Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Si šťastný/á?, práve teraz.
áno 55%  55%  [ 6 ]
nie 45%  45%  [ 5 ]
Celkom hlasov : 11
Autor Správa
Poslať 11.07.2014 21:55:40   Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Nezáleží na zdôvodnení, len o váš pocit, presvedčenie práve teraz, keď čítate túto otázku. Kto hľadá iné možnosti alebo vysvetlenia, nie je šťastný.

Poslať 11.07.2014 21:56:39   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Ano, velmi. :-)

Poslať 11.07.2014 22:04:50   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
Avsak zahlasuj, nech sa hybu ciselka :)

Komentare povolene :)

Poslať 11.07.2014 22:25:53   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
a ved ja som hlasoval ako prvy.

byt stastnym vobec nie je tazke a nepotrebujes na to vela. :-)

Poslať 12.07.2014 8:05:15   Re: Si štastný/á?

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
nerozoznavam pocit stastia u seba, znamena to ale ze som nutne nestastny? na druhu stranu som ale spokojny s mnohymi vecami

Poslať 12.07.2014 13:32:05   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
nutná a postačujúca podmienka spokojného života je aby túžby a očakávania človeka neprevyšovali jeho možnosti. A k šťastiu treba ešte vedomie vlastnej dôležitosti, užitočnosti, naplnenie zmyslu svojho života, miesta v živote a spločnosti, vzájomná a opätovaná láska.

Poslať 12.07.2014 13:56:21   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
misionar3 píše:
nutná a postačujúca podmienka spokojného života je aby túžby a očakávania človeka neprevyšovali jeho možnosti. A k šťastiu treba ešte vedomie vlastnej dôležitosti, užitočnosti, naplnenie zmyslu svojho života, miesta v živote a spločnosti, vzájomná a opätovaná láska.
Pekné. Je to šťastie? Ale to čo píšeš asi väčšina z nás bude za šťastie považovať. Je to šťastie?...

Poslať 12.07.2014 14:01:05   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Podla mna m3 opisal spokojnost.
Ku stastiu toto vsetko nepotrebujes.

Poslať 12.07.2014 14:09:32   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
vraj Tolstoj a pod. hovorievali: "chceš byť šťastný? buď!"

no tu je otázka - ako pri každej téme, že si treba na úvod vyjasniť pojmy, aby bolo jasné, že o čom vlastne hovoríme, takže: ČO je šťastie?

v prvom rade sa pri tomto pojme rozlišováva medzi stavom mentálnym a emocionálnym. - Oni síce spolu do istej miery súvisia, ale sú tam aj podstatné rozdiely, takže malo by sa to rozlíšiť.

Lebo čo sa púhych pocitov týka, tak tie sú /mali by byť/ len výsledkom toho mentálneho stavu, ale záležia už aj od iných faktorov, keďže je to otázka aj chemických látok, biologických procesov, takže u niekoho je toho menej aj keď by mohlo byť viac, u iného naopak, a niekto si v tom aj umelo napomáha nejakými práškami, atď... - čím nechcem pocity nejako degradovať, že "je to len chémia": všetko v človeku má predsa aj svoju chemickú stránku. A aj pocity by mali byť len prirodzeným doprovodom aktuálneho mentálneho stavu, pričom majú svoju pozitívnu funkciu...

... no každopádne by teda na prvom mieste by mal byť ten stav mysle (nie emócií), ktorý sa potom už len odzrkadľuje aj na tom emocionálnom (aj keď, opakujem, že ten druhý už záleží aj od iných faktorov): dá sa tým teda do určitej miery regulovať alebo navodiť, atď.: podľa toho, čo si človek uvedomí, ako veci berie, z akého uhla sa na to pozrie, atď.

Napr. keď človeku niekto nadáva, môže sa na tom urážať a hnevať na dotyčného, alebo si uvedomí, že to ten dotyčný vlastne sám seba zhadzuje, keď niečo také robí, a teda to on je poľutovaniahodný, a tak sa potom naňho človek nehnevá, ale ho len ľutuje. Veď tak to aj je.

A obdobne tuná. Záleží od toho, čo si človek uvedomí, aby mal na to správny pohľad. Lebo byť sústavne nespokojný, hľadiac na to, čo všetko by som ešte mohol mať, a aká škoda, že to nemám, a byť z toho nešťastný a mrzutý: keď pritom by si človek mal v prvom rade uvedomiť, čo pozitívne má: keďže nič z toho mať nemusel, a teda by sa mal radšej tešiť zo všetého takého, čo už má, a byť za to vďačný.

Spokojnosť je teda len o tom, čo človek chce. Ak chce príliš veľa, tak nikdy nebude spokojný, lebo stále mu ešte niečo bude chýbať. Naopak, ak vie byť spokojný aj s tým, čo už má, tak bude na tom lepšie než ten prvý aj keby ten prvý mal ktohovie aké veľké majetky, či pod.

Na druhej strane, úplná spokojnosť so všetkým tiež nie je zrovna naj. Známy Augustínov výrok z jeho Vyznaní: "inquietum est cor nostrum donec requiescat in Te" (nepokojné je naše srdce, kým nespočinie v tebe).

Človek by mal byť nespokojný hlavne s tým, čo by mohol zmeniť - hlavne teda sám so sebou, keďže priamu možnosť niekoho zmeniť má človek len na sebe. Ak by totiž s tým bol človek spokojný, tak by ho to už tak nemotivovalo to zlepšovať, keďže je už s tým spokojný.

Ale zasa už s vecami, ktoré zmeniť nemôže, či podobne, s tým sa už musí naopak zmieriť. Teda ako sa vraví, že človek by mal:
    - zlepšovať to, čo sa zlepšiť môže
    - zmieriť sa s tým, čo zmeniť nemôže
    - a vedieť rozlíšiť prvé od druhého : )

Takže o toto sa ako-tak osobne snažím: rozmýšľať, čo by sa dalo zlepšiť a zmieriť sa s tým, čo zmeniť nemôžem. S mnohými vecami (skoro so všetkým) som teda nespokojný a rozmýšľam, ako to zlepšiť. Ale na druhej strane som aj rád za všetko pozitívne, čo už je.

Po tejto stránke by som povedal, že som aj šťastný, som aj rád, ale zasa, takéto pojmy sa nedajú takto jednoducho čierno-bielo zaškatuľkovať do dvoch možností, aké sú v ankete, lebo tie pojmy sú o SPOJITEJ miere od akoby mínus nekonečna do plus nekonečna, t.j. nie že "šťastný" vs. "nešťastný", ale je tam oveľa väčšia škála možností, takže nanajvýš by sa dalo hovoriť relatívne, že niekto je VIAC šťastný, niekto MENEJ: alebo dokonca aj to len v rôznych oblastiach. Lebo z niečoho sa teším, z iného naopak mi je smutno, atď. - A to všetko sú veci, ktoré existujú v jednom čase.
Akurát človek sa v rôznom čase môže zamerať na rôzne veci, ako vravel Kazateľ, že všetko má svoj čas:
- že svoj čas má radovať sa, svoj čas má smútiť.
- svoj čas má rozhadzovať kamene, svoj čas má zbierať kamene.
- svoj čas má trhať, svoj čas má zašívať.
- svoj čas má prehovoriť, svoj čas má odmlčať sa - ako som aj teraz teda prehovoril, ale už by hádam aj stačilo :D

Len jedna vec ešte na záver, že najväčšie šťastie človek podľa mňa máva, keď urobí niečo nezištne, ako vravel ktosi:
    „Štastie je odmea tých, ktorí žiadnu (odmenu) nehľadali.“ (Alain)

Poslať 12.07.2014 14:11:37   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
frederix píše:
Podla mna m3 opisal spokojnost.
Ku stastiu toto vsetko nepotrebujes.
Tiez si myslim, ze opisal spokojnost, alebo skor nie-nestastie, ale zaroven si myslim, ze to vsetko k pocitu naplnenosti potrebujes. Viem si predstavit aj cloveka zatvoreneho na samotke vo vaznici, ktory to vsetko nema a moze byt stastny, avsak v "normalnom" zivote mi to vsetko pride dost potrebne, ak nie si vo vyhrotenej situacii (ako ta samotka), tie veci nie su na zahodenie :)

Ale posuvame sa :)...

Poslať 12.07.2014 14:21:14   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
minix) píše:
ale zasa, takéto pojmy sa nedajú takto jednoducho čierno-bielo zaškatuľkovať do dvoch možností, aké sú v ankete, lebo tie pojmy sú o SPOJITEJ miere od akoby mínus nekonečna do plus nekonečna, t.j. nie že "šťastný" vs. "nešťastný", ale je tam oveľa väčšia škála možností, takže nanajvýš by sa dalo hovoriť relatívne, že niekto je VIAC šťastný, niekto MENEJ: alebo dokonca aj to len v rôznych oblastiach. Lebo z niečoho sa teším, z iného naopak mi je smutno, atď. - A to všetko sú veci, ktoré existujú v jednom čase.
Ale daju, je to bud alebo. Ako je nemozne byt trocha tehotna, tak je nemozne byt trochu stastna/y. Bud si, alebo nie si. Nie je viac stastny a menej stastny. Menej a viac voci comu? Ak si k sebe uprimny, musis to vediet. Aj so vsetkymi nedokonalostami a procesom zmien, ktore este chces urobit, ale otazka znela: TERAZ, si stastny/a? Bud si alebo nie si.

P.S. Chemia to nenahradi, ak si sa budete rozpravat s narkomanmi, ani jeden nie je stastny, to je o niecom uplne inom.

Poslať 12.07.2014 14:39:00   Re: Si štastný/á?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Spero píše:
Ale daju, je to bud alebo. Ako je nemozne byt trocha tehotna, tak je nemozne byt trochu stastna/y. Bud si, alebo nie si. Nie je viac stastny a menej stastny. Menej a viac voci comu? Ak si k sebe uprimny, musis to vediet. Aj so vsetkymi nedokonalostami a procesom zmien, ktore este chces urobit, ale otazka znela: TERAZ, si stastny/a? Bud si alebo nie si.
Nie, s tymto absolutne nesuhlasim.
Ludska mysel, psychika, vedomie, dusa atd. su tak zlozite, ze to nikdy v nicom nie je bud-alebo.

Poslať 12.07.2014 14:41:16   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Ono sa to da, ak si povies, ze v tom a v tom si mal viac stastia, nez Jozo.
Ale i napriek tomu moze byt Jozo stastny a ty nie.

A cim vacsie oci, tym vyssia pravdepodobnost, ze clovek stastny nebude.
Mozno spokojny, aj to nie celkom.

Poslať 12.07.2014 14:42:40   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
legionar píše:
Spero píše:
Nie, s tymto absolutne nesuhlasim.
Ludska mysel, psychika, vedomie, dusa atd. su tak zlozite, ze to nikdy v nicom nie je bud-alebo.
Znova opakujem otazku, na teba osobne: TERAZ, si stastny? To by si mohol vediet. Ci?

Poslať 12.07.2014 14:44:28   Re: Si štastný/á?

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
frederix píše:
Ono sa to da, ak si povies, ze v tom a v tom si mal viac stastia, nez Jozo.
Ale i napriek tomu moze byt Jozo stastny a ty nie.

A cim vacsie oci, tym vyssia pravdepodobnost, ze clovek stastny nebude.
Mozno spokojny, aj to nie celkom.
Ziadny Jozo alebo Fero. Teraz a TU, Ty si stastny? Zda sa to taka lahka otazka, a zrejme odpoved nie je lahka?

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť