Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 368 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 21, 22, 23, 24, 25
Autor Správa
Poslať 16.11.2021 11:22:04   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 19555 príspevkov
zdroj?
mimochodom hovorime o tom istom?
ja hovorim o vyroku Pobite ich vsetkych, Boh si uz vyberie svojich
ktory sa ukazal ako hoax

Poslať 16.11.2021 11:40:33   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 13.04.2021 7:28:26
napísal 775 príspevkov
misojogi píše:
zdroj?
ktory sa ukazal ako hoax
Hoax - podvodná, poplašná a hlavne falošná správa, ktorú niekto zámerne vytvoril. Medzi hoaxy sa radia poplašné správy upozorňujúce na falošné nebezpečenstvo, rôzne vtipy, urban legends (mestské legendy) či obyčajné podvody.

Tá veta bola (údajne) povedaná pred cca 800 rokmi cisteriánskym opátom Arnaudom Amalricom. Vetu zapísal cisteriánsky prior Caesarius vo svojich spomienkach, pričom nepočul toto vyhlásenie priamo od Arnauda, iba napísal, že to údajne (podľa informácií od iných) povedal Arnaud.

Ak toto dokážeš označiť ako hoax, tak potom vôbec nerozumieš definícii hoaxu.

Je to tvrdenie, ktoré sa (pre veľký časový odstup) nedá ani potvrdiť, ani vyvrátiť.

Poslať 16.11.2021 16:18:54   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 22447 príspevkov
jery1 píše:
Je to tvrdenie, ktoré sa (pre veľký časový odstup) nedá ani potvrdiť, ani vyvrátiť.
Ale vzhladom na fakt, ze ich tam pobili naozaj vsetkych, sa da s velkou pravdepdobnostou povedat, ze "niekto" "nieco podobneho" tam naozaj vyslovil. A nebol to obycajny vojak.
Lebo inak zase existuje (mala) pravdepodobnost, ze medzi utociacimi by sa predsa len nasiel aspon jeden, co by sa nad niekym zmiloval ...
Najma, ak slo naozaj o katolikov, ktori v tom chrame tie buduce obete PRICHYLILI v nadeji, ze na posvatnej pode krestania-katolici vrazdit NEBUDU.
Bohuzial, prepocitali sa ... :cry: (boli povrazdeni s nimi)

Dobre, ze ? :lol:

Inak povedane - toto je 'kvazi-matematicke' prepisanie toho predosleho tvrdenia, ze sa konkretne ten vyrok 'neda (exaktne) ani vyvratit, ani dokazat'. ;)
Ako keby to vobec bolo potrebne ... :roll:

Poslať 16.11.2021 20:11:24   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 05.08.2018 10:56:57
napísal 304 príspevkov
jery1 píše:
misojogi píše:
zdroj?
ktory sa ukazal ako hoax
Hoax - podvodná, poplašná a hlavne falošná správa, ktorú niekto zámerne vytvoril. Medzi hoaxy sa radia poplašné správy upozorňujúce na falošné nebezpečenstvo, rôzne vtipy, urban legends (mestské legendy) či obyčajné podvody.

Tá veta bola (údajne) povedaná pred cca 800 rokmi cisteriánskym opátom Arnaudom Amalricom. Vetu zapísal cisteriánsky prior Caesarius vo svojich spomienkach, pričom nepočul toto vyhlásenie priamo od Arnauda, iba napísal, že to údajne (podľa informácií od iných) povedal Arnaud.

Ak toto dokážeš označiť ako hoax, tak potom vôbec nerozumieš definícii hoaxu.

Vyrok “Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius” bol zapisany kronikarom neskor nez mal byt (udajne) vysloveny a spochybnuje sa, ci Arnaud take nieco povedal.

Napokon, nie je podstatne, ci mozeme vyrok pripisat Arnaudovi; to sa s istotou nedozvieme. Desive je vsak nieco ine – vysledok. V zaujme ochrany cistoty viery bolo zmasakrovanych 20000 obyvatelov mesta, bez ohladu na to, ci boli sektari, alebo nie.

Toto je vers z Piesne o Katarskych vojnach, z neho vidiet, ze s albigencami sa kriziaci nemaznali: „Panstvo z Francúzska a z Paríža, laici a klerici, kniežatá a šľachta, všetci sa dohodli, že križiacka armáda napadne každú dŕžavu, každú baštu, ktorá odmietne sa vzdať a všetci majú byť pobití spolu a na mieste, akonáhle padnú hradby.

Poslať 16.11.2021 20:17:49   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 22447 príspevkov
jochanan píše:
Vyrok “Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius” bol zapisany kronikarom neskor nez mal byt (udajne) vysloveny a spochybnuje sa, ci Arnaud take nieco povedal.
Aj evanjelia boli zapisane neskor, ako tie vyroky v nich boli vyslovene. ;)
jochanan píše:
Napokon, nie je podstatne, ci mozeme vyrok pripisat Arnaudovi; to sa s istotou nedozvieme. Desive je vsak nieco ine – vysledok. V zaujme ochrany cistoty viery bolo zmasakrovanych 20000 obyvatelov mesta, bez ohladu na to, ci boli sektari, alebo nie.
Presne to som mal na mysli, ked som poznamenal, "ci je to vobec potrebne (dokazovat)". :cry:

Poslať 16.11.2021 20:25:09   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 304 príspevkov
legionar píše:
Prve bolo Markove (aj ked v kanone je az po Matusovom), napisane bolo podla vsetkeho niekedy medzi rokmi 65 - 75 po Kr.

Este jedna vec, pokial ide o biblicke knihy Stareho a Noveho zakona, nezachoval sa ani jediny autograf.

Poslať 16.11.2021 20:28:29   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 22447 príspevkov
jochanan píše:
legionar píše:
Prve bolo Markove (aj ked v kanone je az po Matusovom), napisane bolo podla vsetkeho niekedy medzi rokmi 65 - 75 po Kr.

Este jedna vec, pokial ide o biblicke knihy Stareho a Noveho zakona, nezachoval sa ani jediny autograf.
Preto mame evanjelia "podla Marka" a nie "od Marka", atd.

Poslať 16.11.2021 20:41:14   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 304 príspevkov
legionar píše:
Preto mame evanjelia "podla Marka" a nie "od Marka", atd.
Tak je, pricom nazov "κατὰ Μᾶρκον" (podla Marka) sa neobjavil hned, ale az v 2. storoci.

BTW, v Novom zakone su iba listy sv. apostola Pavla redigovane s jeho menom.

Edit:
Dodatocne zaver. Kronika nie je to iste co Evanjelium, pretoze ide o roznych protagonistov. :-) V pripade Evanjelia delay par desatroci nevadi, lebo bolo zaznamenane z vnuknutia Ducha Svateho.

[ Príspevkov: 368 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 21, 22, 23, 24, 25

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia