Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 119 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
no bodaj by to tak bolo. Lebo mi pride ze Boh ma brutalne kriteria na to, aby niekto siel do neba. A aj tak sa bojim po tom co Jezis povedal take veci akoze vela je povolanych, malo vyvolenych a ze vypluva vlaznych atd, ze je velmi velmi tazke dosiahnut spasu aj ked sa clovek snazi. Lebo napriklad s tymto prikladom co som uviedlo mi to pride take, ze Bohu nezalezi na tom, aky bol "priemer" zivot a a ze je to len o tej poslednej chvili.
Akoby ja, ked uzatvaram znamky by som deckam povedala viete co je mi uplne fuk ze tu mate 10 jednotiek. Staci jedina chyba v poslednom teste a necham vas prepadnut.
A jasneeeee jasneeeee Boh nikoho neposiela do pekla, to ludia sami! Ale predsa Boh je sudca, Jezis pride oddelit psenicu od kukola. Bojte sa toho kto moze znicit dusu... Cize to Boh bud erozhodovat, kto kam pojde, nie my. A obcas mi pride. ze nikdy nevieme, ako bude Boh na co reagovat, co sa mu paci a co nie. Lebo napriklad podla mna by hadka mala byt smrtelny hriech, lebo realne narusa lasku medzi ludmi a realne niekomu ublizuje. Ale som hladala na gugli a vacsina clankov tvrdi, ze to smrtelny hriech nie je. Oproti tomu KC povazuje za smrtelne hriechy veci, kde bezny cloevk nevidi vpodstate nic az tak zle.
Cize tie Bozie kriteria su obcas dost matuce a extremne prisne zaroven a clovek akoby nikdy nevedel, co ma cakat. Ci odsudenie za najmensiu chybicku alebo velke milosrdenstvo a odpustenie masovej vrazdy.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1515 príspevkov
Maros Kuffa to povedal velmi jasne a jednoducho - hlavne kriterium je laska. Ak splnam(e) kriterium lasky, splnam(e) vsetky ostatne kriteria. Vsetcia robime chyby, niekto vacsie a niekto mensie ale robime ich vsetcia. Ale ak splname to najdolezitejsie kriterium, ktore som spomenul, tak nemyslim si,ze musime mat nejake obavy ...

napísal 646 príspevkov
No, ja sa neviem preco krestanskeho Boha dost bojim.
Ked si predstavim "univerzalneho Boha" , ktoremu trebars aj mozem dat privlastok Laska, toho sa nebojim. Tomu doverujem. Mam na mysli toho Boha, v ktoreho veria ludia, ktori veria "ze nieco existuje".
Ale akonahle si predstavim konkretne krestanskeho Boha tak si ho automaticky predstavim ako toho dedka a Jezisa ako muza a proste ma odrazu chyti neistota a nedovera a pocit, ze cele to krestanstvo je o milione pouciek a pravidiel a vobec tomu systemu nedokazem skutocne doverovat.
A ked som v stave, ze skratka mysticky verim v "niekoho, komu na nas zalezi" ale ked si to automaticky nespojim s krestanstvom, tak takemu Bohu viem ovela viac doverovat a verit, ze je naozaj dobry.
Bohuzial v momente, ked sa zacnem co len trocha citit krestankou ma okamzite chyta panika a skrupule. A ten poct, ze som neustale sudena, z coho potom chytam OCD sklony.

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
;) ono trocha pokory, bazne a hlavne citlivejsie svedomie nikomu nezaskodi, robi to z nas lepsich ludi. Ale netreba to uhnat do extremov, neexistuje nic co by dobra spoved nevyriesila...Nieco o tom viem.

napísal 646 príspevkov
No v mojom pripade to uz zaslo do extremu. Uz som mala obsesivne myslienky typu sem si sadni, tu sa postav, toto teraz sprav, toto povedz a islo o uplne kraviny- o to akym sposobom spravim bezne kazdodenne prace ale bola som presvedcena, ze ak to tak nespravim mam strasny hriech. A take myslienky som mala cele dni. Preto som to uz nemohla vydrzat az som uplne stratila vieru. Potom sa to zlepsilo a teraz ako sa snazim si vieru vratit vracaju sa aj tieto stavy.
Si poviete ze to je ale blbost a ja to teoreticky viem, ale ta uzkost co som z toho mala bola realna.

Ja by som aj sla na spoved len rozmyslam kde. Nasmu knazovi neverim a strasne sa pred nim hanbim lebo som sa unho desne strapnila ked som tam bola a potom som sa rok a pol neukazala. A navyse nechcem ist do budky, pride mi to strasne cudne a 100x radsej by som sa porozpravala v kancelarii normalnym sposobom. Lebo ani neviem kde a akym sposobom sa tu caka na rad a stare tetky urcite budu na mna zazerat ked spravim nieco zle, co neni podla ich zvyku. A este keby ma videl nas sused ministrant ze tam idem...
Som rozmyslala ze ked budu mat deti jarne prazdniny tak pojdem do Brna kde este studuje moja birmovna a ze s nou pojdem tam a ona mi vsteko ukaze.
Lebo ja nemam najmensi problem si priznat hriechy a keby to bolo v rozhovore v kancelarii tak sa ani tak nehanbim knaza. Ale mne ide o tu socialnu situaciu okolo toho, ze neviem ako to chodi, nepoznam presne ten scenar a ze ma budu ohovarat a uz cele mesto bude vediet ze som bola v ksotole a co to??? Ako ked ma tam raz videla mamina znama a na druhy den uz zastavila mamu ze preco som tam isla co sa stalo? A nasi tazko nesu ze vobec idem do kostola a teraz keby zistili, ze dokonca na spoved! To by som si vypocula zas.

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
byt k sebe prisny je celkom dobra vec, pomoze to vypestovat v sebe urcitu sebadisciplinu a potom pristup k povinnostia,ktore kazdy z nas mame je x-nasobne lepsi. mne sa to neustale vyplaca a mozem "zat" ovocie z mojej snahy. ja tomu co hovoris rozumiem hoci som a do takych extremov nesiel iba obcas som maval pocity,ze driem ako vol - uplne rovnako ako moji podriadeni, stale som mal,ze som neurobil dost a mohol som to spravit lepsie. Dolezite je,ze sama citis,ze to nebolo v poriadku a zacinas uvazovat trocha s chladnejsiou hlavou. To je zaklad.

Co sa tyka tvojho prichodu na spoved, vies nebolo to tak davno a mal som pomerne dlhu pauzu, pretoze som si prezival tazke obdobie v zivote a ked sa blizil cas spolocnych spovedi tak som si posledny mesiac vykonaval v duchu spoved hadam kazdy den a ked som sa blizil na radu, srdce mi buchalo ako splasene, ale som to zvladol. Inac rozumiem pocitom ist do budky, sam to nemam velmi rad,ale je to take celkom intimne miesto a mam istotu,ze nikto iny ako ja, knaz a Boh tam nie je. Mimochodom, teraz pocas spolocnej spovede som sedel vedla knaza na stolicke a sme sa celkom porozpravali. Iste nie velmi dlho pretoze za mnou stalo dost hriesnych dusi, ktore cakali na rozhresenie nielen tam moja uboha ubolena :) a kedze Boh pozna moje hriechy tak rozhresenie prislo velku rychlo. Na "vykecavanie" mozem ist cez rok :)

Iste ak sa necitis doma uplne v pohode tak je kedykolvek mozne ist nieked inde kde ta az tak nepoznaju tak sadni na vlak a dobrych dusi sa na Slovensku najde dost a dost ochitnych vypocut Tvoje trapenia :). Formu si snad budes moct mozes urcit sama, ja chapem,ze klacat na klakatku nie je velmi pohodlne, ale to nie su ani nase previnenia :) tak tych par minut nepohodlia moje kolena hadam zvladnu :).

napísal 646 príspevkov
Asi si stale nerozumieme ohladom tych nutkavych myslienok. Mam na mysli take veci, akoze do ktorej salky musim/nesmiem spravit caj, akym sposobom krajat zeleninu, ako (ne)kontrolovat pravost bankoviek v stanku, ktorym smerom sa fyzicky otocit pri modlitbe a podobne. A to bolo cele dni co som pri kazdej jednej cinnosti co som robila citila uzkost a strach z hriechu a z toho, ze mi nieco hovori Duch Svaty no ja ho nepocuvam.
Tak uvidim, ako sa to vyvinie s tou spovedou. Ci a kedy a kde sa tam dostanem, hoci by som rada... Len keby som nasla niekoho s kym by som sla, lebo sama nemam odvahu.

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
aha tak si to myslela. Hlavne,ze vies kde mas problem a mozes na tom popracovat. ;)
No jo, hladat odvahu k spovedi je tazke, tomu verim. pozri zajdi za nejakym knazom alebo si najdi email ,dohodni sa na forme aka ti bude vyhovovat a cas kedy ti to bude vyhovat, najme ked citis,ze to bude na dlhsie ako zvycajne. Je to len na tebe. Potrebujes si len uvedomit, ze nech clovek spachal cokolvek a naozaj to lutuje, je mu urcite odpustene a niekedy je dobre aj sebe si odpustit. Jedine co este clovek potrebuje spravit, prist si preto rozhresenie, najst v sebe snahu napravit sa a byt si vedomy,ze sice zlyhanie pride a pride viac krat tak netreba sa toho bat a treba neustale na sebe pracovat. Prakticky cely zivot...

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Predpokladám že tie OCD veci riesis s lekárom, lebo to nie je problém duchovný ale zdravotný.

napísal 646 príspevkov
no ono to je divne v tom ze sa to u mna objavuje len v suvislosti s krestanstvom. Konkretne od toho dna co som bola na birmovke. Nikdy predtym som to nemala ani v medziobdobi, ked som bola vpodstate ateistkou sa to neobjavovalo. Takze je to zrejme cosi, co je u mna naviazane na krestansku vieru.
Momentalne ako som sa postupne zacala vracat k viere som opat zachytila prve priznaky, ale zatial som schopna ich volou potlacit. Uvidime, co bude dalej.
Ten strach z trestu ostava zatial na teoretickej urovni.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11972 príspevkov
Citácia:
tych nutkavych myslienok. Mam na mysli take veci, akoze do ktorej salky musim/nesmiem spravit caj, akym sposobom krajat zeleninu, ako (ne)kontrolovat pravost bankoviek v stanku, ktorym smerom sa fyzicky otocit pri modlitbe a podobne.
lebo to nie je problém duchovný ale zdravotný.
tiez si myslim ze ide o zdravotny problem
co sa tyka nutkavych myslienok ich mechanizmus je podla psychologov taky ze ide o potlacene nepriznane poctiy nazory, obyva apod ... cize v skutocnosti sa ti ventiluje nieco ine ...
a samozrejme moze to byt aj ciste zdravotne

Citácia:
to je divne v tom ze sa to u mna objavuje len v suvislosti s krestanstvom. Konkretne od toho dna co som bola na birmovke. Nikdy predtym som to nemala ani v medziobdobi, ked som bola v podstate ateistkou sa to neobjavovalo. Takze je to zrejme cosi, co je u mna naviazane na krestansku vieru.
poda mojich skusenosti ak je u Teba predispozicia tak by sa to ukazalo tak ci onak (mozno by spustacom bolo nieco ine)
aj to ze sa clovek dostane do nejakej sekty moze znamenat ze ma nejaku predispoziciu
(nieco ho tam pritahuje napr nedorieseny postoj k autoritam apod)

ritualne tzv magicke myslenie (to je psychologicky nazov pre podobne konanie ako popisujes) by mohlo byt priznakom nejakeho strachu alebo neistoty ... (ale samozrejme chce to viac skumat)

nechces sa porozpravat s nejakym krestanskym psychologom ?

napísal 646 príspevkov
Nuz momentalne sa mi to az tak neprejavuje.
Ono ja som vtedy zazivala priserne zle obdobie. Najhorsie v zivote po vsetkych strankach. Nemala som vtedy ani jedinu vec v zivote ktora by bola v normale vdaka vonkajsim okolnostiam, ktore som aboslutne nemala ako ovplvynit a citila som sa bezmocna.
No proste je to komplikovane a sucasne sa vtedy prelinalo viac faktorov.

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
hladajuca píše:
no bodaj by to tak bolo. Lebo mi pride ze Boh ma brutalne kriteria na to, aby niekto siel do neba. A aj tak sa bojim po tom co Jezis povedal take veci akoze vela je povolanych, malo vyvolenych a ze vypluva vlaznych atd, ze je velmi velmi tazke dosiahnut spasu aj ked sa clovek snazi. Lebo napriklad s tymto prikladom co som uviedlo mi to pride take, ze Bohu nezalezi na tom, aky bol "priemer" zivot a a ze je to len o tej poslednej chvili.
Akoby ja, ked uzatvaram znamky by som deckam povedala viete co je mi uplne fuk ze tu mate 10 jednotiek. Staci jedina chyba v poslednom teste a necham vas prepadnut.
A jasneeeee jasneeeee Boh nikoho neposiela do pekla, to ludia sami! Ale predsa Boh je sudca, Jezis pride oddelit psenicu od kukola. Bojte sa toho kto moze znicit dusu... Cize to Boh bud erozhodovat, kto kam pojde, nie my. A obcas mi pride. ze nikdy nevieme, ako bude Boh na co reagovat, co sa mu paci a co nie. Lebo napriklad podla mna by hadka mala byt smrtelny hriech, lebo realne narusa lasku medzi ludmi a realne niekomu ublizuje. Ale som hladala na gugli a vacsina clankov tvrdi, ze to smrtelny hriech nie je. Oproti tomu KC povazuje za smrtelne hriechy veci, kde bezny cloevk nevidi vpodstate nic az tak zle.
Cize tie Bozie kriteria su obcas dost matuce a extremne prisne zaroven a clovek akoby nikdy nevedel, co ma cakat. Ci odsudenie za najmensiu chybicku alebo velke milosrdenstvo a odpustenie masovej vrazdy.
myslim si, ze staci snazit sa milovat sameho seba, tak velmi,ze zacnes uprimne a zo srdca milovat inych.. hocikoho, od rodicov po bezdomovcov na ulici. Ze budes robit dobre skutky zo srdca a nie preto,lebo sa to musi, ale ze budes v sebe citit taku lasku a pokoru, ze tieto veci a pomoc inym budu pre teba ako samozrejmost.
A ked zacnes skutocne milovat seba a inych, az tak, ze budes stastna a pokojna, potom sa sama zacnes zaujimat o hlbku krestastva a uz sa nebudes bat Biblie, pretoze budes vediet, ze to co si mala pochopit uz chapes...
Vsetky tie poucky, pravidla ako to ludia vnimaju, ktore vyplyvaju z Biblie, su nam dane ako navod, ako tuto ohromnu lasku v sebe objavit..

A ze Boh nas sudi na zaklade posledneho okamihu nasho zivota mi pride ako extremizmus a nezmysel... On len chce, aby sme odisli z tohto sveta pokojni a s laskou a nie s nenavistou v dusi. Preto Jezis povedal, ze je malo tych ludi, ktori pojdu do neba..podla mna sa staci pozriet na dnesny svet a vies,o com hovoril... ale urcite tym nemyslel teba... teda nepoznam ta,ale myslim ze si dobry clovek,takze sa nemas coho bat :-)

Náboženstvo strachu. Ježiš priniesol do tohto pekla, do tohto nášho trápenia cestu vyslobodenia k pravej a čistej radosti, ktorá je v poznaní večného bytia/života/Boha cez zážitok. Mocnári Ríma z toho urobili nástroj vynucovania si poslušnosti hrozbou trestov v tomto živote a hrozbou pekla po smrti. Dodnes sa kresťanstvo úplne neočistilo od týchto mocenských otrokárskych prímesí. V láske nieto strachu, ale dokonalá láska vyháňa všetok strach.

Pravé Ježišovo učenie nie je o strachu pred trestom za neposlušnosť, pravé Ježišovo učenie je o hľadaní najvyššej Krásy, najvyššieho Dobra, skutočnej nefalšovanej Radosti a Slobody, Pravdy o Bytí a o sebe Samom.

Fiktívny večný život. Ježiš priniesol ľuďom skutočné reálne hmatateľné zažité Poznanie pravdy, spoločenstvo s Otcom, skutočné vojdenie do večnosti života tu a teraz a ktoré sa uskutočňuje zážitkom poznania jednoty s Bohom. V ten deň poznáte, že ja som vo svojom Otcovi a vy ste vo mne, ako ja som vo vás.

Večný život je paralelná realita, je to priestor, v ktorom neplynie čas, je len trvalé nemenné teraz, ako bolo na počiatku i teraz i na veky vekov. Večný život je stav existencie, z ktorej pochádza všetko, čo existuje. Prekrúcači pravdy zo zážitku poznania večnosti urobili fiktívny posmrtný večný život, ktorý sľubujú ako fiktívnu odmenu poslušným. Sami nevošli do kráľovstva nebeského a tým, ktorí chceli vojsť, zabránili.

viac info tu: http://www.pramen.info/c/1075/zakladne-omyly-dnesneho-krestanstva.htm

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
misionar3 píše:
Skor by som povedal odmietnu. Boh moze a chce spasit kazdeho. Nespasi len toho kto spasu odmietne. Pdmietnut sa da aj vyhovorkami, mudrovanim alebo skutkami v rozpore s Jezisovym ucenim.
Mne to pripada ako mafianska taktika:
Ponukam Ti "spasu". Zaplatis svojim zivotom. Ak nie - zatratim Ta.
(Ponukame ti nasu "ochranu". Zaplatis peniazmi. Ak nie - vypalime ta.)

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Myslíš niečo ako toto?

http://m.imgur.com/gallery/i8yV7sN

[ Príspevkov: 119 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť