Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 119 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalší
Autor Správa

od 05.12.2013 21:36:03
napísal 10 príspevkov
V tejto teme chcem otvorit druhu kontroverznu temu
Ako vnimate to ze niektori ludia pojdu do pekla, tj ti ktori v neho neveria {teda i vcitane mna} pricom Boh je vsemohuci vsevediaci a moze teda kazdeho spasit.

Nechcem tu utocit na nikoho presvedcenie,mojou uvahou{som agnostik] no ale ja som clovek ktoremu nestaci jednoduch viera rozumej viera zalozena na pocitoch
Castokrat pocujem ze boh je sama laska ze mu zalezi na vsetkych ludoch ze ich chce spasit dava im slobodnu volu.
Natiska sa otazka, preco ale kedze je vsemohucni nespasi vsetkych ludi. Niekto namietne to ale musi clovek chciet lebo ma slobodnu volu.
1
Ale tu sa zabuda ze na obratenie treba iste kvantum pomahajucej milosti, ktora je od Boha, aby clovek efektivne vyuzil slobodnu volu a obratil sa. a nasledne po obrateni konal dobro Cize Boh je za tym, kto sa obrati lebo ani skutok obratenia nemozno pripisat cloveku ale Bohu, ktory udeluje milost. Ako priklad mozno uviest obratenie Pavla, ktore sa nestalo vobec z Pavlovej vole ale z Bozej. Preco ale Boh zatrati druhych ked je laska ? opat niekto namietne clovek nechcel ale tu sa vratime k tomu ze to chcenie sposobuje Bozia milost a nie clovek.
Otazka je preco Boh neposkytne kazdemu dostatocne kvantum milosti aby dokazal uverit ?
Ako jedina mozna odpoved je Boh sa sam rozhodne koho spasi a koho nie
2.
Ak pripustime ze clovek sa ma sam rozhodnut bez toho ze obratenie by sme nebrali za dielo bozej milosti, tak v hre ostava vsemohucnost a vsevediacnost boha, boh predsa musi vediet, kto jeho ponuku prijme a kto nie a predsa si vie pouzit prostriedok ako pre dobro cloveka ho prinutil uverit, hoci aj nadprirodzenym sposobom. Niekto nemieta Boh by v tomto obmedzoval cloveka a nenechal mu slobodu
ako protiodpoved Tuto mozem uviest tvrdenia ludi ktori utesuju ludi ktorych postihlo nestastie ze boh to sposobil k ich dobru, cize sposobil iste obmedzenie niecoho pre ich dobro, aby si neefektivnym pouzivanim niecoho nesposobili zlo, o com viac by toto analogicky malo platit pre vecnost
Otazka preco Boh neobmezdi volu cloveka aby ju vyuzil efektivne ?
Ako odpoved mozno pouzit Boh nie je vsemohuci.

Poslať 07.12.2013 22:40:03   Re: Bozia (ne)schopnost spasit vsetkych.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Boh obmedzil svoju všemohúpcnosť, aby rešpektoval slobodu.
ponuky dáva hocikedy, ale nie každý rovnako prijme.
a čo je dôležité, nie každý rovnako vydrží.

Poslať 07.12.2013 22:46:02   Re: Bozia (ne)schopnost spasit vsetkych.

napísal 10 príspevkov
Citácia:
ponuky dáva hocikedy, ale nie každý rovnako prijme.
Ale problem je v tom, ze ak je viera a schopnost uverit je dar tak vlastne ani clovek nie je na vine, ktory tu ponuku nebol schopny prijat, pretoze v konecnom dosledku darcom je Boh

Citácia:
Potom uz ale nie je vsemohucny

Citácia:
a čo je dôležité, nie každý rovnako vydrží.
Vydrzanie je tiez nieco mozno pripisat pomahajucej milosti

Poslať 07.12.2013 22:55:32   Re: Bozia (ne)schopnost spasit vsetkych.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
1)ak máš na tanieri rezeň a nezješ ho, môže čašník za to, že si hladný?
ak si vyberieš možnosť odmietnutia, kto za to môže?

2)ak my auto vytiahne 250 a ja idem len 50 bo dedina, znamená to, že auto nevytiahne 250?
ak sa Boh rozhodne, že toto nechá tak, znamená to, že na to nemá dosah?
alebo obmedzíš slobodnú vôľu boha?
3) začni a pros aby si vydržal :D nie je to ľahké...

Poslať 07.12.2013 23:05:47   Re: Bozia (ne)schopnost spasit vsetkych.

napísal 10 príspevkov
Citácia:

2)ak my auto vytiahne 250 a ja idem len 50 bo dedina, znamená to, že auto nevytiahne 250?
Opat nevhodny priklad, kedze Boh je vsemohuci, a ten boh sposobuje aj chcenie tj na to aby som chel musim mat od neho milost
Pavol tvrdi v liste filipanom 2 13 Veď to Boh pôsobí vo vás, že aj chcete aj konáte, čo sa jemu páči.
uvediem jeden priklad predstavte si ze mate 2 synoch a mate ich rad a chcete im kupit auto, predstavte si i ze ste vsevediaci a viete ze jeden sa zabije na nom, a vy ich stale mate rad. Otazka znie kupite im obom auto ? Prenesene na nas priklad da kazdemu Boh rovnaky podiel slobodnej vole, ked uz vopred vie komu sa stane predmetom zatratenia, no a kedze ich ma rad, necha tych druhych zatratit ? Tak uz Boh nie je laska

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11033 príspevkov
Citácia:
Potom uz ale nie je vsemohucny
mas matematicku predstavu vsemohucnosti
ale tak to nefunguje

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
Heretik píše:
uvediem jeden priklad predstavte si ze mate 2 synoch a mate ich rad a chcete im kupit auto, predstavte si i ze ste vsevediaci a viete ze jeden sa zabije na nom, a vy ich stale mate rad. Otazka znie kupite im obom auto ? Prenesene na nas priklad da kazdemu Boh rovnaky podiel slobodnej vole, ked uz vopred vie komu sa stane predmetom zatratenia, no a kedze ich ma rad, necha tych druhych zatratit ? Tak uz Boh nie je laska
sranda je, že ak nekúpim, tak začnú obvinenia, že nie som všemohúci, lebo nechcem dať čo chce on :D
tiež taký paradox.
mlžem dať peniaze a nech si kúpia čo chcú - a zas sloboda.

na inom mieste sa píš, že "aj viem čo je dobré, aj chcem ale nerobím to" - človek je slabý.
a aj z vlastnej skúsenosti viem, že Boh niekedy "odvlečie" bo hodí takú vec do cesty, ktorej sa nedá odolať, aj keď to môže vyzerať úplne prirodzene. ( "tomu kto miluje všetko slúži na dobré")

Poslať 08.12.2013 10:45:39   Re: Bozia (ne)schopnost spasit vsetkych.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
Vespa píše:
Co tak odpoved:
Nevidim ziadneho casnika a co mam na tanieri, neviem odkial sa vzalo, ale reznu sa to nepodoba ani nahodou ... :D

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Podľa mňa je otázka zle postavená. Boh je schopný všetkého a v tejto slobode si schopnosti obmedzil v prospech ľudskej slobody a svoje rozhodnutie neneguje a slobodu rešpektuje. Boh preto pôsobí na ľudskú slobodu skrze osvietenie mysle a posilnenie vôle, aby za poznaným dobrom človek išiel. Ľudskú slobodu však neznásilňuje, veď akú by mal radosť z vynútenej lásky človeka? Takže svoju všemohúcnosť obmedzil v prospech ľudskej slobody a človek je schopný spolupracovať s Bohom na spáse alebo spoluprácu odmietnuť.
Ešte je zaujímavé, ako pôsobí zatemnenie mysle a oslabenie vôle človeka v dôsledku prvotného a osobného hriechu na schopnosť poznať a vybrať si dobro, ale to je na ďalšiu tému.

Obrázok užívateľa

od 13.12.2013 17:50:17
napísal 145 príspevkov
Ako môžete písať, že Boh obmedzil svoju všemohúcnosť kvôli človeku. Prečo by mal obmedzovať svoju všemohúcnosť?!

Rovnako tak prečo si Heretik myslíš, že pôjdeš do pekla lebo v neho neveríš?

Rovnako tak, malo by zmysel Heretik aby Boh spasil všetky duše? Prečo?

Poslať 25.12.2013 20:13:42   Re: Bozia (ne)schopnost spasit vsetkych.

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Heretik píše:
Citácia:

Opat nevhodny priklad, kedze Boh je vsemohuci, a ten boh sposobuje aj chcenie tj na to aby som chel musim mat od neho milost
Pavol tvrdi v liste filipanom 2 13 Veď to Boh pôsobí vo vás, že aj chcete aj konáte, čo sa jemu páči.
No a tie milosti od neho mas ked si s nim.

Otazka nestoji tak ze chces len ked on chce, len ked ti da milosti. ako nespravne implementujes citat ktory hovori v skutocnosti o vedeni a konani v Duchu Svatom.

To je o tom ci si tvrdosijny na jeho volanie alebo nie. Pretoze vola kazdeho! A nie raz! Cely zivot! Raz nam to bude zjavene, vsetky tie prilezitosti. Boh nas neodsudi len tak mirnix dirnix. Boha neusvedcis ani z nespravodlivosti ani z nelasky. To len nasa naivna predstava a bláhovost

Synonyma:
• hloupost

• pošetilost
nas vedie ze chceme Boha obvinovat z niecoho nespravodliveho. Ako sa tu momentalne pokusas ty. Vsetko to co tu si vymenoval do temy su tvoje ludske konstrukcie a uzavery.
stale nechapem ludi kde beru tu odvahu usvedcovat z niecoho toho ktory svojou volou kontroluje rozpinanie vesmiru a vybuchy miliard supernov... Boh je najpokornejsia osoba v celom vesmire. Ani jeden z miliard sucasnych ludi na svete sa jeho pokore ani zdaleka nepriblizuje. Jeho cesty nie su nasimi cestami, jeho rozmyslanie nie je nasim rozmyslanim. Nemame sancu svojim ludskym potencialom sa priblizit k rozmyslaniu toho ktory ma charakter vseveducnosti, to jej vedomosti ktora nema konca a ma rozmer nekonecna. Jedine co mozme sa snazit o jeho pkoru a On nam z milosti da nahliadnut aj do jeho zmyslania a chapania.

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
teta píše:
Podľa mňa je otázka zle postavená. Boh je schopný všetkého a v tejto slobode si schopnosti obmedzil v prospech ľudskej slobody a svoje rozhodnutie neneguje a slobodu rešpektuje. Boh preto pôsobí na ľudskú slobodu skrze osvietenie mysle a posilnenie vôle, aby za poznaným dobrom človek išiel. Ľudskú slobodu však neznásilňuje, veď akú by mal radosť z vynútenej lásky človeka? Takže svoju všemohúcnosť obmedzil v prospech ľudskej slobody a človek je schopný spolupracovať s Bohom na spáse alebo spoluprácu odmietnuť.
Ešte je zaujímavé, ako pôsobí zatemnenie mysle a oslabenie vôle človeka v dôsledku prvotného a osobného hriechu na schopnosť poznať a vybrať si dobro, ale to je na ďalšiu tému.
Teta txt... dufam ze si to ty, mi robis radost... radost to citat. :) Dalsi rozmer pochopu Boha a jeho ciest ktore casto nie su nasimi cestami, co znaci, my im castokrat nerozumieme, ale to neznaci ze by nam chcel zle.

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Este k nazvu temy, ci je Boh schopny spasit vsetkych ludi. Samozrejme ano. Spasa jedinca ale od isteho bodu nenalezi Bohu ale jedincovi. On dal moznost, pozvanie, ponuku, prostriedky, svojho Syna, a je na nas. Ci ponuku nielenze prijmeme ale aj vyuzijeme a ako.

Obrázok užívateľa

od 13.12.2013 17:50:17
napísal 145 príspevkov
Čo s tými, ktorí túto možnosť premrhajú?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Skor by som povedal odmietnu. Boh moze a chce spasit kazdeho. Nespasi len toho kto spasu odmietne. Pdmietnut sa da aj vyhovorkami, mudrovanim alebo skutkami v rozpore s Jezisovym ucenim.

[ Príspevkov: 119 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť