Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 8 ] 
Autor Správa

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3664 príspevkov
Diskusia k teme Učiteľ duchovného života sv.Serafim Sarovský
viewtopic.php?f=53&t=5544

Citácia:
Preto ja,chudobný Serafim,študujem evanjelium každý deň.V pondelok čítam Evanjelium podľa Matúša od začiatku do konca,v utorok Evanjelium podľa Marka,v stredu Evanjelium podľa Lukáša,vo štvrtok Evanjelium podľa Jána,v ostatné dni Skutky apoštolov a Listy.
Klobuk dole, za jeden den precitat cele evanielium to sa mi nepodarilo - mozno na stare kolena, ked uz nebudem mat ine povinnosti budem mat cas aj na taketo denne citanie, zial v takomto rozsahu sa mi to este ani raz nepodarilo.
Ale musim povedat ze je to naozaj silne - citat si Bibliu.
Ja ju mam v mobile a denne podla moznosti aj detom precitam tak 2-3 kapitoly.
Vidim reakcie aj na mojich detoch... dnes rano som zamerne zacal citat kapitolu, kde som si myslel ze vcera uz spali ked som koncil citanie a ten starsi povedal "Ale ved to sme uz citali vcera" :-)
Takze nespal a pocuval...
Odporucam...velmi...aj pri vychove sa mozem casto krat opriet o to co povedal Jezis a casto sa stava ze to pripominaju deti aj mne - ked robim nieco co nie je mudre...

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Je napisane:
Syn moj, naklon ucho k mojim vyrokom, nespustaj oci z nich, chran si ich v hlbke srdca
lebo su zivotom tomu kto ich nachodi a uzdravenim pre cele jeho telo vonkoncom.

Bozie Slovo je ako poklad, ktory sa postupne odkryva a je stale krajsi, vacsi a bohatsi.

Niekedy viac nacuvam Pismu (Nova Zmluva), niekedy viac citam, bud Pismo alebo Evanjelium ako mi bolo zjavene, inokedy sa viac modlim. Pismo mam so sebou stale, Slovo je stale vo mne.
Vzdy si uvedomujem, ze ked hlbavo citam alebo pocuvam Pismo rastiem vo viere a poznani Slova a Jeho moci.

Pocuvanie Slova necakane zasahuje dusu cloveka. Soferujes, pocuvas a BAC nieco ti silno zarezonuje. Citany text plynie a nemozno ho hned zastavit, takze viac funguje ako nejaky rozsvecovac. Myslienky naberu novy smer a dusa sa skuma co to pre nu znamena... Ak mi nieco zasvieti v hlave neskor sa k tomu vysvietenemu vratim v napisanej podobe a vtedy je cas preskumat a premodlit Ho hlbsie. Slovo tak nadobuda este nepoznany obsah a buduje ma. Take vzacne chvile clovek prezije, ze ma pocit akoby sa ho zvnutra dotykal Boh.

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
romanh píše:
Ale musim povedat ze je to naozaj silne - citat si Bibliu.
Ja ju mam v mobile a denne podla moznosti aj detom precitam tak 2-3 kapitoly.
existujú na nete aj nejaké audio verzie, kde nejaký profesionálny rečník prečítal celé NZ, takže si to stačí už len pustiť a načúvať - ale kasický slovenský katolícky preklad neviem či je tiež na nete, našiel som nejaký ekumenický, a ani to neviem, či bol tam legálne... každopádne to detail, či to už človek prečíta, alebo si to vypočuje... keď ide len o malý úryvok... lebo ono ani netreba čítať naraz mnoho, práve naopak: niekedy menej je viac, ako sa vraví...

To aj k tomuto, čo píšeš:
romanh píše:
Klobuk dole, za jeden den precitat cele evanielium to sa mi nepodarilo
ako vravím, to predsa samo o sebe nič nie je, aby niekto len prečítal celé evanjelium za deň, či dokonca aj všetky evanjeliá, alebo hoc aj celú Bibliu (keby to čítal nejakým rýchločítaním či dokonca foto-čítaním, či pod., kde človek len obracia listy jeden za druhým, keďže mu stačí len letmo mrknúť na stranu a má to "prečítané")... - a obzvlášť ak nemá zrovna toho veľa iného na práci, ako vravíš, že keď budeš starý, tak možno tiež budeš viac čítať, tak to by už ozaj každý zvládol...

Lenže pri Biblii nejde predsa o to, aby ju človek len čítal, ale aby nad ňou uvažoval. A tam práve platí to "menej je viac", že keď si človek prečíta jeden malý úryvok, tak môže dôkladnejšie nad ním uvažovať než keby mal prečítať naraz veľké kvantum, ktoré už potom nestihne tak dôkladne premeditovať.

Preto aj v kostole sa nečíta zas až nejako príliš veľa toho naraz, ale vždy len pomerne krátky úryvok, zväčša ani nie celá kapitola. A potom má k kňaz homíliu, v ktorej zväčša uvádza nejaké úvahy k tým čítaniam.

Takže nemusíš sa ozaj "trápiť" že čítaš Bibliu len po úryvkoch, lebo práve tak by sa to malo robiť.

napísal 5702 príspevkov
Svaty Serafim Sarovsky - ucitel duchovneho zivota
uvodny text hlboky a plny praktickeho zivota s Bohom a doslova v Bohu

Tam nemozes ani len predpokladat povrchnost, vsak to je celkom jasne?

Skus dat radsej svoju skusenost s citanim Pisma, potes ostatnych a obohat temu. Urcite sam citas a rozjimas na Slovom, takze mas iste aj ty pekne a poucne veci za sebou aby aj ini mohli nieco dobre nacerpat.
Mozeme zacat hned tym pozitivnym.

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3664 príspevkov
Ako kto... mne sa lepsie cita Pismo. Aj detom ked citam ja - si myslim ze je to lepsie, ako keby som im pustil zdramatizovanu pasku.
Casto sa stava ze ma starsi sym prerusi a na nieco sa opyta, potom sa o tom rozpravame a viac mu to vysvetlujem.
Co sa tyka kratkeho citania vs. dlheho povedal by som ze aj aj.
Aj jedno aj druhe je dobre.
Ja som zacinal s kratkymi meditaciami - Ignacianske duchovne cvicenia podla sv. Ignaca v kazdodennom zivote - mozem naozaj odporucit - mam z toho velke skusenosti a zazitky z Bozieho dotyku.
Na tychto meditaciach by som mohol vysvetlit aj preco ma vyznam citat dlhsie celky.
Na zaciatku rozimania sa zoznamujeme s textom - uryvok si precitame 3x potom postupne pomaly ku kazdej vete zvlast, potom postupne pomaly ku kazdemu slovu zvlast.
Bolo to velmi obohacujuce. Dnes citam pismo zasa v celku postupne - nieco ako na sposob meditacie - 2, 3 krat si precitam cele pismo v celku - akoby jedna velka meditacia nad celym pismom - aj to ma svoje plody a ovocie - zacnes vnimat kontext celeho pisma a ked si vezmes neskor mensiu cast na rozimanie uz poznas cely kontext - casto sa ti ukazu suvislosti, ktore niekedy pri malych uryvkoch unikaju.
Preto by som povedal ze aj jeden aj druhy sposob je dobry.
Pre niekoho kto len zacina s pismom by som vsak odporucil ten prvy - mensie casti pisma s doprovodnym komentarom.
K ignacianskym cviceniam vysla pred niekolkymi rokmi zbierka 6 dielov od polskeho knaza Jozefa Augustina - tam sa da tiez pekne cerpat k rozimaniu nad jednotlivymi castami.
Ale tak ci uz onak, vzdy je dobre si pismo citat - ako sv. Pavol povedal nech sa uz akymkolvek sposobom zvestuje Pan - a tak aj ked niektorym castiam zo zaciatku vobec nerozumieme - nevadi - treba to nechat tak a citat dalej - Boh sa uz postara a casom da aj chapanie k casti ktorej vobec nerozumieme.
Casto sa mi totiz stalo ze pri citani stareho zakona som pochopil nieco z noveho a naopak.
Ma to vyznam citat aj s komentarmi. Oni tie komentare si pre niekoho suche casti - ale ma to vyznam - aj ked tomu niekto nerozumie aj vtedy je dobre si precitat uvod ku tej ktorej knihe, lebo aspon ako tak uvedie citatela do kontextu a doby.

napísal 5702 príspevkov
Mirko, tema je poklad.

Hlboka je skusenost a poznanie, ktoru Serafim Sarovsky sprostredkuva... jeho konanie a rozpravanie svedci o pochopeni Bozieho srdca aj o Jeho nasledovani.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
nedokážem čítať dlho.
bo ma niečo zaujme a hneď "vidím" odkazy na kopu iných miest kde sa spomína niečo v tom zmysle a podobne.
skrátka dôjdem po "prvú" myšlienku a už ma to berie na široký záber.
a aj vďaka tomuto fóru som bol "nútený" čítať otcov a rôzne teologické veci, tak sa mi to fest prehĺbilo.
a je úžasné, koľko sa dá rozjímať čo len o pár veršoch.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Miro Derik píše:
Ctihodný Serafim pokorne odpovedal : "On prišiel ku mne,ako všetci iní a aj ty,pretože ma považoval za Božieho služobníka.Ja,pokorný Serafim tiež považujem seba za hriešneho Božieho služobníka a to,čo mi určí Pán,odovzdávam ako užitočné tomu,kto to potrebuje.Prvú myšlienku,ktorá sa objaví v mojej duši,považujem za Božie naznačenie bez toho,aby som vedel,čo je v duši toho,čo sa so mnou rozpráva.Verím však,že toto je Božia vôľa.Odovzdal som svoju vôľu a celé svoje "ja" Pánovi.Robím to,čo sa mu páči.Nemám svoju vôľu ale odovzdávam to,čo sa páči Bohu.".
inak toto môže byť veľmi nebezpečné pre toho, kto nie je naozaj s Bohom - treba dlho skúmať, či naozaj každá "prvá myšlienka" je skutočne od Boha.
pokorný bude trpezlivo skúmať a naozaj až po overovaní môže veriť, že je to Boží dar a potom to používať.
pyšný si totiž môže povedať "so mnou je Boh a teda všetko, čo mi napadne je dobré" a ľahko sa môže dostať do pasce, že s nápadmi príde aj pokušiteľ (ak tie nápady nezačal pokušiteľ sám)

Miro Derik píše:
z vyššie uvedeného sa dá ľahko pochopiť,že všetko svoje konanie zveril ctihodný starec Serafim Bohu a aj pri uzdravovaní konal to,čo mu Boh zjavoval čo konať má a tak cez neho mohol Boh uzdraviť aj tie najťažšie choroby :
.
Božia vôla - od prípadu k prípadu...

[ Príspevkov: 8 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť