Zakladám radšej takúto samostatnú tému na to, čo som načrtol v téme "zamilovanost do zadanej osoby":
viewtopic.php?p=282217#p282217Spero píše:
Ludia neblaznite. Co sa nikto nikdy do nikoho nezamiloval? Statna zoznamka?

cez štátnu zoznamku sa tu nezamiloval určite nikto, keďže my, Slováci, s takým niečím nemáme skúsenosti - ale v Singapure, najvyspelejšom štáte sveta, sa to osvedčilo a sú jasné dôvody, prečo je to lepšie. Lebo pri slovenskej zamilovanosti ľudia robievajú hrozné chyby, keďže zamilovať sa môžu aj do ľudí, ktorí sa k nim nehodia...
Spero píše:
Statna zoznamka?

vazne? A co takto dna testy pred tym, ako zacnem s niekym chodit...
áno, samozrejme, o tom som tam tiež písal, že tie dna testy, alebo také čosi, by boli vhodné - a to možno ani ten Singapur nerobí - a to vyčítam súčasným zoznamkám, ktoré existujú dnes, minimálne tie online zoznamky: Nezohľadňujú niektoré genetické princípy: ľudia prirodzene hľadajú partnerov, ktorí sú im geneticky podobní (čím si evolúcia strážila, aby sa jedinci orientovali na vlastný druh), ale zároveň tam musia byť aj nejaké genetické rozdiely (rôzne MHC), čím sa zasa evolúcia chránila proti incestu a následnej degenerácii a podporovala radšej určité miešanie génov - a toto sa deje už aj podvedome na základe rôznych pachov a pod.:
https://en.wikipedia.org/wiki/Major_histocompatibility_complex_and_sexual_selection misojogi píše:
Didymos píše:
štát by mal vytvoriť nejakú normálnu serióznu zoznamku
pozri
www.menejstatu.sk

suhlasim s tym ze statu by malo byt cim menej
menej štátu pokiaľ ide o buzerácie voči občanom (t.j. konanie proti občanom proti ich vôli, napr. vysoké dane, ktoré si následne politici rozkradnú), ale nie pokiaľ ide o SLUŽBY občanom: to by práve mal štát robiť:
slúžiť občanom, a to sa dnes zanedbáva (hoci niektoré strany si teraz dávajú na bilbordy heslo, že dobrý štát by mal občanom slúžiť: ale žiaden z tých politikov nenavrhuje takéto najzákladnejšie veci). Jednotná štátom podporovaná internetová sociálna sieť, slúžiaca okrem iného aj na zoznamovanie, to by mal byť najzákladnejší základ modernej spoločnosti. Nikoho štát nenúti, aby svoje zoznamovanie obmedzoval na to, či čo, ale bola by to pomoc zo strany štátu. A ľudia by to
dobrovoľne využívali, keby to bolo.
Napr. v spomínanom Singapure, najvyspelejšom štátiku sveta, štát veľmi aktívne pomáha ľuďom zoznamovať sa a tak tam ľudia nevyužívajú "online zoznamky", t.j. šmejdové internetové firmy, ktorým nejde o svojich klientov, ale len o vlastné nabalenie sa, pritom z odborného hľadiska je to šmejdizmus.
Singapore's government has actively acted as a matchmaker for singles for the past few decades, and thus only 4% of Singaporeans have ever used an online dating service, despite the country’s high rate of internet penetration. Singapore's Social Development Network is the governmental organization facilitating dating activities in the country.
Hlavnou výhodou takejto globálnej zoznamky, by bol koncept určitej stabilnosti výberu, čo pri súčasnom systéme zoznamovaní nemáš, ale pomocou celoštátnej (alebo najlepšie celosvetovej) zoznamky by sa dalo čosi také urobiť - to je matematicky dokázané, viď.:
In mathematics, economics, and computer science, the stable marriage problem (also stable matching problem or SMP) is the problem of finding a stable matching between two equally sized sets of elements given an ordering of preferences for each element. ... In 1962, David Gale and Lloyd Shapley proved that, for any equal number of men and women, it is always possible to solve the SMP and make all marriages stable. They presented an algorithm to do so. ... Algorithms for finding solutions to the stable marriage problem have applications in a variety of real-world situations ... in 2012, the Nobel Prize in Economics was awarded to Lloyd S. Shapley and Alvin E. Roth "for the theory of stable allocations and the practice of market design."
A toto je hlavná výhoda takej zoznamky, že by to malo svoj jasný koncept, narozdiel od súčasného zoznamovania, ktoré je hrozne nekoncepčné, viď.:
Spero píše:
Ak som vodak, tak "vyvolenu" stretnem pravdepodobne niekde na vode alebo pri vode. Asi ju nebudem "hladat" na diskoteke. Clovek je tvor socialny, a v komunitach, v ktorych sa pohybuje streta aj opacne pohlavie.
Toto je práve problém, že tie komunity nie sú dostatočne veľké a často sú aj pohlavne nevyvážené. Bežný človek chodí akurát tak do práce a ešte možno medzi pár kamarátov: nie je to moc veľká vzorka a hlavne ak je aj rodovo nevyvážená, napr. niektorí chalani študujú na nejakej elektrotechnickej strednej škole, t.j. samí muži, potom idú na nejakú technickú univerzitu, napr. elektrotechnika v Žiline, alebo na fejke či fiitke (STU) v BA, alebo trebárs informatika na matfyze a podobne. Samí muži. A potom idú robiť trebárs do nejakej IT firmy, kde sú zasa len samí muži - poznám takých prípadov dosť. - A analogicky existujú zasa niektoré ženské verzie, napr. farmaceutická fakulta - a následne práca v lekárni či pod. - kde sú zasa skoro samé ženy. - Ale problémom nie je len tá nevyváženosť počtov, ale aj celkovo malá veľkosť takej komunity, takže darmo by aj išlo o počtami vyváženú komunitu - či už v tej triede na VŠ, alebo v práci - keď ten celkový počet je len zopár ľudí, napr. zopár desiatok, čo by znamenalo, že ak by tam bol aj niekto nezadaný, tak by tam pravdepodobne bola aj nejaká nezadaná osoba opačného pohlavia: ale to vari znamená, že ona je zároveň aj tá pravá? - To predsa tiež nie je také triviálne: to, že sú v spoločnej komunite v práci, to ešte neznamená, že sa k sebe hodia aj po stránke povahy či rôznych iných záujmov. A tiež je otázka, že ako majú nakoniec aj zrealizovať ten výber? Lebo to, že jeden by z tej komunity chcel druhú, to ešte neznamená, že aj ona by najviac zo všetkých chcela jeho: možno ona by chcela radšej niekoho iného, a tak čo teraz má spraviť? Má toho prvého odmietnuť nádejajúc sa, že ju osloví ten druhý? A čo ak ten druhý si nakoniec vezme niekoho iného a nie ju? To ona tiež nevie. A tak má potom dve možnosti: buď si vezme prvého, kto ju osloví - riskujúc, že to nebude ten najvhodnejší, koho by chcela ona - alebo toho prvého odmietne, pokiaľ to nebol ten najžiadanejší pre ňu, nádejajúc sa, že tak ešte stretne toho vhodnejšieho: ale tu zasa riskuje, že možno už vhodnejšieho nestretne... - A toto rozhodovanie by sa dalo riešiť pomocou toho algoritmu na SMP: aby ľudia nemuseli čeliť takým dilemám a rizikám, ktoré sú dnes vážnym problémom, keďže oba extrémy majú svoje obete.