Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Si múdry/a?, práve teraz.
áno 60%  60%  [ 3 ]
nie 40%  40%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 5
Autor Správa
Poslať 12.07.2014 16:29:38   Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
otázka na zamyslenie

Poslať 12.07.2014 16:40:21   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Nesranduj.
Dalsia tema bude "Si pokorný?" :-D

Poslať 12.07.2014 16:42:31   Re: Si múdry/a?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
A posledna tema bude "Si?" ... :D

Poslať 12.07.2014 16:44:07   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Hlasky sa nam minaju. . . ;)

Poslať 12.07.2014 16:54:01   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
:loool:

Poslať 12.07.2014 17:39:02   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...za hlupu sa nepovazujem, ale sameho seba oznacit za mudreho sa mi vidi nemudre...nieco na urovni: som pekny, som pokorny a podobne...

Poslať 12.07.2014 20:38:27   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
anux píše:
nieco na urovni: som pekny, som pokorny a podobne...
na všelijakých sociálnych sieťach, pokecoch, zoznamkách a pod., zvyknú o sebe ľudia také písať, ba niekde to majú aj v samotnom formulári, čo je až komické, keďže peknota je do veľkej miery subjektívny pojem, čo sa komu páči, a teda jedine že by sa vyjadroval sám za seba, že sa páči sám sebe, čo už znie narcisticky.

Nuž ale pokladáš vari otázku múdrosti tiež za tak subjektívnu akou je peknota?
anux píše:
...za hlupu sa nepovazujem
o hlúpej vravíš, že sa za takú nepovažuješ. no o múdrej už nevravíš, že sa za takú nepovažuješ 8) . A predpokladám, že by si ani v tejto ankete nehlasovala za "nie" ;) ... a ak ti vadí len to, že by vyzeralo blbo sám seba označiť za múdreho, tak si polož otázku, ako by ti prišlo, keby niekto iný o tebe povedal, že si múdra. Aké by si mala z toho pocity? Že ťa oceňuje spravodlivo, alebo nespravodlivo?

Bo to, že sa za hlúpu nepovažuješ, to je úplne bežný jav vo svete. Keď aj niekoho iného pokladáš za hlúpeho, tak on sám seba už za hlúpeho nepokladá. Takže nepokladať sa za hlúpeho neznamená ešte nič pozitívne, keďže ani najväčší "hlupáci" to nerobia: skôr práve až nejaký filozof by dokázal o sebe priznať, že je hlúpy.

Ako napr. Sokrates. Zaplatil nafetovanej delfskej veštkyni, aby mu vyveštila odpoveď na otázku, kto je najmúdrejší človek na svete. Na čo ona samozrejme odpovedala, že on (čo predpokladám, že by odpovedala každému, kto by jej zaplatil, aby mu "prezradila" odpoveď na takú otázku :D). ... No jeho tá odpoveď zarazila, nechcelo sa mu veriť, že by mohol byť najmúdrejším človekom na svete, keďže bol presvedčený, že nič nevie, zatiaľ čo kopu iných mal za múdrych. A tak začal skúmať, ako to je: chodil po ľuďoch a skúmal, čo vedia, až zistil, že ani oni nič nevedia, ale na rozdiel od neho si myslia, že vedia, a teda že on je fakt zo všetkých najmúdrejší, lebo on vie aspoň to, že nič nevie, zatiaľ čo tí ostaní nevedeli ani to.

A tak sa zdá, že skôr ten je múdry, čo seba pokladá za hlúpeho :D ...

LENŽE toto by som tiež netvrdil, lebo ono je to zasa len o tom, že KAŽDÝ má aj trochu rozumu, ale aj niekedy urobí nejakú chybu, niečo "hlúpe", alebo proste len nemá dosť múdrosti na niektoré iné veci, atď. Takže každý má aj nejakú múdrosť aj nejakú nemúdrosť. Preto nevidím zmysel nejakému ostrému vymedzovaniu, či čierno-bielemu deleniu ľudí na múdrych a nemúdrych. Je to proste nezmysel, keď každý má aj jedno aj druhé.

Dalo by sa najnajvýš len porovnávať a aj to len v nejakej konkrétnej veci, že ten bol múdrejší než tamten. No hovoriť celkovo o ľuďoch, že jeden je múdry, druhý nemúdry/hlúpy, je poněkud nezmyselné...

Takže nevymedzujem ani seba do žiadnej z tých kategórií, ani iných, ani by sa mi nepáčilo, keby niekto iný mňa či iného do niektorej jednej z tých kategórií dával: lebo je to proste nezmyselné: každý aj niečo vie, a niečo nevie, atď., je aj trochu v niečom múdry, aj nemúdry, atď. - ale žiadne nejaké celkové "buď/alebo" čierno-biele delenie...

Poslať 12.07.2014 20:42:54   Re: Si múdry/a?

napísal 17983 príspevkov
Mne staci, ked mi moja vnucka povie: Dedko, Ty si genius ... :lol:

Poslať 12.07.2014 20:47:32   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
...

Poslať 12.07.2014 20:48:37   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
.....

Poslať 12.07.2014 21:14:29   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
legionar píše:
...na svoj vek ma bohatu slovnu zasobu... :-D
...ale pockaj si, ked bude mat 15, vtedy sa to zvykne menit... ;)

Poslať 12.07.2014 22:54:26   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
tak so škôlkarkou sa porovnávať...
Spero píše:
Ja som hlasoval, ze som mudry. Aj ked neviem derivovat
no tak to ja naopak: derivovať síce viem - to by predsa zvládla aj cvičená opica - ale za múdreho by som sa neprehlasoval, ako ani iných, keďže nikto nevieme všetko, každý máme nejaké limity a medzery: aj všakovakí géniovia, takže keď napriek tomu chceš vravieť, že sa pokladáš za múdreho, hoc aj len v tom, čo za múdro pokladáš: tak to je potom otázka, čo to je. Lebo myslím, že aj keby sme hovorili len o nejakých konkrétnych disciplínach, tak všade by sa snáď našlo hodne toho, čo nevieš, nie?

Dokonca aj keď to chceš vysvetľovať len tak, že len "jednooký medzi slepými" - tak tu je zasa otázka, načo sa ideš s ešte horšími ("slepými") porovnávať (a ešte sa "inšpirujúc" legiho glosou zaklincovávajúc to tvrdením, že si premúdrelý)? prečo sa nie radšej ísť porovnávať s tou opačnou stranou, aby si mal serióznejší pohľad na seba: a potom by si už na seba nepozeral ani len ako na jednookého medzi slepými, ale to potom ešte aj to málo, čo vieš, by ti už pripadalo len ako niečo triviálne, čo nestojí za zmienku, a skôr by si si všímal, čo všetko nevieš, nie?

Asi by to fakt chcelo aj to frederikom spomínané hlasovanie o pokore, že ako by si sa potom k tomu vyjadril, to by ma v celku aj zaujímalo vzhľadom na toto hlasovanie. hmmm...

Poslať 12.07.2014 23:00:51   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
...

Poslať 13.07.2014 6:14:25   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
môžem byť aj lepší, ale horších odo mňa je veľa...

Poslať 13.07.2014 7:55:10   Re: Si múdry/a?

napísal 17983 príspevkov
anux píše:
legionar píše:
...na svoj vek ma bohatu slovnu zasobu... :-D
...ale pockaj si, ked bude mat 15, vtedy sa to zvykne menit... ;)
Naozaj ma siroky repertoar :)
1. Kde ma raz videla, ako z rebrika vytahujem nejake veci s nadstavbovej skrine, tak s uprimnym nadsenim zahlasila: "Dedko, Ty si sikovny !"
2. Mame taku neverbalnu komunikaciu - vie, ze ked sa na nu prisnejsie pozriem, nieco je zle. Ked raz prisla zo Ziliny, kde pochytila aj horsie spravanie, tak raz sa na nieco nazlostila a zacala:
"Tyyyy ... :evil: ", ale ked som na nu pozrel, hned to dokoncila " ... dobry dedko." :)
3. Minule, ked som ju viedol do skolky, sme mali 'prikaz' od babky prezliect ju do siat. Ale v skrinke som nasiel iba suknu, tak som jej povedal, ze tu si prezlecie, az ked sa trosku otepli. Najprv chcela zacat vyvadzat, ale potom len 'akoze nahnevana' vosla do triedy so slovami: " ... som nezrvozna z Teba" :)

A spusta inych krasnych zazitkov ...

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť