Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 14.06.2012 19:36:00
napísal 8 príspevkov
Zdravím, drahí bratia a sestry ;)

V ostatnom roku som sa zamestnal a spoznávam život dospelého človeka, ktorý už má aj vlastné financie. Okusujem, aké to je byť nezávislý a učím sa takpovediac žiť. No v súvislosti s tým sa mi však vynoril problém, ktorý ma gniavi výčitkami svedomia.

Som v Kristovej Cirkvi laik a považujem sa za priemerného človeka v celkovej spoločnosti. Ale cítim a vnímam rôzne výzvy od cirkevných predstaviteľov, prípadne od rôznych partikulárnych zjavení Panny Márie a Pána Ježiša, alebo z iných relevantných zdrojov, že by som sa mal viac modliť a viac venovať Bohu. Neviem svoj nový "dospelý" život uviesť do súladu s vierou tak, aby bolo moje svedomie spokojné. Aj dnes bola kázeň, v ktorej kazateľ spomenul, že sa nemáme svetu pripodobňovať (ako to je aj v Písme), ale že hoci žijeme dočasne vo svete, svetu nepatríme a preň nežijeme. Naším domovom je Kristovo kráľovstvo. A to je to, čo mám na mysli... že jednoducho žijem až príliš svetsky. 90% môjho času, ktorý venujem modlitbe, je tvorených strelnými modlitbami, čiže nič organizovaného, písaného, predpísaného.

Mám výčitky, že príliš málo sa venujem svojej viere a Pánovi Ježišovi. Málo sa modlím trebárs. Ale zväčša na to ani nemám čas, a keď mám, tak som zas unavený z práce a z iných povinností, ktorými som neraz zahltený. Občas mi napadá myšlienka, že aby som uspokojil svoje svedomie, tak by som sa mal zavrieť do kláštora a tam žiť len pre Boha a s Bohom. Je mi ťažké nájsť správny pomer medzi "žitím vo svete" (ako to nazval sv. Pavol) a "chodením s Pánom" (ako to nazýva Starý zákon).

Máte pre mňa nejakú radu? Ako to vlastne Vy vyvažujete? Ako sa odpútavate od sveta? Ako sa prejavuje to, že nepatríte svetu a že nežijete preň? Vďaka vopred za každú reakciu. Prajem Vám všetkým krásny záver víkendu a úspešný štart do nového týždňa.

S úctou
Wilfredi
:)

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
vitaj bráško, tak zo srdca mi vravíš, a tak s tebou spolucítim, lebo som sa tiež zrovna minulý rok zamestnal na plný úväzok, a mám z toho rovnaké dojmy a problémy... človek od rána do noci v práci a potom už taký unavený, že už ozaj najradšej len ľahnúť a spať, aby zasa ráno utekal do práce... (už dokonca začínam rozmýšľať nad tým, či si nezobrať do práce spacák, bo napr. včera som z nej šiel o 2 ráno, tak to keby nebola sobota, tak už by som tam mohol rovno aj prespať)...

a potom si naozaj kladiem také existencionalistické otázky, že čo z takého života... keď človek len celý deň pracuje kvôli pár korunám, ktoré aj tak minie len na jedlo a bývanie, aby nezomrel a mohol ďalej pracovať... ergo pracujem len aby som mohol pracovať ďalej...

naozaj mám z toho podivné dojmy a najradšej by som ušiel z tohto začarovaného kruhu niekam, kde by som mal pokoj... ale kde? som rád, že sa tu aj niekto iný nad takým zamýšľa, snáď dvaja skôr na niečo prídeme...

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
1. Naším domovom je Kristovo kráľovstvo.
2. Luk 17: 20
(20Keď sa ho farizeji opýtali, kedy príde Božie kráľovstvo, on im povedal: „Božie kráľovstvo neprichádza tak, že by sa to dalo spozorovať. 21Ani nepovedia: »Aha, tu je!« alebo: »Tamto je!«, lebo Božie kráľovstvo je medzi vami.“)

Tak si potom dobre, ake "vycitky" ? :D

napísal 18002 príspevkov
nαjmεnší píše:
naozaj mám z toho podivné dojmy a najradšej by som ušiel z tohto začarovaného kruhu niekam, kde by som mal pokoj... ale kde? som rád, že sa tu aj niekto iný nad takým zamýšľa, snáď dvaja skôr na niečo prídeme...
JPII by Ti na to povedal (parafrazujem): "Z kriza sa neuteka" ... ;)

Robis, aby si zil - a zijes, aby si miloval.
Ak sa Ti to druhe podari, mas tu "splneno" ... :D

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...ahoj wilfredi, vitaj na fore. :-)

Zijeme sice vo svete a kazdy den mame mnozstvo povinnosti a starosti, ktire nas prilis zamestnavaju a vecer zistime, ze na Pana nam neostal takmer ziaden cas. Toto prezivas a zdaleka nie si jediny.
Ja mam na to jednoduchy recept: vsetky zalezitosti dna mozem prezivat s Nim a najma s Jeho pomocou. Toto ti mozem len odporucat.
Je to ako mat po boku najlepsieho priatela, ktory je ti vzdy na pomoci, a moja modlitba spociva hlavne v rozhovore s Nim, a v naslednom dakovani, pretoze vzdy je za co... :-)

...skus zit svoju vieru ako dieta. Fyzicka dospelost nech patri svetu...

Obrázok užívateľa

napísal 8 príspevkov
Ďakujem za Vaše reakcie. Oslovili ma všetky. Prv, než by som reagoval nejak konkrétne, som sa chcel spýtať Teba, anuk: A ako si nájsť čas na všetky tie ružence, deviatniky, litánie a iné modlitby? :oops: Panna Mária žiada ruženec a ja často len tak čumím, že ako si naň vyhradiť priestor. Až sa ma niekedy zmocní divný pocit, že ma práca a žitie vo svete odvádza od Boha...

Obrázok užívateľa

napísal 8 príspevkov
Najmenší, asi rada Anuka je vhodná pre nás oboch. Viac obetovať a prežívať každodenné strasti, úlohy a "žitia" s Pánom, v "strelnom" dialógu s Ním. No len sa tak naučiť modliť rád ruženec, a bol by som asi spokojný. Ale dosiaľ som si k tomu nevybudoval vzťah ani čas. :roll: :oops:

Inak, legionár, tá myšlienka, že pracuj, aby si žil, a ži, aby si miloval, sa mi veľmi páči. Len ja vo svojom obmedzenom vnímaní pozerám na lásku nie ako na niečo oslobodzujúce, ale predovšetkým ako niečo, čo si kladie voči mne požiadavky. Napríklad modliť sa, prosiť za spásu iných, a iné takpovediac duchovné povinnosti voči Bohu a blížnym. A preto tie výčitky, lebo to pri svojom svetskom živote neviem naplniť.

napísal 18002 príspevkov
Wilfredi píše:
Panna Mária žiada ruženec ...
Co robi ? :o
Tieto Tvoje otazky (vycitky) mi navodzuju velke obavy, ze sa nachadzas v sparoch nejakej sekty.
Mozes to nejako rozviest ?

napísal 18002 príspevkov
Wilfredi píše:
Inak, legionár, tá myšlienka, že pracuj, aby si žil, a ži, aby si miloval, sa mi veľmi páči.
No, obavam sa, ze nemam na nu copyright. (hoci by som rad) :)
Ale bacha na mna !
Ja som tu za "tych druhych" ... ;)

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...mily moj, to je najmenej. ;)
Ruzenec sa mozes modlit napriklad cestou do prace a z prace. Ci uz ides peso, autom, mhd, ten cas mozes vyuzit na modlitbu.
...ale ako vravim, najlepsou modlitbou je rozhovor, nie odriekanie nejakeho textu...uistujem ta, ze Pan sa ta nebude pytat, kolko ruzencov a litanii denne sa modlis. To prenechaj tym, ktori na to maju cas.
Tvoja modlitba moze byt aj v tvojej praci, ktoru chces vykonavat co najlepsie, v spravani sa k ludom okolo teba, v nezistnej pomoci tym, ktori ju potrebuju. Niekedy ozaj staci usmev, o tom viem svoje a nie je to fraza.
Vsetko sa da, ked Boha zapojis do svojho zivota. On nechce byt oddeleny niekde v kostole, ani v klastore. Chce byt s tebou a chce ti byt na pomoci... :-)

Obrázok užívateľa

napísal 8 príspevkov
legionar píše:
Tieto Tvoje otazky (vycitky) mi navodzuju velke obavy, ze sa nachadzas v sparoch nejakej sekty.
Kdeže, mám na mysli výzvy, ktoré sú obsahom posolstiev aj trebárs z Cirkvou uznaných zjavení (napr. Fatima).

legionar píše:
Ale bacha na mna !
Ja som tu za "tych druhych" ...
To nevadí, aj tak si môj blížny a držím Ti na ceste k spáse v Pánovi Ježišovi palce. :)

Obrázok užívateľa

napísal 8 príspevkov
Anuk, presne dobre odhaduješ, že potrebujem nabehnúť na taký ten zdravý kresťanský duchovný život laika, kresťana vo svete. Doma mi príbuzní hovoria, že veď nemôžem seba súdiť tak, ako rehoľníci, ktorí majú viacej času na "písané" modlitby. Idem Tvoje rady hneď uplatňovať v živote, počnúc dnešným ružencom a pokračujúc zajtrajšou prácou. Ďakujem Ti vrúcne.

S úctou
Wilfredi

napísal 18002 príspevkov
Wilfredi píše:
legionar píše:
Kdeže, mám na mysli výzvy, ktoré sú obsahom posolstiev aj trebárs z Cirkvou uznaných zjavení (napr. Fatima).
Fajn, tak to mi odlahlo.
Ale, ako mudro povedala Anuk - myslim si, ze "spravny Boh" urcite nekontroluje registracne pokladne na modlitby ... :D

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
Wilfredi píše:
Anuk, presne dobre odhaduješ, že potrebujem nabehnúť na taký ten zdravý kresťanský duchovný život laika, kresťana vo svete. Doma mi príbuzní hovoria, že veď nemôžem seba súdiť tak, ako rehoľníci, ktorí majú viacej času na "písané" modlitby. Idem Tvoje rady hneď uplatňovať v živote, počnúc dnešným ružencom a pokračujúc zajtrajšou prácou. Ďakujem Ti vrúcne.

S úctou
Wilfredi
...nemas mi za co dakovat, drahy priatel. :-)
Rada ti pomozem kedykolvek, ak budem vediet, na to som tu... :-)
Pan ta bude viest. Doveruj mu a miluj ho, nic ine od teba teraz nechce... ;)

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Wilfredi píše:
Občas mi napadá myšlienka, že aby som uspokojil svoje svedomie, tak by som sa mal zavrieť do kláštora a tam žiť len pre Boha a s Bohom. Je mi ťažké nájsť správny pomer medzi "žitím vo svete" (ako to nazval sv. Pavol) a "chodením s Pánom" (ako to nazýva Starý zákon).

Máte pre mňa nejakú radu? Ako to vlastne Vy vyvažujete?Ako sa odpútavate od sveta? Ako sa prejavuje to, že nepatríte svetu a že nežijete preň? Vďaka vopred za každú reakciu. Prajem Vám všetkým krásny záver víkendu a úspešný štart do nového týždňa.

S úctou
Wilfredi
Vieš vezmi si to tak vždy keď robíš dobro vo svete akoby si už priamo žil s Bohom. Netreba hľadať v tom vyváženie. To nieje, že teraz žijem svetský svet a teraz ten s Bohom. Oboje sa deje súčasne. Takže ak konáš vo svetskom svete tak, že konáš dobre tým oslavuješ a zároveň oslovuješ Boha. Od sveta by si sa nemal odpútavať máš v ňom žiť ale zároveň nemáš zabúdať na Boha. Pre kresťana je Boh ako kyslík, voda či jedlo. Ak ti niečo z toho chýba hneď to pocítiš ako prázdnotu. Ak to máš si naplnený, činorodý, láskavý, pokojný, pokorný. Ale tak neviem to s istotou. Tak to vnímam.

[ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť