Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života


 [ Príspevok: 1 ] 
Autor Správa
Poslať 04.07.2020 16:39:27   Turizmus
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 24040 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Jednou z oblastí, kde zákazníkom je pán, je bezpochyby turizmus. Na mikroúrovni podniku, poskytujúceho služby sa dá povedať, že toto pravidlo stále dáva jasný zmysel. Keď sa ale pozrieme „o poschodie“ vyššie, na úroveň miest a regiónov, dostáva trhliny. Prispôsobovanie sa dopytu zákazníkov vedie k postupnej degradácii lokalít. Rastie dopyt po lyžovaní? Vyrúbme ďalšie lesy a postavme lanovky. Chcete sa viac zabávať? Otvorme nové diskotéky. Hľadáte nové atrakcie? Postavme akékoľvek, kdekoľvek. Niekomu z miestnych sa to nepáči? Prihlásime sa na trvalý pobyt v lokalite a presadíme svoje.

Výsledkom takéhoto tlaku na prispôsobovanie dopytu v niektorých historických lokalitách s významných kultúrnym dedičstvom je rast napätia medzi miestnymi a turistami. Príklady z Benátok, Barcelony, Dubrovníka či Prahy, ktoré strácajú svoju autenticitu a ich ulice sa menia na prúdy turistov bez pochopenia podstaty prezentovaného kultúrneho dedičstva sú varovné. Nastupuje nárast gýču, úteky miestnych, prudký rast hodnoty nehnuteľností a rezignácia. Turizmus, ktorý mal byť obživou a nádejou miestnych nakoniec živí úplne iných a tí, ktorí v meste majú svoje korene a tvoria jeho DNA z neho utekajú. Výsledkom sú historické centrá plné ľudí, ale bez duše. Umenie, potlačené komerciou. Hodnoty prekryté prízemnou zábavou.

Žiada sa preto zmena hesla z úvodu. Čo keby zákazník nebol pánom, ale hosťom? Hosťom, ktorému patrí naša úcta a starostlivosť, ale ktorý si aj uvedomuje, že je v danej lokalite len na návšteve a prioritne musí rešpektovať tých, ktorí v nej bývajú trvalo a ktorí ho tam pozvali.
https://rastislavmarko.blog.sme.sk/c/540028/zakaznik-nemusi-byt-panom.html?ref=tit
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevok: 1 ] 

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: