Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 7 ] 
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12152 príspevkov
Plné znenie meditácie pápeža Františka, ktorú predniesol po modlitbe posvätného ruženca na Námestí sv. Petra v piatok 31. mája:

Drahí bratia sestry, dnešný večer sme sa spoločne modlili posvätný ruženec. Prešli sme niektoré udalosti Ježišovej cesty, našej spásy a vykonali sme to s tou, ktorá je našou Matkou, Máriou, tou, ktorá nás istou rukou vedie k svojmu synovi Ježišovi. Mária nás stále vedie k Ježišovi. Dnes slávime sviatok Návštevy Preblahoslavenej Panny Márie u Alžbety. Chcel by som spoločne s vami meditovať nad týmto tajomstvom, ktoré ukazuje, ako Mária čelí ceste svojho života, s veľkým realizmom, ľudskosťou a konkrétnosťou. Máriin postoj charakterizujú tri slová: načúvanie, rozhodovanie, konanie. Načúvanie, rozhodovanie, konanie. Sú to slová, ktoré ukazujú cestu aj nám v tom, čo od nás žiada Pán v živote. Načúvanie, rozhodovanie, konanie.

1. Načúvanie. Kde sa rodí Máriino gesto ísť navštíviť Alžbetu? Zo slova Božieho anjela: „Aj Alžbeta, tvoja príbuzná, počala syna v starobe...“ (Lk 1,36). Mária vie načúvať Bohu. Pozor, nie je to jednoduché a povrchné „počúvanie“, ale je to načúvanie plné pozornosti, prijatia, pripravenosti pre Boha. Nie je tam roztržitosť, s ktorou niekedy my prichádzame pred Pána, alebo iných. Počúvame slová, ale nepočúvame skutočne. Mária je pozorná voči Bohu, načúva Bohu. Ale Mária načúva aj faktom, číta udalosti svojho života, je pozorná voči konkrétnej realite a nezastavuje sa na povrchu, ale ide do hĺbky, aby pochopila význam. Alžbeta, ktorá je už v starobe čaká syna, to je fakt. Ale Mária je pozorná, dokáže pochopiť význam tohto faktu: „Bohu nič nie je nemožné“ (Lk 1,37). To platí aj v našom živote. Načúvanie Bohu, ktorý k nám hovorí a načúvanie každodennej reality, pozornosť voči ľuďom, voči faktom, pretože Pán je pri bráne nášho života a klope na ňu mnohými spôsobmi, na našu cestu vkladá znamenia a dáva nám schopnosť vidieť ich. Mária je matkou načúvania, pozorného načúvania Bohu a rovnako aj pozorného načúvania udalostí života.

2. Druhé slovo: rozhodovanie. Mária nežije „náhlivo“, v starostiach, ale ako zdôrazňuje sv. Lukáš „meditovala nad všetkým vo svojom srdci“ (porov. Lk 2, 19.51). A aj v rozhodujúcej chvíli anjelovho zvestovania sa pýta: „Ako sa to stane?“ (Lk 1,34). No nezastaví sa ani vo chvíli zamyslenia. Urobí krok vpred: rozhodne sa. Nežije náhlivosťou, ale iba keď je to potrebné „vtedy sa náhli“. Mária sa nenecháva strhnúť udalosťami, nevyhýba sa námahe rozhodnutia. To sa deje v základnom rozhodnutí, ktoré zmení jej život: „Hľa služobnica Pána...“ (porov. Lk 1,38), ale aj v každodenných rozhodnutiach, pretože aj oni sú plné významu. Prichádza mi na myseľ udalosť zo svadby v Káne (porov. Jn 2,1-11): aj tu vidíme realizmus, ľudskosť, Máriinu konkrétnosť. Ona je pozorná na fakty, na problémy, vidí a chápe ťažkosti dvoch novomanželov a rozhodne sa obrátiť na Syna, aby zasiahol: „Nemajú vína“ (porov. v.3). Rozhodne sa. V živote je veľmi ťažké sa rozhodovať, často to odkladáme, nechávame to na druhých, aby oni rozhodli za nás, často sa radšej nechávame ťahať udalosťami, nasledujeme aktuálnu módu. Niekedy vieme čo máme urobiť, ale chýba nám odvaha, alebo sa nám to zdá príliš ťažké, pretože by sme museli ísť proti prúdu. Mária pri zvestovaní, pri návšteve, na svadbe v Káne ide proti prúdu, Mária ide proti prúdu. Je v postoji načúvania Bohu, zamýšľa sa a snaží sa pochopiť realitu a rozhodne sa totálne odovzdať Bohu, rozhodne sa ísť na návštevu k starej príbuznej, napriek tomu, že je tehotná, rozhodne sa neúnavne dôverovať Synovi, aby zachránila radosť svadby.

3. Tretie slovo: konanie. Mária sa dala na cestu a „ponáhľala sa...“ (porov. (Lk 1,39). Minulú nedeľu som zdôrazňoval tento spôsob Máriinho konania. Napriek ťažkostiam a kritike, ktorú musela zniesť za svoje rozhodnutie, sa nezastavuje pred ničím. A tu sa „ponáhľa“. V modlitbe pred Bohom, ktorý hovorí, v zamýšľaní sa a meditovaní nad faktami svojho života, sa Mária nenáhli, nenecháva sa strhnúť chvíľou, nenecháva sa strhnúť udalosťami. Ale keď jasne vie, čo od nej Boh žiada, čo má robiť, neváha, nečaká, ale „náhlivo“ ide. Sv. Ambróz to komentuje takto: „milosť Ducha Svätého nie je postojom pomalosti“ (Expos. Evang. sec. Lucam, II, 19: PL 15, 1560). Máriino konanie je dôsledkom jej poslušnosti voči slovám anjela, ale spojenej s láskou. Ide k Alžbete, aby bola užitočná. A v tomto vyjdení zo svojho domu, zo seba samej, z lásky, prináša to najcennejšie: Ježiša, prináša Syna. Niekedy sa aj my zastavíme pri načúvaní, pri rozmýšľaní nad tým, čo máme robiť, možno jasne vieme, čo máme urobiť, ale neurobíme krok ku konaniu. A predovšetkým nedáme do hry nás samých, náhliac sa k druhým, aby sme im priniesli našu pomoc, naše pochopenie, našu lásku. Aby sme aj my priniesli, tak ako Mária, to čo máme najcennejšie a čo sme prijali, Ježiša a jeho evanjelium, a to slovom a predovšetkým konkrétnym svedectvom nášho konania. Mária, žena načúvania, rozhodovania, konania.

Mária, žena načúvania, daj, aby naše uši boli otvorené. Urob, aby sme počuli slovo tvojho Syna Ježiša, uprostred tisícich slov tohto sveta. Daj, aby sme vedeli načúvať realite v ktorej žijeme, každej osobe, ktorú stretneme, osobitne tej, ktorá je chudobná, núdzna, v ťažkostiach. Mária, žena rozhodnutia, osvieť našu myseľ a naše srdce, aby sme vedeli byť poslušní slovu tvojho Syna Ježiša bez váhania. Daruj nám odvahu pre rozhodovanie, aby sme sa nenechali ťahať inými, ktorí budú smerovať náš život. Mária, žena konania, daj, aby sa naše nohy a naše ruky “náhlili” k druhým, aby sme im priniesli pomoc a lásku tvojho Syna Ježiša, aby sme ako ty priniesli do sveta svetlo evanjelia. Amen.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3725 príspevkov
Mária bola chápavá srdcom. Jej Pán nemusel povedať "vy nechápaví a ťarbaví srdcom uveriť".
Práve čítam, čo hovorí sv. Ján od Kríža o chápavosti Božích slov:
"Z toho vidíme, že aj keď sú výroky a zjavenia od BOha, nemôžeme si byť nimi istí, pretože sa môžeme mnoho a veľmi ľahko oklamať pri svojom spôsobe, ako ich chápeme; pretože to všetko je priepasť a hlbina ducha a chcieť sa obmedzovať na to, čomu z nich rozumieme my a čo stačí vnímať náš zmysel, nie je nič iného ako chcieť hmatať vzduch a lapať nejaké smietko, ktoré v ňom nachádza ruka, zatiaľčo vzduch odvanie a nezostane nič."
A uvádza veľa príkladov zo sv. Písma k tomuto. Ale Mária chápala Božie hlbiny, lebo mala nepoškvrnené srdce....Preto sa treba nechať ňou sprevádzať a viesť do týchto Božích hlbín, aby sme aj my pochopili ...
_________________
"...žije Pán zástupov, pred tvárou ktorého stojím..." (2 Kr 3, 14)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Pápež to krásne vystihol:
Panna Mária - žena načúvania, rozhodovania a konania.
Načúvala, čomu bolo treba načúvať,
rozhodovala, kedy bolo potrebné rozhodovať,
a konala, keď bolo potrebné konať.

Mária - tá najsprávnejšia žena.
Ako dobre, že nám ju Ježiš dal za Matku.
_________________
Ježiš je mojím najlepším priateľom, lebo nik ma nemiluje tak ako ON.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 12166 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Myslim si ze uvedena uvaha je inspirovana starodavno cirkevnou modlitbou AnjelPana
ked si pozriete podrobne urcite najdete paralely medzi tromi zvolaniami AnjelPana a tromi bodmi uvahy otca Frantiska

v kazdom pripade stoji za to sa nad tym zamysliet
a urcite neurobite chybu ked sa aj pomodlite Anjel Pana (kedysi sa ho modlili vsetci veriaci na poludnie, ked zvonili zvony)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
treba si prečítať
Homília sekretára Kongregácie pre východné cirkvi C. Vasiľa v Šaštíne
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130915004
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5192 príspevkov
Vespa píše:
treba si prečítať
Homília sekretára Kongregácie pre východné cirkvi C. Vasiľa v Šaštíne
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130915004
viewtopic.php?f=57&t=4992&p=252467#p252467
...skvela homilia, vskutku sa oplati precitat... :-)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3725 príspevkov
Začal sa deviatnik k Nepoškvrnenej - včera....
Keďže nie je času každý deň vyhľadávať deviatniky, navrhujem každý deň sa pomodliť Anjel Pána

Tu je text v latine:
V. Angelus Domini nuntiavit Mariae.
R. Et concepit de Spiritu Sancto.

Ave Maria, gratia plena; Dominus tecum: benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui Iesus. * Sancta Maria, Mater Dei ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.

V. Ecce ancilla Domini,
R. Fiat mihi secundum verbum tuum.

Ave Maria, gratia plena; Dominus tecum: benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui Iesus. * Sancta Maria, Mater Dei ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.

V. Et Verbum caro factum est,
R. Et habitavit in nobis.

Ave Maria, gratia plena; Dominus tecum: benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui Iesus.* Sancta Maria, Mater Dei ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.

V. Ora pro nobis, sancta Dei Genetrix,
R. Ut digni efficiamur promissionibus Christi.

Oremus. Gratiam tuam, quaesumus, Domine, mentibus nostris infunde; ut qui, Angelo nuntiante, Christi Filii tui incarnationem cognovimus, per passionem eius et crucem ad resurrectionis gloriam perducamur. Per eumdem Christum Dominum nostrum. R. Amen.
_________________
"...žije Pán zástupov, pred tvárou ktorého stojím..." (2 Kr 3, 14)
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 7 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: