Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 182 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Ďalší
Autor Správa
Poslať 18.01.2014 1:25:45   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
legionar píše:
Damy a pani,

asi mam stastie, ze tieto reci vedome a skutocne "vsi silou" filtrujem, inak by som uz asi davno vybuchol - a zrejme aj dostal ban ... :roll:
Legi, poviem ti jednu vec, ja citam, meditujem, rozmyslam, modlim sa. (ako kedy,,,)
Zena, necita, nemedituje, nerozmysla, modli sa. Rozumie tomu uplne rovnako ak nie lepsie.... :lol:

PS: nie a nie pustit tento prispevok: Nemôžete do tej istej témy bezprostredne za sebou odoslať 3 príspevky za menej ako hodinu (t.j. musíte počkať ešte 40 sekúnd).

Legi, ber to tak ze sa ti dostava uplne specialneho, dlhotrvajuceho vyucovania ktore nema hockto take stastie absolvovat. :loool:

Poslať 18.01.2014 6:55:55   Re: Peklo

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
anuk píše:
...ou, ou, Jezis je v Nebi a zaroven je aj tu, ci uz v Eucharistii, alebo inak, ale zem nie je nebom. A ani to neznamena, ze ak je tu, tak zaroven nie je aj v Nebi. Tvoja logika na toto proste nesedi a ani nemoze, pretoze su to veci nad ludske chapanie. Je ti lahsie prijat domnienky o symbolike, nuz dobre, ale nesnaz sa mi vnucovat tvoj chybny nahlad, prosim...
Ak si si všimla, už som napísal:
Citácia:
Na začiatok chcem vyhásiť, že sa necítim byť žiadnou teologickou autoritou a že to, čo tu píšem je výsledkom mojich úvah, či meditácií, samozrejme, že ovplyvnených čítaním viacerých autorov. Takže sa skutočne nechcem hádať, ani nikomu brať jeho presvedčenie. Ale pokúsim sa odpovedať na niektoré námietky voči môjmu pohľadu.
svoj náhľad nechcem vnucovať, iba ho tu prezentujem, nikoho nechcem nútiť, aby sa s ním stotožnil.

K tomu nebu na zemi. Myslím si, že platí - Božie kráľovstvo = nebo. K tomu dávam tento citát:
Citácia:
Lk 17,21 Ani nepovedia: "Aha, tu je!" alebo: "Tamto je!", lebo Božie kráľovstvo je medzi vami."

Poslať 18.01.2014 10:59:44   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
K tomu nebu na zemi. Myslím si, že platí - Božie kráľovstvo = nebo.
suhlas, bozie kralovstvo zacina uz na zemi ....

podla mna priestor a cas na druhom svete su analogicke pojmy, nie ekvivalentne

Citácia:
Je ti lahsie prijat domnienky o symbolike, nuz dobre, ale nesnaz sa mi vnucovat tvoj chybny nahlad, prosim...
nemyslim si ze je chybny nazor, su to pokusy o vysvetlenie toho co je a bude na onom svete a tam ludsky jazyk zlyhava
skor by som povedal ze je ho dobre dopllnit o dalsie pohlady ktore zasa reflektuju na prietorovu otazku.
mozeme vsak o tom usudzovat na zaklade analogie toho co prezivame s Bohom uz tu na zemi ....

zaujimalo by ma Anuk ci usudzujes na zaklade preziteho alebo len na zaklade teorie a znalosti

Poslať 18.01.2014 16:29:12   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:

Citácia:
Je ti lahsie prijat domnienky o symbolike, nuz dobre, ale nesnaz sa mi vnucovat tvoj chybny nahlad, prosim...
nemyslim si ze je chybny nazor, su to pokusy o vysvetlenie toho co je a bude na onom svete a tam ludsky jazyk zlyhava
skor by som povedal ze je ho dobre dopllnit o dalsie pohlady ktore zasa reflektuju na prietorovu otazku.
mozeme vsak o tom usudzovat na zaklade analogie toho co prezivame s Bohom uz tu na zemi ....

zaujimalo by ma Anuk ci usudzujes na zaklade preziteho alebo len na zaklade teorie a znalosti
Bozie kralovstvo zacina prijatim Ducha Svateho. Toho dostavame ako zasluhu Jezisovho ukrizovanie, pretoze ono nas zmieruje s Bohom, preto sa opat mozme spojit s Bohom, to spojenie sa uskutocnuje cez Ducha Svateho. Posiela ho Otec so Synom.

A teraz pozor, aj Pavol uci ze je to len zavdavok! Je to len slaby odvar oproti tomu co nas caka ak sa dostaneme do neba. Ani oko nevidelo, ani ucho nepoculo co ma Boh pripravene pre tych ktori ho miluju.

Porovnavat pozemsku skusenost s bozou laskou je len slaby cajik oproti tomu co sa bude zazivat v nebi.

Poslať 18.01.2014 17:52:34   Re: Peklo

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
Chesterton má jeden zaujímavý aforizmus, v ktorom konštatuje (parafrázujem):
Niekedy mám pocit, že človek nebol vyhnaný z raja (v zmysle miesta). Len ho následkom odmietnutia Boha prestal vnímať okolo seba a žiť.

Ono to sedí aj s knihou Genezis. Niekedy je faktografia "symbolických" kníh Starého zákona zarážajúca.

Ako napríklad kríženie ľudí s obrami (a vykopávky dokazujúce kríženie Homo sapiens sapiens s neandrtálcami)...

Poslať 18.01.2014 18:55:48   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
falck píše:
Niekedy mám pocit, že človek nebol vyhnaný z raja (v zmysle miesta). Len ho následkom odmietnutia Boha prestal vnímať okolo seba a žiť.

Ono to sedí aj s knihou Genezis. Niekedy je faktografia "symbolických" kníh Starého zákona zarážajúca.

Ako napríklad kríženie ľudí s obrami (a vykopávky dokazujúce kríženie Homo sapiens sapiens s neandrtálcami)...
To je krásne....

Poslať 18.01.2014 19:34:45   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
Aj CSLewis ma podobny nazor
vid kniha Velky rozvod

Poslať 18.01.2014 19:59:40   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Keď vidím niektoré príspevky mám dojem, že začínam prežívať peklo. :o Lebo zdá sa mi neuveriteľné s akou istotou niektorí tvrdíte, že peklo je také či onaké. Pritom nik z Vás tam predpokladám nebol. Ak budeme uvažovať iba peklo ako nepriaznivý stav za tohoto života a to budeme rozvádzať do posledného detajlu to pochopím ešte. Ale "peklo" "sheol" etc. po smrti ? Vy ste ho niekto vystavali ? Keď tak presne viete ako to tam vyzerá. Aj keby bol v biblii dokonalý popis pekla od Boha. Čo môžete o tom vedieť z opisu ? Ak opisuje niekto svoje sexuálne zážitky panicovi čo mu to dá ? To je analógia k tomu keď by aj Boh zapísal niekde čo je to peklo pokiaľ ho niekto neprežije popis je mimo danú osobu.

Ak pripustím, že peklo je existujúci jav, miesto, stav či iné neviem ani presne ten pojem zadefinovať tak aj tak o ňom nik z nás nič nevie pokiaľ sa tam sám neocitne. Prosím Vás naučte sa používať pri veciach ktoré neviete s istotou veci ako: takto by to mohlo vyzerať, domnievam sa, neviem s istotou ale, myslím si no môže to byť ináč, môžem sa mýliť. Lebo ak niečo tvrdíte s takou skalopevnou istotou a pritom ste tam nikdy neboli vyzerá to prinajmenšom podozrivo a zaváňa to klamaním. Viem je ťažké si priznať neviem. Ale robí to zázraky. Sám mám problém priznať niekedy, že sa mýlim ego je mocnejšie. Ale dosť to šľachtí človeka ak vie povedať jedno z čarovných slovíčok pokory "NeViEm".

Poslať 18.01.2014 21:11:23   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Roman Bača píše:
misojogi píše:
Citácia:

Citácia:

Bozie kralovstvo zacina prijatim Ducha Svateho. Toho dostavame ako zasluhu Jezisovho ukrizovanie, pretoze ono nas zmieruje s Bohom, preto sa opat mozme spojit s Bohom, to spojenie sa uskutocnuje cez Ducha Svateho. Posiela ho Otec so Synom.

A teraz pozor, aj Pavol uci ze je to len zavdavok! Je to len slaby odvar oproti tomu co nas caka ak sa dostaneme do neba. Ani oko nevidelo, ani ucho nepoculo co ma Boh pripravene pre tych ktori ho miluju.

Porovnavat pozemsku skusenost s bozou laskou je len slaby cajik oproti tomu co sa bude zazivat v nebi.
...vdaka, Roman.
Tu este musim doplnit, ze podobne je to aj s peklom, len ten cajik je trochu silnejsi. Je to preto, aby sa clovek este mohol spamatat, nanestastie aj tak konci vela dusi v pekle...

...preto znovu opakujem, nie toto je dolezite, ovela lepsie vyuzitym casom je modlitba, nekonecne diskusie nijaku dusu nezachrania. Boh od teba chce skutky lasky...

...na zaver: netuzte po zazitku, aby ste si vedeli predstavit peklo. Mudremu by malo stacit varovanie. Hlupak sa musi presvedcit na vlastnej kozi...

Poslať 18.01.2014 21:19:37   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
anuk píše:
...na zaver: netuzte po zazitku, aby ste si vedeli predstavit peklo. Mudremu by malo stacit varovanie. Hlupak sa musi presvedcit na vlastnej kozi...
Múdremu by imho stačilo peklo vidieť s dušami čo tam trpia a od Boha priamo počuť prečo to tak je na to aby sa rozhodol pre nebo či peklo. Hlúpy nieje zodpovedný za svoje skutky lebo si neuvedomuje svoje činy, teda nemôže byť vinený za niečo čo ani nevie, že vykonal. Pri hlúpom sú zodpovední za jeho skutky prítomní múdri čo ho nedokázali zastaviť v jeho nesprávnom konaní. Ale tak to je môj názor môžem sa mýliť.

Poslať 18.01.2014 21:32:13   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...nuz veru, mylis sa. Co uz je to len za mudraka, co sa musi takpovediac hmatatelne presvedcit? To nema nicoveho nic s mudrostou, akurat takto postihnuti sami seba tak vidia a chcu, aby ich aj ostatni brali ako osvieteny pupok sveta... a to je vsetko...
...v tejto teme koncim...

Poslať 18.01.2014 21:40:39   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
anuk píše:
...nuz veru, mylis sa. Co uz je to len za mudraka, co sa musi takpovediac hmatatelne presvedcit? To nema nicoveho nic s mudrostou, akurat takto postihnuti sami seba tak vidia a chcu, aby ich aj ostatni brali ako osvieteny pupok sveta... a to je vsetko...
...v tejto teme koncim...
Ako by sa mal teda múdry v tvojom ponímaní učiť ?

Poslať 26.01.2014 0:06:58   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
falck píše:

Vsak o tom je aj cele evanjelium. Zblizenie a opatovne obnovenie zivota cloveka s Bohom.
Zoslanie Ducha Svateho. Obnovenie bozieho zivota v nas.
Pretrhnute spojivo opat obnovene.

Poslať 14.05.2014 19:42:19   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
https://www.youtube.com/watch?v=03u9FcIVchU

Poslať 18.05.2014 22:57:12   Re: Peklo

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Deti moje ..... alebo bratia a sestry. Vazne som si precital cele vlakno, a jedine co ma napada, je znova potvrdenie myslienky, ze na zemi je cca 7 milird teologii...

A nebo a peklo? Ved ani ucho nepoculo, ani oko nevidelo....no proste nevieme... O nebi nevieme nic, a o pekle len to, ze tam bude plac a skripanie zubov...

(...a Lucifer nebol zvrhnuty na zem? Pisete ze do pekla.....)

Ale neodpovedajte :)

Kazdopadne ci uz tak ci onak, dolezite je, co tieto nase predstavy a teorie znamenaju pre nas kazdodenny zivot. Ci?

[ Príspevkov: 182 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť