Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
Ahoj Wilfredi, gratulujem ti že si kladieš také otázky. Si na najlepšej ceste prežívať svoj život s Pánom. Áno sú potrebné a osožné aj "predpísane" modlitby, ale nemusíš mať výčitky ak nestíhaš. Dôležité je aby sa celý život stal modlitbou. Aby si všetko čo robíš robil pre Pána a Ním. Aby si ho držal sa ruku v každej chvíli života. Ak sa ti to podarí tak aj prirodzene vytryskne z duše potreba modliť sa aj tie zaužívané modlitby. Ale je nevyhnutné mať osobný vzťah s Pánom, žiť v milosti posväcujúcej, pravidelne pristupovať k sviatostiam a čo najčastejšie sa zúčastniť osobného stretnutia s Ním vo sv. omši.

Taký praktický návod ako každú chvílu prežívať a každú s situáciu riešiť s Pánom by ti mohla pomôcť knižka od Michel Qiust: "Tvojimi očami"

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
live_D píše:
Wilfredi píše:
Občas mi napadá myšlienka, že aby som uspokojil svoje svedomie, tak by som sa mal zavrieť do kláštora a tam žiť len pre Boha a s Bohom. Je mi ťažké nájsť správny pomer medzi "žitím vo svete" (ako to nazval sv. Pavol) a "chodením s Pánom" (ako to nazýva Starý zákon).

Máte pre mňa nejakú radu? Ako to vlastne Vy vyvažujete?Ako sa odpútavate od sveta? Ako sa prejavuje to, že nepatríte svetu a že nežijete preň? Vďaka vopred za každú reakciu. Prajem Vám všetkým krásny záver víkendu a úspešný štart do nového týždňa.

S úctou
Wilfredi
:)
Vieš vezmi si to tak vždy keď robíš dobro vo svete akoby si už priamo žil s Bohom. Netreba hľadať v tom vyváženie. To nieje, že teraz žijem svetský svet a teraz ten s Bohom. Oboje sa deje súčasne. Takže ak konáš vo svetskom svete tak, že konáš dobre tým oslavuješ a zároveň oslovuješ Boha. Od sveta by si sa nemal odpútavať máš v ňom žiť ale zároveň nemáš zabúdať na Boha. Pre kresťana je Boh ako kyslík, voda či jedlo. Ak ti niečo z toho chýba hneď to pocítiš ako prázdnotu. Ak to máš si naplnený, činorodý, láskavý, pokojný, pokorný. Ale tak neviem to s istotou. Tak to vnímam.
...nie si daleko od Bozieho kralovstva. S uzasom ti skladam poklonu... :-)

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11029 príspevkov
ono to byva takze ked si najdes cas na pravidelnu modlitbu a pravidelnu navstevu sv omse (kazdy den) tak nejako prirodzene sa Ti zacne zivot sam usporiaduvat (zacne ti to lepsie mysliet a aj udalosti okolo teba zacnes lepsie zvladat)

druha vec su aktivity ktore duchovny zivot rozvijaju .... ako napr duchovne cvicenia (jezuitske DC) a rozne duchovne akcie (chrizmaticka konferencia apod) a citanie nabozenskej literatury (podotykam, ze dobrych knih je dost a nejde o nejake citanie len tak samoucelne, ale existuje kopec skvelych knih len si treba najst co teba zaujima - rad poradim knihy ktore pomohli v zivote mne - pripadne aj dam link kde sa daju stiahnut v elektronickej podobe)

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
Vieš vezmi si to tak vždy keď robíš dobro vo svete akoby si už priamo žil s Bohom. Netreba hľadať v tom vyváženie. To nieje, že teraz žijem svetský svet a teraz ten s Bohom. Oboje sa deje súčasne. Takže ak konáš vo svetskom svete tak, že konáš dobre tým oslavuješ a zároveň oslovuješ Boha. Od sveta by si sa nemal odpútavať máš v ňom žiť ale zároveň nemáš zabúdať na Boha. Pre kresťana je Boh ako kyslík, voda či jedlo. Ak ti niečo z toho chýba hneď to pocítiš ako prázdnotu. Ak to máš si naplnený, činorodý, láskavý, pokojný, pokorný. Ale tak neviem to s istotou. Tak to vnímam.
tiez tlieskam, ano toto sa zacne diat ked sa clovek zacne modlit (staci malo ale pravidelne)

a este podotknem ze su rozne cesty k Bohu, rozne styly krestanskeho zivota, kde v podstate ide o to iste, ale rozne su metody ako sa k tomu dopracovat a zavisi to od povahy jednotlivca. kedze su rozne povahy tak su aj rozne "cesty"
ale ten zaklad: konat dobro je najdolezitejsi
jeden knaz to tak povedal ze vztah k Bohu a vztah k ludom su ako dve nohy ked kracas:
raz stupis na jednu a raz na druhu a tak sa hybes dopredu

a est jednu vec by som povedal
doverovat Bohu ze ak sa o neho zaujimas, on sa este daleko viac zaujima o Teba a pomoze Ti
a modlitba: Boze chcem byt k Tebe blizsie nikdy neostane nevypocuta

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Predpokladam, ze si si to zase "pozorne precital", ze? :o
btw-ponukat mu knihy je ako nosit drevo do lesa, ma ich dost.

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
ponukat mu knihy je ako nosit drevo do lesa, ma ich dost.
pozrel som si este raz jeho prispevky ale nejako som nenasiel od neho vetu ze "knih ma dost"

ale inak to bola len rada na okraj, podstata mojho prispevku bola inde ...

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
On potrebuje prakticke veci, nie teoriu z kniziek.
Nanestastie ty vzdy ako prve vytiahnes prave toto.
Ked nema poriadne cas na modlitby, tak mu strcis do ruky knihu? :o

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
co takto mu strcit do ruk modlitebnu knizku?
dve rany jednou muchou ...
spojit prijemne s uzitocnym :-D

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
misojogi píše:
ono to byva takze ked si najdes cas na pravidelnu modlitbu a pravidelnu navstevu sv omse (kazdy den) tak nejako prirodzene sa Ti zacne zivot sam usporiaduvat (zacne ti to lepsie mysliet a aj udalosti okolo teba zacnes lepsie zvladat)

druha vec su aktivity ktore duchovny zivot rozvijaju .... ako napr duchovne cvicenia (jezuitske DC) a rozne duchovne akcie (chrizmaticka konferencia apod) a citanie nabozenskej literatury (podotykam, ze dobrych knih je dost a nejde o nejake citanie len tak samoucelne, ale existuje kopec skvelych knih len si treba najst co teba zaujima - rad poradim knihy ktore pomohli v zivote mne - pripadne aj dam link kde sa daju stiahnut v elektronickej podobe)
Tomu sa uz hovori posadnutost ...

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Vitaj Wilfredi na areopágu! Máš sympatického avatara, aj nick.
Téma, ktorú si nastolil, ma veľmi zaujala. Už som počula zopár
prednášok na túto tému a dnes ma aj zaujala pieseň v kostole,
kde sa spieva o odmietaní ponúk sveta..

Zdá sa, že máš záujem o seriózny duchovný život, ktorý sa bez modlitby nezaobíde.
Mal by si mať aj istý čas na osobnú modlitbu, keď len štvrťhodinku alebo časom polhoďku.

Ruženec, ako hovorí Anuk sa dá pomodliť cestou do práce a späť, pomáha aj
prehrávač s nahratou modlitbou s rozjímaním...Dá sa púšťať modlitba počas domácich prác,
atď. Super by bolo vyhradiť si čas aj na sv. omšu. Tomu by som aj dala prednosť, ráno trvá
iba polhoďku, najmä ak je kostol v ceste.

Ako sa podarí modliť, tak bude vyzerať aj život. Ak v jeden deň vynechám modlitbu,
na druhý deň to vidím. Preto je nutná každodenná vernosť v modlitbe.
Potom sú tu víkendové obnovy, aspoň raz za mesiac venovať deň nejakej duchovnej
aktivite, ak sa dá, to človeka znovu naštartuje a raz ročne duchoné cvičenia.
Tak sa dá udržiavať v horlivosti a robiť aj pokroky.

Aj kláštory sú pre ľudí, ale na to treba osobné povolanie. Ešte k tomu svetu,
každý sme z iného cesta. Sám vycítiš, ako Ťa chce Pán viesť. Atrakcie sveta
sú veľké, ak ich užívanie má byť na úkor zanedbania modlitby, tak si treba
zvoliť pririty. Je fakt, že svet, telo a diabol sú zdrojom našich duchovných zápasov.
Možno neskôr o tom napíšem viac.

Kto hľadá Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť, ostatné sa mu pridá,
vrátane zábavy....priateľov, ktorých mu vyberie Pán atď.

A ešte som zabudla na spoločenstvo kresťanov, časom azda rodinné spoločenstvo.
Btw. v rodine môže mať človek ešte väčšie boje nájsť čas a silu na modlitbu.

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Keď som si prečítala pozorne nápis témy, v skutočnosti žiť vo svete a žiť s Pánom nie sú dve oddelené skutočnosti. ALe na to, aby človek žil vo svete s Pánom, potrebuje žiť kvalitne s Pánom (základ dobrá modlitba), nielen tak letecky.
Byť Martou a Máriou zároveň, teda spojený s Bohom počas činnosti to je milosť vo vyššom leveli duchovného života. Okrem času vyhradeného pre Pána treba sa snažiť preplietať deň láskou k Pánovi a blížnemu, príležitostnou modlitbou, zvlášť vo chvíli ťažkosti, pokušenia (teda napr. konfliktov, riešenia ťažších vecí atď.) Prajem krásnu skúsenosť.

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...prosim vas, prestante s pouzivanim spojenia "vyssi level v duchovnom zivote", to sa vo vztahu k Bohu proste nehodi a cloveka to vedie k pyche, nie k pokore...

Obrázok užívateľa

napísal 11029 príspevkov
Citácia:
Legi , v com vidis problem?

Citácia:
prestante s pouzivanim spojenia
nepozivat uvedene slovne spojenie naozaj predstavuje vyssi level
:D :D :D :D :D :D

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:

Citácia:
Posadnutosť Bohom. Práve o tom som chcela hovoriť.
Zjednotenie (Marta a Mária spolu) sa nevyskytuje u začiatočníkov. Ď. za pochopenie. How.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18000 príspevkov
teta píše:
misojogi píše:
Citácia:
Citácia:
Posadnutosť Bohom. Práve o tom som chcela hovoriť.
Zjednotenie (Marta a Mária spolu) sa nevyskytuje u začiatočníkov. Ď. za pochopenie. How.
Nie, tak som to zrovna nemyslel. :)
Posadnutost "naboznostou", "ukonmi", "vonkajsimi prejavmi lasky k Bohu" atd.
Autisti tiez "musia" robit presne urcite veci, inak je s nimi zle.
Ak je clovek skutocne "s Bohom", ini ludia okolo neho to ani len nemusia vediet.
Vidia proste "iba" dobreho cloveka ...

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť