Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 14 ] 

Hovoríš pravdu?
1. Áno, vždy hovorím pravdu 33%  33%  [ 2 ]
2. Väčšinou hovorím pravdu 50%  50%  [ 3 ]
3. Podľa situácie, v tejto dobe je pravda zbytočná 17%  17%  [ 1 ]
Celkom hlasov : 6
Autor Správa
Poslať 03.08.2014 19:57:32   Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
Kto nemiluje pravdu, nemiluje Krista. Pretože ON sám povedal:
Ja som cesta, pravda a život.

Mnohí ľudia bežne denne klamú, hoci možno v maličkostiach, ktoré nemajú zásadný vplyv na ich život, ale aj tomuto sa treba vyhýbať. Aj keď drobné klamstvá nie sú ťažkým hriechom, aj ľahký hriech nám škodí, ak ho robíme takmer denne.
Treba si uvedomiť, že hriech klamstva nás pomaly vzďaľuje od Ježiša. Čím väčšie a závažnejšie klamstvo, tým nás od Ježiša vzďaľuje viac. Ak sa chceme od klamstva oslobodiť, nezabudnime na túto zásadu:

1. Ježiš je Pravda
2. Otec lži je diabol

Je jasné, komu klamstvom slúžime...

PS. Do možnosti č. 1 patria aj tí, čo občas z nutnosti použijú klamstvo z nutnosti, hovorí sa tomu aj milosrdné klamstvo, napríklad ak deťom zomrie jeden z rodičov, a pravda by ich veľmi zranila.
Preto som dala možnosť zmeniť voľbu.

Poslať 03.08.2014 20:00:30   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
V tretej moznosti spajas hlasovanie a la Radicova 8)

Poslať 03.08.2014 20:02:51   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
Nerozumiem...
ale veľa je aj takýchto ľudí, preto je aj táto možnosť.
Ale kto chce klamať, musí mať dobrú pamäť :D

Poslať 03.08.2014 20:08:41   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ja mam problem hovorit pravdu v niektorych imtimnych veciach, do ktorych vacsinou pytajuceho sa nic nie je a pod. a pritom tam plati kto mlci ten svedci :D

Inac moj oblubeny reholny rad su dominikani a ich heslo je VERITAS.
(Niekedy som aj uvazoval, ze by bolo skvele byt dominikanom, ale potom som zistil, ze podmienkou vstupu je byt psychicky normalny, cize asi nic z toho :D )

Poslať 03.08.2014 20:13:11   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
Cloe-Clement píše:
podmienkou vstupu je byt psychicky normalny, cize asi nic z toho :D )
Tak toto by si mal asi upresniť... :D

a samozrejme, intímne veci sem ani nepleť... toho sa hlasovanie netýka

Poslať 03.08.2014 20:22:17   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
prvosienka píše:
Cloe-Clement píše:
podmienkou vstupu je byt psychicky normalny, cize asi nic z toho :D )
Tak toto by si mal asi upresniť... :D

a samozrejme, intímne veci sem ani nepleť... toho sa hlasovanie netýka
to upresnovanie by uz znamenalo zachadzanie do urcitej intimity.
ale kazdopadne normlany je to posledne adjektivum ktore by ma vystihovalo.

Poslať 04.08.2014 5:24:44   Re: Miluješ pravdu?

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
nadpis je zavadzajuci ala pikosky v novom case

klam ma mnoho podob, niektore nie su az tak zjavne a niektore su aj cenene ako vyborne strategicke a takticke tahy, napr ked hram sach tak sa snazim oklamat protihraca nejakym na prvy pohlad nevinnym tahom, na ktory ked protihrac skoci, tak nasledne ziskam velku vyhodu; rozne formy blafovania v sportoch ci hrach su tiez svojim sposobom klamy

ak klamom ziskaju obe strany v sucte prospech (v porovnani ak by som mal povedat pravdu a silno tym niekoho poskodit), tak preco by malo byt klamstvo zle?

Poslať 04.08.2014 12:24:24   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
označil som síce 1. ale vec nie je taká jednoduchá. Najprv treba definovať čo sa povžuje za pravdu, čo za klamstvo, čo za polopravdu, milosrdnú lož atd. V zásadných veciach je to jasné, ale čo ked pravda môže ublížiť, vyvolať chorobu až smrť? Prava a neúplná pravda je tiež problém. Napr. idem na prechádzku a dám si pivo. Na otázku kde si bol odpoviem "Na prechádzke" je to pravda, alebo lož?

Poslať 04.08.2014 22:52:12   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
misionar3 píše:
Prava a neúplná pravda je tiež problém. Napr. idem na prechádzku a dám si pivo. Na otázku kde si bol odpoviem "Na prechádzke" je to pravda, alebo lož?
to je taká dilema, že nie si predsa povinný každému hovoriť kde si bol. Na druhej strane, priamo klamať, to je prinajmenšom otázne, či by bolo morálne, a tak sa potom vraví, že radšej povedať len pravdu neúplnú, či neurčitú, viacnzačnú, či pod.: ale keď v praxi taká zavádzajúca pravda má rovnaký účinok ako nepravda, hlavne ak aj dotyčný to zámerne tak zavádzajúco povie, aby adresáta uviedol do omylu... - takže potom niektorí aj vravia, že aj vedomá nepravda by v istých situáciách mohla byť OK (napr. tá "milosrdná lož" lekárov, keď pravdu by dotyčný psychicky nezvládol, alebo by aspoň bolo také riziko), ale je to dilema, a nie je to všeobecne prijímaný názor, či by bolo naozaj morálne OK klamať, hoc aj len v takých špeciálnych prípadoch...

Alebo či to potom brať už len ako nejaké "menšie zlo"? neviem ...

No v takýchto situáciách sa osobne nenachádzavam, keď teda mám za seba. A hlavne keď ide o niečo dôležité, tak úprimnosť vidím ako dôležitý prvok komunikácie, aby si mohli ľudia obojstranne dôverovať.

No ľudia dokážu klamať aj samých seba... - a to je najtragickejšia lož ... a zároveň asi aj najčastejšia medzi tými čo i len trošku normálnejšími ľuďmi, teda ak vynecháme vedomých podvodníkov, ktorí len hútajú koho oklamať ... už samých seba ľudia klamú dosť bežne, skoro každý, hoc aj keby len v nejakej drobnosti, napr. v jedle, ale často aj v úplne kľúčových životných otázkach ...

A tiež sa tak aj pýtam seba samého, či sa neklamem ... Keď sa tak niekedy trochu "zasnívam", hoc bych si nerád robil nejaké ilúzie a ideály, ale predsa aj v tých všetkých nedokonlostiach tohto sveta, mať aj svoj malý ideál, svoj sen, atď... nie som ešte zas až taký starý, ale to vlastne asi nikto nie je, že by nemal mať aj svoje sny ... iste, byť aj realista, ale mať aj svoje sny idúce vždy trochu ďalej: veď ak už by ani to nebolo, až to by bolo zlé... Ale keď sú sny, tak je aj nádej, a šanca, narozdiel od toho, keď nie sú ani sny, kedy už nie je nič. Akurát teda, keď sa majú sny stať skutočnosťou, treba sa najprv zobudiť, to je tiež pravda ... a vlastne aj v tom je problém niektorých takých sebaklamov, keď niekto aj vraví, že by čosi rád, ale nič pre to nerobí ... a dni len utekajú, čas života sa míňa ... ale to sa už dostávame trochu aj na iné témy ...

A dalo by sa aj pokračovať: láska k pravde, o tom by sa dalo ozaj hodne. Napr. nakoľko si človek dokáže priznať svoje chyby, alebo všeobecne prijať niečo, čo by mu bolo nepríjemné.

Alebo nakoľko dokáže komu pravdu povedať: často pravda býva to aj otázka toho, ako niečo povedať, aj na tom záleží, atď... ale už v princípe ...

a mnoho takýchto rôznych otázok môže s témou súvisieť ...

Poslať 05.08.2014 19:42:49   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Odporucam zmenit, alebo zrusit hlasovanie.
A uprimne-neverim, ze tu je niekto, kto vzdy a za kazdych okolnosti hovori len a len pravdu. Mozno tu svoju, ak si mysli, ze ju ma.

Ako pise vyssie drobec-najtazsie je priznat si a prijat pravdu o sebe.
Aky/a som, nie ako sa ja vidim.

Ale na to treba hodne odvahy a este viac pokory.

Poslať 06.08.2014 21:25:42   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Suhlasim s Frederikom.

A dodavam, ze nikto nehovori vzdy pravdu. V zmysle ze nikdy neklame...

Poslať 06.08.2014 21:31:38   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
minix) píše:
láska k pravde, o tom by sa dalo ozaj hodne.
Ano správne, táto téma je o láske k pravde, ale aj k Pravde. A tieto dve veľmi spolu súvisia. Som rada, že to aspoň niekto pochopil.

Veď ako môže milovať Krista ten, koho pracovnou metódou je lož?
(a netýka sa to len politikov...)

Poslať 06.08.2014 21:40:02   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
frederix píše:
Odporucam zmenit, alebo zrusit hlasovanie.
A uprimne-neverim, ze tu je niekto, kto vzdy a za kazdych okolnosti hovori len a len pravdu. Mozno tu svoju, ak si mysli, ze ju ma.

Ako pise vyssie drobec-najtazsie je priznat si a prijat pravdu o sebe.
Aky/a som, nie ako sa ja vidim.

Ale na to treba hodne odvahy a este viac pokory.
Si to nepochopil...
prečítaj si môj prvý príspevok, tam je to napísané, že do 1. možnosti patria tí čo musia občas použiť tzv. milosrdnú lož, alebo aj len takú maličkú, ale nie schválne, ale napríklad zo strachu, žiak dostal päťku, a radšej to neprizná, lebo sa bojí bitky.

Napríklad moja mama nikdy neklamala, veľmi si ju vážim.

A Frederik, ak ti pravda nič nehovorí, a táto téma sa ti protiví, nemusíš sem prispievať.

Poslať 06.08.2014 21:46:44   Re: Miluješ pravdu?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Nuz, nie ja som ten, kto nepochopil. :-D

[ Príspevkov: 14 ] 

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť