Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Si múdry/a?, práve teraz.
áno 60%  60%  [ 3 ]
nie 40%  40%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 5
Autor Správa
Poslať 13.07.2014 7:58:58   Re: Si múdry/a?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
minix) píše:
legionar píše:
Mne staci, ked mi moja vnucka povie: Dedko, Ty si genius ... :lol:
tak so škôlkarkou sa porovnávať...
A kto Ti povedal, ze to je porovnavanie ? :roll:
Tvoja logika ? :lol:
Aj ked to mozno vyznie ako ad-hominem (tak ako Vase rozpravanie o zazitkoch s Bohom :) ), niektore veci proste pochopis az potom, ked ich sam zazijes. (ak budes mat to stastie)

Poslať 13.07.2014 11:16:44   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
minix) píše:
legionar píše:
Mne staci, ked mi moja vnucka povie: Dedko, Ty si genius ... :lol:
tak so škôlkarkou sa porovnávať...
A kto Ti povedal, ze to je porovnavanie ? :roll: Tvoja logika ? :lol:
Aj ked to mozno vyznie ako ad-hominem (tak ako Vase rozpravanie o zazitkoch s Bohom :) ), niektore veci proste pochopis az potom, ked ich sam zazijes. (ak budes mat to stastie)
jj, robíš ad hominem ; ) ... to predsa nie je nič nepochopiteľné, že ťa teší, že ťa vnučka obdivuje - prirodzené ľudské reakcie by mali byť človeku pochopiteľné: nakoľko to človek aj reálne využije, je už iná otázka, ale v princípe tá možnosť je - povestná empatia a pod. A ak tebe niekto schopnosť empatie upieral, ja som to určite nebol, lebo ťa predsa poznám, že ju máš na pomerne slušnej úrovni: skôr nad takých, čo by ti ju chceli upierať, by som dal otáznik, keď nevedia pochopiť empatiu u iného: tak sa k nim radšej nepridávaj opakovaním ich chýb voči tebe ; ).

A že ty si nepochopil moju poznámočku na teba, to neviem, či tu má zmysel rozoberať: mal som tam radšej asi nechať toho smajlíka, aby ti to bolo jasnejšie, ale asi ani to by nezabránilo takejto tvojej reakcii. Tak neviem čo ti na to povedať, proste to bolo len čosi také, ako to:

"Tak, ako sa mi máte, občania moji?" - žartuje permiér.
    "Dobre" - žartujú občania.

To je celé. Netreba okolo toho robiť takú vedu. Ale som prekvapený, že pozná slovo "génius", lebo to ja som sa naučil asi až v polovici ZŠ: no je typické pre malé deti, že pochytia nejaké slovo, ktoré počujú, aj keď mu nechápu: hlavne na nadávky si treba dávať pozor, aby ich dieťa nepočulo, lebo potom nikdy nevedia, kedy to kde vytiahne na hanbu rodičom (aj pre to - okrem iného - je lepšie nenadávať vôbec). Ozaj to radšej nejaké odborné výrazy pred nimi používať, nech radšej také pochytia : D.

Vravieva mi moja známa, čo učí v škôlke, že na správaní tých detí pekne vidno, z akej sú rodiny. Napr. že jedno dievčatko tam používa tak kultivované vetné konštrukcie, že to člověk jen síra (ktovie, či to nie je tvoja vnučka : D. ale to zrejme nie, keďže je to iný kút SR). Proste vyjadrovanie ako nejakí právnici, hovorcovia a pod., aké by normálny človek zo seba nevydal ani keby sa snažil.

Ale to sme už odbočili: bo takéto by bolo skôr už na iné témy než do tejto...

Poslať 13.07.2014 12:24:30   Re: Si múdry/a?

napísal 17999 príspevkov
minix) píše:
to predsa nie je nič nepochopiteľné, že ťa teší, že ťa vnučka obdivuje - prirodzené ľudské reakcie by mali byť človeku pochopiteľné
No vidis, ze si to vobec nepochopil ...

Poslať 13.07.2014 14:31:44   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
minix) píše:
to predsa nie je nič nepochopiteľné, že ťa teší, že ťa vnučka obdivuje - prirodzené ľudské reakcie by mali byť človeku pochopiteľné
No vidis, ze si to vobec nepochopil ...
no jo, typické. len všetko negovať, no sám nič výstižnejšie napísať aj tak zrejme nevieš. A z čoho potom chceš dedukovať to, čo dedukuješ? Z nejakých slov? Slová predsa treba brať s rezervou, veď ako celá slovenčina ich má dosť málo, tak slovná zásoba konkrétneho Slováka ešte menej, a tak jedna vec je, čo človek napíše, iná čo myslí. Ak by si teda narážal na to, že sa ti nepáči nejaké pomenovanie: lebo s tým ani ja nie som spokojný. No ani sám si nič presnejšie nedal, tak vidíš: keby som mal na to aplikovať tvoje dedukcie, tak by z toho vyšlo, že nechápeš sám sebe, či čo?

Pri uvedených veciach je totiž len pár alternatív, ktoré si mohol mať na mysli: niektoré možno triviálne vylúčiť. Z ostávajúcich ako najpravdepodobnejšia vyzerá byť tá na tento spôsob: a to myslím, že by si ani sám lepšie nenazval. Kľudne si to skús, ja sa nehádam, ak myslíš, že to vieš, ale v opačnom prípade len zasa chybne dedukuješ...

Ale to je tiež taký jav, že niekto ani sám nemá vyjasnené, čo chce, či myslí, či pod., ale len automaticky neguje o tom výroky iných, ktoré sa mu napohľad nepáčia, ale ani sám by to lepšie nevedel.

Nemá zmysel, aby si takto reagoval, nijako si tým nepomôžeš, ani ničomu, sú to len chyby na chybách: nikam to nevedie... v tomto by som ťa teda nechválil, čo sa takého spôsobu týka...

Poslať 13.07.2014 14:41:01   Re: Si múdry/a?

napísal 17999 príspevkov
Didy, co keby si najprv trosku premyslal a az potom zacal pisat ?
Na necisto.
A potom rekurzivne pouzil pravidlo, ze "z kazdeho clanku je mozne vypustit aspon jednu vetu". ;)

Poslať 13.07.2014 15:46:23   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
no to ja premýšľam aj pred tým aj počas toho: to keby sa malo stopovať, kto koľko aspoň času venuje premýšľaniu prv než niečo odošle - nehovoriac už o počte myšlienok, atď., tak to mi je skôr vyčítané, načo toľko času tomu venovať... a to je fakt, skôr toto radšej zredukovať. len mi to akosi nedá...
legionar píše:
A potom rekurzivne pouzil pravidlo, ze "z kazdeho clanku je mozne vypustit aspon jednu vetu". ;)
ťažko pár slovami vyjadriť komplexnejšiu myšlienku. Aj keď je pravda, že veľa slov tento problém tiež úplne nerieši, keď to čítajúci potom tiež len preletí: to by bolo lepšie sa možno priamo rozprávať. Ale inak, neviem: radšej krátko a potom na iks ráz dovysvetľovávať? hmm... zvážim prípadne takú alternatívu.

Poslať 13.07.2014 16:51:29   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
minix) píše:
legionar píše:
no to ja premýšľam aj pred tým aj počas toho: to keby sa malo stopovať, kto koľko aspoň času venuje premýšľaniu prv než niečo odošle - nehovoriac už o počte myšlienok, atď., tak to mi je skôr vyčítané, načo toľko času tomu venovať... a to je fakt, skôr toto radšej zredukovať. len mi to akosi nedá...
legionar píše:
ťažko pár slovami vyjadriť komplexnejšiu myšlienku. Aj keď je pravda, že veľa slov tento problém tiež úplne nerieši, keď to čítajúci potom tiež len preletí: to by bolo lepšie sa možno priamo rozprávať. Ale inak, neviem: radšej krátko a potom na iks ráz dovysvetľovávať? hmm... zvážim prípadne takú alternatívu.
Minix, skús to. Daj si predsavzatie, že v každom odseku vyčiarkneš jednu vetu alebo ju vyjadríš skrátene. Tiež preskakujem dlhé texty.

Poslať 13.07.2014 16:55:34   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Mnx v jednom prispevku napise viac slov, ako ja poviem za cely den. :-)

Poslať 13.07.2014 17:41:16   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Múdrosť spájam s druhou Božskou Osobou. Ona je Slovom múdrosti a poznania toho, ktorý Je.
Takže z tohto pohľadu je múdrosť je božská osoba. Táto vlastnosť nám môže byť daná len sčasti.

Dokonca ani biskup nemá plnosť sám o sebe, ale v kolégiu biskupov v spojení s pápežom.
Tak ani žiaden veriaci nemôže mať plnosť poznania. Ako to hovoril sv. Ján od Kríža? Poznávam nepoznané?

Alebo Sokrates: Viem že nič neviem. Alebo sv. Tomáš Akvinský, ktorý mal dar múdrosti a poznania, na konci
uviedol, že to čo napísal bolo ako mlátenie slamy oproti tomu čo poznal?

Aj keď múdrosť je iste niečo viac ako len akékoľvek poznanie. Niekedy mi hovoria, že som génius,
ale to bude skôr tým, že si zakladám, že mi to trochu myslí, ako že ním naozaj som.

Poslať 13.07.2014 20:17:49   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
teta píše:
Minix, skús to. Daj si predsavzatie, že v každom odseku vyčiarkneš jednu vetu alebo ju vyjadríš skrátene.
ehm, ak s tým vynechaním vety narážaš na to, čo písal legi, tak tam si všimni to slovo "rekurzíne", teda že po každom odstránení jednej vety znova použiť to pravidlo: až by nakoniec neostalo nič 8). A veď ja sa aj snažím, ale čo mám odstrániť napr. z tohto odseku?
teta píše:
Tiež preskakujem dlhé texty.
no to ma pravdupovediac neprekvapuje, keď to ľudia preskočia, skôr naopak: divím sa skôr tomu, keď si to niekto prečíta :oops: :oops: :oops:

Poslať 13.07.2014 20:17:58   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
teta píše:
Niekedy mi hovoria, že som génius, ale to bude skôr tým, že si zakladám, že mi to trochu myslí, ako že ním naozaj som.
odhliadnuc od toho, že niekto ľudí označuje za géniov aj v pejoratívnom zmysle, alebo ironicky (napr. Cimrmanovci sa chválili, že ich objav bol prirovnávný k objavu svetadiela, konkrétne tuším Ameriky) - aj keď to niekto myslí pozitívne, tak je otázka, čo tým myslí: niekto tak oznčuje kde-koho, iný nikoho, takže čo to znamená? Stále je to len individuálne, neurčité: ako pojem "múdry človek". Nemá to presnú formálnu definíciu. A keď by sme si to aj definovali, tak zasa je len otázka, kde dáme tú latku (ak vôbec ju niekde dáme), a potom tu môžeme byť aj všetci géniovia, alebo aj nikto.

No nemá veľmi zmysel kdekoľvek tú latku dať - napr. keď sa zvykne za genialitu označovať úroveň IQ od 140. Tak aký je reálny rozdiel medzi tým, kto je tesne pod tou latkou a medzi tým, čo je tesne nad ňou? Zjavne len zanedbateľný, a teda označiť jedného za génia a druhého za negénia by bolo nezmyselné - nehovoriac o tom, že konkrétne IQ testy môžu byť aj o sadnutí otázok a o púhom cviku pre daný typ testov: takže kde-kto by to dal, keby sa trochu natrénoval, takže to ozaj veľa nevypovedá... ale keby sa aj dalo nejako zmysluplne nejakým číslom čosi vyjadriť, tak proste by aj tak išlo o škálu typu od 0 do nekonečna, ale nie nejaké čierno-biele delenie "buď-alebo"... - niečo ako to, čo spomínaš, že múdry je len Boh, zatiaľ čo my sa k tomu môžeme už len nejako čiastočne približovať: niekto bližšie, niekto menej blízko, resp. v jednej veci viac jeden, v inej veci druhý, atď.

No v princípe každý máme aj nejaký rozum aj nejaký "nerozum", takže na základe čoho označiť jedných za múdrych, a iných za nemúdrych?

Ak by sa aj niekto chcel označiť za múdreho, vychádzajúc z toho, že je kopa ľudí od neho menej múdrych: tak to by bolo dosť biedne sa takto označiť len preto, že sú od neho aj horší. - Veď podobne keby sa potom stretol s tými, čo sú lepší od neho, tak tí by ho potom len vysmiali, keďže im by už pripadal ako hlúpy, keď by videli jeho nerozum, ktorý by bol väčší než ich.

Proste žiadne čierno-biele delenie ľudí na múdrych a nemúdrych/hlúpych nemá zmysel objektívne. A je to skôr prejav samoľúbosti, ak by sa tak niekto označoval. A pred tým aj Biblia dôrazne a právom varuje:

"Nezdaj sa múdrym sebe samému." (Prís 3:7)

"(Ak) vidíš muža, čo sa zdá byť múdrym sebe samému, (nuž vedz, že) pochábeľ (má) viacej nádeje než on." (Prís 26:12)

a dokonca aj keby sa chcel niekto vyhovárať, že to o ňom povedali iní, tak to je len výhovorka, lebo ak by sa za takého nepokladal aj sám, tak by s tým nesúhlasil, ale pokladal by to len za nezmysel povedaný inými: taký ako kopa iných nezmyslov, ktoré iní môžu hovoriť.

Takže záver zhrnutý a podčiarknutý: Ľudia nie sú ani múdri, ani nemúdri. Ale každý máme aj trochu rozumu, ale aj hodne nerozumu. A otázkou je skôr len to, nakoľko je u koho snaha, ochota, otvorenosť a trpezlivosť vzájomne hľadať, kde je to správne, pravdivé, atď...

Poslať 23.07.2014 18:04:43   Re: Si múdry/a?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
hlasovanie síce zaujímavé,ale zbytočné. Rozum nám Pán Boh nadelil najspravodlivejšie - nikto sa nesťažuje že ho má málo :P

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť