Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Si šťastný/á?, práve teraz.
áno 55%  55%  [ 6 ]
nie 45%  45%  [ 5 ]
Celkom hlasov : 11
Autor Správa
Poslať 12.07.2014 15:52:24   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
A ak nie je stastny tak aky je?

Poslať 12.07.2014 15:57:10   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
Spero píše:
Znova pakujem otazku, na teba osobne: TERAZ, si stastny? To by si mohol vediet. Ci?
Vsak som uz odpovedal - nie som. :)
Pretoze treba najprv to "stastie" zadefinovat.
Najlepsie na tom je, ze keby som to 'meral' uvedenymi misionarovymi kriteriami, tak som ... :lol:
to mi príde trochu absurdné, keď vravíš, že nie si, ale že to preto, lebo by bolo treba najprv šťastie zadefinovať. Ak si totiž myslíš, že nemáš ten pojem definovaný, tak ako potom vieš, že nie si šťastný? Možno si šťastný, len o tom nevieš, keďže to nemáš definované - aj keď to znie trochu divne, ale tak, keď sa chceš odvolávať na to, že ten pojem nemáš definovaný, tak by si proste nemal ani hlasovať či tvrdiť ani to, že si, ani to, že nie si. Tak aspoň hovorí logika.

frederix píše:
Ono sa to da, ak si povies, ze v tom a v tom si mal viac stastia, nez Jozo.
Ale i napriek tomu moze byt Jozo stastny a ty nie.
"mať viac šťastia v niečom" je samozrejme úplne iný pojem než o čom tu hovoríme. To "mať šťastie v niečom" znamená len to, že mal "priaznivú zhodu okolností" - ale to nemá nič spoločné s "byť šťastný", šťastie ako stav, o ktorom hovoríme tu.

Každopádne pri oboch pojmoch môžeme rozlišovať rôzne prípady a nie len dva. Takže by som ten príklad povedal tak, že:
    "Môžeš mať v niečom viac šťastia než Jožo, ale aj napriek tomu môže byť Jožo šťastnejší (t.j. viac šťastný) než ty".
Aj keď, samozrejme, priaznivé zhody okolností môžu tiež človeku pomôcť k pocitu šťastia, avšak to už záleží aj do toho človeka, takže tak nejak.

Sám spomínaš, že:
frederix píše:
Clovek nie je nestastny, ak nie je stastny. :-)
čím tu aj sám zrejme narážaš na to, čo vravím, že je viac možností len dve. Šťastní, nešťastní - a medzi nimi aj nejakí "neutrálni": nuž ale ten prechod od jedného cez druhého k tretiemu, tá škála môže byť plynulá a komplexnejšia než len pár prípadov. To, čo ťa robí šťastným, môže rásť alebo aj POSTUPNE klesať až k úplnej nule. Takže to nemusí byť len po skokoch, ale môže to byť niečo plynulé, rastúce či klesajúce. - A navyše sa u človeka môžu súčasne miešať faktory, ktoré by ho sami o sebe robili šťastným, s faktormi, ktoré by ho robili nešťastným. Takže aj tá miera nie je len taká jednoduchá, ale zložitá.

frederix píše:
A cim vacsie oci, tym vyssia pravdepodobnost, ze clovek stastny nebude. Mozno spokojny, aj to nie celkom.
skôr naopak mi to pripadá: že ak má veľké oči, tak nebude nikdy SPOKOJNÝ. avšak ŠŤASNÝ môže byť: totiž z toho, čo už má.

Ja rozhodne teda môžem povedať, že nie som spokojný s tým, čo je, keďže vidím toho hodne, čo ešte treba/možno zlepšovať, atď.: avšak teším sa už aj z toho, čo je.

Ako spomínaný Augustín vravel, že kto má Boha je šťastný (Deum qui habet beatus est. De Beata Vita 2. 11), no zároveň nespokojný, kým v ňom nespočinie úplne (v nebi).

Človek teda môže byť šťastný a zárveň nie spokojný. Ale môže byť aj opačne. Šťastie je však viac než spokojnosť.

Spokojnosť je od slova "pokojnosť", samo o sebe len neutrálny stav, keď človeku len "nič nechýba", keď nemá ten z-ne-pokojujúci pocit, že mu niečo chýba. Tak je "spokojný". Alebo keď mu aj niečo chýbalo, ale to dostal, že "už je spokojný", "už má všetko, čo chcel, už mu nič nechýba".

Ale to ešte neznamená, že je aj šťastný: šťastie je skôr už niečo pozitívne než len neutrálne. Keď človeku nie že nič nechýba, ale keď sa teší z toho, čo je.

Poslať 12.07.2014 16:00:59   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
minix, pekne napisane. Vela veci na rozmyslanie, ale paci sa mi to.

Poslať 12.07.2014 16:41:25   Re: Si štastný/á?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
minix) píše:
legionar píše:
Spero píše:
Znova pakujem otazku, na teba osobne: TERAZ, si stastny? To by si mohol vediet. Ci?
Vsak som uz odpovedal - nie som. :)
Pretoze treba najprv to "stastie" zadefinovat.
Najlepsie na tom je, ze keby som to 'meral' uvedenymi misionarovymi kriteriami, tak som ... :lol:
to mi príde trochu absurdné, keď vravíš, že nie si, ale že to preto, lebo by bolo treba najprv šťastie zadefinovať. Ak si totiž myslíš, že nemáš ten pojem definovaný, tak ako potom vieš, že nie si šťastný? Možno si šťastný, len o tom nevieš, keďže to nemáš definované - aj keď to znie trochu divne, ale tak, keď sa chceš odvolávať na to, že ten pojem nemáš definovaný, tak by si proste nemal ani hlasovať či tvrdiť ani to, že si, ani to, že nie si. Tak aspoň hovorí logika.
1. Nie je to definovane TU - preto mozem povedat, ze som aj nie som.
2. JA to definovane pre seba mam - a podla toho nie som.
3. Misionar tu napisal kvazi 'definiciu' (aspon, podla neho, nutnu a postacujucu podmienku) - a podla neho som.

Staci ? :D
Co na to hovori Tvoja logika ? ;)

Poslať 12.07.2014 17:54:32   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...jasne, ze som stastna. Preco by som nemala byt? :-D

Poslať 12.07.2014 18:17:34   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
1. Nie je to definovane TU - preto mozem povedat, ze som aj nie som.
2. JA to definovane pre seba mam - a podla toho nie som.
3. Misionar tu napisal kvazi 'definiciu' (aspon, podla neho, nutnu a postacujucu podmienku) - a podla neho som.

Staci ? :D Co na to hovori Tvoja logika ? ;)
to, že by to potom chcelo radšej tu napísať tú tvoju definíciu, keď už si chcel vyjadriť svoju odpoveď, na čo si však použil hlasovanie, ktoré však takto je skôr zavádzajúce, keďže napr. m3 by si potom napr. ten tvoj hlas vysvetlil v duchu tej svojej definície, čo by už bol presný opak pravdy: proste ja som celkovo proti takýmto hlasovaniam, ale radšej by to mali ľudia vysvetliť opisne, aby bolo jasné, čo majú na mysli, a nie len dať nejaký hlas, o ktorom nevedno, čo ním naozaj myslel.

frederix píše:
Ano, som velmi stastny. Hoci mi toho v zivote nevyslo viac, mnoheho som sa musel vzdat atd., som stastny tu a teraz. :-)
no vzhľadom na to, že "šťastný je muž, ktorý býva s rozmnou ženou" (Sir 25:11) ti iné už ani veľmi neostáva ;)

... ale tak, samozrejme - ako tu už bolo viac ráz spomínané, všetko záleží od toho, aký presne pojem máme na mysli. Lebo napr. tamten Sir asi myslí skôr to "šťastie" v zmysle priaznivej vonkajšej okolnosti. - Čo však niekto môže byť aj v takom prípade nevďačný, nevážiť si to, atď.

No a mne to tak vychádza, že to šťastie vs. nešťastie, o ktorom v tejto téme hovoríme, je skôr podobné pojmom radosť vs. smútok, či podobné pocity.

Človek sa teší, raduje, cíti sa šťastný, atď. - to sú také dobré pocity. A oproti nim sú potom zasa rôzne zlé pocity, atď.

Niektorí filozofi hovoria o šťastí ako o dosiahnutí dobra. Blaženosť ako dosiahnutie najvyššieho dobra. A sprevádza ju aj radosť. Napr. Augustín mimo rôznych výrokov vraví napr. aj to, že šťastie je "radosť z pravdy" (Vyznania, 10), atď.

Ale zas by som rozlišovať medzi radosťou a veselosťou. Bo veselosť je niečo povrchné, to je skôr len nejaká zábava, keď ľudia blbnú, napr. na diskotéke, alebo si hovoria vtipy či iné sprostosti a smejú sa na nich: to je zábava, veselosť, ale nie radosť.

Radosť, to je skôr niečo také, ako keď - ako matfyzáci hovoria: ako keď dlho dumáte nad nejakým ťažkým príkladom, a potom zrazu vám to zapne, že heuréka, a ste taký šťastnýýýý, že ste to vyriešili :D ... - tak to je radosť ;) ... a nie ako tie povrchné diskotékové zábavy, či alkohol, či pod :o ... Ale samozrejme nemusí ísť len o matematiku, to len ako príklad. No platí to všeobecne, keď sa človek dozvie nejakú dobrú správu - čo nemusí byť len vyriešenie nejakého problému, ale aj všelijaké iné dobré veci - tak sa teší z toho. To je normálne.

A vždy vlastne je nejaký dôvod aj na radosť, len si to človek nie vždy uvedomuje (žiaľ, najlepšie by si uvedomil, čo má, až vtedy, keby o to všetko prišiel)... a o tom to je...

ale zahlasoval som, nech teda sú aj nejaké hlasy, ale ako vravím, to sa nedá vyjadriť len nejakým číslom 0/1, lebo ja sa aj teším z tých pozitívnych vecí, ktoré sú, ale zároveň som aj nespokojný z nejakých vecí, ktoré by mohli byť lepšie, atď., takže čo som teda?

Poslať 12.07.2014 18:28:49   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
minix, ver mi ze rozumiem o com pises, ale to hlasovanie nie je o definicii stastia, je o tom, ze ked si precitam tu otazku, mam odpovedat. V konkretnej chvili. Co to pre kazdeho z nas znamena, na to je priestor tuna, aj ked sa k nijakemu vysledku nedopracujeme, pretoze kolko ludi, tolko vysledkov. A mozno dopracujeme, ved preto je to hodena rukavica. Ale preco je tak tazke odpovedat?....

Poslať 12.07.2014 18:32:44   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...mal si nechat otvorene hlasovanie, aby si ludia mohli odpoved menit. Tak by malo vacsi zmysel skumat aktualny stav...

Poslať 12.07.2014 18:35:01   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
anux píše:
...mal si nechat otvorene hlasovanie, aby si ludia mohli odpoved menit. Tak by malo vacsi zmysel skumat aktualny stav...
Ee, je to o chvili, v ktorej si tu otazku citas. Zajtra to moze byt inak, ale to je ina vec. Zaujimave je, ze je tak malo odpovedi. Mozu hlasovat aj hostia, ci len registrovani?

Poslať 12.07.2014 18:43:26   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...hlasovat mozu len registrovani...
Ludi chodi teraz pomenej, su prazdniny, dovolenky...a niektori ani nehlasuju, hoci temu citali...

Poslať 12.07.2014 18:50:01   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
Pre mna aj tak vypovedajuce. Skoda tych hosti, s tym sa neda nieco urobit?

Poslať 12.07.2014 18:57:09   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...da. Mozu sa zaregistrovat a hlasovat, ak chcu. :-) je to zadarmo... ;)
...anonymni by hlasovat sice mohli, lenze tam by sa uz dalo vselijako manipulovat a to nechceme...

Poslať 12.07.2014 19:04:58   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
anux píše:
...da. Mozu sa zaregistrovat a hlasovat, ak chcu. :-) je to zadarmo... ;)
...anonymni by hlasovat sice mohli, lenze tam by sa uz dalo vselijako manipulovat a to nechceme...
Hej,chapem, to znie rozumne.

Hallo hostia, registrujte sa.

Poslať 12.07.2014 19:41:17   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
Spero píše:
minix, ver mi ze rozumiem o com pises ... Ale preco je tak tazke odpovedat?....
no ak rozumieš, čo chcem povedať, tak potom neviem, prečo sa divíš, že je ťažké odpovedať? veď celý čas tu o tom hovoríme, že tá definícia nie je taká čierno-biela: človeka totiž niečo teší, no niečo iné zasa naopak. A čo teda je? To by potom znamenalo, že je oboje: každé v nejakej miere, forme, atď.

Ja som ti to chcel ilustrovať aj tou paralelnou témou: viewtopic.php?f=40&t=5876 - si múdry, alebo nie? Vieš mi na to odpovedať? Mne to totiž príde ako úplne nezmyselná otázka, či som múdry, alebo nie, lebo každý človek má nejakú množinu aj múdrosti aj hlúposti. Takže čo potom znamená "múdry" alebo "nemdúry"?

Tie pojmy proste nemajú veľmi zmysel, niekedy sa síce používajú, ale vždy len veľmi neformálne a relatívne: podobne ako pojem "mnoho". Nejaké číslo môže byť na niečo veľa, ale na niečo iné zasa málo.

A to proste nie je len o tom, že by to bolo nejednoznačné len v takom zmysle, že rôzni ľudia to rôzne berú, ale to aj jeden človek môže pokladať za nejednoznačný pojem, že sa to proste nedá takto čierno-bielo deliť, že čo je "mnoho" a čo nie.

Napr. bežné platy na slovensku sú veľké alebo malé? Keď si ich porovnáme s Indiou, Čínou, Afrikou, atď, tak je na tom Slovensko veľmi dobre, ale keď sa porovnáme so Západom, tak sme na tom dosť biedne. Takže ako sme na tom teda celkovo? Ťažko povedať: môžeme byť radi, že žijeme, ale na druhej strane, mohlo by to byť aj lepšie (čo samozrejme možno povedať aj keby sme mali tie platy akokoľvek veľké): takže je to veľa, alebo málo? Proste to neviem povedať ani "tu a teraz", lebo je to nejednoznačný pojem.

A podobne aj tuná, ako som spomínal o tej múdrosti a hlúposti, že každý má aj to aj ono: tak obdobne aj tuná: niektoré veci ma aj tešia, niektoré zasa trápia/zarmucujú. A to všetko sú veci AKTUÁLNE/TERAZ, takže čo to znamená? ... neviem k čomu to ešte prirovnať.

Proste som aj šťastný/teším sa z toho dobrého, čo na svete je: ale aj nešťastný/zarmucuje ma to zlé, čo je na svete.

Iba že by si sa pýtal, či sú AJ veci, z ktorých sa teším: a vtedy by som samozrejme vedel pomerne jednoznačne povedať áno - ale to asi každý...

AJ KEĎ, striktne vzaté, aj pri takých jednotlivostiach to často býva zmiešané, napr. keď niečo veľmi chceš, a zaplatíš za to hoc aj predraženú sumu: tak zaplatiť za niečo predražene, to človeka nepoteší, ale zas je rád, že aspoň získal to, čo chcel, lebo to by ho asi trápilo viac, keby to nemal, keď to tak veľmi chcel. A tak má život aj klady aj zápory, ale treba radšej hľadať tie klady a z nich sa tešiť: zatiaľ čo s tými zápormi sa snažiť zmieriť (prípadne sa ich snažiť aj zlepšiť, ale byť zmierený s tým, ak by sa to aj nepodarilo)... tak takto sa to snažím brať...

Poslať 12.07.2014 19:51:50   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
uuuplne vo vsetkom mas pravdu, ale znova a zas. Ked si citas tu otazku, citis sa stastny? je jedno ako si to vysvetlujes. Si stastny? To je cele. Mozes byt uplne mimo misu, uplne pomyleny, zly, dobry, resuscitovany, obdivovany, nafetovany, deprimovany, vyteseny, vyzmykany, nabudeny....to je jedno! Si stastny? Vies na to odpovedat?

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť