Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 139 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 21.06.2014 11:06:39   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
Na Finov nema nikto :)

Poslať 21.06.2014 11:11:16   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
vo FIN som este nebol, ale pocul som, ze tam v piatok vecer je vsetko od takmer deti po starcov na mol :D

Poslať 21.06.2014 11:14:43   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
nehovoriac o tom, ze chodia cez vikendy na trajektoch do medzinarodnych vod a tam sa zleju este horsie nez pod obraz Bozi. :D

Poslať 21.06.2014 12:03:54   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
Já bych všetchny ty alkoholy, drogy a cigarety zakázal... 8)

Ak sa mám rozpísať podrobnejšie: V ANTIKE sa tvrdé nepilo vôbec (s destilovaným alkoholom sa prišlo až od vrcholného stredoveku: http://en.wikipedia.org/wiki/Distilled_beverage a mäkký alkohol sa riedil s vodou tak, že tam bolo oveľa oveľa viac vody než alkoholu: to aj preto, že to ich víno bolo tak hnusné, že piť čisté víno bolo pokladané za barbarstvo: čomu sa nedivím, keďže do mňa ani dnešné vína nejdú... - zároveň to však moholo poslúžiť aj ako určitá dezinfekcia tej vody.

Tvrdý alkohol bych zakázal úplne - s výnimkou medicínskeho použitia.

A podobne aj mäkký alkohol, cigarety, drogy, atď... - lebo aj keď niektorí vravia, že to v nejakých malých množstvách má nejaké pozitíva aj pre zdravie - vraj trochu červeného vína denne pomáha voči niektorým zdravotným problémom - tak myslím, že na tie isté veci už medicína má aj efektívnejšie postupy, alebo prinajmenšom by to mala preskúmať, a ak by aj ozaj nič efektívnejšie nemala, tak by to stále malo byť na lekársky predpis, na posúdení odborníka, že aké množstvo komu predpísať.

Ale samozrejme, zákaz voľného PREDAJA alkoholu by veci nevyriešil, skôr ich zhoršil, lebo v obchode sa na alkohol kladú väčšie bezpečnostné kritériá než na čiernom trhu... A vypáliť si doma alkohol zvládne kde-kto.

Nie je to teda o predaji, ale o ľuďoch, o konzumácii. Ja som si v poslednej dobe začal kupovať alkohol, dokonca tvrdý: ale nie na pitie, len na kloktanie, keď ma bolí hrdlo - t.j. medicínske účely. Zdá sa, že na to to pomáha. No nepijem ho, lebo je to hnus: už aj v ústach ma to páli, kým to tam mám. Niekto ešte takú žbrndu aj piť...

To však, čo by mohol štát detekovať, je OPILOSŤ: dávať fúkať AJ CHODCOM/VŠETKÝM ĽUĎOM, nielen ľuďom za volanom. Keď sa alkoholizmu zbaví spoločnosť ako celok, potom aj opití vodiči už nebudú: čo je však už teraz pre našu spoločnosť horšie než ten občasný prípad opitého vodičia - na ktorý policajti tak každodenne striehnu - je veľmi častý prípad opitého otca/manžela (niekedy aj matky/manželky), ktorý potom v opilosti robí hlúposti, je agresívny (napr. v opilosti aj bije manželku, deti) a prepije majetok, či dokonca vyrobí dlhy: AKO JE MOŽNÉ, ŽE NA TOTO ŠTÁT KAŠLE? Takých ľudí by mal štát POVINNE posielať na liečenie - akási obdoba povinného väzenia pri klasických trestných činoch.

Lebo sťažujú sa, že nie sú peniaze, že nemajú na jedlo: ALE NA ALKOHOL A CIGARETY UŽ MÁVAJÚ u nás aj tie najťažšie sociálne prípady!!! Neuveriteľné!

A médiá sa nehanbia ten alkohol ešte aj propagovať!!! Namiesto toho, aby neustále vyjadrovali pohŕdanie a údsúdenie opilstva a hanbu tým, ktorí takto drogujú... A pred voľbami kandidáti na prezidenta svorne tvrdili, že aj drogy by mali byť v malom množstve povolené, pričom Osucký k tomu vytiahol argument založený práve na tom, že keďže alkohol je povolený v akomkoľvek množstve, tak aj drogy by mali byť, ak chceme mať rovnaký meter na ne, keďže alkohol povolený je, hoci je často aj škodlivejší -:- namiesto toho, aby Osucký argumentoval opačne: drogy sú zakázané - čo je správne - a podobne aj alkohol by mať byť zakázaný, ak chceme mať rovnaký meter na obe...

kapitán píše:
akekolvek pitie alkoholu za ucelom zmeny vnimania skutocnosti je z mojho pohladu hodne odsudenia a pohrdania; alkohol skodi v akomkolvek mnozstve, inak by sa ho telo nesnazilo okamzite metabolizovat na menej skodlive produkty
tu by som len upresnil, že akohol je vždy AJ škodlivý, no môže mať AJ nejaké zdravotné pozitívum. No ani to pozitívum nestojí za tie negatíva, aké má alkohol pre spoločnosť ako celok, a tie pozitíva by sa azda dali aj ináč dosiahnuť, resp. etc., vide supra.

tomix píše:
Citácia:
Je naivne si mysliet, ze zrazu po tretom pive "cvak!" a nejaka kvalitivna zmena je na scene..
Jeden moj znamy raz povedal: Chalani, ak sa mi zacne pacit tato casnicka, koncime. Inymi slovami, ak poznas svoju mieru a to pozna vacsina normalnych ludi, tak jednoducho nie je problem s pitim. Su ludia, ktorym tato "brzda" chyba a dopadnu zle.
vraj "brzda" keď sa mu začne páčiť čašníčka: toto má byť nejaký seriózny argument? :o čo má z toho, že sa napije do takej miery?

Vravíš, že: "ak poznas svoju mieru a to pozna vacsina normalnych ludi, tak jednoducho nie je problem s pitim" - LENŽE mieru pozná každý: je to NULA. Ale veľa ĽUDÍ AJ TAK PIJE, aj keď vedia, že sa opijú!!!

Problém nie je v tom, že by ľudia mieru nepoznali, ale v tom, že sa jej nedržia, ani nechcú - a vo vyššom štádiu už prakticky ani nedokážu, aj keby možno chceli.

Všetci, čo popíjavajú alkohol, by sa mali nad sebou vážne zamyslieť, prečo to vlastne robia a čo z toho kto naozaj má...

Poslať 21.06.2014 12:04:24   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
Hugolín Gavlovič (1712 - 1787), OFM,
o výhodách i nevýhodách pitia alkoholu:

Víno skrovnosti slúží k čerstvosti - pité v zbytku neni k úžitku.

Užitečná vec jest víno, když se skrovne pije,
    srdcu veselosť dodává, údy posilňuje.
    Ale bez spúsobu pité víno v zbytečnosti
    nakloňuje ku nemocám i ku bezbožnosti
    .

Chladí zvenku priložené, vypité zehrívá,
    obyčejne k neúžitku mladým lidem bývá.
    Jeden pohár je ku zdraví, druhý k veselosti,
    tretí k opilstvu pomáhá, čtvrtý k bláznivosti.

Když si mladý, radím tobe, zdržuj se od vína,
    neb i starým z neho prišla ku zlému príčina.
    Když skrz vúňu aneb barvu te ponúká k chuti,
    merkuj, abys’ jed nevypil k zlému upadnutí.

--- Valaská škola:1:35

Korhel zdraví, a i rozum tratí.

Obžernosť se v jídle činí, a obžerství v pití,
    i jedného, i druhého chtej se vždy chrániti.
    Obe síce škoďá zdraví, však obžerství více,
    ne len zdraví, než i rozum naskrze hubíce.
    Kdo zbytečne nápoj pije, dvakrát sobe škodí,
    když i zdraví, a i rozum ku skaze privodí.
    Zasluhuje dve pokuty podle všeho práva,
    neb i telu, a i duši zahubení dává.

Korhel neni na nic súcí v jakémkoliv stave,
    nebo potrebnej múdrosti nemúže meť v hlave.
    Ani v reči, ani v skutku nic nemá dobrého;
    čím je ve vyššém úrade, tým víc činí zlého.

--- 5:21

Hle, Človek opilý - žádnému nemilý.

Jestli se chceš, jako svedčí, opilstva varovať,
    tak sobe daj opilého človeka maľovať.
    Nech bude neočesaný a sliny po brade,
    neumytý, nespúsobný, zaválaný všade.

Slabé nohy, mrtvý jazyk a krvavé oči,
    vždycky letíc dolu nosem, čo s nohú pokročí.
    V hlave víno, v bruchu rozum, v údoch žádnej sily,
    tento nápis daj pod neho: Hle, človek opilý.

Tento človek neni človek, neb rozum utratil,
    když se s zbytečným nápojem v hovado obrátil.

a jak spadne do kaluže, bude postel jeho,
    a i svine tam líhajú z obyčeje svého.

--- Valaská škola:16:48

Poslať 21.06.2014 12:05:32   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
to "zlepsenie nalady" co spominate, nie je nic ine ako odburanie vasich moralnych zabran cez posobenie tejto drogy na nervovu sustavu
jj, zlepšiť si náladu na oslave, to už by mala aj tá hudba, atmosféra, atď., na to nepotrebujem drogu. Naopak, alkohol či iné drogy prinášajú len ilúziu zlepšenej nálady, a HLAVNE potom nasledujú stavy, že je človeku naopak zle: z alkoholu potom často zvracajú, tackajú sa zo strany na stranu, pletie sa im jazyk, atď. - to má byť tá "lepšia nálada"? Pri drogách sú to stavy úzkosti, atď. - A celkovo alkohol i tráva z dlhodobého hľadiska spôsobuje osprostievanie i rôzne fyziologické zdravotné problémy: pri alkohole pečeň, obličky... pri fajčení pľúca a iné orgány.

Je to vážne a absolútne nezmyselné "seba-poškodzovanie" - t.j. hriech proti 5. prikázaniu - bez zmysluplného ospravedlnenia. Navyše úplne zbytočne mrhá peniazmi, ktoré by mohol využiť na niečo zmysluplnejšie, čím opäť "okráda" seba i svoju rodinu (hlavne ak je jej živiteľ) i celkovo spoločnosť. Pri fajčení môže spôsobovať zdratovné umy aj iným, ktorí ten dym musia potom dýchať (nehovoriac o tom, ako on sám potom zapácha: z úst mu ide smrad ako zo žumpy, s prepáčením, no je to tak, žiaľ). V opilosti aj morálne ujmy keď sa k iným vtedy vďaka alkoholu správa hlúpo či agresívne.

Takže naozaj, je to jednozančné, žiadna dilema tu nie je: neslopať, nefajčiť, nebyť hlúpy... BODKA.

Poslať 21.06.2014 12:19:54   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 645 príspevkov
A co takto odstranit priciny alkoholizmu a narkomanie? A bolo by sveta zit?

Poslať 21.06.2014 12:55:14   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
teta píše:
Citácia:
ten knaz, teta, sa musel riadne vymakat. ak mu taka kombinacia nic nerobi, lebo s clovekom co pije poskromne by to riadne zamavalo.
To vieš východniari to majú v génoch
už aj len z mojej najbližšej rodiny, čo mám na východe ti môžem povedať, že až 3 moje sesternice sú už rozvedené kvôli tomu, že mali muža alkoholika, ktorý všetko prepil, prípadne ich aj v opilosti bil, atď... tie 3 sesternice sú asi polovica zo všetkých sesterníc, ktoré na východe mám. Takže odhadujem, že alkoholizmus je na východe slovenska nielen dosť častý jav, ale aj jav s takýmito priam tragickými následkami pre rodiny. Čo ostatne aj z iných kútov Slovenska poznám podobné prípady: alkoholik v rodine je vždy tragédia preňho i jeho blízkych...

Spero píše:
Príčinou alkoholizmu je jeho PITIE... keby sme v tých príčinách, mali ísť ďalej, tak samozrejme, je to tak ako pri všetkých iných obdobných veciach - ako sme zrovna písali v inej téme - že rozhodujúcou príčinou nie je alkohol sám o sebe, ale ľudská hlúposť a slabosť. Tá sa však odstrániť úplne nedá. Ľudia aj vedia, že to škodí, ale aj tak to robia. Proste sú hlúpi alebo slabí, nevedia sa kontroľovať, rozkázať si. Takým nestačí pomáhať púhou radou. Od viacerých fajčiarov som už počul vyjadrenia typu: "ja aj viem, že je to zlé, aj by som s tým chcel prestať, ale nedokážem to". - Ergo slová tu nestačia. Im netreba dávať MOŽNOSŤ dostať sa k droge. Lebo keď už majú možnosť, tak ju aj využijú, lebo sú príliš slabí na to, aby jej odolali...

Propagovať alkohol v médiách je podobná hlúposť ako propagovať trávu či inú drogu. Z trávy dokonca ľudia ani nie sú takí agresívni ako mnohí bývajú z alkoholu (práve naopak), ale "len" osprostievajú z toho: čo sa však tiež deje aj pri alkohole, striktne vzaté.

Alkohol by nemal byť v médiách propagovaný, ale presne naopak, korheľstvo by sa malo verejne a všeobecne odsudzovať a neustále to prízvukovať a robiť proti tomu niečo... napr. tie povinné liečenia. Samozrejme, je ťažko vymyslieť úplne 100% účinnú metódu, no aspoň sa k nej snažiť priblížiť, ako sa len dá...

Poslať 21.06.2014 12:55:42   Re: alkohol: moralne aspekty

od 11.09.2012 9:17:05
napísal 614 príspevkov
minix) píše:
tu by som len upresnil, že akohol je vždy AJ škodlivý, no môže mať AJ nejaké zdravotné pozitívum. No ani to pozitívum nestojí za tie negatíva, aké má alkohol pre spoločnosť ako celok, a tie pozitíva by sa azda dali aj ináč dosiahnuť, resp. etc., vide supra.
nie je mi znamy ziaden benefit alkoholu (etanol) na ludsky organizmus okrem oxolytickeho ucinku v malych mnozstvach (zbavuje uzkosti) v dosledku toho, ze etanol posobi na receptor neurotransmiteru GABA, lenze ovplyvnenie tohoto receptoru sposobuje aj ine zmeny spravania, ktore uz nie su take benefitne napr znizena schopnost usudku (co je dovodom zvysenej vyrecnosti a odburania moralnych zabran pri konzumacii alkoholu)

lenze ziaden lekar nenaordinuje alkohol na liecbu/potlacenie uzkosti

akykolvek benefit alkoholu v akomkolvek mnozstve je prebity tym, ze etanol sa metabolizuje na acetaldehyd, ktory je este nebezpecnejsi nez etanol, pretoze je toxicky a nestabilny, tvori volne radikaly, ktore maju nepriaznivy ucinok na pecen, preto ludsky metabolizmus dalej rozklada acetaldehyd na kyselinu citronovu, ta je sice neskodna, lenze dalej sa rozklada na acetylkoenzym a ten uz priamo vstupuje do cyklu vyroby energie a kedze tej je prebytok, uklada sa v tele vo forme tukov

Poslať 21.06.2014 12:55:53   Re: alkohol: moralne aspekty

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18240 príspevkov
Spero píše:
Pricina alkoholizmu a narkomanie su vzdy ludia ... ;)

Poslať 21.06.2014 13:01:08   Re: alkohol: moralne aspekty

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18240 príspevkov
minix) píše:
Samozrejme, je ťažko vymyslieť úplne 100% účinnú metódu, no aspoň sa k nej snažiť priblížiť, ako sa len dá...
100% ucinne by bolo modifikovat organizmus cloveka a jeho nervovy system tak, aby nanho alkohol resp. drogy nijako zvlastne neposobili. :)
To znaci - nesposobovali mu ani euforiu, ani skodu.
Kto uz by len potom chlastal ? :lol:

Poslať 21.06.2014 13:05:59   Re: alkohol: moralne aspekty

od 11.09.2012 9:17:05
napísal 614 príspevkov
legionar píše:
100% ucinne by bolo modifikovat organizmus cloveka a jeho nervovy system tak, aby nanho alkohol resp. drogy nijako zvlastne neposobili. :)
To znaci - nesposobovali mu ani euforiu, ani skodu.
Kto uz by len potom chlastal ? :lol:
to nie je mozne (z principu toho, ako funguju nervove receptory v tele); ale bola by mozna lepsia vec - geneticka manipulacia a zasah do metabolizmu alkoholu v tele, to by sposobilo, ze acetaldehyd (je produktom metabolizmu etanolu), ktory je zodpovedny za telesne priznaky "opice" by sa dalej nerozkladal a jeho ucinky by sa stupnovali do podoby, ked clovek uziva antabus, pripadne ked si da alkohol k jedlu z hnojnika atramentoveho (druh jedlej huby)

Poslať 21.06.2014 13:06:28   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1149 príspevkov
akože, celkom som sa pobavila, ako ste sa tu rozohnili :) ja teda alkohol nepijem, iba úplne výnimočne, keď sa tomu naozaj nedá vyhnúť (napr. nedávno na kamarátkinej svadbe, keď som po prvotnom odmietnutí pochopila, že jej otec si to fakt nenechá vysvetliť a že to vezme osobne, tak som si radšej od neho nechala naliať víno (mali ste ho vidieť, aký bol potom šťastný :D ). morálne zábrany som ale napodiv nestratila, ani žiadne iné, akurát som potom nevedela doma rozlíšiť, či vtáčiky spievajú vonku alebo v počítači, to som tu kdesi písala :) ). navyše odmala neznášam pohľad na opitých ľudí, vždy si dávam pozor, aby som odvšadiaľ odišla včas, než to začne byť príliš.
len som chcela pripomenúť, aby ste popritom nezabúdali, čo bol Kristov prvý zázrak ;) a tiež aký nápoj sa za istých podmienok stáva kalichom Jeho krvi

Poslať 21.06.2014 13:21:11   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
minix) píše:
nie je mi znamy ziaden benefit alkoholu (etanol) na ludsky organizmus okrem oxolytickeho ucinku v malych mnozstvach (zbavuje uzkosti)
sú seriózne hypotézy a štatistické výskymu o tom, že alkohol v určitom množstve môže mať aj pozitívne účinky: proti srdcovým ochoreniam, diabetu, hypertenzii, a i.

Ale nie je úplne konsenzus v tom mechanizme a príčinách. Často sa hovorí napr. o červenom víne, že Francúzi, ako veľkí pijáci červeného vína majú menšie problémy so srdcom, ale to je tiež otázne, či je to tým, lebo napr. v susednom Česku, Maďarsku a iných štátoch sa pije ešte viac než v samatnom Francúzku, a predsa na tom nie sú lepšie:

Ale AK by tam aj niečo bolo, tak je otázka, ktorá je to látka, aby sa vyabstrahovala len tá z toho, lebo inak napr. červené víno obsahuje aj veľa škodlivých zložiek, viď.: http://en.wikipedia.org/wiki/Health_effects_of_wine

o tvrdom alkohole už ani nehovoriac, to je destilovaný jed...

P.S.: a ešte na angínu môže mať alkohol aj dobrý vplyv, aspoň čo som tak čítal nejaké články, že bolo štatisticky čosi zaznamenané. Ale myslím, že to bolo len tým, ako alkohol dezinfikuje hrdlo, keď ho človek pije. Takže z toho usudzujem, že ako kloktadlo by to ešte mohlo pomôcť. Avšak nie to piť, lebo to je už čistý jed.

P.P.S.: a ešte o červenom víne sa vraví, že pomáha tvorbe červených krviniek: to je tiež možné - a bol som už svedkom toho, ako lekár odporúčal piť červené víno človeku, čo počas operácii stratil dosť krvi: no to už vôbec nie je etanolom, a ak by to aj pomáhalo, tak bárs aké čučoriedky, či pod. by pomohli ďaleko viac...

Poslať 21.06.2014 14:13:22   Re: alkohol: moralne aspekty

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Zda sa, ze etanol ma urcity kardioprotektivny efekt, avšak je jedno v akej forme sa prijima, nie je vobec dokazane, zeby vino bolo v tomto smere ucinnejsie ako tvrdy alkohol a uz vobec nie, zeby cervene vino bolo efektivnejsie jako biele.... Na druhej strane ma alkohol hypertonizujuci efekt, takze ludia s vysokym tlakom by ho nemali pit.

[ Príspevkov: 139 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť