Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 18.07.2013 21:14:23   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
teta-txt píše:
legionar píše:
Kde v krestanstve sa Boh predstavuje v roli matky ??? :o
... Iz 66 napr. ale aj inde....
    ... Budete sať, v lone vás budú varovať a na kolenách vás budú láskať. 13 Ako keď niekoho teší matka, tak vás budem ja tešiť a v Jeruzaleme sa potešíte.
    14 Keď to uvidíte, zaraduje sa vám srdce, kosti vám vypučia ako zeleň a Pánova ruka sa dá poznať jeho sluhom.
alebo napr. Ž 131,2: "Ako nasýtené dieťa v matkinom náručí, ako nasýtené dieťa, tak je moja duša vo mne."
teta-txt píše:
nαjmεnší píše:
nemusíme brať Boha ako svojho manžela/manželku, ale ako svojho rodiča (otca a matku)...
Nemusíme, ale môžme. Uznávam, že každý po svojom.
Už v SZ je aj to aj to relevantné--
ale Boh nás ani v SZ ani v NZ neprirovnáva k svojmu "mužovi/manželovi", takže preto spomínam deti ako odpoveď na tú mišovu otázku, ktorú spomínaš:
    teta-txt píše:
    Vieš, ale misojogi má pravdu, ak sa pýta na definovanie aj vzťahu mužov k Bohu, keďže v kostole je vás tak málo.
    Ale to je otázka takej širšej povahy, si myslím. Ako si má muž so svojimi vlastnosťami (napr. hrdosti, neohrozenosti, budovateľa, čo ja viem, čím všetkým sa odlišujete od nás vyvolenejších :o ) vybudovať správny vzťah k Bohu.
proste že k Bohu môžeme byť všetci ako deti, to je to najlepšie prirovnanie. A tým je otázka zodpovedaná... lebo aj muž môže byť zároveň aj dieťaťom, atď...

... a dokonca aj to, že Boh sa zvykne prirovnávať aj k snúbencovi a duša k neveste, to je zasa o podobnom aspekte, ktorý je v tom rozdiele medzi mužom a ženou, ktorý akosi psychologicky tu trochu je, vplyvom evolúcie a pod., že muži boli tí ochrancovia svojich žien, atď., podobne ako bola zasa matka k deťom, ale už nie tak ku svojmu mužovi, lebo tak bol skôr on k nej. Takže preto by to takto sedelo, že sa Boh prirovnáva skôr k otcovi/matke/ženíchovi než k neveste...

Poslať 18.07.2013 21:19:09   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3699 príspevkov
Najmenší a čo porovnanie Izraela s nevernou manželkou.
Boh prikázal jednému z prorokov zobrať si prostitútku,
preto aby poukázal na to, ako mu je Izrael neverný.

To je v tom negatívnom zmysle. V pozitívnom ešte pohľadám.
Ale aj snúbenecký vzťah má svoj koniec vo vzťahu manželstva,
ktoré sa naznačuje, že sa dosiahne vo večnosti.

Poslať 18.07.2013 21:19:34   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12125 príspevkov
Sv. Jozef bol muzom pokory, aj v tych najvacsich tazkostiach sa vzdy riadil Bozou volou. Jemu Pan zveril to najcennejsie co ma. . .

Muz musi zapriet sam seba-to znamena svoju nadradenost, uvedomit si, ze je rovnako krehkym stvorenim ako zena-ci dokonca niekedy este krehkejsim, pretoze zena casto znesie ovela viac, nez muz-co si tiez nie kazdy prizna. . .

Mojou ulohou je chranit bytosti, ktore mi boli zverene, no vo vztahu k Bohu som iba dietatom, nie budovatelom, ani nicim takym.

Poslať 18.07.2013 21:21:15   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 3699 príspevkov
Ešte ma napadli budovatelia - slobodomurári - ale našťastie len v mysli.
Už je to asi na dobrý spánok :)

Poslať 18.07.2013 21:37:36   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
legionar píše:
Ak to nie je problem a ak medzi muzom a zenou uz nie su principialne rozdiely, preco KC tak vehementne zastava princip "knazmi mozu byt iba muzi" ?
A nehovorte mi, ze ho vyrabam nasilu ... ;)

Didy:
Tak je, alebo nie je ten rozdiel radikalny ?
Tvoje odpovede su az prilis casto aj-ano-aj-nie, a medzitym este 3x ano a 3x nie ... :)
nejaké rozdiely tam sú, ale v otázke postoja k Bohu až tak nie, lebo tam sme všetci ako deti, či muži, či ženy ;)... takže k Bohu môžeme mať všetci vzťah, aj jedni aj druhí...

ale za kǎnzov sa berú muži, lebo tam už nejde len o jeho vzťah k Bohu - voči ktorému je aj on naďalej dieťaťom - ale tam on má nejaký vzťah zasa aj k ľuďom, kde už on zasa k nim má mať otcovský vzťah, takže preto sú kňazmi muži, ktorí skôr majú to otcovské cítenie voči tým, ktorí sú im zverení... prípadne mať zároveň aj ten vzťah toho snúbenca k neveste, ktorou je Cirkev...
... takže toto je už oblasť, kde sa prejavuje tá špecificky mužská stránka.

Poslať 18.07.2013 21:46:45   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
teta-txt píše:
Najmenší a čo porovnanie Izraela s nevernou manželkou.
Boh prikázal jednému z prorokov zobrať si prostitútku,
preto aby poukázal na to, ako mu je Izrael neverný.
To je v tom negatívnom zmysle. V pozitívnom ešte pohľadám.
teta, ale veď to je to, čo sme už aj hovorili, že Boh ľudí prirovnáva zväčša k deťom, ale niekdy aj k svojej neveste/manželke (no nie k svojmu manželovi!!!) - a tak aj v tomto prípade, čo spomínaš, kde Izraelitov prirovnal k nevernej manželke, keď sa začali utiekať radšej k pohanským modlám...

... a tiež prirovnanie v "pozitívnom zmysle" sme už spomínali, napr. Kristus a Cirkev ako ženích a nevesta...

ale tiež to tam nie je opačne, ale vždy len toto poradie... pritom aj v tom vzťahu ženícha k neveste je tam niečo trochu podobné ako u rodiča k dieťaťu, aj keď čo by tak azda mohlo byť navyše, je tá spomínaná vernosť, ale to už je zasa niečo, čo je také spoločné mužom i ženám, že obaja majú byť verní, ale keď chceme hovoriť o tých rozdieloch, atď., tak tam je tá nesymetria asi najlepšie vyjadrená v tom najčastejšom prirovnaní, že Boh je rodič a my deti... a tam sa nemusíme trápiť tým, či sme muži, alebo ženy, keď sme proste všetci deťmi voči Bohu...

Poslať 18.07.2013 23:08:17   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11749 príspevkov
frederik píše:
Nebud vztahovacna, tetuska, nie na teba som myslel. :-D
zrejme myslel mna ale krivdi mi
ja som ten problem nevymyslel, pochadza zo Zapadu a podla mna suvisi s krizou identity a s nastupom homosexuality(ako ideologie)

Poslať 18.07.2013 23:11:30   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Ale misojogi sa pýtal, že ako uplatniť vlastnosti typické pre muža vo vzťahu k Bohu...
Napr. budovateľ - postav dom, zasaď strom, či ako to funguje v mužskej náture - možno prirovnať k stvoriteľskému potenciálu Boha a podielu na jeho stvoriteľskom diele. Alebo taký sv. Jozef ako vzor živiteľov rodiny atď...
Vidim Teta ze si ma pochopila

Citácia:
Ak to nie je problem a ak medzi muzom a zenou uz nie su principialne rozdiely, preco KC tak vehementne zastava princip "knazmi mozu byt iba muzi" ?
A nehovorte mi, ze ho vyrabam nasilu ... ;)
Cirkev uci ze rozdiel medzi muzom a zenou naozaj existuje a treba ho respektovat (vid encykliku napr o dostojnosti zeny od JPII)
a popretie tohto rozdielu logicky vedie k uznaniu homomanzelstva ako rovnocenneho heteromanzelstvu
Biblia hovori ze Boh stvoril cloveka ako dva druhy: ako muza a ako zenu
na druhej strane maju muz a zena aj vela spolocneho: od nesmrtelnej duse cez podobnosti v psychike(ale aj odlisnosti) a v mnohom sa doplnaju
boli v dejinach pripady ked sa rozdiel chapal az tak ostro ze sa pochybovalo ci zena ma dusu (ale to bol v podstate ulet renesancie - navrat do staroveku)
Vyjadrit vyvazeny pohlad naozaj nie je jednoduche

Poslať 19.07.2013 0:29:56   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
nieco k teme od psychiatra na okraj
http://patarak.blog.sme.sk/c/333331/O-zlozitosti-a-komplexnosti-pohlavnej-identity.html
je to vsak skor z medicinskeho hladiska a o chorobach

ziada sa mi vsak diskutovat z hladiska duchovneho, to je totiz zakladom mojej otazky

Poslať 25.07.2013 21:08:32   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 3699 príspevkov
Dnes som počula kázeň o tom, že svätosť nemôžeme dosiahnuť v tomto živote, ale až vo večnosti, keď zomrieme.
Hm. Nemýlil sa ten kňaz trochu?

Poslať 25.07.2013 21:11:44   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12125 príspevkov
teta-txt píše:
Dnes som počula kázeň o tom, že svätosť nemôžeme dosiahnuť v tomto živote, ale až vo večnosti, keď zomrieme.
Hm. Nemýlil sa ten kňaz trochu?
Svati este pocas pozemskeho zivota boli len dvaja ludia.

Poslať 25.07.2013 21:45:26   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
uviedol som tu dve defincie svatosti, ktore sa pouzivaju v Pisme
zalezi od toho ktoru pouzivas

Poslať 25.07.2013 22:11:48   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 3699 príspevkov
Dokonalosť a dokonalá svätosť, to by som brala, že až v nebi.
Ale svätosť vo všeobecnosti?
Presne ako hovoríš - dostávame ju pasívne - bytostne v krste, ale musíme do nej dozrievať celý život - to je to aktívne a spolupráca.
Ale predsa len máme byť svätí podľa možností už tu na zemi v spojení s Bohom.
Koľkí boli vyhlásení za svätých, nie až na základe ich mučeníckej smrti, ale na základe ich hrdinského života.
A jestvuje aj obyčajná svätosť. Alebo tá, ktorú opisuje sv. Terézia, keď Boh premenil jej dušu tak, že žila v ustavičnom zjednotení sa s Bohom, premenená tak, že jej dušou bol Boh. Tak o nej by som si nedovolila napr. tvrdiť, že nedosiahla svätosť tu na zemi.
Mám stále pocit, že došlo k zámene pojmov s dojmami v prípade toho názoru, že svätosť je až pre večnosť.

Poslať 25.07.2013 22:47:57   Re: SVÄTOSŤ

Obrázok užívateľa

napísal 11749 príspevkov
Citácia:
Ale svätosť vo všeobecnosti?
Presne ako hovoríš - dostávame ju pasívne - bytostne v krste,
V katolickej terminologii sa pouziva vyraz milost posvacujuca ale znie dost sucho ... a neosobne

Citácia:
ale musíme do nej dozrievať celý život - to je to aktívne a spolupráca.
ano toto uz aj katolici oznacuju ako svatost v klasickom chapani

Poslať 26.07.2013 13:11:52   Re: SVÄTOSŤ

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
teta-txt píše:
Mám stále pocit, že došlo k zámene pojmov s dojmami v prípade toho názoru, že svätosť je až pre večnosť.
1Pt1
14Ako poslušné deti neprispôsobujte sa takým žiadostiam, ako keď ste boli v nevedomosti, 15ale ako svätý je ten, ktorý vás povolal, buďte aj vy svätí vo všetkom svojom počínaní; 16veď je napísané: „Buďte svätí, lebo ja som svätý.“ 17A keď ako Otca vzývate toho, ktorý súdi bez nadŕžania osobám, každého podľa jeho skutkov, žite v bázni v čase svojho pobytu na zemi.

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť