Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 92 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Autor Správa
Poslať 20.12.2013 8:24:18   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

od 13.12.2013 18:50:17
napísal 145 príspevkov
To bohuzial asi nespravim, hoci by to niekoho zaujimalo. Isli by sme nad ramec temy a pravidiel fora a dosli by sme do bodu, kedy by sa hranice medzi nabozenstvami tak stensili, ze by si nevedela ci sme este v katolicizme, v krestanstve alebo uz ani to nie.
Ved len ty si napisala o panteizme a uz sme boli mimo tradicneho ucenia. Kym sa vsak pohlad na tuto vec bude okusovat a nie spajat poznanie zostane vzdy len kuse. Spajat rozne druhy poznania do uceleneho celku si vyzaduje niekedy prekrocit pomyselne ciary nasho vedomia, ktore my vnimame ako hranice toho, co este pravda je a co nie a toho comu verit este budem alebo nie. Otazka pred vykrocenim to takychto sfer je ci vies pevne vnutorne stat a tvoja viera nie je plytka ale skutocne je pochopena z vnutra a pevne ju zijes? Rovnako tak ci rozoznas pravdu ked sa s nou stretnes. Ak nie, mozes sa uplne stratit. Videl som takych uz X Y.

Poslať 20.12.2013 15:32:20   Re: Biblia vs. realita

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18809 príspevkov
Chodec píše:
To bohuzial asi nespravim, hoci by to niekoho zaujimalo. Isli by sme nad ramec temy a pravidiel fora a dosli by sme do bodu, kedy by sa hranice medzi nabozenstvami tak stensili, ze by si nevedela ci sme este v katolicizme, v krestanstve alebo uz ani to nie.
Ved len ty si napisala o panteizme a uz sme boli mimo tradicneho ucenia. Kym sa vsak pohlad na tuto vec bude okusovat a nie spajat poznanie zostane vzdy len kuse. Spajat rozne druhy poznania do uceleneho celku si vyzaduje niekedy prekrocit pomyselne ciary nasho vedomia, ktore my vnimame ako hranice toho, co este pravda je a co nie a toho comu verit este budem alebo nie. Otazka pred vykrocenim to takychto sfer je ci vies pevne vnutorne stat a tvoja viera nie je plytka ale skutocne je pochopena z vnutra a pevne ju zijes? Rovnako tak ci rozoznas pravdu ked sa s nou stretnes. Ak nie, mozes sa uplne stratit. Videl som takych uz X Y.
O Boooze. :roll:
Neviem, ako Ti pomoze pevne a vnutorne verit vo vztah F = m * a^2 !
A ktovie, ci "rozoznas pravdu" (F = m * a), ked sa s nou stretnes ? :lol:

Ked uz panteizmus je pre Teba "mimo tradicneho ucenia" !

Poslať 20.12.2013 16:38:10   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
Kto tu čo hovoril o rovniciach? Čítaj lepšie, nie ja som hovoril o panteizme.

Poslať 20.12.2013 16:51:29   Re: Biblia vs. realita

napísal 18809 príspevkov
Chodec píše:
Kto tu čo hovoril o rovniciach? Čítaj lepšie, nie ja som hovoril o panteizme.
Ale zaradil si ho "mimo tradicne ucenie". :D Hoci v sucasnosti sa jeho modifikacie dost pouzivaju na "obranu" viery.
Kto tu hovoril o rovniciach ?
No predsa JA. ;)
Je to krasny priklad toho, ze skostnatene myslenie vedie do priameho rozporu s realitou.
Pretoze pravdepodobnost, ze tu a teraz Ty uz vsetko vies je rovna NULE !

Poslať 20.12.2013 18:50:11   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
Toto ste napísal ...
legionar píše:
Pretoze pravdepodobnost, ze tu a teraz Ty uz vsetko vies je rovna NULE !
Tak neviem kto vie toho viac, keď neviete ani len to, čo bolo na predchádzajúcej strane. Pretože potom by ste panteizmus nepripisoval mne ale ...

Vespa píše:
... to by sa muselo pripustiť, že Boh je súčasťou prírody v panteistickom zmysle.
čo nie je súčasťou kresťanského (aspoň bežne chápaného) poznania Boha.
... Vespe, lebo toto ona napísala. To je potom každá diskusia márna ...

Už som našiel diagnózu pre takých ako ste vy. Zapnite si ráno TV Dajto. O cca 6:00 tam býva Star Trek. Pozrite si tých ľudí a pozrite si ako tam vytŕča najme jeden - človek stroj - Dejta (Data). Taký ako on všetko prepočítavajú, vedie všetko rozobrať do detailu no VŽDY im uniká pointa. Dokola mu je nutné vysvetliť čo bolo na tom a tom vtipné, čo sú to city atď. K takejto bytosti sa blížia tí, ktorí si zamestnávajú príliš hlavu a zabúdajú, že človek je človekom aj niečim iným.

Nie je divu, že v terapiách psychológov končia často ľudia z oblasti IT, ktorý sa v bežných situáciach často strácajú a o citoch už ani nehovorím.

Poslať 21.12.2013 0:08:56   Re: Biblia vs. realita

napísal 18809 príspevkov
To sme zase jednou slapli vedle. :D (Zandar zo Saint Tropez)

Poslať 21.12.2013 9:03:54   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
vespovi (podla vzoru predseda)
Boh je nad prírodou a teda mimo nej a nemôže Boha skúmať to, čo skúma prírodu, lebo kladie iné otázky a má iný predmet skúmania.
od inžiniera špelializovaného na riadenie svetelných križovatiek asi nebudem chcieť analýzu sociológie lazníkov vo vzťahu k alkoholu (aj keď je fakt, že taký lazník keď vypriahne kravu a sadne do škodovky sa na sveteľnú križovatku môže dostať)
Ale ak vieš lepšie niečo, som zvedavý.

Poslať 21.12.2013 21:20:37   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
Od inžiniera zameraného na svetlá a križovatky predsa nemôžeš čakať, že sa bude vyjadrovať k duchovnu. To si zadelil akosi veľmi zlý príklad. Ale od biológa, to je už predsa len o kúsok bližšie. Veď biológia sa borí od nepamäti s otázkou ako vznikol život, ako vznikli druhy. Aj v náboženstve sa rieši otázka ako vznikol svet. Tu je tématický prienik a preto je možná spolupráca. Ak to nie je jasne, tak nemá zmysel na túto tému diskutovať.

No keď už si zadelil tie svetlá a inžiniera, čo myslíš prečo sú tie križovatky vymyslené tak ako sú? Ich značenia, ich svetlá atď? Kvôli psychólogii človeka. Tak aby boli jasne zrozumitelné, čitateľné, aby bolo všetko dobre označené, rozoznateľné, aby nebol človek vovedený do omylu. Ešte aj za tým môžeš nájsť človeka - teda ľudského ducha. Všetko slúži duchovnu. Zas je to len prienik psychológie a inžinierstva.

Ten panteizmus nie je dobré pomenovanie, hoci z istého uhla pohľadu je to dostačujúce a zjednodušené. Neznamená to ale, že príroda nemá duchovné korene.

Lenže mali by sme sa baviť o Biblii a realite. Ja vravím, že by na skúmanie malo byť ponúknuté všetko a Bibliu nevinímajúc. Veď tam je príbeh stvorenia sveta. Termín mytochondriálna eva vam asi nič nevraví ...

Poslať 21.12.2013 21:59:21   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
tvrdíš, že sa to dá, tak ukáž ako.
zatiaľ len tvrdíš, že je zlé ak sa to nedá.
a zatiaľ si nič nepovedal k téme ty.
stále čakám.

Poslať 22.12.2013 8:58:45   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
Zvol si tému, vyjadrím sa stručne ...

Poslať 22.12.2013 18:49:19   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
tu sa sťažuješ, že biológia neodpovedá na teologické otázky a tvrdíž, že sa to musí dať.
a fakt ešte nič k tomu, že ako sa to dá.

Poslať 22.12.2013 21:01:31   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
Ano dá sa to, len je nutné skĺbiť niekoľko poznaní do seba navzájom. Nie len kresťanskú tradíciu. V prvom rade je nutné naučiť sa na prírodu dívať inak, hlavne nie ako na výsledok náhody. Všetko na svete sa vyvinulo cielene a postupne, žiadna náhodná mutácia.

Poslať 22.12.2013 21:46:12   Re: Biblia vs. realita

napísal 18809 príspevkov
Chodec píše:
Ano dá sa to, len je nutné skĺbiť niekoľko poznaní do seba navzájom. Nie len kresťanskú tradíciu. V prvom rade je nutné naučiť sa na prírodu dívať inak, hlavne nie ako na výsledok náhody. Všetko na svete sa vyvinulo cielene a postupne, žiadna náhodná mutácia.
Tak nam skus vysvetlit toto: http://www.youtube.com/watch?v=Np8cLnkv1rk :D

Poslať 23.12.2013 9:22:24   Re: Biblia vs. realita

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
Je to mimo môjho záujmu, skús nám to vysvetliť ty. Pre niečo si to sem prilepil.

Poslať 23.12.2013 14:14:43   Re: Biblia vs. realita

od 11.09.2012 9:17:05
napísal 614 príspevkov
pretoze v tom naucnom videu sa pozeras na nahodu v priamom prenose

[ Príspevkov: 92 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť