Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra

[ Príspevkov: 77 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.01.2014 22:36:28   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
ako pekne je vidiet ze aj TechsSme je cisty bulvar - bombasticky a zavadzajuci nadpis, ale ked si precitas obsah tak zistis, ze nic take ziaden vedec netvrdi
a ešte aj to, čo vedci objavili, tak tento bulvárny plátok uvádza skomolené, že vraj: "v našej Galaxii môže byť 40 miliárd planét veľkosti Zeme s podmienkami vhodnými na vznik života"...

V skutočnosti vedci oznámili len toto:
teda nie také bulvárne manipulatívne tvrdenie, že "s podmienkami vhodnými na vznik života", ale hovorí sa tam len to, že majú podobnú veľkosť ako Zem, a obdobnú vzdialenosť od svojho slnka, tzv. "obývateľnú zónu", t.j. ktorá nie je ešte príliš studená, ale ani príliš horúca.

To samotné je však stále príliš málo na to, aby sme to mohli nazvať "podmienkami vhodnými na vznik života"...

zatiaľ čo keď to tamtako napíšu, že "s podmienkami vhodnými na vznik života", a ešte v takomto bulvári, tak tí bežní čitatelia takýchto bulvároch to pochopia ako priam samozrejmosť, že tam teda žijú aj nejakí ufóni, a pritom podmienky na vznik života sú tak netriviálne, že tam aj tie desiatky miliárd môžu byť stále pomerne nízkym číslom. - Ale to už by bolo nad rámec tejto témy to nejako detailnejšie rozoberať. Len proste taká poznámočka k tomu bulvárnemu článku, čo tu bol daný (aj keď, koho by to zaujímalo, tak môže začať trebárs tuná: http://en.wikipedia.org/wiki/Rare_Earth_hypothesis a hľadať prípadne ďalšie podobné zdroje).

Poslať 16.01.2014 23:15:09   Re: Veda a svet okolo nás

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
nuz planet je urcite obrovske mnozstvo, radovo viac nez hviezd v nasej galaxii; v nasej galaxii je medzi 100 az 400 miliard hviezd a okolo kazdej hviezdy moze obiehat az 8 planet (vid Slnecnu Sustavu) to su skoro nepredstavitelne cisla; nie je vylucene (je dokonca velmi pravdepodobne) ze obyvatelnych planet musi byt obrovske mnozstvo ked minimalne v nasej slnecnej sustave su dve obyvatelne planety - Zem a Mars - a ci je aj niekde inde zivot? znova je to velmi pravdepodobne, ale dokaz zatial chyba a domnievam sa, ze tak skoro sa ani nenajde - vzdialenosti medzi hviezdami su priliz velke

Poslať 17.01.2014 8:37:36   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
počty sedia, ale posudzuješ obývateľnosť z pohladu ludí. A s obývateľnosťou Maru to nie je také jednoduché. On vlastne obývateľný nie je Má vyhovujúcu gravitáciu, ale nemá vyhovujúcu teplotu, atmosféru, vodu. Mohli by sme skôr povedať že Mars obývateľný bol a Venuša obývateľná bude - pre ludí samozrejme.

Dalej treba definovať čo je organická látka ako produkt alebo znak života, čo je život a čo je inteligentný život.

My potrebujeme na život vodu, kyslík, uhlík - náš život je postavený na uhlíkových reťazcoch. Podobné reťazce vie vytvárať aj kremík. Nemôže existovať život na báze kremíka? Pre také bytosti by obývateľnosť a podmienky pre život boli posudzované úplne ináč.
My vnímame 4 rozmery, čo ak sú bytosti 8 rozmerné a pre nás neviditeľné?

Pekne sa o tom teoretizuje a spriadajú konšpirácie. Neexistuje praktický dôkaz o výskyte inteligentného života vo vesmíre. Obávam sa že ani existovať tak skoro nebude. Preto zatial je pre nás overený fakt že sme v celom vesmíre jedineční a jediní a že celý vesmír je tu len kvôli nám ako produkt Božej lásky.
Ak by sa nadviazal kontakt a potvrdila existencia inteligentného života vo vesmíre, nijako to nezmenší Božiu veľkosť ani náš vzťah k Nemu. Akurát si teraz myslíme že človek je Božie dieťa - jedináčik a potom zistíme že máme súrodencov.

Poslať 17.01.2014 8:55:39   Re: Veda a svet okolo nás

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
misionar3 píše:
Neexistuje praktický dôkaz o výskyte inteligentného života vo vesmíre. Obávam sa že ani existovať tak skoro nebude. Preto zatial je pre nás overený fakt že sme v celom vesmíre jedineční a jediní a že celý vesmír je tu len kvôli nám ako produkt Božej lásky.
Ak by sa nadviazal kontakt a potvrdila existencia inteligentného života vo vesmíre, nijako to nezmenší Božiu veľkosť ani náš vzťah k Nemu. Akurát si teraz myslíme že človek je Božie dieťa - jedináčik a potom zistíme že máme súrodencov.
Prepac, ale to su dost nekonzistentne uvahy.
Jednak to vobec nie je overeny fakt, ze sme sami.
Duplom, ze cely vesmir je tu iba kvoli nam.
A nakoniec si to zabil krasnou uvahou, ze sice
Citácia:
mame 'overeny fakt', ze sme tu sami a cely vesmir je tu iba kvoli nam, ALE aj keby to tak nebolo, aj to je dokaz Boha, akurat s tym, ze 'mame surodencov'
To sa Ti naozaj zda koser, takto argumentovat ?
Navyse - cela katolicka viera je postavena na konkretnych "dejinach spasy".
Predstav si, ze Jezis by neprisiel k zidom, ale k nejakemu africkemu kmenu, kde obvyklym sposobom popravy je 'zozratie bojovymi mravcami'.
Ako by asi dnes vypadali tie "dejiny spasy" a cela RKC s touto pociatocnou podmienkou ?

To len na ilustraciu, co vsetko si mozeme navymyslat okrem toho, ze "sme jedinacikovia a vesmir je tu iba kvoli nam" ... ;)

Poslať 17.01.2014 9:45:13   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

od 19.01.2010 9:25:31
napísal 478 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Neexistuje praktický dôkaz o výskyte inteligentného života vo vesmíre. Obávam sa že ani existovať tak skoro nebude. Preto zatial je pre nás overený fakt že sme v celom vesmíre jedineční a jediní a že celý vesmír je tu len kvôli nám ako produkt Božej lásky.
Prepac, ale to su dost nekonzistentne uvahy.
Jednak to vobec nie je overeny fakt, ze sme sami.
Duplom, ze cely vesmir je tu iba kvoli nam.
A nakoniec si to zabil krasnou uvahou.
Legi ja som misionara pochopil asi tak, že nemáme vôbec overené to, či máme "kolegov" niekde v kozmose, preto môžme zatiaľ tvrdiť, že overeným faktom zostáva, že sme sami.
A ďalšia vec s tým zabitím na konci myšlienky. Ja ako veriaci misionara chápem, pretože pre veriaceho človeka by potvrdenie iných živých bytostí mimo Zeme nebolo popretím existecie Boha, ale práve naopak. Pre nás by to bolo ako potvrdenie jeho veľkosti, výnimočnosti a nedosiahnuteľnosti v princípe maličkosti človeka alebo ľudí. Ak nedokážeme poňať a pochopiť veľkosť vesmíru, ako môžme pochopiť Toho, ktorý to všetko stvoril??? Zrejme preto, že sme ako zrniečka piesku v púšti, naša malosť nám nedovoľuje poňať tú veľkosť, ktorú Boh predstavuje. Je to pre nás dosiahnuteľné až po ukončení života v tomto priestore a čase, preto veríme v posmrtný život a vo vykúpenie v Bohu.
legionar píše:
To sa Ti naozaj zda koser, takto argumentovat ?
Navyse - cela katolicka viera je postavena na konkretnych "dejinach spasy".
Predstav si, ze Jezis by neprisiel k zidom, ale k nejakemu africkemu kmenu, kde obvyklym sposobom popravy je 'zozratie bojovymi mravcami'.
Ako by asi dnes vypadali tie "dejiny spasy" a cela RKC s touto pociatocnou podmienkou ?

To len na ilustraciu, co vsetko si mozeme navymyslat okrem toho, ze "sme jedinacikovia a vesmir je tu iba kvoli nam" ... ;)
Vymýšľať si môžme nekonečne veľa vecí. Ja ale verím v to, že Boh presne vedel prečo voliť priebeh vecí presne tak, ako sa to stalo ...

Poslať 17.01.2014 10:07:08   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 18265 príspevkov
Arragorn píše:
Legi ja som misionara pochopil asi tak, že nemáme vôbec overené to, či máme "kolegov" niekde v kozmose, preto môžme zatiaľ tvrdiť, že overeným faktom zostáva, že sme sami.
No, to prave nemozeme tvrdit ...
Mozeme tvrdit iba to, ze jedine, co mame zatial "overene" je fakt, ze vobec nemame overene, ze sme sami. :)
Arragorn píše:
A ďalšia vec s tým zabitím na konci myšlienky. Ja ako veriaci misionara chápem, pretože pre veriaceho človeka by potvrdenie iných živých bytostí mimo Zeme nebolo popretím existecie Boha, ale práve naopak. Pre nás by to bolo ako potvrdenie jeho veľkosti, výnimočnosti a nedosiahnuteľnosti v princípe maličkosti človeka alebo ľudí. Ak nedokážeme poňať a pochopiť veľkosť vesmíru, ako môžme pochopiť Toho, ktorý to všetko stvoril??? Zrejme preto, že sme ako zrniečka piesku v púšti, naša malosť nám nedovoľuje poňať tú veľkosť, ktorú Boh predstavuje. Je to pre nás dosiahnuteľné až po ukončení života v tomto priestore a čase, preto veríme v posmrtný život a vo vykúpenie v Bohu.
Ako veriaci v "nejaku" bozsku bytost (=princip) to mozes povedat, ale ako veriaci v krestanskeho Boha, ktory NAM poslal jedineho Syna, aby ZA NAS zomrel (konkretne na krizi) za vykupenie NASICH hriechov atd. atd. - to proste nemozes tak povedat.
Pretoze existencia inych inteligentnych bytosti vo vesmire s ICH dejinami jednoducho narusi tu "vylucnost" vztahu "clovek-Boh", ktoru hlasa RKC.
A kedze je pravdepodobne, ze tie ine bytosti tiez nebudu "svate", vyvstava otazka, ci aj K NIM poslal svojho Syna, aby ZA NICH zomrel (ktovie ci na krizi) za vykupenie ICH hriechov atd. atd.
To sa proste neda len tak kopnut pod postel a zrazu sa tvarit, ze Boh nie je konkretna Osoba, ale iba "nejaka nadprirodzena bytost, ktora to tu nejako stvorila a riadi".
Ja to vnimam ako velky rozpor v tvrdeniach.

Poslať 17.01.2014 11:33:10   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 478 príspevkov
legionar píše:
Ako veriaci v "nejaku" bozsku bytost (=princip) to mozes povedat, ale ako veriaci v krestanskeho Boha, ktory NAM poslal jedineho Syna, aby ZA NAS zomrel (konkretne na krizi) za vykupenie NASICH hriechov atd. atd. - to proste nemozes tak povedat.
Pretoze existencia inych inteligentnych bytosti vo vesmire s ICH dejinami jednoducho narusi tu "vylucnost" vztahu "clovek-Boh", ktoru hlasa RKC.
A kedze je pravdepodobne, ze tie ine bytosti tiez nebudu "svate", vyvstava otazka, ci aj K NIM poslal svojho Syna, aby ZA NICH zomrel (ktovie ci na krizi) za vykupenie ICH hriechov atd. atd.
To sa proste neda len tak kopnut pod postel a zrazu sa tvarit, ze Boh nie je konkretna Osoba, ale iba "nejaka nadprirodzena bytost, ktora to tu nejako stvorila a riadi".
Ja to vnimam ako velky rozpor v tvrdeniach.
Tento rozpor mi vysvetľuje tento citát zo Sv. Písma:

Kol. 1;15-20
15On je obraz neviditeľného Boha, prvorodený zo všetkého stvorenia,16 lebo v ňom bolo stvorené všetko na nebi a na zemi, viditeľné i neviditeľné, tróny aj panstvá, kniežatstvá aj mocnosti. Všetko je stvorené skrze neho a pre neho. 17 On je pred všetkým a všetko v ňom spočíva.18 On je hlavou tela, Cirkvi. On je počiatok, prvorodený z mŕtvych, aby on mal vo všetkom prvenstvo. 19 Lebo Boh chcel, aby v ňom prebývala všetka plnosť 20 a aby skrze neho zmieril všetko so sebou, keď pre jeho krv na kríži priniesol pokoj všetkému, čo je na zemi aj čo je na nebi.

alebo český študijný preklad:

15On je obraz neviditelného Boha, prvorozený všeho stvoření. 16neboť v něm bylo stvořeno všechno na nebesích i na zemi, věci viditelné i neviditelné, ať trůny nebo panstva, vlády nebo autority; všechno je stvořeno skrze něho a pro něho. 17On je přede vším a všechno v něm spočívá. 18A on je hlavou těla, církve. On je počátek, prvorozený z mrtvých, aby on sám zaujal ve všem první místo. 19neboť se Otci zalíbilo, aby v něm přebývala veškerá plnost 20a aby skrze něho smířil všechno se sebou a způsobil pokoj skrze krev jeho kříže -- aby skrze něho smířil vše jak na zemi, tak v nebesích.

Ako možný názor uvádzam jednu odpoveď o. Eirena redemptoristu:

Kód:
http://redemptoristi.kske.sk/200-300-Q/209_mimozemske_cirkev_.htm

Nechcem vyznievať ako copypaster, no skús mi povedať svoj názor na text o. Eirena.
Prajem Ti požehnaný deň Legi.

Poslať 17.01.2014 11:43:37   Re: Veda a svet okolo nás

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
misionar3 píše:
počty sedia, ale posudzuješ obývateľnosť z pohladu ludí. A s obývateľnosťou Maru to nie je také jednoduché. On vlastne obývateľný nie je Má vyhovujúcu gravitáciu, ale nemá vyhovujúcu teplotu, atmosféru, vodu. Mohli by sme skôr povedať že Mars obývateľný bol a Venuša obývateľná bude - pre ludí samozrejme.

Dalej treba definovať čo je organická látka ako produkt alebo znak života, čo je život a čo je inteligentný život.

My potrebujeme na život vodu, kyslík, uhlík - náš život je postavený na uhlíkových reťazcoch. Podobné reťazce vie vytvárať aj kremík. Nemôže existovať život na báze kremíka? Pre také bytosti by obývateľnosť a podmienky pre život boli posudzované úplne ináč.
My vnímame 4 rozmery, čo ak sú bytosti 8 rozmerné a pre nás neviditeľné?

Pekne sa o tom teoretizuje a spriadajú konšpirácie. Neexistuje praktický dôkaz o výskyte inteligentného života vo vesmíre. Obávam sa že ani existovať tak skoro nebude. Preto zatial je pre nás overený fakt že sme v celom vesmíre jedineční a jediní a že celý vesmír je tu len kvôli nám ako produkt Božej lásky.
to je priliz antropocentristicky pohlad

Mars bol jednoznacne vhnotnym miestom pre zivot, ale to su miliardy rokov dozadu ked este mal magneticke pole, atmosferu a vodu na povrchu; prave nedavno boli vyhodnotene vzorky odobrate roverom Curiosity a "poda" na Marse sa sklada s tych istych materialov potrebnych pre zivot bakterii a rastlin ako na Zemi (rastliny zasadene do marsovskej "pody" by pravdepodobne normalne rastli); uz dnes mame techniku na vybudovanie trvalej zakladne na Marse, brani tomu momentalne malo vykonny nosic (slabe rakety zatial) nedostatok financii a nezaujem svetovych vlad o realizaciu niecoho takeho, co je samozrejem uplne pochopitelne, treba postupovat po malych krokoch - najprv sa bude budovat zakladna na orbite Mesiaca alebo v jednom L bodov, neskor zakladna na Mesiaci a az potom sa presunieme na Mars; mimochodom Mesiac je este nehostinnejsim miestom nez je Mars; Mars ma slusnu gravitaciu - 3/8 zemskej, ma nizky tlak atmosfery - nejaka stotina pozemskeho, ma nedychatelnu ale netoxicku ani nekorozivnu atmosferu, ma skoro totoznu dlzku "dna" - 24 hod a 40 min, rok tam trva dva pozemske roky, priemerna teplota je -55°C, a povrch je sterilny kvoli dopadajucemu UV ziareniu, kyslik viazany v mineraloch a voda viazana v lade a mineraloch sa da tazit (vobec nie je pravda, ze na Marse nie je voda); mozno si mylis obyvatelnost s teraformovatelnostou - aj teraformacia Marsu je teoreticky realna, ale mimo momentalnu technologiu a zdroje energie na to potrebnej (cize hudba vzdialenej buducnosti)

Venusa naproti tomu nie je obyvatelna ani nahodou, na povrchu je priemerna teplota 460°C co staci na roztavenie olova, tlak je tam 90 krat vyssi nez na Zemi a hustota atmosfery je tiez priblizne 90 krat vyssia nez na Zemi (nechraneny organizmus by bol okamzite rozdrveny na kasu), venusa je jednym z najsuchsich telies v SS voda sa tam prakticky nachadza iba vo forme oblakov kyseliny sirovej; mimochodom jeden venusansky den (243 pozemskych dni) trva dlhsie nez jeden venusansky rok (224 pozemskych dni), Venusa ma o dost hrubsiu koru ako Zem, a tak na nej tektonika nejestvuje a energia nahromadena teplom z vnutra planety sa uvolnuje nahlym kataklyzmatickym pretvorenim povrchu (tak raz za 100 mil rokov) co by rozhodne neprialo vzniku zivota v minulosti a ani pripadnym pozemnym stavbam; sice takych 55km nad povrchom Venuse je tlak a teplota na urovi hodnot na Zemi, lenze tam zase prsi kyselina sirova, preto aj ked teoreticky by bolo mozne postavit "letajuce mesto", lenze to je uplne mimo momentalnych technologickych moznosti

trufam si povedat, ze zivot nie je mozne momentalne presne definovat; prave preto, ze zivot moze byt vytvoreny aj na inej bazne nez uhlikovej, je moznost existencie zivota este o nieco vyssia (lebo sa nemusime obmedzit iba na "uhlikovy sovinizmus")

ja nespriadam ziadne konspiracie :) nie je nic tajne na tychto hypotezach, su to seriozne hypotezy, s ktorymi operuju rozne vedne odbory; zatial vsak chybaju dokazy, no to nas neopravnuje tvrdit, ze zivot na Zemi je jedinecny

cely vesmir je tu kvoli nam? to je dost velkohube prehlasenie; ocakaval by som od takeho vesmiru, ze by bol ovela privetivejsi k ludom keby bol iba "pre nas", namiesto toho je k nam privetivych tak cast z tych 29% povrchu planety, ktora nie je pokryta vodou a do vysky tak par kilometrov, vsetko mimo to je jednoznacne nepriatelske voci cloveku a musime si pomahat technikou aby sme mohli zatial aspon nakuknut za tieto hranice

moznost inych inteligentnych bytosti tiez nie je vylucena, ale je extremne nepravdepodobne, ze ak aj nejaka je, tak bude na podobnej urovni ako my - brani v tom cas a obrovske vzdialenosti; ved posud, este pred 100 rokmi sme nevedeli lietat a keby si sa premiestnil v case povedzme 1000 rokov dozadu aj s terajsou technikou, urcite by si bol povazovany za boha, a co potom v pripade rozdielu povedzme milion rokov? nie nie, ziadne kontakty ako z popularnych filmov a kooperacia medzi hypotetickymi mimozemstanmi, to je ako tvrdit, ze je mozna rozumna kooperacia medzi simpanzom a clovekom a to sme si na 95% podobni - a maximalne sme schopni naucit simpanza rudimetalnu komunikacu pomocou posunkov a obrazkov, ako by sme potom vyzerali oproti tvorovi o 5% "vyspelejsiemu" nez sme my?

pokial viem, tak katolicki teologovia nemaju problem s pripadnou existenciuou zivota mimo zeme

Poslať 17.01.2014 11:58:09   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 18265 príspevkov
Arragorn píše:
Nechcem vyznievať ako copypaster, no skús mi povedať svoj názor na text o. Eirena.
Prajem Ti požehnaný deň Legi.
Moj nazor je, ze strasne zavadza. :roll:
Citácia:
Dnesná veda, ktorú materialisti povysili na Boha, hovorí, ze moznost zivota na zemi samovyvojom je za DANYCH okolností nemozná a to, ze na nasej zemi zivot existuje (za ich predpokladu, ze vznikol náhodne) je taky ZÁZRAK, ze druhy takyto zázrak sa vo VESMÍRE nepripústa. TOTO HOVORÍ VEDA. Ak cítas nieco iné v novinách alebo vidís v telke alebo kine, to nie sú vedci, ale propagandisti ateizmu.
Tomuto napriklad hovorim cisty primitivizmus.

Poslať 17.01.2014 12:56:33   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 478 príspevkov
legionar píše:
Pritvrdé hodnotenie.
Podľa môjho názoru vo veľa veciach pravda, v iných zasa použité tiež až pritvrdé názory.

Nikto nemá pravdu vo všetkom, takisto ako nikto nevie všetko.
Rozum ale máme na to, aby sme ho používali. Múdrosť srdca zasa preto, aby sme sa doznali poznania.

Jedno je ale isté, týmto všetkým máme smerovať k dobru.
Poznávanie nám otvára nové možnosti, je len na nás ako ich aplikujeme do svojich názorov pre zmenu k lepšiemu.

Myslím, že aj na to máme čas v tomto živote.

Myslím, že ak dospejeme k poznaniu života na iných planétach, až vtedy budeme môcť tvoriť zmysluplné debaty v tejto téme. Dovtedy môžme len polemizovať a vypĺňať si čas mlátením prázdnej slamy.

V každom prípade som rád, že o takýchto veciach môžem komunikovať s Tebou Legi. Ako píšeš, si lojálnou opozíciou ... tak ako aj ja pre niekoho iného ... .
Kultivovanou debatou si môžme byť navzájom dobrými zrkadlami svedomí, a tak možno ísť spoločne k lepšiemu.
Nechcem, aby to vyznievalo ako klišé, ale je to asi tak nejak :) .

Poslať 17.01.2014 13:18:29   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 3883 príspevkov
Arragorn píše:
Pochopil si dobre

Poslať 17.01.2014 13:21:51   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 3883 príspevkov
legionar píše:
Arragorn píše:
Mozeme tvrdit iba to, ze jedine, co mame zatial "overene" je fakt, ze vobec nemame overene, ze sme sami. :)
Aj tak sa to dá vyjadriť ako vravíš legi. Len to trošíčku posuniem: Vobec nemáme overené že nie sme sami. Preto považujeme za fakt že sme sami až kým nás exaktný dôkaz nepresvedčí o opaku.

Poslať 17.01.2014 14:00:56   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 18265 príspevkov
Arragorn píše:
legionar píše:
Pritvrdé hodnotenie.
Podľa môjho názoru vo veľa veciach pravda, v iných zasa použité tiež až pritvrdé názory.
Ani velmi nie. :D
Otec Eiren v tom prihovore totiz otvorene klame, prekruca a ucelovo vysvetluje, co vsetko veda "hovori" - pricom o tom nema ani sajnu.
Ale ani to mu nebrani vo velmi jednoznacnych "zaveroch" ...

Poslať 17.01.2014 14:08:24   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 18265 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
Arragorn píše:
Aj tak sa to dá vyjadriť ako vravíš legi. Len to trošíčku posuniem: Vobec nemáme overené že nie sme sami. Preto považujeme za fakt že sme sami až kým nás exaktný dôkaz nepresvedčí o opaku.
OK. Aj tak sa to da povedat.
Lenze potom kludne mozeme povedat presne to iste aj o Bohu. ;)
Neexistenciu Boha (inych civilizacii) proste povazujme za fakt, "az kym nas nejaky exaktny dokaz nepresvedci o opaku" ... :D

Poslať 17.01.2014 15:15:47   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 3883 príspevkov
Jasné Legi, preto v Boha veríme! Ak by existoval exaktný dôkaz už by to nebolo o viere. Sú len nepriame dôkazy. Mne to ku viere úplne postačuje. Ak ich niekto ignoruje, vyvracia, alebo nepriúšťa len aby nemusel vpustiť Boha do svojho života je to jeho smola. A ak čaká exaktný dôkaz nedočká sa. Iba ak matematického aj to sa obávam že bude podobný dôkaz ako: že mrtvy = živy! ( 1/2 mŕtvy = 1/2 živý; polovicu vykrátim a dostanem: mŕtvy = živý )

[ Príspevkov: 77 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť