Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 401 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Ďalší
Autor Správa
Poslať 28.03.2022 11:31:56   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 22407 príspevkov
rozhovor s bosym karmelitanom
https://svetkrestanstva.postoj.sk/102472/byt-plne-pritomny-vo-svojom-povolani-nezit-minulostou-ani-buducnostou

Obrázok užívateľa

napísal 22407 príspevkov
rozoberanie 10-tora
https://svetkrestanstva.postoj.sk/104301/milujme-vasnivo-ale-podla-spravnych-tuzob

Poslať 30.04.2022 13:10:02   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 5170 príspevkov
Ak sa človek snaží získať schopnosť sústrediť sa v každej chvíli, získava tým čoraz jemnejší cit pre to, čo sa páči Bohu. Predošlé sebauspokojenie uvoľňuje miesto vedomiu, že nie všetko v nás je dobré, takže hľadáme spôsob, ako by sme to mohli zmeniť. Vtedy objavujeme, že tá zmena nenastane ľahko. Preto sa cítime čoraz nepatrnejší, pokorní, trpezliví a zhovievaví k trieske v oku blížneho, lebo vieme, ako ťažko sa vyťahuje brvno z vlastného oka. Nakoniec sa učíme znášať seba samých v neúprosnom svetle Božej prítomnosti, a tiež sa úplne odovzdávať Božiemu milosrdenstvu, pretože iba ono pozná nás a naše sily. sv. Terézia Benedikta od Kríža

Obrázok užívateľa

napísal 5170 príspevkov
Je prvá sobota v mesiaci. Dávam do pozornosti prvých päť sobôt, ako ich odporúčala Matka Božia vo Fatime a ako predpoklad mieru.

Poslať 10.07.2022 18:27:22   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 5170 príspevkov
https://matka-vsetkych-narodov.webnode.sk/

A tu sa píše o mieri po vyhlásení poslednej mariánskej dogmy.

Poslať 28.07.2022 20:53:55   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 22407 príspevkov
Zasvätené panenstvo Túžila som po deťoch. No svoju ženskú dôstojnosť mám aj bez fyzického materstva
Ivana Németová je zasvätená panna, ktorá sa navonok nijako neodlišuje od iných žien, nenosí habit, nežije v rehoľnej komunite.
https://svetkrestanstva.postoj.sk/110648/tuzila-som-po-detoch-no-svoju-zensku-dostojnost-mam-aj-bez-fyzickeho-materstva
Citácia:
Je vyštudovanou záhradnou architektkou, vo svojom voľnom čase sa venuje permakultúre. Pracuje ako koordinátorka rómskeho dobrovoľníctva v Inovačnom partnerskom centre Prešovského samosprávneho kraja. Spolupracuje tiež s Gréckokatolíckou rómskou misiou na Sigorde.

Poslať 13.09.2022 18:15:09   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 24207 príspevkov
Rad by som si ujasnil jednu vec.

1. Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal.
2. Nevezmeš meno Božie nadarmo.
3. Spomni, aby si deň sviatočný svätil.
4. Cti otca svojho i matku svoju.
5. Nezabiješ.
6. Nezosmilníš.
7. Nepokradneš.
8. Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.
9. Nepožiadaš manželku blížneho svojho.
10.Nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je.

Podla mna su napisane redundantne, lebo:
6. => 9. (9. je podmnozina 6.)
7. => 10. (10. je podmnozina 7, pretoze takto je mozne "poziadat majetku zo spolocneho" :) )

A navyse 8. je napisana "slabo" - malo by to byt "8. Nezaklames", to je ovela obecnejsi prikaz.

Nemalo by sa to uz nejako "novelizovat" ? :D

Poslať 13.09.2022 22:03:30   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 22407 príspevkov
Novelizoval to jednak Jezis v reci na hore a potom aj Cirkev ked to upravila do katechetickej podoby (konkretne sv Augustyn ucitel cirkvi)
Citácia:
A navyse 8. je napisana "slabo" - malo by to byt "8. Nezaklames", to je ovela obecnejsi prikaz.
aj prikaz Nepokradnes v originali znie Nezotrocis (tj neunesies za otroka) pretoze to je maximum kradeze ked druhemu ukradnes slobodu a dostojnost
---
ano nad duplicitou sa zamyslam aj ja, preto je podla mna lepsia verzia 7 hlavnych hriechov namiesto prikazania 4-10
ale to je len moj nazor
a je to aj dovod preco protestanti alebo pravoslavni alebo zidia maju kazdy inu verziu desatora (tj ine rozdelenie 13 biblickych prikazov na 10)

zmysel prikazu 9 a 10 je Nezavidiet, to je preklad archaickeho Nepoziadas v zmysle nebudes snovat plany ako druheho hoci aj legalne obrat o majetok ci manzelku

napísal 24207 príspevkov
misojogi píše:
Nepokradnes v originali znie Nezotrocis (tj neunesies za otroka) pretoze to je maximum kradeze ked druhemu ukradnes slobodu a dostojnost
Ale to rychlo zmenili, ked bolo potrebne nejako "osetrit" otroctvo, ze ?
Ako sa to zhoduje s kazanim v Biblii, ktore znie nejako takto: "otroci, posluchajte svojich panov" ?
misojogi píše:
ano nad duplicitou sa zamyslam aj ja, preto je podla mna lepsia verzia 7 hlavnych hriechov namiesto prikazania 4-10
ale to je len moj nazor
Ja sa zase zamyslam nad tym, ako je mozne, ze absolutne dokonaly Boh dokazal nadiktovat taketo nedokonale, redundatne a neuplne ZAKLADNE PRIKAZY ?
Ze si ludia musia po starocia VYMYSLAT, co to asi "znamena" - a kazdy si to vymysli inak ...

Obrázok užívateľa

napísal 22407 príspevkov
Mojzis na hore Sinaj dostal do ruk dve kamenne tabule kde bolo 10 slov
v SZ mame zaznamenane dve rozsirene verzie, jedna v Exodus a druha v Deuteronomium pricom sa obe verzie lisia
tak preto mame dokopy 13 prikazov pricom zidia povazuje prvu oznamovaciu vetu tiez za prikaz takze to chapu ako 14 prikazov
-------------------------------------
Citácia:
Ja sa zase zamyslam nad tym, ako je mozne, ze absolutne dokonaly Boh dokazal nadiktovat taketo nedokonale, redundatne a neuplne ZAKLADNE PRIKAZY ?
Ze si ludia musia po starocia VYMYSLAT, co to asi "znamena" - a kazdy si to vymysli inak ...
budes asi prekvapeny ale mne to "zily netrha" proste mi to vobec nevadi, asi mam na Pana Boha vyrazne ine ocakavania ako mas ty
mimochodom
Citácia:
absolutne dokonaly Boh dokazal nadiktovat taketo nedokonale, redundatne a neuplne ZAKLADNE PRIKAZY ?
mas predsa svedpomie ktore ti povie v konkretnej situacii ze ako sa mas spravat ..... a navyse mas moralnu povinnost svoje svedomie kultivovat a vzdelavat
takze vidim to slubnejsie ako ty ....
--------------------------------------------------------------------------
Citácia:
Ale to rychlo zmenili, ked bolo potrebne nejako "osetrit" otroctvo, ze ?
Ako sa to zhoduje s kazanim v Biblii, ktore znie nejako takto: "otroci, posluchajte svojich panov" ?
treba rozlisovat co bolo v SZ a co bolo v NZ
mas pocit ze otrokarstvo bolo nejako osetrovane v SZ ?
-

Poslať 14.09.2022 13:10:20   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 24207 príspevkov
misojogi píše:
treba rozlisovat co bolo v SZ a co bolo v NZ
mas pocit ze otrokarstvo bolo nejako osetrovane v SZ ?
-
Michal, Ty sam si uviedol, ze POVODNE tam bolo "Nezotrocis", az potom sa to zmenilo.
Mas pocit, ze Desatoro nepatri do SZ ? :roll:
Co akoze chces "rozlisovat" medzi SZ a NZ, ked Desatoro VZNIKLO pocas platnosti SZ (v skutocnosti ZALOZILO SZ) a bolo tam napisane (=podla Teba) "Nezotrocis" ? :roll:
Tomu nehovoris "riesenie otroctva v SZ" ?
A v Biblii naozaj JE napisane, aby "otroci posluchali svojich PANOV".

Cize je v tom chaos, rozpor, nedokonalost.
QED.

Poslať 14.09.2022 13:58:19   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 22407 príspevkov
Citácia:
to pisal Pavol v NZ alebo vies o niecom inom?
----
v kazdom pripade islo o postupny vyvoj myslenia uz aj v ramci SZ

Poslať 14.09.2022 15:14:32   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 24207 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
to pisal Pavol v NZ alebo vies o niecom inom?
----
v kazdom pripade islo o postupny vyvoj myslenia uz aj v ramci SZ
Pavol nie je SUCASTOU NZ ? :o :roll:
NZ nie je SUCASTOU Biblie ? :roll:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_z%C3%A1kon

Ako mozes o BOZICH ZAKONOCH povedat, ze slo o "sucast VYVOJA ludskeho myslenia" ? :roll:

Obrázok užívateľa

napísal 22407 príspevkov
Citácia:
Ako mozes o BOZICH ZAKONOCH povedat, ze slo o "sucast VYVOJA ludskeho myslenia" ?
lebo Boh je na nas pedagogicky, vedie nas postupne k rastucemu poznanie
opat pripominam ze toto je fundamentalny rozdiel v mysleni medzi nami dvomi
skus sa opytat ze na ktorej strane je biblicke myslenie ;)
Citácia:
Pavol nie je SUCASTOU NZ ? :o :roll:
NZ nie je SUCASTOU Biblie ?
no ano ale BIblia je strukturovana, SZ ma inu vahu ako NZ a su v dialektickom protiklade jednoty a boja protikladov :-D

napísal 24207 príspevkov
Michal, to su take nelogicke kecy, ze nemaju ziadnu vahu.
Keby to tak bolo, tak Boh "napise" iba 8 JASNYCH prikazov, ktore potom bude rozvijat, nie ze tam prida este dva NADBYTOCNE.
To len k tomu "pedagogickemu pristupu".

To druhe je uz vylozene smiesne - ked sa Ti to hodi, vytiahnes na "podporu" nabozenstva aj dialektiku, co velmi zavana niecim inym.
Skoda, ze si nepouzil Jing-Jang, to by bolo prirodzenejsie.
Pretoze "jednota a boj protikladov" je jing-jang ...

[ Príspevkov: 401 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť