Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 182 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.01.2014 19:07:17   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
anuk píše:
...Jezis pred vystupenim do Neba hovori "idem vam pripravit miesto"...

Nebo a Peklo je aj miesto, nie iba nejaky stav.
A ak bol Lucifer a spol. z Neba zvrhnuty do pokla, tak to asi nebude to iste miesto.

Anuk , ja som to uz vzdal... mas pravdu, presne ja to vidim tiez tak, nie len stav ale aj miesto, uz som uviedol, miesto sa prestalo pouzivat v teologii a miesto toho zaviedol vyraz stav prave kvoli tomu ze ludia si predstavovali nebo niekde nad oblakmi, co ale podla mna neznamena ze tam na druhom svete to nie je aj konkretne misto so snemoznenym pristupom pre tych co su v pekle. :)

Poslať 16.01.2014 21:12:26   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...ved ja sa ani nechystam bojovat s veternymi mlynmi, nemaj obavy. ;)
Len este davam na popremyslanie taku vec: Verite, ze Panna Maria bola vzata do Neba s telom? A nech na mna zase niekto neskusa tu o symbolickom chapani, lebo za obmedzenu ludsku predstavivost ja nozaj nemozem. Priklad s budovou ma vskutku rozosmial, v zivote mi nic podobne v suvislosti s pribytkami v Nebi nenapadlo... :-)

Poslať 16.01.2014 21:18:49   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Verite, ze Panna Maria bola vzata do Neba s telom?
a ako to existuje opacne ? v pekle?
:)

Poslať 16.01.2014 21:48:06   Re: Peklo

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18006 príspevkov
anuk píše:
Len este davam na popremyslanie taku vec: Verite, ze Panna Maria bola vzata do Neba s telom? A nech na mna zase niekto neskusa tu o symbolickom chapani, lebo za obmedzenu ludsku predstavivost ja nozaj nemozem. Priklad s budovou ma vskutku rozosmial, v zivote mi nic podobne v suvislosti s pribytkami v Nebi nenapadlo... :-)
Neverime ... ;)

Poslať 16.01.2014 21:52:19   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...nebud vztahovacny, teba som sa na to predsa nepytala, to da rozum... ;)

Poslať 17.01.2014 7:14:57   Re: Peklo

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
anuk píše:
Len este davam na popremyslanie taku vec: Verite, ze Panna Maria bola vzata do Neba s telom? A nech na mna zase niekto neskusa tu o symbolickom chapani, lebo za obmedzenu ludsku predstavivost ja nozaj nemozem.
Verím, veď aj Ježiš so svojim telom "vystúpil" do neba. A na ktorom konkrétnom "mieste" sa nachádza, keď sa nachádza v tisíckach hostií po celom svete? Oslávené telo má totiž úplne iné vlastnosti. A Ježiš i Jeho Matka vlastnia oslávené nesmrteľné telá, ktoré nepodliehajú ani času, ani priestoru, teda nenachádzajú sa na žiadnom výlučnom mieste. A ich oslávené telá sú v "stave" neba, ako budú po vzkriesení z mŕtvych všetci tí, čo dosiahli spásu.
Už sa tu ako argument uvádzalo, že Diabol bol zvrhnutý do pekla, skadiaľ niet návratu. Ako to, že pôsobí v našom svete? Ako to, že bol v Raji a zviedol Evu?
Ježiš je v nebi. Teda nebo je všade tam, kde je Ježiš. Keď Ho príjmem v Eucharistii, nebo je vo mne, kým ho hriechom nevyženiem.
anuk píše:
Priklad s budovou ma vskutku rozosmial, v zivote mi nic podobne v suvislosti s pribytkami v Nebi nenapadlo... :-)
Teda prirodzene chápeš, že "dom Otca" a "príbytky" je symbolická reč. Prečo teda nechceš pochopiť, že aj slovo "miesto" v tej istej vete je obrazné?

Poslať 17.01.2014 15:56:59   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
legionar píše:
anuk píše:
Neverime ... ;)
Ani nevieš ako sa mýliš Legionár. :o Minimálne jedno dievča menom Mária a zároveň panna v lietadle bola vynesená na nebesia. :roll:
Vidíš Anuk ? Netrpím nedostatkom predstavivosti. Dokonca tam nieje ani nič symbolické. Ale to len tak na odľahčenie. 8)

Poslať 17.01.2014 16:50:35   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...dakl, Jezis sice moze byt pritomny kde len chce, avsak nie vsade je Nebo.
A diabol bol zvrhnuty do pekla, odkial niet navratu do Neba, proste to nevylucuje, ze nemohol preniknut na zem. Na zemi posobi a dari sa mu. Vstup do Neba je pre neho a jeho nasledovnikov vyluceny, lebo "do Neba nic necisteho nevojde" a to nie je len symbolicky zakaz.
Kristus pritomny v Eucharistii ti dava moznost okusit len slaby odvar Nebeskej blazenosti, nie Nebo samotne, to by si fyzicky, ani psychicky neuniesol...

Ano, Jezis a Maria maju oslavene tela, ved to je jasne, no a kde to vylucuje, ze Nebo je aj konkretnym miestom?
Dusa musi dosiahnut isty stav, aby mohla vstupit do Neba, alebo do pekla, jak je libo... ;)

Poslať 17.01.2014 17:41:28   Re: Peklo

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
anuk píše:
Ešte raz: Je Ježiš v nebi? Je. Teda kde je Ježiš, tam je aj nebo. Nemôže v nebi byť a súčasne nebyť. Keby bol inde, tak nie je v nebi. Toľko logika.
anuk píše:
A diabol bol zvrhnuty do pekla, odkial niet navratu do Neba, proste to nevylucuje, ze nemohol preniknut na zem. Na zemi posobi a dari sa mu. Vstup do Neba je pre neho a jeho nasledovnikov vyluceny, lebo "do Neba nic necisteho nevojde" a to nie je len symbolicky zakaz.
Diabol bol "zvrhnutý" do pekla definitívne, nielen symbolicky, to máš pravdu. Stratil schopnosť zažívať Božiu lásku definitívne a v tom je jeho peklo. On v tom pekle zotrváva, či pôsobí na zemi, či v raji, ujsť z neho nemôže.
anuk píše:
Kristus pritomny v Eucharistii ti dava moznost okusit len slaby odvar Nebeskej blazenosti, nie Nebo samotne, to by si fyzicky, ani psychicky neuniesol...
Čo píše KKC o Eucharistii:
Citácia:
1374 Spôsob Kristovej prítomnosti pod eucharistickými spôsobmi je jediný svojho druhu. Povyšuje Eucharistiu nad všetky sviatosti,(1211) a preto Eucharistia je „akoby zavŕšenie duchovného života a cieľ všetkých sviatostí“. V Najsvätejšej sviatosti Eucharistie je obsiahnuté „opravdivo, skutočne a podstatne telo a krv spolu s dušou a božstvom nášho Pána Ježiša Krista, a teda celý Kristus“. „Táto prítomnosť sa nazýva ,skutočnou‘ nie výlučne, ako keby ostatné neboli ,skutočné‘, ale v najplnšom zmysle slova, pretože je podstatná; ňou sa totiž stáva prítomným celý a úplný Kristus, Boh a človek.“
To nebo v Eucharistii poznáme a preciťujeme iba vierou. Človek v tomto živote nie je schopný "vidieť" nebo, prežívať blaženosť neba. Ale to nebo tam je!

anuk píše:
Ano, Jezis a Maria maju oslavene tela, ved to je jasne, no a kde to vylucuje, ze Nebo je aj konkretnym miestom?
Dusa musi dosiahnut isty stav, aby mohla vstupit do Neba, alebo do pekla, jak je libo... ;)
Ježišova úplná prítomnosť (viď citát z KKC) v tisícoch "konkrétnych miest", teda vo svätostánkoch celého sveta nesie nebo všade so sebou, lebo Kristus JE v nebi. Jeho oslávené telo nie je viazané na priestor a čas, ani na žiadne konkrétne miesto.
Stav duše je vždy buď peklo, alebo nebo (očistec je prechodný stav, ale duša v očistci už zárodok neba v sebe má). Skutočnosť pekla či neba precíti, či uvidí vo chvíli svojej telesnej smrti, keď sa zbaví obmedzení daných telom.

Poslať 17.01.2014 18:03:14   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...ou, ou, Jezis je v Nebi a zaroven je aj tu, ci uz v Eucharistii, alebo inak, ale zem nie je nebom. A ani to neznamena, ze ak je tu, tak zaroven nie je aj v Nebi. Tvoja logika na toto proste nesedi a ani nemoze, pretoze su to veci nad ludske chapanie. Je ti lahsie prijat domnienky o symbolike, nuz dobre, ale nesnaz sa mi vnucovat tvoj chybny nahlad, prosim...

Poslať 17.01.2014 18:18:49   Re: Peklo

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18006 príspevkov
Damy a pani,

asi mam stastie, ze tieto reci vedome a skutocne "vsi silou" filtrujem, inak by som uz asi davno vybuchol - a zrejme aj dostal ban ... :roll:

Poslať 17.01.2014 18:45:11   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
ja len toľko, že to vidím podobne ako dakl. zároveň si myslím, že:
a) nie je možné to nejak definitívne rozlúsknuť, kto z tu diskutujúcich má pravdu, keďže Písmo nehovorí až tak jednoznačne, resp. ťažko posúdiť, čo z toho je symbolika a čo doslovné konštatovanie. jednoznačné je akurát to, že v pekle bude plač a škrípanie zubami a naopak, ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, čo je v nebi.
b) nie je nutné to nejak rozlúskavať. môžeme sa nechať prekvapiť :lol: a ak má napokon pravdu legi, tak sa síce nič nedozvieme, ale ani nebudeme môcť byť sklamaní :lol:

Poslať 17.01.2014 21:45:53   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Citácia:
pretoze su to veci nad ludske chapanie.
presne tak
su to proste rozne pohlady ktore osvetluju nieco mimo nas pochop a neda sa o niecom povedat ze je to principialne zle .

Poslať 18.01.2014 0:24:56   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
anuk píše:

Poslať 18.01.2014 0:59:22   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
dakl píše:
anuk píše:
Ešte raz: Je Ježiš v nebi? Je. Teda kde je Ježiš, tam je aj nebo. Nemôže v nebi byť a súčasne nebyť. Keby bol inde, tak nie je v nebi. Toľko logika.
anuk píše:
Diabol bol "zvrhnutý" do pekla definitívne, nielen symbolicky, to máš pravdu. Stratil schopnosť zažívať Božiu lásku definitívne a v tom je jeho peklo. On v tom pekle zotrváva, či pôsobí na zemi, či v raji, ujsť z neho nemôže.
anuk píše:
Čo píše KKC o Eucharistii:
Citácia:
1374 Spôsob Kristovej prítomnosti pod eucharistickými spôsobmi je jediný svojho druhu. Povyšuje Eucharistiu nad všetky sviatosti,(1211) a preto Eucharistia je „akoby zavŕšenie duchovného života a cieľ všetkých sviatostí“. V Najsvätejšej sviatosti Eucharistie je obsiahnuté „opravdivo, skutočne a podstatne telo a krv spolu s dušou a božstvom nášho Pána Ježiša Krista, a teda celý Kristus“. „Táto prítomnosť sa nazýva ,skutočnou‘ nie výlučne, ako keby ostatné neboli ,skutočné‘, ale v najplnšom zmysle slova, pretože je podstatná; ňou sa totiž stáva prítomným celý a úplný Kristus, Boh a človek.“
To nebo v Eucharistii poznáme a preciťujeme iba vierou. Človek v tomto živote nie je schopný "vidieť" nebo, prežívať blaženosť neba. Ale to nebo tam je!

anuk píše:
Ježišova úplná prítomnosť (viď citát z KKC) v tisícoch "konkrétnych miest", teda vo svätostánkoch celého sveta nesie nebo všade so sebou, lebo Kristus JE v nebi. Jeho oslávené telo nie je viazané na priestor a čas, ani na žiadne konkrétne miesto.
Stav duše je vždy buď peklo, alebo nebo (očistec je prechodný stav, ale duša v očistci už zárodok neba v sebe má). Skutočnosť pekla či neba precíti, či uvidí vo chvíli svojej telesnej smrti, keď sa zbaví obmedzení daných telom.
Tu vidim ze chapanie trojice sa maze. Akoby bol Boh trojhlavy. Definicia uci ze trinity. Ale pozor, v jednom Bohu.

Preco pisem. Ze genesis hovori, "a Duch Bozi sa vznasal nad vodami".

Jezis je pritomny na zemi skrze Ducha Svateho. Je to prienik Boha do tohto sveta, bez ohladu na to ze tento svet udrzuje Boh mocou svojej vole.

Ak Jezis ako clovek robil zazraky, bolo to vplivom jeho bozskej podstaty alebo inak?
Jezis nevykonal jediny zazrak kym nezostupil na neho Duch Svaty.

Duch Svaty sa vznasal nad vodami, Duch Svaty tvori, modeluje zem, tvori nebo, moria, sus, rastliny, zvierata, cloveka.

Akonahle na Jezisa, tesara z Nazaretu, ktory podla vonkajsieho vzhladu bol povazovany za cloveka, ale uponizil sa a vzdal sa svoje bozskej prirodzenosti, zostupuje Duch Svaty, tak ako v buducnosti bude zostupovat na ludi, zacina sluzba uzdravovania, zazrakov, kazania.

Kym nezosiel Duch Svaty tak sa nic zvlastne nedialo v zivote Jezisa z Nazaretu. Akonahle na neho zostupil, uz to zacalo, a On aj hovori, ked ja PRSTOM BOZIM, (Duchom Bozim) vyhanam zlych duchov, vedzte ze sa priblizilo nebeske kralovstvo.

Ked vam ja zoslem Ducha Svateho, budete mi svedkami az .... atd...

Ako si predstavit vtelenie Boha?

"Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. A preto aj dieťa bude sa volať svätým, bude to Boží Syn.

Cele tvorenie, uzdravovanie a zakusovanie Boha v materialnom svete deje sa cez Ducha Svateho.

Skutocne zobrazenie Bozieho Syna sa uskutocnilo cez Ducha Svateho ked si zobral telo z Marie, Panny.

Ale, samotny Boh sa vtelil, stal sa clovekom, preto hovorime ze Boh sa dal ukrizovat.

Mysterium, tajomstvo nasvatejsej trojice je nemozne cloveku pochopit. Tak isto plati ze v hostii sa prijima cele bozstvo Jezisa Krista, a zaroven, stale plati, ze okusujeme len ciastocne, nie sme schopni aby nas to fyzicky nepolozilo.

Toto spojenie so vzkriesenym telom nasho Pana Jezisa Krista sa uskutocnuje skrze Ducha Svateho.

Nebo je miesto, Peklo je miesto.

Je to miesto kde jeho podstata je nahutnejsia, napritomnejsia, najplnsia, kde sme Bohu zoci voci.
Naopak, Peklo je miesto kde je pustatina, sv. Pismo hovori, ohnive jazero. Vyclenene miesto ktore udrzuje Boh, ale zaroven Nebo je nekonecne vzdialene.

Tak ako sa olej oddeluje od vody, tak aj peklo sa oddeluje od neba, namaju prienik, su separovane.

[ Príspevkov: 182 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť