Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 258 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.01.2019 12:16:48   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3917 príspevkov
Bydlisko: Žilina
romanh píše:
Štefan, jasné, takže keď dnešný pápež František si začne vodiť do paláca všetky možné pobehlice a bude s nimi súložiť aj napriek tomu že to bude zjavné pred všetkými a potom začne aj s mužmi, tak ty budeš na neho nesmierne hrdý a prídeš a budeš mu bozkávať prsteň. A keď kňazom dovolí robiť všetko čo on bude robiť, tak ty sa budeš tešiť a každému budeš tvrdiť, že tento pápež je zástupca Ježiša tu na zemi a všetko čo on povie je sväté a budeš všetko dodržiavať.
To je choré už na prvý pohľad. Ste buď tak zaslepení, alebo sa len silou mocou snažíte aj napriek faktom tvrdiť, že také správanie je v poriadku. Potom poďme všetci hrešiť. Veď Božie dary už máme a nikto nám ich nikdy nevezme. Pokrytci. Čo by vám dnes Ježiš povedal?

Misojogi, môžu byť zriedkavé, ale už je prípad kedy to čo cirkev zaviedla v tomto čase, že nie je pod vedením Ducha Svätého. A tým pádom je tá neomylnosť omylná.
ak by aj (hoci sa to nikdy nestane - AKO ANI KAMENE NEZAčNú PADAť OD ZEME HORE) treba sa držať písma, kde je jasne napísané: "ich náuky sa pridŕžajte, ale podľa ich skutkov nekonajte!"
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.01.2019 21:57:45   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 355 príspevkov
Ešte by som Ti to romanh vysvetlil na príklade. Z iných tvojich príspevkov som navnímal, že manželstvo asi chápeš v podstate v katolíckom zmysle. Teda že muž a žena, ktorí sa rozhodnú byť manželmi, takto pred Pánom sú manželmi raz a navždy. Po katolícky by sme povedali, že manželstvo je sviatosť, ktorú si vysluhujú samotní manželia v zmysle všeobecného kňazstva Božieho ľudu. Kňaz matematicky povedané nie je nutnou podmienkou platnosti manželstva. Keďže chápeme manželstvo ako sviatosť, tak môžeme povedať, že cez túto sviatosť manželia prijímajú od Pána Boha aj milosť.
Teraz si teda predstav, že nejaká slečna je tak milá tvojmu srdcu, že si ju vezmeš za manželku. Všetko je super a tvoje manželstvo je požehnané. Po čase však pôjdeš povedzme na firemnú párty, kde iná pekná slečna v záštite otupenia aj troškou alkoholu Ti povie, žeby sa chcela zabaviť. Zatemní sa Ti rozum, povieš si, že aj pekná je, aj milá, aj sa nachádzate v inom okrese... a v podstate Ťa žiada o pomoc, tak čo už... scudzoložíš s ňou. Tak dávaj pozor, aj keď Ty si sa stal neverným /v tomto prípade doslovne/, tak podľa Písma Boh ostáva verným, lebo sám seba zradiť nemôže. To by mohlo znamenať, že hoci si scudzoložil, tak tvoje manželstvo sa týmto neskončilo. Ono trvá ďalej, lebo je sviatostné a sviatosti sa predsa nerušia. A teraz si predstav, žeby to nebola iba jednorazovka, ale žeby si to s tou slečnou ťahal povedzme rok. Celý rok by si žil v hriechu cudzoložstva, ale tvoje manželstvo by aj tak týmto nebolo zrušené. Dokonca by si aj kamarátom mohol dobre radiť, aby boli svojim manželkám verní, lebo nevera je hriech, ale pre svoju slabosť by si sám bol neverným /vodu káže, víno pije - toto príslovie nevzniklo náhodou.../. Možno už lepšie rozumieš sviatosti úradu. Kňazstvo je sviatosť, nemôže byť zrušená, aj keby bol kňaz akokoľvek hriešny. Tak aj pápež. Tak aj ty, aj keby si desať rokov žil v cudzoložstve, aj keby si sa pre cudzoložstvo formálne rozviedol, aj tak si svoje manželstvo nezrušil. A keby si sa po desiatich rokov k manželke vrátil, tak Boh by Ťa znovu zahrnul milosťou pochádzajúcou z manželského zväzku, lebo tvoje manželstvo by nebolo zrušené.
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.01.2019 22:00:36   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 355 príspevkov
misojogi
Citácia:
v pripade takychto ludi sa na pripadne pozerat na Petrov stolec ako na vakatny cize neobsadeny
Ako si to myslel?
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12497 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
je to jeden z nazorov
a sice ze nehodny papez vlastne nie je papezom a teda je tam len formalne ale v skutocnosti nevykonava papezsku ulohu a teda stolec je ako keby neobsadeny
problem tohoto nazoru je ze kto toto dokaze objektivne posudit a zhodnotit kompetenciu papeza (da sa totiz ucelovo pouzit na lubovolneho papeza ak sa nam nahodou nepacia jeho nazory)

V kazdom pripade urad papeza trpi ked je papez nehodny svojho uradu
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3917 príspevkov
Bydlisko: Žilina
misojogi píše:
je to jeden z nazorov
a sice ze nehodny papez vlastne nie je papezom a teda je tam len formalne ale v skutocnosti nevykonava papezsku ulohu a teda stolec je ako keby neobsadeny
problem tohoto nazoru je ze kto toto dokaze objektivne posudit a zhodnotit kompetenciu papeza (da sa totiz ucelovo pouzit na lubovolneho papeza ak sa nam nahodou nepacia jeho nazory)

V kazdom pripade urad papeza trpi ked je papez nehodny svojho uradu
myslím že to nie je tak. Sede vacant jde stav ked nie je žiadny pápež. Nehodný pápež je stále pápežom je to úrad bez ohladu na to či človek ktrý ho zastáva je hodný, alebo nehodný. Aj ked v dejinách boli nehodní pápeži, ani títo nikdy nevydali vyhlásenie ohladom viery alebo morálky, ktoré by bolo v rozpore s tradičným učením KC a proti duchu evanjelia. Naväčším dôkazom že KC je Božím dielom je práve to že prežila kontinuálne od Kristových čias až do dnes napriek nehodným pápežom, biskupom a kňazom a že zachovala vieru v pôvodnej podobe. Také útoky z vonku a rozklad zvnútra by neprežila žiadna ludská organizácia. Je to zázrak a Božie pôsobenie ktorého sme svedkami.
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.01.2019 12:34:36   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18681 príspevkov
misionar3 píše:
Naväčším dôkazom že KC je Božím dielom je práve to že prežila kontinuálne od Kristových čias až do dnes napriek nehodným pápežom, biskupom a kňazom a že zachovala vieru v pôvodnej podobe. Také útoky z vonku a rozklad zvnútra by neprežila žiadna ludská organizácia. Je to zázrak a Božie pôsobenie ktorého sme svedkami.
To predsa nie je pravda. :roll:
Tak ako dejiny pisu vitazi, tak aj "kontinuita viery v povodnej podobe" bola "zadefinovana" vitazmi = tymi, ktori TERAZ v KC prevladaju.
Nove veci sa proste prehlasili za "odvekov jasne a prijimane" a bolo vymalovane. :D
(Napr. niektore kontroverzne dogmy)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.01.2019 13:31:06   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
O tom zachovaní pôvodnej viery mám podobný názor s legionárom.
To čo je s istotou naozaj pôvodné, tak to vidíme ešte vďaka Bohu v biblii a odtiaľ to môžeme porovnávať čo z pôvodného v katolíckej cirkvi ostalo.

misojogi, ja som od samého počiatku nazeral na katolícku cirkev z toho dobrého uhla pohľadu. Vždy som mal pozitívny pohľad a predpoklad, že všetko je myslené v dobrom.

Rokmi som postupne dozrel, poznaním, blízkosťou k Bohu, skúsenosťami tak, že niektoré definície v katolíckej cirkvi nie sú kompatibilné s mojim dobrým svedomím a postojom voči Bohu a Duchu Svätom, ktoré mám v srdci dnes.

Ale odhliadnuc od toho všetkého, ak sa na to pozrieme úplne jednoducho a pragmaticky, tak ak si predstavím, že dnes je pápež František rovnaký ako jeho predchodca Borgia, tak neexistuje jediný dôvod, prečo by som ho mal považovať za oficiálneho námestníka Kristovho.
Taký človek by mal byť okamžite vylúčený a nahradený iným.

A ak premietnem takého Borgiu virtuálne do niektorých biskupov, potom aký už musel byť koncil, ak by bola väčšina biskupov jemu podobných?
A keby aj nepáchali sexuálny hriech, ale ak ich myseľ viedol mamom, a moc, tak aké museli byť ich uzávery na konciloch?
Ako teda dnes rozsúdime aké boli ich pohnútky? To sa nedá nijakým spôsobom. Ale čo je možné rozsúdiť, je možné rozsúdiť učenie, ktoré definovali a to tým istým Duchom Svätým ktorého podľa dobrého predpokladu mali oni a ktorého podľa toho istého predpokladu máme dnes my.
V tom prípade ak je niečo od Ducha Svätého a vieme, že ten je ten istý včera, dnes aj naveky, potom aj dnes ak mám toho istého Ducha Svätého musím v čistom a úprimnom srdci v Duchu Svätom povedať svoje áno a amen na uzávery koncilu.
Jedine takto môžem rozsúdiť, čo je a čo nie je od Ducha Svätého. Ktorý sám hovorí aby sme všetko skúmali a to čo je dobré, toho sa držali.

A preto to robíme. Dobrý a múdry človek nevytrhá s burinou aj dobré. Ale robí to opatrne, aby dobré podržal.

A preto aj dnes môžem povedať, že môj duch spolu s Duchom Svätým hovorí áno a amen napr. na Nicejsko Carihradské vyznanie viery, ktoré som hlboko precítil vo vianočný deň, keď som rozjímal nad Kristom. Ale ani nikdy predtým som o tom nepochyboval. Ale môj duch už nevie povedať to isté áno a amen na niektoré iné uzávery toho istého, alebo aj iného koncilu - podľa miery do akej to skúmam. A skúmať treba vždy všetko opatrne.
A keďže nie som v tom sám, a to isté áno a amen a tie isté výhrady majú aj iní, preto sa približujem viac k tej pravde, že niečo je a niečo nie je podľa Ducha Svätého.
A podobne, niekto je a niekto nie je v Duchu Svätom veľvyslancom Ježiša Krista tu na zemi, ktorý si zaslúži mať moju úctu.

A toto uplatňujem na všetky strany. Jednoducho niečo je a niečo nie je v Duchu Svätom vo všetkých cirkvách. Všetko skúmam a to čo je dobré, toho sa držím. Lebo ja mám toho istého Ducha Svätého, ktorého mal Pavol a apoštoli a keď ho počúvam, tak aj počujem čo hovorí.

Štefan, tvoj príklad s manželkou a niekoľkoročným cudzoložstvom je síce pravdivý. A dokonca nejaký čas je skutočne možné z takej tej zotrvačnosti zo skúsenosti z dobrého vzťahu, aby manžel poúčal každého o hriechu a to platí aj o kňazovi, či biskupovi, ale taký človek nikdy neostal podľa biblia na svojej pozícii a už vôbec nie po Božom boku aby viedol Boží ľud. Ako zistíš akými boli jednotliví biskupi počas posledných 2000 rokov? Podľa čoho to rozsúdiš?
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.01.2019 14:54:09   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Keď sa to tak vezme, tak aj svetská moc je daná od Boha. Prečo hŕstka ľudí kedysi brojila proti kráľom? A prečo hŕstka ľudí dnes brojí proti väčšine v parlamente, ak je všetko od Boha? Veď nevidia, že pána premiéra, ktorého si zvolila väčšina, že toho nám dal sám Boh?
Prečo potom každý brojí proti eutanázii, rodovej rovnosti a pod. ak nám Boh dáva vrchnosť, aby nás viedla? Títo potom nie sú vedení Bohom?
Čo si vlastne tá hŕstka myslí? Veď pána premiéra si zvolila väčšina už opakovane po niekoľko volebných období? Nie je to jasný dôkaz o Božej vôli?
Koľko desaťročí pán premiér zachoval pôvodný zákon a poriadok? Nie je to dôkaz toho, že Boh je s ním? Tak prečo sa toľkí kresťania hrnú do politiky a chcú silou mocou niečo meniť, chodia protestovať a búria sa? Veď logicky potom, čo robia robia proti Bohu.
Alebo nie je to potom tak, že k tej hŕstke, ktorej ešte ostal rozum a používajú ho a možno majú aj uši na počúvanie, že možno im sám Duch Svätý hovorí, že niečo nie je v poriadku, aby to zmenili?
Nie je to dostatočný dôvod sa zamyslieť nad tým, čo je skutočne dobré a čo nie? A čo tá hŕstka kresťanov, ktorí tu dookola hovoria, že niečo v cirkvi nie je v poriadku? Nie je to dostatočný dôvod na to aby sa začalo s tým niečo robiť? Ale namiesto toho sú títo označení za odpadlíkov, liberálnych, buričov a v tom horšom prípade sú vylúčení, aby sme si pohlatkali bruchá a tvrdili, pozrite, veď my si už tisícročia myslíme všetci to isté. Jasné, keď buriči boli zabití, tak už ostatní sklopia uši a sú ticho. To potom platí naozaj čo legionár povedal, že tu vždy išlo len o silnejšieho. Kde ostal Duch Svätý? A keď Duch Svätý príde, budeme dostatočne flexibilní, aby sme boli schopní urobiť nápravu?
Aké radikálne to muselo byť pre Izrael, tisícročie chrámu a obiet a zrazu by mali ostať bez obiet? Tak sa jednoducho rozhodli odstrániť buriča Ježiša, ktorého viedol Duch Svätý. Niečo mi to pripomína.
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.01.2019 22:17:58   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 355 príspevkov
misionar3
Citácia:
myslím že to nie je tak.
Tiež si to myslím. Takéto názory podľa mňa nemajú oporu ani v tradícii ani v CIC. Okrem toho, úrad je úrad, ako sa už písalo... v extrémnej situácii je dokonca možné, aby pápež ako súkromné osoba bol heretik.

romanh
Citácia:
Ako zistíš akými boli jednotliví biskupi počas posledných 2000 rokov? Podľa čoho to rozsúdiš?
Osobná hriešnosť nehrá rolu aj keď je pravda, že omnoho príjemnejšie a prirodzenejšie je počúvať biskupa, ktorý je cnostný ako nejakého hýriča. V otázke viery je len jedno meradlo, podľa ktorého možno súdiť alebo rozsudzovať a to je pravovernosť.

Citácia:
A čo tá hŕstka kresťanov, ktorí tu dookola hovoria, že niečo v cirkvi nie je v poriadku? Nie je to dostatočný dôvod na to aby sa začalo s tým niečo robiť?
V Cirkvi putujúcej veľa vecí nie je v poriadku, veď ju predsa tvoria slabí hriešni ľudia. Raz je to lepšie inokedy horšie. Nič to však nemení na tom, že je svätá, lebo Pán ju stále posväcuje a zahŕňa milosťou. Tvoj príklad s politikou je úplne mimo tému o ktorej sme chceli hovoriť. Politikov volia ľudia ok, ale predsa byť politikom nie je sviatosť. Kto des je politikom, zajtra nemusí byť. Ale ak dnes si manželom jednej ženy, tak budeš aj zajtra aj stále až kým vás smrť nerozdelí. Ak je dnes niekto kňazom tak už neprestane, aj keby sa z neho stal ateista.
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.01.2019 10:20:43   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12497 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Tak ako dejiny pisu vitazi, tak aj "kontinuita viery v povodnej podobe" bola "zadefinovana" vitazmi = tymi, ktori TERAZ v KC prevladaju.
Nove veci sa proste prehlasili za "odvekov jasne a prijimane" a bolo vymalovane. :D

O tom zachovaní pôvodnej viery mám podobný názor s legionárom.
Naozaj veris ze Boh tento proces nema pod kontrolou? pozri SZ este aj pohansky vladcovia plnili bozie predstavy o dejinach

Citácia:
To čo je s istotou naozaj pôvodné, tak to vidíme ešte vďaka Bohu v biblii a odtiaľ to môžeme porovnávať čo z pôvodného v katolíckej cirkvi ostalo.
Biblia s moze zdat jasna z pohladu dnesneho cloveka a jeho kkultury, z pohladu inej kultury a predporozumenia mozu byt niekomu "jasne" uplne ine veci
ako povedal klasik
Z Biblie, z Marxovho Kapitalu a zo statistik sa da dokazat cokolvek
.
Citácia:
ak ich myseľ viedol mamom, a moc, tak aké museli byť ich uzávery na konciloch?
Ako teda dnes rozsúdime aké boli ich pohnútky? To sa nedá nijakým spôsobom. Ale čo je možné rozsúdiť, je možné rozsúdiť učenie, ktoré definovali a to tým istým Duchom Svätým ktorého podľa dobrého predpokladu mali oni a ktorého podľa toho istého predpokladu máme dnes my.
inak povedane myslis si ze ak niekto tuzi po mamone tak nie je schopny rozlisit pravdu? napriklad ze 2x2=4 ?
Je švanda ze sebe Ducha Svateho prisudzujes a koncilom ho odopieras
Cize tam kde ide o smerovanie celej Cirkvi tak tam DS si da volno ale kde ide o smerovanie jedneho cloveka - Teba, tak tam neomylne pride a zjavi pravdu.
.
.
Citácia:
Lebo ja mám toho istého Ducha Svätého, ktorého mal Pavol a apoštoli a keď ho počúvam, tak aj počujem čo hovorí.
ako si mozes byt isty a rovnako isty ze koncily tohoto DS nemaju ?
.
.
Citácia:
Ako zistíš akými boli jednotliví biskupi počas posledných 2000 rokov? Podľa čoho to rozsúdiš?
Opat pripominam nielen SZ ale aj NZ a sice ze Boh si aj hriesneho cloveka dokaze pouzit pre svoje zamery a ze aj hriesny clovek moze rozlisit ze 2x2=4
hiesnost nerovna sa automaticky omylnost
a Jan hovori ze ak tvrdime ze nemame hriech klameme sami seba - citis bezhriesny?
toto je prave dokaz bozej milosti (sola grazia) - ze Boh si pouzije aj hriesnika
.
.
Citácia:
tak aj svetská moc je daná od Boha. Prečo hŕstka ľudí kedysi brojila proti kráľom? A prečo hŕstka ľudí dnes brojí proti väčšine v parlamente, ak je všetko od Boha?
je rozdiel svetska vrchnost a vrchnost v Cirkvi (cize duchovna)
navyse tvoj nazor ze vsetci ktori pocuvaju DS maju rovnaky nazor je mytus, asi sa stretavas len s malym poctom ludi alebo s malou rozmanitostou aj medzi protestantami. Taky Kenet Hagin versus Slovo zivota versus Torontske pozehnanie versus Branham(ktory dokonca popieral Trojicu) versus adventisti atd atd atd atd - mas toho na mraky - kazdy tvrdi ze ma DS a ze ide IBA podla Pisma a ze ked budem studovat Pismo tak sa rozhodnem patrit k nim
Fakt si si to nevsimol?
a ak ich zacnes triedit tak sa dostanes k definicii kruhom, t.j. pravdu ti budu potvrdzovat ludia ktorych si si vybral ty sam ako spravnych
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.01.2019 10:28:40   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12497 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
A čo tá hŕstka kresťanov, ktorí tu dookola hovoria, že niečo v cirkvi nie je v poriadku? Nie je to dostatočný dôvod na to aby sa začalo s tým niečo robiť? Ale namiesto toho sú títo označení za odpadlíkov, liberálnych, buričov a v tom horšom prípade sú vylúčení, aby sme si pohlatkali bruchá a tvrdili, pozrite, veď my si už tisícročia myslíme všetci to isté. Jasné, keď buriči boli zabití, tak už ostatní sklopia uši a sú ticho.
Pozri si co robili anababtisti a oproti nim luterani, staci nalistovat dejiny alebo ako Kalvin riesil opozicne nazory (upalil na hranici napr objavitela maleho krvneho obehu (Miguel Servet (1511-1553))
a potom takito vnimaju RKC v duchu hesla podla seba sudim teba
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.01.2019 16:24:34   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
stefan píše:
V Cirkvi putujúcej veľa vecí nie je v poriadku, veď ju predsa tvoria slabí hriešni ľudia. Raz je to lepšie inokedy horšie.
To je ale v rozpore s cirkevnou neomylnosťou.
Pripúšťaš teda, že na miestach kde to v cirkvi nie je v poriadku, tam to treba napraviť?

misojogi píše:
Naozaj veris ze Boh tento proces nema pod kontrolou? pozri SZ este aj pohansky vladcovia plnili bozie predstavy o dejinach
Boh má všetko pod kontrolou. Ale cirkev nie. Preto Boh používa na svoj plán ľudí, ktorí sa mu klaňajú v duchu a v pravde a nie cirkevnými titulmi. Tou skutočnou cirkvou sú pokorní a úprimní ľudia vo viere a nie Rímska cirkev. A o to ide.

misojogi píše:
Je švanda ze sebe Ducha Svateho prisudzujes a koncilom ho odopieras
Je švanda že mne Ducha Svateho odopieras a koncilom ho prisudzujes.

misojogi píše:
ako si mozes byt isty a rovnako isty ze koncily tohoto DS nemaju ?
Ja netvrdím, že všetky koncily nemajú DS. Ja tvrdím, že všetko treba skúmať v DS a čo je dobré toho sa držať. Ale tomu v Rímskej corkvi bráni neomylnosť, lebo nie je tu žiaden mechanizmus na rozlišovanie a na nápravu.

misojogi píše:
hiesnost nerovna sa automaticky omylnost
To som nijdy netvrdil. Aj hriešny človek môže mať pravdu. Ale ja tvrdím, že do očí bijúci hriešnik nie je vedený DS a preto jeho rozhodnutia nie sú neomylné.
V Rímskej cirkvi je totiž možné, aby hriešnikovo vyjadrenie bolo neomylné. A to je chyba.

misojogi píše:
navyse tvoj nazor ze vsetci ktori pocuvaju DS maju rovnaky nazor je mytus
Verím, že to mýtus nie je. Akurát všetci do slov DS primiešavame vlastné postoje a charakter, ktoré slová DS prekrúcajú.
Chýba tu skutočná pokora a skutočné načúvanie DS. Potom to bude ako v Skutkoch - "my a Duch Svätý sme usúdili". Lenže ak DS bude brániť cirkevná neomylnosť, nikdy k tomu nedôjde.

misojogi píše:
kazdy tvrdi ze ma DS a ze ide IBA podla Pisma a ze ked budem studovat Pismo tak sa rozhodnem patrit k nim
...
a ak ich zacnes triedit tak sa dostanes k definicii kruhom, t.j. pravdu ti budu potvrdzovat ludia ktorych si si vybral ty sam ako spravnych
Práve preto nie je nikto môj učiteľ. Ale môj rozum ktorý posudzuje a hľadá pravdu a DS, ktorý ma vedie. A je len pozoruhodné, že v niektorých prípadoch sa moje uzávery, tak ako mňa vedie DS, zhodujú s uzávermi iných ľudí, ktorých tiež vedie DS. Ja nevyberám len katolíkov, alebo len evanjelikov, alebo len ... Ja skúmam všetko, či to čo hovoria je naozaj tak. A na to máme práve slovo, o ktorom na 100% veríme, že je inšpirované DS - bibliu. To je zrkadlo, ten základný meter, ktorým všetko posudzujeme.

Lenže Rímska cirkev nepripúšťa, že sa môže mýliť. A tak radšel prekrúti zrkadlo, aby obraz pasoval na jej vyhlásenia - viď doplnenie apokryfných kníh do biblie napr., alebo neomylnými ničím nepodloženými tvrdeniami. A to už nie je v poriadku. Toto všetko sú prekážky, ktoré musí DS obchádzať.
Už len sa pozri aké protesty vyvovlala zmena tridentskej omše. A aké protesty ešte musia prísť, abz sa skutočne všetko dalo doporiadku. To je asi tak na ďalších 6000 rokov tipujem.

Ale nemá význam toto riešiť. Skôr keď už, tak sa poďme rozprávať o niečom zmysluplnom, kde máme niečo spoločné - a tým je Božie slovo.
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.01.2019 18:21:50   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18681 príspevkov
romanh píše:
Už len sa pozri aké protesty vyvovlala zmena tridentskej omše. A aké protesty ešte musia prísť, abz sa skutočne všetko dalo doporiadku.
Mna by zaujimalo, ako ta omsa vypadala PRED Tridentom. O dost pred ...
Tipujem, ze 'o dost pred Tridentom' nevypadala omsa NIJAKO - pretoze ziadna neexistovala !
Nepamatam sa, ze by Jezis napisal "manual na akukolvek omsu" ... :D

Vztahy medzi krestanmi boli na zaciatku postavene na uplne inej baze:
"KRUH Jezisovych nasledovnikov", ktoreho stredom bol Jezis.
V kruhu mal kazdy do stredu ROVNAKO DALEKO.
Problemom je, ze "katolicky kruh" ma vo svojom strede RKC ...
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.01.2019 20:12:21   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
Citácia:
Tipujem, ze 'o dost pred Tridentom' nevypadala omsa NIJAKO - pretoze ziadna neexistovala !
Pred tridentom sa liturgia vykonavala rozne, mala roznu formu aj dlzku, ale podstata to jest vysluhovanie Eucharistie zostala zachovana po cely cas rovnaka od apostolskych cias. Tridensky koncil tieto formy zjednotil pre celu Katolicku Cirkev. Niektore z najstarsich foriem liturgie zostali zachovane a vykonavaju sa dodnes. Napriklad Pravoslavna Cirkev vratane Grekokatolickej slavi jednu z najstarsich liturgii - liturgiu Jana Zlatousteho a 10 krat do roka liturgiu sv. Bazila Velkeho (obe vznikli v 4. storoci p. K.)

Citácia:
Problemom je, ze "katolicky kruh" ma vo svojom strede RKC ...
Centrom katolickeho kruhu (aj pravoslavneho) je slavenie Eucharistie
_________________
Ak mlčíš, mlč z lásky, ak hovoríš, hovor z lásky, ak napomínaš, napomínaj z lásky, ak odpúšťaš, odpúšťaj z lásky ( sv. Augustin )
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.01.2019 21:45:05   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
tomix píše:
vysluhovanie Eucharistie zostala zachovana po cely cas rovnaka od apostolskych cias
v apoštolských časoch to bolo predsa len tak trošku inak. Pojem "vysluhovanie" tam určite nebol, spomína sa tam lámanie chleba - po domoch a slovo vo význame pamiatky, spomínania, priponínania, ale to je ťažko aj niekomu pochopiť, keď nechápe základom - teraz mám na mysli tie základy o ktorých písal Pavol v Hebr 6.

Ježiš nikde nehovorí, toto budete "vysluhovať", v tom zmysle, čo sa deje dnes v mysliach veriacich, že by kňaz špeciálnou formulkou niečo premenil.
Ježiš hovorí slovo "anamnesis", ktoré má omnoho hlbší význam a veľmi úzko súvisí s už spomínanými základmi. Už som to tu raz asi aj niekde písal.
Najlepšie by asi všetci urobili, keby sa vrátili do čias apoštolov a potom postupne krok za krokom skúmali jednotlivé zmeny v dejinách cirkvi či sú naozaj v poriadku.

Ako, v liturgii sú veci dobré, aj slová, ktoré sa hovoria, ale ten význam je úplne iný. A to vúbec nie je ani tak o slovách ako o viere a chápaniu práve toho významu. Lebo práve vierou sa chlieb stáva telom Kristovým a víno jeho krvou. A tu sa teda plnia Pavlove slová o tom, že kto je a pije a nerozlišuje pri tom telo a krv Krista, je a pije si vlastné odsúdenie.

Lenže tu v tomto zúboženom stave sa nedá robiť "anamnesis" absolútne na nič. A preto to ostáva pri akomsi "vysluhovaní", lebo sa vôbec nechápe význam.
A to nehovorím len o katolíckej cirkvi, ale aj o evanjelickej, ktorá je na úplne opačnom konci a degraduje Eucharistiu skoro na dno.
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 258 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: