Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra

[ Príspevkov: 77 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.01.2014 0:21:38   Re: Veda a svet okolo nás

od 11.09.2012 9:17:05
napísal 614 príspevkov
legionar píše:
Pokracujem zase lampou s Grygarom :)
grygara rad pocuvam, skvely vedec a skvely popularizator vedy a ziarivy priklad toho, ze aj krestan moze byt skvelym skeptikom

Poslať 11.01.2014 0:47:21   Re: Veda a svet okolo nás

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18186 príspevkov
kapitán píše:
legionar píše:
Pokracujem zase lampou s Grygarom :)
grygara rad pocuvam, skvely vedec a skvely popularizator vedy a ziarivy priklad toho, ze aj krestan moze byt skvelym skeptikom
Hej.
Len skoda, ze v otazke viery je nedosledny skeptik a zaroven nedosledny krestan ... ;)

Poslať 11.01.2014 1:48:59   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 14:37:28
napísal 493 príspevkov
Keďže máte radi témy o vesmíre chlapi tak niečo čo by Vás mohlo zaujať ( počasie vo vesmíre) : http://spaceweather.com/

Poslať 11.01.2014 13:52:47   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 614 príspevkov
legionar píše:
Hej.
Len skoda, ze v otazke viery je nedosledny skeptik a zaroven nedosledny krestan ... ;)
preco? bola chyba Hriba ze na konci zacal klast blbe otazky, Grygar to teda musel zahrat do autu cez antropicky princip (preto - lebo), inak by sa dostal k fine-tuned vesmiru (nato - aby) a odtial je uz len maly krok k inteligentnemu dizajnu, a proti tomu on ako skeptik cez organizaciu sisyfos bojuje

Poslať 11.01.2014 14:39:44   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 614 príspevkov
live_D píše:
Keďže máte radi témy o vesmíre chlapi tak niečo čo by Vás mohlo zaujať ( počasie vo vesmíre)...
skor ma zaujima kozmonautika a roboticky prieskum a na to ja mam plno stranok, kde mozem sledovat nazivo starty rakiet

napr predvcerom startovala raketa Antares, ktora viezla lod Cygnus na jej prvej misii k ISS na doplnenie zasob - to je stroj firmy Orbital Sciences Corporation (dalsia je SpaceX s raketou Falcon9 a raketou Dragon), a nie narodnej agentury (ako NASA napr) - som rad, ze som sa dozil doby, ked sa orbitalne lety komercionalizuju

tento mesiac tiezzacina posledna faza dlho ocakavanej misie Rosetta co je roboticka sonda, ktora sa dostane na orbit komety a vypusti na nu lander; pri prilezitost "prebudenia" sondy vydala ESA kvoli PR toto zaujimave video:
http://www.youtube.com/watch?v=3lptDXWyxj0

Poslať 11.01.2014 16:30:21   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 18186 príspevkov
kapitán píše:
legionar píše:
Hej.
preco? bola chyba Hriba ze na konci zacal klast blbe otazky, Grygar to teda musel zahrat do autu cez antropicky princip (preto - lebo), inak by sa dostal k fine-tuned vesmiru (nato - aby) a odtial je uz len maly krok k inteligentnemu dizajnu, a proti tomu on ako skeptik cez organizaciu sisyfos bojuje
Lenze ZAROVEN veri v krestanskeho Boha, ktora viera predsa hovori jasne o 'inteligentnom dizajne' ... :roll: :D
Ale ZAROVEN neveri, ze ten Boh to naozaj stvoril iba za 6 dni, ze stvoril Adama z hliny a Evu z jeho rebra, tym padom neveri, ze niekedy zili v Raji a tym padom ani nemohli byt z neho vyhnani atd. atd.
To vsetko plava unho na vode a musi to obkecavat nespocetnymi vymyslami, ako 'to mohlo v skutocnosti byt', co je zase v prikrom protiklade ku "skeptikovi" ...

Hrib s tym nema absolutne nic.
Ja by som mu kladol ovela 'neprijemnejsie' otazky ... :lol:

Poslať 11.01.2014 17:38:25   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
10 zaujímavých pokrokových technológii v oblasti výskumu mozgu: http://listverse.com/2014/01/10/10-mind-bending-sci-fi-advancements-in-brain-science/

Poslať 11.01.2014 19:12:44   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 614 príspevkov
legionar píše:
Lenze ZAROVEN veri v krestanskeho Boha, ktora viera predsa hovori jasne o 'inteligentnom dizajne' ... :roll: :D
Ale ZAROVEN neveri, ze ten Boh to naozaj stvoril iba za 6 dni, ze stvoril Adama z hliny a Evu z jeho rebra, tym padom neveri, ze niekedy zili v Raji a tym padom ani nemohli byt z neho vyhnani atd. atd.
To vsetko plava unho na vode a musi to obkecavat nespocetnymi vymyslami, ako 'to mohlo v skutocnosti byt', co je zase v prikrom protiklade ku "skeptikovi" ...
ja v tom vobec nevidim problem, riesenim je NOMA - non overlapping magisteria a metodologicky naturalizmus

ano prave cez kozmologiu a teoreticku astrofyziku sa da prepašovat do exaktnej vedy nabozenstvo ale u Grygara som si nevsimol, ze by nieco obkecaval; ziadne presne nastavene konstanty, ktore umoznili vznik zivota (fine-tuning) nikdy nespomenul v tomto zmysle, jedine to spomenul, ze samotna existencia zivota je dosledkom toho, ze pozorovane parametre vo vesmire ju umoznili (emergence)

Poslať 11.01.2014 19:36:40   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 18186 príspevkov
kapitán píše:
legionar píše:
ja v tom vobec nevidim problem, riesenim je NOMA - non overlapping magisteria a metodologicky naturalizmus

ano prave cez kozmologiu a teoreticku astrofyziku sa da prepašovat do exaktnej vedy nabozenstvo ale u Grygara som si nevsimol, ze by nieco obkecaval; ziadne presne nastavene konstanty, ktore umoznili vznik zivota (fine-tuning) nikdy nespomenul v tomto zmysle, jedine to spomenul, ze samotna existencia zivota je dosledkom toho, ze pozorovane parametre vo vesmire ju umoznili (emergence)
Nie, to nie je riesenim. Aspon nie pre tie 3 hlavne monoteisticke nabozenstva.
Pretoze cez kozmologiu a kvantovku sa sice da do vedy "prepasovat" myslienka (nejakeho) boha, ale nie osobneho, konkretneho Boha s konkretnou historiou spasy, ako ju napr. RKC "predklada na verenie" (KKC). Tam to uz nie je o nejakom "bozom principe", ktory to tu vsetko "stvoril" a dava tomu "zivot" a "udrzuje v chode".
Tam su konkretne udalosti s konkretnymi ludmi (vratane Jezisa ako Boho-cloveka) a s konkretnymi DOVODMI a DOSLEDKAMI, ktorym vsetkym Grygar ako veriaci proste veri (=nespochybnuje ich!), co je s postojom skeptika v prikrom rozpore.
Preto som povedal, ze je nedosledny skeptik (=lebo skeptik by o tom pochybovat za danych okolnosti mal) a zaroven nedosledny krestan (=lebo krestan o danych "faktoch" pochybovat nesmie).

Poslať 11.01.2014 19:47:27   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 614 príspevkov
legionar píše:
Nie, to nie je riesenim. Aspon nie pre tie 3 hlavne monoteisticke nabozenstva.
Pretoze cez kozmologiu a kvantovku sa sice da do vedy "prepasovat" myslienka (nejakeho) boha, ale nie osobneho, konkretneho Boha s konkretnou historiou spasy, ako ju napr. RKC "predklada na verenie" (KKC). Tam to uz nie je o nejakom "bozom principe", ktory to tu vsetko "stvoril" a dava tomu "zivot" a "udrzuje v chode".
Tam su konkretne udalosti s konkretnymi ludmi (vratane Jezisa ako Boho-cloveka) a s konkretnymi DOVODMI a DOSLEDKAMI, ktorym vsetkym Grygar ako veriaci proste veri (=nespochybnuje ich!), co je s postojom skeptika v prikrom rozpore.
Preto som povedal, ze je nedosledny skeptik (=lebo skeptik by o tom pochybovat za danych okolnosti mal) a zaroven nedosledny krestan (=lebo krestan o danych "faktoch" pochybovat nesmie).
to uz je problem jednotlivych vedcov, ako sa k tomu postavia a ci im svedomie dovoli kongnitivnu disonanciu prežriet, pokial ich viera ostane pred dverami laboratoria pripadne neovplyvni ich pracu, tak nie je problem;
presne ako to povedal Neil deGrasse Tyson:

"The day you stop looking because you’re content God did it, I don’t need you in the lab. You’re useless on the frontier of understanding the nature of the world."

Poslať 11.01.2014 20:58:22   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Intel vyrobil 2 jadrový procesor veľkosti SD karty s názvom Edison ( anglický jazyk ) :
http://www.expertreviews.co.uk/components/1304725/intel-edison-the-sd-card-sized-dual-core-computer-for-wearable-tech

Poslať 13.01.2014 11:51:07   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 614 príspevkov
davam do pozornosti tuto novinku:
http://www.skybox.com/news/skysat-1-captures-first-hd-video-of-earth-from-space

ide o prve video v HD kvalite z prieskumneho satelitu SkySat-1 - moznosti vyuzitia tejto technologie su obrovske; zatial je iba jeden satelit funkcny, planuje sa ich 24

Poslať 13.01.2014 16:11:09   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Tu je niečo k téme o čom sme sa bavili Legionár ( anglický jazyk ): http://www.bbc.co.uk/news/technology-25000756
Technická singularita je stále bližšie a nezamestnanosť bude rásť.

Poslať 16.01.2014 0:00:30   Re: Veda a svet okolo nás

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Planéty:
http://tech.sme.sk/c/7066272/v-nasej-galaxii-su-miliardy-planet-velkych-ako-zem.html

Poslať 16.01.2014 14:07:14   Re: Veda a svet okolo nás

napísal 614 príspevkov
ako pekne je vidiet ze aj TechsSme je cisty bulvar - bombasticky a zavadzajuci nadpis, ale ked si precitas obsah tak zistis, ze nic take ziaden vedec netvrdi

[ Príspevkov: 77 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť