Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 119 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
misionar3 píše:
Skor by som povedal odmietnu. Boh moze a chce spasit kazdeho. Nespasi len toho kto spasu odmietne. Pdmietnut sa da aj vyhovorkami, mudrovanim alebo skutkami v rozpore s Jezisovym ucenim.
ako moze niekto odmietnut spasu, ked ani neveri v to,ze by mohol byt spaseny,ked ani poriadne nevie co je to nebo a peklo a kto bol jezis? co s takym clovekom?

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
presne to je ten problem s krestanstvom a jeho ponatim spasy. Taketo vysvetlenie mohlo davat zmysel v stredoveku, ked tu nebolo nic ine okrem krestanstva a nepoznali sme nic ine. Lenze v dnesnej dobe uz vidime obmedzenia takejto definicie spasy. vacsina ludi na svete NEVIE (nerozumie) Jezisovej ponuke. A prekvapivo ani vela krestanov. Cize to nie je o prijati/odmietnuti. Uz je to o chybajucej komunikacii. Aj oni si to uvedomuju a preto teraz v modernej dobe prisli s tym, ze existuje aj moznost prijat/odmietnut jezisa aj po smrti a ze vlastne "mimo cirkvi niet spasy" neplati doslovne a hladaju vselijake cesticky, aby neposobili tak, ze vopred vsetkych odsudzuju na zatratenie. Ja s tymto novym pristupom suhlasim a paci sa mi, ale zas tu vidno ten posun v uceni Cirkvi kedy sa zas ukazuje, ze jej ucenie nie je az tak nemenne a vecne, ako sama o sebe vyhlasuje. A potom sa zas vynaraju otazky nie o spase ludi, ale skor o tej cirkvi a o tom, nakolko vazne a definitivne mozme brat jej tvrdenia.
A ze niektori krestania (stretla som sa s tym u evanjelikalov) zazlievaju inovercom a ateistom, ze sa nezaujimaju o krestanstvo? A oni sa kedy zaujimali o taoizmus alebo o mormonsku vieru? Isto iste to bude kvoli ich zatrpknutosti a brutalnej pyche, ze ich ucenie odmietaju. Preto v dalsom kole bludneho kruhu sansary trpko olutuju tvrdost svojho srdca.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
ono to také jednoduché nebolo nikdy.
ani v Starom Zákone nebola Cirkev.
navyše je výslovne uvedené ako bludná náuka, ak niekto tvrdí, že len pokrstení budú spasení (a to už pekne dávno - teda nič nové)
http://apo-logia.blogspot.sk/2009/01/mimo-crkev-nen-spsy.html

napísal 646 príspevkov
no neviem, to vysvetlenie mi pride troska nasilne...
i tak sam priznava podstatu- nauka KC sa vyvija. A v tom to je, ze ako mozme vediet, ze co tvrdi teraz o par storoci zas nezmeni? Toto je predsa velmi zavazna nauka, rovnako ako ta o spase nepokrstenych deti. Kedysi sa verilo jedno, dnes ine.
Este je jedna vec, pre ktoru si myslim, ze z katolickeho pohladu je velmi narocne aby boli spaseni ini ludia. Totiz aj vacsina katolikov pojde do pekla. Uz to aj niekto spominal na fore a opat som to pred chvilou citala v knizke Comu skutocne veria katolici?
Ide tam o to, ze je jedno, ci clovek cely zivot zil zbozne, skutocne veril a modlil sa a konal dobre skutky. Ak zomrie s hriechom, pojde do pekla. Cize napriklad zbozny katolik sa sprava dobre, dobrovolnici, modli sa a kazdy prvy piatok chodi na spoved. Treti tyzden v mesiaci zhresi, ale na spoved nejde hned ale caka na prvy piatok. Cestou do prace ho prejde auto. Dotycny ide automaticky do pekla.
Cize ak su aj pravidla pre katolikov taketo krute, akoby podla nauky KC mohla byt nadej pre nekatolikov?
Btw ja tomuto samozrejme neverim, ale zda sa, ze KC toto uci.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Treti tyzden v mesiaci zhresi, ale na spoved nejde hned ale caka na prvy piatok. Cestou do prace ho prejde auto. Dotycny ide automaticky do pekla.
Ak niekto zomrie v stave tazkeho hriechu tak mohol by byt naozaj problem. V stave bezneho hriechu sme pomerne stale respektive velmi zriedka nie, takze staci bezna lutost a knaz moze vykonat mu aj posmrtne rozhresenie. Tam nie je dovod preco by mal ist niekto do pekla pokial na to nie su velmi vazne dovody- zle spovede alebo iny vazny hriech. Preto je kladeny doraz na nastejsie spovede ako 2 krat do roka ako to robime niekedy.

napísal 646 príspevkov
Viem ze sa to uz velmi vela krat rozoberalo, ale daj priklad smrtelneho hriechu, ktoreho sa clovek bezne dopusta. vynechajme vrazdu, potrat a pod, co su ojedinele ciny.
Lebo ja to furt neviem rozlisit v praxi.
Viem ze to musi byt vazna vec, s plnym vedomim a dobrovolne, ale chcem priklad iny nez vrazda alebo kradez.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
čo sa na náuke zmenilo?
že to nebolo prebraté tak do hĺbky ako neskôr?
zmenila sa matematika, ak som kedysi vedel 1+1=2 a teraz viem aj násobilku?
klamanie je tiež smrteľný hriech ak chceš príklad.

napísal 646 príspevkov
Kedysi sa verilo, ze spaseni budu len katolici a ostatni budu zatrateni. Dnes sa dava sanca aj ostatnym. Tak ja neviem, co sa zmenilo?
To vysvetlenie v tom linku co si dal mi pride nasilne. Reaálne koncil vydal v dokumente, ze okrem katolikov budu ludia zatrateni. A pride mi, ze oni len teraz hladaju kadejake okluky a zjemnenia a snazia sa to obkecat tak, aby to vyzeralo, ze v skutocnosti to nikdy nehlasali.

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
hladajuca píše:
Kedysi sa verilo, ze spaseni budu len katolici a ostatni budu zatrateni. Dnes sa dava sanca aj ostatnym. Tak ja neviem, co sa zmenilo?
To vysvetlenie v tom linku co si dal mi pride nasilne. Reaálne koncil vydal v dokumente, ze okrem katolikov budu ludia zatrateni. A pride mi, ze oni len teraz hladaju kadejake okluky a zjemnenia a snazia sa to obkecat tak, aby to vyzeralo, ze v skutocnosti to nikdy nehlasali.
skor si myslim, ze si si to nedosledne precitala a pochopila opat po svojom.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
tomix píše:
hladajuca píše:
skor si myslim, ze si si to nedosledne precitala a pochopila opat po svojom.
Ani nie. Iba spojila 2 tvrdenia:

1. Mimo Cirkvi niet spasy.
2. Cirkev - to je iba KC. Ostatne su "bizuteria", pripadne odpadlici.
:roll:

Jasne, ze ti "umiernenejsi" v KC najdu kopu "vysvetleni", preco to tak nie je, ale ...

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
hladajuca píše:
Viem ze sa to uz velmi vela krat rozoberalo, ale daj priklad smrtelneho hriechu, ktoreho sa clovek bezne dopusta. vynechajme vrazdu, potrat a pod, co su ojedinele ciny.
Lebo ja to furt neviem rozlisit v praxi.
Viem ze to musi byt vazna vec, s plnym vedomim a dobrovolne, ale chcem priklad iny nez vrazda alebo kradez.
Takych hriechov je hodne a uz sa casto ani za hriech nepovazuje: nevera, mimomanzelsky sex, pomsta, vestenie,spiritizmus, atd.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Treti tyzden v mesiaci zhresi, ale na spoved nejde hned ale caka na prvy piatok. Cestou do prace ho prejde auto. Dotycny ide automaticky do pekla.
Ak niekto zomrie v stave tazkeho hriechu tak mohol by byt naozaj problem. V stave bezneho hriechu sme pomerne stale respektive velmi zriedka nie, takze staci bezna lutost a knaz moze vykonat mu aj posmrtne rozhresenie. Tam nie je dovod preco by mal ist niekto do pekla pokial na to nie su velmi vazne dovody- zle spovede alebo iny vazny hriech. Preto je kladeny doraz na nastejsie spovede ako 2 krat do roka ako to robime niekedy.
Ak niekto pravidelne chodieva na sv spoved je velmi malo pravdepodobne az vylucene aby zomrel v stave tazkeho hriechu. Aj ak ho necakane zrazi auto stihne pred smrtou olutovat hriechy a dosiahnut odpustenie aj bez spovede

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
Citácia:
Ak niekto pravidelne chodieva na sv spoved je velmi malo pravdepodobne az vylucene aby zomrel v stave tazkeho hriechu. Aj ak ho necakane zrazi auto stihne pred smrtou olutovat hriechy a dosiahnut odpustenie aj bez spovede
ja viem, preto som zdoraznil potrebu castejsej spovede (pripomienka predovsetkym pre mna).

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
misionar3 píše:
tomix píše:
Citácia:
Dokonca aj plnomocne odpustky, teda nejde ani len do očistca.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
Je zaujimave, ako to vsetko PRESNE VIETE ... :-)

[ Príspevkov: 119 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia