Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 356 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Správa
Poslať 04.10.2021 10:37:45   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 19033 príspevkov
historia ruzenca aj s diskusiou
https://ms-my.facebook.com/VladykaMilanOdpoveda/posts/1607866372836753/

Poslať 07.10.2021 16:21:48   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 19033 príspevkov
Aktualne pre dnesne casy
Citácia:
Žalmy 91:1-9 SSV
Kto pod ochranou Najvyššieho prebýva a v tôni Všemohúceho sa zdržiava, povie Pánovi:
„Ty si moje útočište a pevnosť moja; v tebe mám dôveru, Bože môj.“
Veď on sám ťa vyslobodí z osídel lovcov a zo zhubného moru.
Svojimi krídlami ťa zacloní a uchýliš sa pod jeho perute.

Jeho pravda je štítom a pancierom,
nebudeš sa báť nočnej hrôzy, ani šípu letiaceho vo dne,
ani moru, čo sa tmou zakráda, ani nákazy, čo pustoší na poludnie.
I keď po tvojom boku padnú tisíce a desaťtisíce po tvojej pravici, teba nezasiahne.
Budeš sa môcť dívať vlastnými očami a uvidíš, ako sa odpláca hriešnikom.
Lebo tvojím útočišťom je Pán, za ochrancu si si zvolil Najvyššieho.

Nestihne ťa nijaké nešťastie a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma,
lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa strážili na všetkých tvojich cestách.
Na rukách ťa budú nosiť, aby si si neuderil nohu o kameň.
Budeš si kráčať po vretenici a po zmiji, leva i draka rozšliapeš.

Pretože sa ku mne pritúlil, vyslobodím ho, ujmem sa ho, lebo pozná moje meno.
Keď ku mne zavolá, ja ho vyslyším a budem pri ňom v súžení, zachránim ho i oslávim.
Obdarím ho dlhým životom a ukážem mu svoju spásu.
https://www.bible.com/sk/bible/163/PSA.91.1-9.SSV

Poslať 07.10.2021 17:00:48   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22159 príspevkov
I keď po tvojom boku padnú tisíce a desaťtisíce po tvojej pravici, teba nezasiahne.
Budeš sa môcť dívať vlastnými očami a uvidíš, ako sa odpláca hriešnikom.

Takze APRIORI tie "desatisice" po MOJEJ pravici (=moji blizni!) musia byt "hriesnici", ked ich skantri a mna ochrani ? ;) :lol:

Ak povies, ze "to je Stary zakon", to pre krestana uz "neplati" - tak preco to tu citujes ?
Preco to patri do Bibilie a ludia to dokonca povazuju za "pilier viery" ? :roll:

Poslať 07.10.2021 17:09:06   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 19033 príspevkov
Citácia:
Ak povies, ze "to je Stary zakon", to pre krestana uz "neplati" - tak preco to tu citujes ?
Stary zakon plati ale ako predobraz
su dva extemy
jeden ze neplati vobec a druhy ze ma rovnaku vahu ako NZ
oficialne stanovisko je ze NZ je naplnenim SZ
.
skus to citat ako peknu basen, ako bozie prislubenia ktore mozu platit aj pre Teba ak by si mal zaujem
skus nebyt tak kriticky ...

Poslať 07.10.2021 17:14:27   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 22159 príspevkov
misojogi píše:
skus to citat ako peknu basen, ako bozie prislubenia ktore mozu platit aj pre Teba ak by si mal zaujem
skus nebyt tak kriticky ...
To je predsa blbost.

Nemozem to citat, ako bozie prislubenie MNE, ked to znamena VYKANTRENIE desattisicov inych (a to dokonca po mojej pravici) !
SZ nemoze byt ziadnym "predobrazom" NZ, pretoze NZ ide priamo PROTI NEMU.
(=Poculi ste ... ale JA vam hovorim ...)
(Ziadne "oko za oko", ale "miluj aj svojich nepriatelov" ...)
Kazdy, kto tvrdi, ze to tak nie je, a ze ON tomu "rozumie lepsie", jednoducho klame ...

Poslať 07.10.2021 23:52:40   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 19033 príspevkov
Citácia:
Nemozem to citat, ako bozie prislubenie MNE, ked to znamena VYKANTRENIE desattisicov inych (a to dokonca po mojej pravici) !
chybne to chapes,,ale nemam uz silu ti to vysvetlit

Poslať 07.10.2021 23:53:05   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 19033 príspevkov
Citácia:
SZ nemoze byt ziadnym "predobrazom" NZ, pretoze NZ ide priamo PROTI NEMU.
zasa vedla

napísal 22159 príspevkov
Michal, mozes aj milionkrat povedat, ze to "zle chapem", aj tak sa to na pravdu nezmeni. :lol:

Obrázok užívateľa

napísal 19033 príspevkov
naozaj nevladzem ....

Poslať 08.10.2021 13:25:27   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

Obrázok užívateľa

napísal 19033 príspevkov
Citácia:
Keď Panna Mária poverila svätého Dominika, aby naučil ľudí modliť sa ruženec, čo tým od neho žiadala, čo mal vlastne ľudí naučiť?

Podľa známej legendy Panna Mária svätému Dominikovi povedala: „Nauč ľudí môj ruženec.“ Čiže nauč ľudí pozerať sa na Ježiša Krista, ako sa na neho pozerám ja, počúvať ho, ako ho ja počúvam, teda uchovávať si jeho slová vo svojom srdci, aby sa potom preklenuli do ich konkrétneho života. Ako o tom hovorí evanjelium jej Syna.

Matka Božia zjavila svätému Dominikovi aj spôsob, akým má kázať v prostredí, ktoré bolo nasiaknuté učením katarov, ktorí popierali evanjelium a prijímanie sviatostí. Čiže keď Panna Mária hovorí o ruženci, ktorý má Dominik kázať a jeho synovia šíriť, tak tým poukázala na evanjelium – Nový zákon. V ňom sa naplnilo očakávanie prisľúbeného Mesiáša, v ňom čítame o inkarnácii z Ducha Svätého a narodení v Betleheme, čo sú radostné tajomstvá ruženca, v ňom Ježiš Kristus ohlasuje pokánie a príchod Božieho kráľovstva, v ňom zjavuje svojho Otca a hovorí o pokrme a nápoji večného života, čo sú tajomstvá svetla.

Napokon v dráme utrpenia a vrcholnej lásky na dreve kríža sme boli všetci vykúpení, ako sa modlíme v bolestných tajomstvách, aby sme boli raz vzkriesení a oslávení jeho prítomnosťou v nebi, čo sa modlíme v slávnostných tajomstvách. Toto je modlitba, ktorú naučila Panna Mária svätého Dominika a ktorú dnes poznáme ako posvätný ruženec.

Na toto chcel poukázať aj svätý Ľudovít Mária Grignion z Montfortu, ktorý vážnosť a dôležitosť ustanovenia modlitby ruženca pripodobnil biblickej hore Sinaj, kde dal Boh ľuďom zákon?

Keď ustanovenie modlitby ruženca dáme do konfrontácie so Sinajom ako miestom, kde Boh dal svojmu ľudu Zákon, tak v Novom zákone, ktorý meditujeme v modlitbe ruženca, je Kalvária miestom, kde je tento zákon naplnený v obete, teda krvou Ježiša Krista. Čiže keď ohlasujeme ukrižovaného a vzkrieseného Pána, tak toto je tá paralela Nového zákona s Mojžišom a Desatorom v Starom zákone.

Na čo však nesmieme zabudnúť, aby sme vnímali biblický kontext, je veľmi dôležitá rola niekoľkých vrcholov v Ježišovom živote, mám teraz na mysli Horu blahoslavenstiev, horu Tábor, ale aj Olivovú horu... a napokon Kalváriu, kde je ten Nový zákon dokonale naplnený v obete Božieho Syna.

Myslím si, že na tieto udalosti chcel upozorniť aj náš dominikánsky terciár, svätý Ľudovít Mária Grignion, aby sme nielen dobre poznali, ale aj s porozumením nanovo čítali známe príbehy Biblie, tak zo Starého, ako aj z Nového zákona.

Aký je náš príklad života!? Ako svedčíme o Ježišovi v dnešnom svete!? Nad tým sa máme denne zamýšľať a spytovať si svedomie aj ako kresťania, ale aj ako „horliví katolíci“ – ruženčiari.
Zákon dostal ľud od Boha, teda išlo o Božie slová, nie ľudské. V prirovnaní k ružencu to znamená, že ani pôvod modlitby ruženca nie je z tohto sveta?

Ruženec je koncipovaný z modlitieb a slov, ktoré nepochádzajú z pozemského sveta; je to modlitba Pána Otčenáš, čiže modlitba Božieho Syna Ježiša Krista, a potom je to pozdrav archanjela Gabriela známy ako Zdravas, Mária. Je to pozdrav duchovnej bytosti. Ide o slová z evanjelia, ktoré sme prijali do formy ústnej modlitby. Napokon aj fatimská modlitba Ó, Ježišu... je modlitbou, ktorú, pastierikov naučil anjel.

To, čo je ľudské a čo bolo do ruženca pridané neskôr, je časť: „Svätá Mária, Matka Božia, pros za nás hriešnych teraz i v hodine smrti našej. Amen.“ Tento dodatok vznikol v čase, keď ľudia umierali na morové epidémie, často nezaopatrení, bez sviatostí. Cirkev túto modlitbu schválila a odporúčala, aby sa ju modlili po každom tajomstve. Dovtedy pôvodná časť ruženca bola „len“ tzv. anjelské pozdravenie, ktoré skončilo znením konkrétneho tajomstva. Napríklad „Zdravas, Mária (...) Ježiš, ktorý slávne z mŕtvych vstal“, alebo „Ježiš, ktorý ťa Panna, v nebi korunoval“ a podobne...
https://svetkrestanstva.postoj.sk/89825/ruzenec-vovadza-do-ticha-v-ktorom-sme-schopni-zachytit-boziu-frekvenciu

Poslať 08.10.2021 14:56:14   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY

napísal 22159 príspevkov
Toto poznate ?

https://www.youtube.com/watch?v=QsYubMxPXlQ

NOVÁ SYNODA 2023

[ Príspevkov: 356 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť