Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 72 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3664 príspevkov
Reza píše:
Avšak prinesenie obety za obrátenie hriešnika je druhá časť výzvy. A teraz sa skús pozrieť na tú prvú prosím. Napíšem ti ju tu bez tej druhej časti a povedz mi prosím ako ti to vyznie

Reza, vyzva je ako jeden celok.
Ked 2. cast vysvetluje prvu, preco oddelujes obe akoby boli samostatne.
Je jasne ze ide o zmiernu obetu za obratenie hriesnika.

napísal 3664 príspevkov
Reza píše:
Chcete sa obetovať Bohu a znášať všetky utrpenia, ktoré na vás zošle, na zmierenie za hriechy, ktorými je urážaný?

Trpiet za dobre skutky je blahoslavene.

1Pt 3,14-17
Citácia:
Ale ak aj trpíte pre spravodlivosť, ste blahoslavení. Neľakajte sa ich hrozieb a neplašte sa,
ale uctievajte sväto Krista, Pána, vo svojich srdciach, stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás.
Robte to však skromne, s bázňou a s dobrým svedomím, aby sa tí, čo tupia váš dobrý život v Kristovi, zahanbili práve v tom, z čoho vás osočujú.
Lebo je lepšie trpieť za dobré skutky, ak je to Božia vôľa, ako za zlé.

A myslis si, ze ked budes tatkto trpiet a povies Bohu, Boze prijmi toto moje utrpenie za Fera, Joza, Marienku aby aj oni mali moznost ta spoznat ?
Myslis si ze Boh by neprijal tuto tvoju prosbu ?
Ved je to jedine On, ktory dava vieru nam do daru.

Pri slaveni sv. omse sa Jezisovo ukrizovanie znova a znova spritomnuje.
My pozivanim obetovaneho tela mame ucast na tejto obete - podobne ako mali ucast Izraeliti na obete za hriech - ked ju spolu s knazom prijmali.
A spritomnena Jezisova obeta je ta ista co pred 2000 rokmi - za vsetkych.
Ked pri tejto obete prosim Jezisa za hriesnika (za lotra), myslis ze v tejto chvili mi odmietne moju prosbu ?
Tak ako lotrovi povedal ze este dnes budes so mnou v raji, tak aj mne odpovie, ze hriesnika privedie na spravnu cestu.

Zhrniem.
1. Ked trpim za moje dobre skutky som blahoslaveny.
2. To znamena ze som v Bozej pritomnosti a Boh na mna s laskou pozera.
3. Vyslysana je modlitba spravodliveho.
4. Ak poziadam Boha v mene Jezisa Krista (co nas Jezis naucil - ev. podla Jana) Boh to urobi.
5. Teda ak trpim, som blahoslaveny, Boh na mna zhliada, a vyslysi moju prosbu... Hriesnik sa obrati.

Ma to hlavu a patu.
Preto aj v tomto kontexte ma vyznam prinasat utrpenie ako zmiernu obetu za hriesnika.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Reza píše:
Citácia:
abrahám vyorodoval - ale niekto musel byť dobrý.
niekto sa musel obetovať a ostať dobrý, aby skrátka sa nezlomila palica nad celým mestom.

No ak už máme byť naozaj dôsledný Vespa tak Abrahám v podstate nedokázal vyorodovať záchranu mesta, kvôli spravodlivým. A tí spravodliví, ktorí boli v meste, neboli spravodlivými, resp. nekonali skutky spravodlivosti preto aby priniesli obetu za hriechy nespravodlivých, ale preto lebo chceli byť spravodliví resp. zo vzťahu k Bohu. Takže prepáč mi prosím, ale tento prípad ako podpora pre prinášanie obety seba ako odpustenie za hriechy hriešnikov podľa mňa vôbec nesedí.

no, problém nebol žeby boli nespravodliví, ale že ich bolo primálo.
ak by sa len 10 našlo, nezničil by...

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18268 príspevkov
Uplne najlepsie je netrpiet vobec ! :)
Ale to, zda sa, akosi ani neprichadza do uvahy ... :cry:

od 12.06.2008 9:06:02
napísal 1512 príspevkov
Citácia:
Terézia áno mám úmysel. Objasniť si to čomu nerozumiem v tomto schválenom a verejne prijímanom zjavení. Nič viac, nič menej. A prepáč ale to naozaj apoštolát Božieho milosrdenstva hovorí, že Boh si volí na uzmierenie za naše hriechy vyvolené duše, ktoré sa stávajú živými obetami?? Fuch...Ja viem o jednej "duši" o Ježišovi Kristovi, ktorého si Boh vyvolil aby trpel za naše hriechy a odstránil dlžobný úpis, ktorý nám prekážal.( Kol 2:14 )
Prepáč mi prosím, ale potom proste nerozumiem načo sú nutné ďalšie duše na UZMIERENIE ZA HRIECHY ako si ty napísala, ktoré si podľa apoštolátu Božieho milosrdenstva Boh volí, keď každý tu na fóre predsa súhlasí, že Kristova obeta bola tá, ktorá odstránila naše hriechy. Nestačí potom už len sa modliť a poprípade priniesť obetu za OBRÁTENIE hriešnika ( napr. pôst ) ? A pokiaľ sa hriešnik obráti, kajá sa a prosí o odpustenie tak práve pre tú JEDNU Kristovu obetu mu Boh odpúšťa. Nevidím tu proste priestor pre nejaké "ďalšie duše", ktoré si Boh volí na uzmierenie za naše hriechy.

Pod tým úmyslom som myslela, túžbu pomáhať pri spáse duši a nie len hľadať odpovede. To čo som napísala je pravda. Každý z nás sa môže stať tou zmiernou obetou, ktorá zadrží trestajúcu Božiu ruku. Prežívanie utrpenia, ktoré človek obdrží od Pána, ale sám sa mu vystaví je spásonosné. Utrpeniu obdržané od Pána mali mnohí svätci: stigmy, neviditeľná tŕňová koruna, duchovné zápasy, prenasledovanie Cirkvou, choroby, posadnutosť atď. Tie vlastné utrpenia: bičovanie, hlad, nedostatok spánku a veškerého konfortu, bez ktorého si človek nevie predstaviť svoj život. Znášať toto všetko z lásky k Bohu a blížnym je vysoko cenené u Boha a odmeňuje to mnohými milosťami.
Prečítaj si Denníček sv. Faustínky a lepšie tomu porozumieš.

napísal 3664 príspevkov
terézia píše:
je spásonosné

Mimochodom.
Uz ste poculi ze aj vzdavanie vdaky Panovi je spasonosne ?

Citácia:
Je naozaj dôstojné a správne, dobré a spásonosné vzdávať vďaky vždy a všade tebe, Pane, svätý Otče...“

Taky maly detail a tolke roky som ho nepocul.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
je to Rímsky kánon a používa sa na veľké sviatky pravdepodobne ho budeš počuť na veľkú noc

od 12.06.2008 9:06:02
napísal 1512 príspevkov
romanh píše:
terézia píše:
je spásonosné

Mimochodom.
Uz ste poculi ze aj vzdavanie vdaky Panovi je spasonosne ?

Citácia:
Je naozaj dôstojné a správne, dobré a spásonosné vzdávať vďaky vždy a všade tebe, Pane, svätý Otče...“

Každý chválospev Bohu má rovnakú odozvu. Keď spievame - svätý, svätý,svätý, keď sa modlíme Benedictus, Velebí moja duša Pána, Sláva Bohu na výsostiach... Vtedy Boh prichádza a všetkých prítomných prikrýva svojou Nebeskou slávou. Ako povedal jeden kňaz Nebo zostupuje k nám.

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
no, problém nebol žeby boli nespravodliví, ale že ich bolo primálo.
ak by sa len 10 našlo, nezničil by...

otazka je, KTO je spravodlivy, a kto by teda teoreticky svojimi skutkami mohol davat zmysluplnu obetu Bohu (okrem Krista).

Citácia:
Rimanom 3:9 nieto spravodliveho ani jedneho

to ze ja teraz vykonam nejaky dobry skutok, neznamena ze ho mozem darovat inemu - bavime sa o postoji srdca a nie o kupceni s Bohom ako na trhu - vcera som sice zaklamal, ale dnes som sa uz dvakrat zastal slabsieho a rano som sa aj pomodlil, takze to mame 3-1, tak tieto dva skutky by som rad posunul kamaratovi ferovi, ok? takto to proste nefunguje.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
no, pokiaľ viem tak jednoducho to naozaj nefunguje, ale niečo také funguje naozaj.
poznal som pár ľudí, čo v kostole neboli celé roky a mnohí (hlavne mnohé) sa za nich modlili a obetovali kadečo (vrátane omší) a obrátili sa.
dokonca viem o prípade, že týpek po cca 20 rokoch šiel na spoveď a veľmi vážne to vzal - naozaj sa v ňom niečo pohlo - a o týždeň prekvapujúco umrel. (z toho si 3 dni poležal v bezvedomí po mozgovej príhode v nemocnici)
takže skôr niečo v zmysle "Pane, budem dobrý, aby si ma mal rád a ak ma máš rád, daj niečo dobré môjmu známemu, ktorý ťa zatial nejak nechce"

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18268 príspevkov
romanh píše:
Citácia:
Je naozaj dôstojné a správne, dobré a spásonosné vzdávať vďaky vždy a všade tebe, Pane, svätý Otče,vsemohuci vecny Boze ......“
To si pamatam este aj ja. :)
Akurat myslim, ze u nas hovoril knaz "spasne" a nie "spasonosne".
Ale to uz je hezka radka let ... :)

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12133 príspevkov
legionar píše:
To si pamatam este aj ja. :)
Akurat myslim, ze u nas hovoril knaz "spasne" a nie "spasonosne".
Ale to uz je hezka radka let ... :)

Dobre si pamatas, kedysi sa hovorilo "spasne", neskor bol text upraveny na "spasonosne".

Obrázok užívateľa

napísal 12133 príspevkov
Reza píše:
Vespa máš pravdu kvôli niekoľkým spravodlivým bol Boh ochotný nezničiť Sodomu a Gomoru. Avšak pozor, to neznamená, že by život spravodlivých ľudí tam a ich dajme tomu zbožné skutky dokázali priniesť zmier za ( rozumej odstrániť ) hriechy spáchané inými hriešnymi ľudmi v Sodome a Gomore.

To nie, ludia by tam len dostali akysi odklad-alebo cas na napravu.

Citácia:
A ak už by mal niekto zásluhu na jej záchrane, tak to bol Abrahám. Ten totiž prosil ( modlil sa ak chceš ) Boha aby sa nad mestom zmiloval. Avšak pozrime sa hlbšie na dôvod prečo prosil. Abrahám sa pýta Boha : " Či zahubíš s bezbožným aj spravodlivého? " Z tejto otázky je jasné, že Abrahámovi išlo predovšetkým o to aby nemuseli trpieť aj spravodliví s nespravodlivými. Teda dokonca ani Abrahám v podstate neprosil za záchranu hriešnikov. Ani on "neobetoval" za nich svoje prosby, ale za spravodlivých.

Spravne. A ktovie, keby sa Abraham nezastavil pri cisle 10. . . ;-) no kazdopadne Boh hrstku spravodlivych neznicil s bezboznikmi, vyviedol ich z mesta do bezpecia.

Citácia:
Tým samozrejme nehovorím, že je zlé sa modliť za hriešnikov a ich obrátenie práve naopak! 100%tne s tým súhlasím, že je správne prosiť, či obetovať napr. pôst za obrátenie hriešneho. Len rozoberám príklad( Sodomu a Gomoru ), ktorý tu bol spomenutý.

Mne sa zda, ze tento priklad je o niecom inom, nez tvoje otazky z uvodu temy. ;-)

Obrázok užívateľa

napísal 12133 príspevkov
Reza píše:
Chcete sa obetovať Bohu a znášať všetky utrpenia, ktoré na vás zošle, na zmierenie za hriechy, ktorými je urážaný?

Ak sme sa skrze Jezisovu obetu za nas stali aj my Bozimi detmi, tato otazka je uplne na mieste.

Byt Jeho dietatom znamena nasledovat Krista vo vsetkom, v laske aj v utrpeni. Ako sa on obetoval za nas, tak aj my sa mozeme obetovat za inych. To neznamena, zeby Kristova obeta na krizi bola nedostatocna. Stacila by jedna jedina kvapka jeho krvi. Boh striktne nevyzaduje ziadne dalsie obete.

Obetovat svoje namahy, utrpenie, alebo post, modlitby atd., je prejavom lasky a tuzby bozieho dietata spolupracovat-vlastnym pricinenim sa podielat na diele Vykupenia. Slo by to aj bez nas, nejako by sme sa zviezli, ak by sme plnili tie zakladne poziadavky, no milujucemu dietatu to proste nemoze stacit. Preto si dobrovolne voli tuto cestu-kazdy podla svojich sil.

Bohu su tieto osobne obety velmi mile-a pozera na ne tak, ako na obetu svojho Syna. V nom si nas vyvolil-nie iba jeho, ale aj nas.
Boh tak miloval svet, ze dal svojho Jednorodeneho Syna, aby nezahynul nik, kto v neho veri.
A my, ktori sme sa stali Jeho detmi, mame tohoto Syna nasledovat v laske a obetovani sa, aby sme svojim prikladom v case pritiahli k Nemu duse, ktore ho nepoznaju, alebo odmietaju.
To neznamena, ze hriechy tychto dusi budu odstranene bez ich pricinenia. Ja nemozem odstranit hriechy XY, ale mozem svojim utrpenim, ktore za neho obetujem, vyprosit milost obratenia, ktoru by vzhladom na jeho tazke hriechy inak zrejme nedostal.

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3712 príspevkov
Ad: "Byt Jeho dietatom znamena nasledovat Krista vo vsetkom, v laske aj v utrpeni."

Presne vystihnuté Frederik. Stávame sa podobnými Kristovi, dozrievame ako Božie deti, ak Krista nasledujeme v utrpení a v obete. Sme síce nedokonalí, ale Otec sa s láskou pozerá na detiská, ktoré robia chyby a napriek tomu sa snažia napodobniť jeho milovaného Syna. Je to ako keď pozemský otec vidí svoje maličké dieťa, ktoré skoro nič nevie, robí množstvo chýb v pohyboch a namiesto reči sotva žvatlá, ale snaží sa napodobniť svojich starších súrodencov v pekných veciach.

Tiež podľa sv. Pavla ak Kristus je hlavou Tela a priniesol obetu, tak aj jednotlivé údy tohto mystického Tela prinášajú obetu spolu s ním. Lebo kde trpí jeden úd, trpia aj ostatné údy. Ježiš tiež povedal, že žiak nie je nad učiteľa a ak trpel on, budú trpieť aj jeho žiaci.

Mária, ktorá vyzýva na obetu, sama priniesla s Kristom obetu svojho života. Vďaka ovociu obety Krista, ku ktorej sa pričlenila svojou obetou, prihovára sa za nás omnoho viac, ako sa Abrahám prihováral za starozákonný ľud. Podľa Ezechiela (45, 16) celý ľud je povinný prinášať obetu do rúk vládcu Izraela. Alebo pozri na Ez 45, 19-20. Kristus priniesol pravú a jedinú obetu, ale my máme prinášať tiež obety, ako boli povinní aj ľudia starého zákona.

[ Príspevkov: 72 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť