridas", lebo ved - chces byt "dobra" a nechces Boha "sklamat" atd.
Skonci to psychickymi poruchami, a potom aj fyzickymi.
Pritom je to cele postavene na hlavu, pretoze ani Cirkev nikomu neprikazuje, aby chodil na omsu kazdy den.
Je to len o nepochopeni toho "duchovna" ...

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Sú činnosti, ktoré robíš každý deň, hoci nie sú životne nevyhnutné, ale len užitočné a prospešné. Isteže z niektorých poľavíš, lebo deň má 24 hodín a musíš prehodnocovať. Ale ísť každý deň na sv. omšu je dobré predsavzatie pre katolíka, ba priorita nad priority. To pravdaže nepochopíš, ak máš priority iné. Napr. pozrieť si každý deň správy, hm, tiež trvajú iba polhoďku. Som rada, že si zdôraznil tú sv. omšu, lebo to považujem za dôležitejšie, než iné modlitby.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Tak ako to napisal mi to proste pripomina obsesiu ukonmi.
ano su aj take pripady ale zdaleka nie vsetky

Obrázok užívateľa

od 14.06.2012 19:36:00
napísal 8 príspevkov
Ďakujem Vám za Vaše hojné odpovede.

Chcel by som sa ešte spýtať: Ako si mám vypestovať pozitívny vzťah k písaným modlitbám? Mám na mysli Otčenáš, Zdravas, ružence, litánie a iné vopred napísané či predpísané modlitby. Keď sa ich modlím, tak mám veľký pocit nudy a neosobnosti, akoby som to nehovoril ani tak ja. Boha vnímam veľmi osobne, ako skutočnú Osobu, s ktorou sa diskutuje. Preto mám rád voľné a spontánne modlitby vlastnými slovami. Pri písaných, to je ako nejaké prednášanie, a najmä keď sa opakujú, ako pri ruženci, tak vnímam silnú neosobnosť tých vyslovovaných slov. Neviem si predstaviť, že iným osobám by som dokolečka hovoril pevné texty, a tak ich o niečo prosil. Tým sa nechcem rúhať, iba píšem o svojich pocitoch, z ktorých mám záujem sa dostať a oslobodiť sa od nich. Chcel by som to vnímať inak, lepšie, zdravšie, "katolíckejšie". Vedeli by ste mi v tomto, prosím, poradiť? Verím, že strácam mnoho milostí pre seba aj pre druhých, keď písané modlitby zanedbávam, len by som chcel nájsť najprv spôsob, ako mať v nich aspoň trochu záľubu a pochopenie.

Ďakujem za Vaše vyjadrenia. Prajem všetkým mnoho požehnania.
S úctou
Wilfredi

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
V prvom rade si musis uvedomit a pochopit text-slova a ich vyznam-, ktory sa modlis.

Zacni modlitbou Otce nas.
Modli sa po jednej vete s prestavkami na rozjimanie-co tie slova znamenaju.

Otce nas, ktory si na nebesiach . . . . . . . . .
Posvat sa meno tvoje . . . . . . . . . . . . . . . . .
Prid kralovstvo tvoje. . . . . . . . . . . . . . . . . . .

a tak postupne pomalicky az k "zbav nas zleho"-tam je tiez hodne nad cim uvazovat.

Takato modlitba ti zaberie aspon stvrt hodinu a mozno i viac. . .

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
s prestavkami na rozmyslanie -co tie slova znamenaju.
ja to robim takto :-)

ale mozem povedat ze funguje aj mechanicke opakovanie, hoci inym sposobom
asi skus co Ta teraz taha viac, ale chcel som len povedat ze aj taky mechanicky posob ma nieco do seba
vyskusaj niekedy napr Jezisovu modlitbu, alebo aspon Taize pesnicky, ci charizmaticke pesnicky

asi to zavisi od povahy cloveka

u mna to fuguje tak ze mechanicka modlitba ma privadza k velmi silnej prirodzenej spontannej modlitbe ked pride vhodna situacia
za seba preto mozem povedat ze aj take modlitby maju svoj vyznam ,... netreba na ne zabudat
ako hovori B16, prave preto ze sme ich podcenili (ruzenec a krizovu cestu) tak sa ludia obracaju k vychodnym nabozenstvam

to len na doplnenie celkoveho pohladu
inak suhlasim aj s Frederickom, ak Ti sadne jeho styl, tak pohoda, je to naozaj dobry sposob

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Takato modlitba ti zaberie aspon stvrt hodinu a mozno i viac. . .
a takto vydrzat rok(denne 1/4 hodinu), tak sa len budes pozerat ake vysledky to prinesie

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Wilfredi píše:
Ďakujem Vám za Vaše hojné odpovede.

Chcel by som sa ešte spýtať: Ako si mám vypestovať pozitívny vzťah k písaným modlitbám? Mám na mysli Otčenáš, Zdravas, ružence, litánie a iné vopred napísané či predpísané modlitby. Keď sa ich modlím, tak mám veľký pocit nudy a neosobnosti, akoby som to nehovoril ani tak ja. Boha vnímam veľmi osobne, ako skutočnú Osobu, s ktorou sa diskutuje. Preto mám rád voľné a spontánne modlitby vlastnými slovami. Pri písaných, to je ako nejaké prednášanie, a najmä keď sa opakujú, ako pri ruženci, tak vnímam silnú neosobnosť tých vyslovovaných slov. Neviem si predstaviť, že iným osobám by som dokolečka hovoril pevné texty, a tak ich o niečo prosil. Tým sa nechcem rúhať, iba píšem o svojich pocitoch, z ktorých mám záujem sa dostať a oslobodiť sa od nich. Chcel by som to vnímať inak, lepšie, zdravšie, "katolíckejšie". Vedeli by ste mi v tomto, prosím, poradiť? Verím, že strácam mnoho milostí pre seba aj pre druhých, keď písané modlitby zanedbávam, len by som chcel nájsť najprv spôsob, ako mať v nich aspoň trochu záľubu a pochopenie.

Ďakujem za Vaše vyjadrenia. Prajem všetkým mnoho požehnania.
S úctou
Wilfredi
Tak, že si nebudeš pestovať vzťah k nim (modlitbám) ale k Bohu. Domnievam sa, že Boh od nikoho nechce slepú poslušnosť. Ak sa nudíš to je dobre si sám sebou. Horšie by bolo keby si chceš navrávať, že Ťa to teší a nieje to tak. Aj s milovanou osobou sa niekedy nudíš niekedy sa pohneváš a potom sa zase uzmierite stáva sa všeličo. Ak ti nejdú formálne modlitby skús povedať to čo cítiš od srdca. Vieš prirovnal by som ti to k matematike. Máš ľudí čo ju píšu bezducho opisujú dokola tie isté vzorce. Tí budú stále mechanickí vo výpočtoch. A máš ľudí čo vzorce vytvárajú rozumejú im a tešia sa z nich. Ak nechceš byť ten čo vzorce len opisuje ale chceš im aj rozumieť tak si myslím, že ti pomôže začať od súkromných modlitieb a postupne prejsť na tie formálne. Ale môj názor ber s rezervou je to názor bývalého kresťana. Som ateista. Taktiež máš tu množstvo názorov z ktorých sa dá veľa získať od tu prítomných kresťanov. Veľa šťastia. ;)

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
totalitarizmus vzniká z popierania pravdy v objektívnom zmysle: Ak nejestvuje transcendentná pravda, ktorou, keď ju človek poslúcha, dospieva k svojej plnej identite, potom nejestvuje žiaden stály princíp, ktorý by zaručoval správne vzťahy medzi ľuďmi. Veď ich triedny, skupinový a národný záujem nevyhnutne ich stavia proti sebe. Ak sa neuznáva transcendentna pravda, potom triumfuje sila moci a každý sa snaží maximálne využiť prostriedky, ktoré má k dispozícii, aby bez ohľadu na práva druhého presadil svoj záujem a svoju mienku. Človek je len natoľko uznávaný, nakoľko ho možno využiť ako nástroj na mocenské ciele.
Ján Pavol II centesimus annus

Obrázok užívateľa

napísal 8 príspevkov
Prečo od nás Pán alebo Panna Mária v rôznych zjaveniach žiada modliť sa ruženec za spásu iných duší? Nerozumiem presne tej teologickej logike, keď prednes nejakého textu obetujem na nejaký úmysel, pričom ten text sa vôbec vnútorne svojím obsahom nedotýka témy spásy daného človeka, za ktorého je tá modlitba obetovaná. Nerozumiem presne, prečo treba odriekať desiatky zdravasov a otčenášov... to dodávame Bohu nejakú energiu, aby mal schopnosť spasiť duše? Lebo niekedy sa v zjaveniach tak vyjadrujú, že "potrebujem Vaše modlitby". Podľa takej tej mojej strašne laickej logiky by som mal sa prihovoriť za spásu danej duše tak, že vlastnými slovami vyzvem, resp. sa prihovorím za tú konkrétnu dušu, spomenúc ju menovite, alebo ak ide o celé ľudstvo, tak spomenúc ho výslovne. A nie následne odriekať veľký počet Zdravasov, ktoré by mali akumulovať nejaký výkupný argument alebo energiu, ktorá Božiu spravodlivosť potlačí a otvorí priestor pre Milosrdenstvo.

Neviem, mám v tom guláš. Prosím, neberte to tak, že provokujem, vôbec nie. Mám veľký záujem sa modliť mechanické modlitby, lebo som počul, že by mi pomohli v istých dôležitých oblastiach môjho duchovného boja. Ale neviem dôverovať, že majú zmysel, lebo neviem, ako sa môže nejaký prednes obetovať a čo to vlastne znamená obetovať na úmysel. Prosím, ak viete pomôcť nejakou radou alebo vysvetlením, dajte vedieť. Ďakujem Vám srdečne vopred.

S úctou
Wilfredi

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Praveze modlitba Otce nas, Zdravas i Slava Otcu sa dotyka temy spasy duse kazdeho jedneho cloveka, za ktoreho sa modlis.
Trochu vyssie som ti pisal, ze text modlitby treba pochopit.
Otce nas-obsahuje sedem prosieb, ktore ked sa naplnaju, su nimi pokryte vsetky dobra, ktore moze clovek v zivote dostat.
Zdravas-obracias sa na Boziu Matku s prosbou o ochranu pocas zivota a zvlast v hodine smrti.
K spase sa bez Bozej pomoci nedostaneme a Bozia Matka je tou najistejsou orodovniclou za hriesnikov-jej Boh nic neodmietne.

Ale bez nasej iniciativy to tiez nejde. Pan chce, aby sme aj my mali ucast na jeho diele spasy-pretoze uz nie si sluha, ale Bozie dieta.
Boh v skutocnosti nijaku"energiu, aby bol schopny spasit duse" nepotrebuje.
To ty potrebujes nieco robit pre druhych, aby si rastol v laske a pokore.
Mozes obetovat modlitby, namahu v praci, utrpenie, ak ta stretne, ale i uspech a radost-vsetko mozes odovzdat Bohu na tento umysel.
Takto mozes zachranit mnozstvo dusi a nezabudne sa ti to.

Isteze, mozes sa za konkretneho cloveka modlit aj vlastnymi slovami, ale ver mi-neobsiahnu tu plnost a silu, aku ti ponukaju tieto "ucinne zbrane".

To nie je nic zlozite na pochopenie, skor privelmi jednoduche. . . ;)

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Prečo od nás Pán alebo Panna Mária v rôznych zjaveniach žiada modliť sa ruženec za spásu iných duší?
Ak ta niekto o nieco poziada a ty v tom vyhovies, tiez si nezdovodnujes preco to ten clovek potrebuje. Skratka mu pomozes pretoze ta o to poziadal a ty si mu schopny a ochotny vyhoviet. Nemyslim si, ze potrebujeme nejake zdovodnenia preco to Boh od nas chce. Proste to potrebuje. A potrebujeme to aj my sami. A my mame slobodnu volu mu vyhoviet alebo nie.

Citácia:
pričom ten text sa vôbec vnútorne svojím obsahom nedotýka témy spásy daného človeka, za ktorého je tá modlitba obetovaná
Dolezity je proste umysel. Ak sa ti nejaka modlitba nepaci mozes sa skusit modlit vlastnymi slovami. Ale maloktora modlitba je tak krasna ako je Zdravas.

Citácia:
to dodávame Bohu nejakú energiu, aby mal schopnosť spasiť duše?
Skus niekedy porozmyslat nad podstatou modlitby ako takej. Ked to pochopis co to modlitba je, myslim,ze uz nebudes potrebovat odpovede na otazku Preco. Ale treba hlavne chciet nad tym trocha popremyslat, postudovat.

Citácia:
Podľa takej tej mojej strašne laickej logiky
strasnu laicku logiku mame my vsetcia

Citácia:
by som mal sa prihovoriť za spásu danej duše tak, že vlastnými slovami vyzvem, resp. sa prihovorím za tú konkrétnu dušu, spomenúc ju menovite, alebo ak ide o celé ľudstvo, tak spomenúc ho výslovne.
Nikto ti v tom nebrani aby si sa modlil vlastnymi slovami.

Citácia:
A nie následne odriekať veľký počet Zdravasov, ktoré by mali akumulovať nejaký výkupný argument alebo energiu, ktorá Božiu spravodlivosť potlačí a otvorí priestor pre Milosrdenstv
. Nemyslim si,ze nad tymto je nejak potrebne velmi do hlbky uvazovat, Boh sam rozhodne ako pouzije nase modlitby.Na nas je aby sme svoje prinasali na nejaky konkretny umysel, za seba,za rodicov za koholkovel skratka na akykolvek konkretny umysel. Ale hlavne aby sme ich prinasali a nemlcali.

Citácia:
Ale neviem dôverovať, že majú zmysel, lebo neviem, ako sa môže nejaký prednes obetovať a čo to vlastne znamená obetovať na úmysel.
UZ som sa raz zmienil,ze treba pochopit podstatu modlitby. Modlitba nie je prednes.Ano, vela ludia sa modli mechanicky, doslova robia prednes. Ale modlitba je nieco ine. Je to predovsetkym dialog medzi tebou a Bohom. Ty hovoris, Boh pocuva. A Boh odpoveda a ty reagujes ako odpoveda. Modlit sa treba vediet. sv. Jan od Kriza a sv. Terezia Avilska o tom velmi vela popisali o modlitbe, jej vyzname a sposobe modlenia sa. Teda ak sa modlis, tak si predstav,ze sa s niekym rozpravat. Potom tu modlitbu viac precitis.

Obrázok užívateľa

napísal 8 príspevkov
Ďakujem, Frederix, za odpoveď.

Ešte by som chcel spýtať. Keď sa modlím ten text Otčenáš a vyslovujem tie prosby, ktoré keď sa napĺňajú, tak dosahujem všetky dobrá, ktoré mi treba, tak keď sa to modlím na úmysel niekoho iného, tak to vlastne Boh akceptuje, akokeby sa to modlil ten dotyčný? Teda že vlastne sa tie otčenášové prosby začnú napĺňať pre toho človeka, za ktorého je moja modlitba obetovaná?

A ešte jedna otázka: Ako sa nejaká modlitba obetuje? To sa len tak povie dopredu Bohu oznámenie, že teraz idem toto a toto obetovať alebo k tomu treba aj nejaký viditeľný znak, vonkajší prejav?

Ďakujem vopred srdečne.
S úctou a prianím mnoho Božieho požehnania
Wilfredi

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
To sa len tak povie dopredu Bohu oznámenie, že teraz idem toto a toto obetovať
V podstate ano.

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť