Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života


 [ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 10.06.2014 13:04:50   Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14381 príspevkov
Stretávam sa s tým všade. Nielen na úradoch, ako naposledy v zdravotnej poisťovni, kde im čosi chýbalo, a tak som tam musela. Pozerajú na mňa ako ma Marťanku. Nepripadám im asociálne. A mám dokonca v občianke napísaný vysokoškolský titul. Pozerajú na moje zafarbené vlasy, ešte k tomu vraj moja postava nevyzerá na sedem pôrodov, a to oblečenie a komunikácia… Ale spýtajú sa ma to aj na prednáške vo farnosti kdesi mimo domu: fakt máte sedem detí?

Sedem darov

Napriek tomu, že môj otec mal obavy, že sa nevydám a mnohí ma chceli mať v klauzúre, o svojom povolaní do viacnásobného materstva som nikdy nepochybovala. Nielen preto, že my sme boli štyria. Nielen preto, že som vyrástla v nádhernom prijatí medzi bratrancami, ktorých bolo viac, ako tridsať a sesternicami, ktorých bolo vysoko nad dvadsať. Nielen preto, lebo som sa od svojich pätnástich motala pomedzi deti na stretkách a stretla tam zvláštnymi cestami môjho manžela, ktorý napriek pôvodu z trojdetnej „klasiky“ mal odvahu a guráž prijať viac detí. Nielen preto, že život je pre nás oboch nevysloviteľný, dych tajaci dar, obrovské pozvanie od Boha na spoluprácu na novom človeku od počatia, ale aj dôvera, ktorú do nás vkladá pri výchove a formovaní s ohľadom na jedinečnosť každého z nich. Prijať dieťa považujeme obaja za najlepšiu investíciu a zveľadenie kapitálu našej osobnosti, aká vôbec existuje. Toto Božie pozvanie pri poznaní Jeho lásky nedokážeme odmietnuť – napriek tomu, že máme poznanie svojich hraníc a stále ich konzultujeme s našim Donorom. Zatiaľ vyzerá, že sme sa na počte zhodli J.

Dá sa to?

Toto je druhá najčastejšia otázka, ktorú dostávam. Je možné, ak si ja dovoľujem sedemnásty rok byť na MD, z jedného platu uživiť takýto kolos, mať kde bývať, mať naplnené všetky potreby pre seba a pre deti?

V prvom rade: uvedomujem si rozdiel medzi skutočnými potrebami, aké bežná rodina má a tým, čo si myslí, že chce. Stačí pohľad v obchode do košíkov ľudí, ktorých poznám zo sídliska: mnohé sú aj pri polovičnom zložení rodiny oproti našej dvojnásobne naložené každý deň. My sme zatiaľ hladom neumreli J. Je jasné, že žijeme skromne, ale z vlastnej skúsenosti z detstva vidím, že to ešte nikoho nezabilo. To, čo je podstatné, je: pestrá strava, založená síce na množstve ovocia a zeleniny z drvivej väčšiny z vlastnej produkcie od zasadenia po strčenie do fľaše či do mrazničky (na čom majú všetky deti svoj odrobený podiel), dosť mliečnych výrobkov kvôli rastu. Spolieham na jednoduchý jedálniček, ktorý nebolí ani čas ani peňaženku a na trošku sparťanský prístup k jedlu: jeme to, čo je navarené. Variť pre každé dieťa osobitne len z rozmaru „toto nemám rád“ u nás nefunguje. Ješ – budeš najedený, neješ – iné nedostaneš.

To, čo treba na zaodetie, sa k nám Božími cestami dostáva neuveriteľne presne: ale veľa som aj šila, a ak treba, robím to aj stále, aj keď už som viac technik-opravár. Pekné nové kúsky pravidelne dožičíme každému z detí. Teraz, keď sú deti väčšie, náročné je zaopatriť obuv – to som sa šiť nenaučila. Do toho učebnice, dochádzanie do školy (štyri deti denne idú mimo domu vlakom), dobré knihy, hry, výtvarka, hudobka, skautské aktivity a duchovné obnovy. Sú to priority, na ktorých staviame mimo stravy a niečoho na seba: duchovno a vzdelávanie, podpora talentov. Snažíme sa dať každému dieťaťu aspoň ten základ podľa toho, čo bolo do neho vložené, aj keď naplniť všetky ich predstavy sa nedá ani časovo – treba priestor aj na oddych, učenie, stretanie sa s kamarátmi, sv. omšu a samozrejme, pomoc v domácnosti.

Bývame síce v priestrannom trojizbovom byte, ale už je pre naše pomery tesný – a tak zápasíme so stavbou, ktorá je viac Božím projektom ako našim. Veríme v úspešný koniec po všetkých zázračných posunoch… Ani potom však nebudú mať deti každé svoju izbu: haciendu sme stavať nemienili. Plán delenia je jasný: dievčatá ostanú spolu, veľkí chlapci sa oddelia v menšej, traja najmenší vo väčšej izbe. Za predpokladu, že neprijmeme k sebe starnúcich rodičov… kedy zas chlapci ostanú spolu. Zatiaľ nevidíme na nich žiadnu ujmu, aj keď ich to učí vzájomnej tolerancii, pochopeniu, trpezlivosti… čo nie je nikdy na škodu. Aj tak sú vždy natlačení nakope buď v chlapčenskej izbe pri hre alebo v kuchyni.

Myslieť dopredu

Raz ma pobavila kdesi otázka na fóre, či majú deti poistky, stavebné sporenie a neviem čo ešte. Majú určite to najlepšie: vieru v Boha, ktorý sa vždy stará a žehná, a poznanie, že poctivá práca sa vypláca. Dopredu myslíme, keď hovoríme: deťúrence, musíte okúsiť, ako sa zarába chlieb. Pôjdete brigádovať. V hlave máte dosť, treba dary od Boha zveľadiť na vysokej. Ale – neutiahneme to sami s tatom. Vedia o tom, tí starší už toto leto hádam prinesú prvý podiel domov a niečo sebe do vrecka. Tešia sa na to a vidíme, že ich tento prístup motivuje viac, ako štedré vreckové, ktoré nestojí žiadnu námahu a nemá cenu.

Byť nezodpovedným rodičom znamená niečo iné, ako nemať pre každé dieťa izbu a osobný účet. Byť nezodpovedným znamená nestarať sa, nerozvíjať talenty, nedať víziu, nevložiť úctu, nenaučiť pracovať, neviesť k solidarite a súcitu, nedať smerovanie. Možno by stálo za to opýtať sa ľudí, ktorí poznajú naše deti (alebo deti z akejkoľvek veľkej rodiny), či majú pocit, že sme nezodpovední rodičia.

My máme pocit, ba priam istotu, že sme prijali účasť na Božom dobrodružstve, ktoré mnohí z pohľadu dostatku nemôžu pochopiť…

http://zastolom.sk/nezodpovedni-rodicia-siedmich-deti/
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 14:38:49   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
verím takým pohľadom :)
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 21:11:59   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 

od 06.06.2014 17:54:19
napísal 81 príspevkov
Neviem, mne to pride divne. V prvom rade som nikdy nechapala preco sa mnohodetnost povazuje za sluzbu Bohu resp. nejaku cnost. Radsej by sa mali sustredit na kvalitu vychovy, nez na kvantitu.
Akoze ked to niekto velmi chce tak ok, nech ma tie deti, ale nejak to propagovat a nabadat vseobecne ludi aby mali vela deti mi pride nezodpovedne.
Mne sa zda idealne tak 2, v ramci zachovania populacie a zarabania na dochodky dajme tomu ze 3.
Minule bolo v nejakom Reflexe alebo tak ze uboha chudobna matka s 9 detmi co im nema dat co jest, tak tej mi absolutne vobec nebolo luto. Ked velmi dobre vedela ze je chudobna naco si tie deti robila a potom ide zobrat do telky a mame ju lutovat.
_________________
teraz opat "hladajuca", ako ste ma poznali kedysi na upc
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 21:29:58   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14381 príspevkov
Sophie píše:
Neviem, mne to pride divne. V prvom rade som nikdy nechapala preco sa mnohodetnost povazuje za sluzbu Bohu resp. nejaku cnost. Radsej by sa mali sustredit na kvalitu vychovy, nez na kvantitu.
Stavim sa, ze si si ten clanok neprecitala poriadne.
btw-kde beries, ze v menej pocetnych rodinach su vychovavane kvalitnejsie? Skor opak byva pravdou, lebo rozmaznanych nevychovanych frackov produkuju skor tie s jedinacikmi/dvomi detmi.
Aspon co poznam, tak je to presne tak.
Citácia:
Akoze ked to niekto velmi chce tak ok, nech ma tie deti, ale nejak to propagovat a nabadat vseobecne ludi aby mali vela deti mi pride nezodpovedne.
Citanie s porozumenim.
V prvom rade ta matka nenabada, aby ludia mali vela deti.
Ziada, aby ludia mnohodetnymi rodinami nepohrdali.
A vravi, ze mat velku rodinu nie je hanba.
Co prave dnesna spolocnost odsudzuje.

Citácia:
Minule bolo v nejakom Reflexe alebo tak ze uboha chudobna matka s 9 detmi co im nema dat co jest, tak tej mi absolutne vobec nebolo luto. Ked velmi dobre vedela ze je chudobna naco si tie deti robila a potom ide zobrat do telky a mame ju lutovat.
To mi je luto, ze to vidis takto necitlivo.
Ta zena bola tazko skusana tyranskym manzelom a svoje deti velmi miluje. Urobila by pre ne vsetko na svete.
A opat-nie je to jej hanba, ze poziada o pomoc.
Mohla ich supnut do decaku a basta.

Nikdy nepohrdaj tazkym osudom nikoho, pretoze este sama nevies, co sa ti moze stat.
Mozno raz ty budes v nudzi a niekto si povie-tak jej treba, nemala robit to a to, a my ju mame teraz lutovat.
:roll:
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 21:33:18   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 2033 príspevkov
Citácia:
btw-kde beries, ze v menej pocetnych rodinach su vychovavane kvalitnejsie? Skor opak byva pravdou, lebo rozmaznanych nevychovanych frackov produkuju skor tie s jedinacikmi/dvomi detmi
Suhlasim, ta zena ukazala,ze aj ked skromnejsie ale predsa sa da zivit a dala detom vsetko potrebne a hlavne v porovnani s dnesnou rozmaznanou a absoluntne do zivota nepripravenou mladezov, ktora kvalitu zivota meria cenou smartfonov, vyskou konta a cenou oblecenia tak im okrem ineho vstepila svojim detom zodpovednost.
_________________
Ak mlčíš, mlč z lásky, ak hovoríš, hovor z lásky, ak napomínaš, napomínaj z lásky, ak odpúšťaš, odpúšťaj z lásky ( sv. Augustin )
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 21:55:51   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 

od 06.06.2014 17:54:19
napísal 81 príspevkov
Priznavam, ze som ten clanok necitala. Len som vseobecne uvazovala nad otazkou mnohodetnosti.
Kvalitne sa daju vychovat aj dve deti tak, aby boli slusne a skromne, je to o pristupe rodicov.
Nemozem si pomoct, ale tak ked viem ze mam muza tyrana, ktory robi celej rodine zo zivota peklo tak nebudem dobrovolne do takeho prostredia privadzat dalsie deti. Ano, znie to necitlivo ale z mojho pohladu spravila chybu a konala nezodpovedne. Tym skor, ze mat tolko deti nie je o nejakom jednorazovom skrate ale o dlhodobom pristupe. Dnes je kopa moznosti ako sa chranit.
Nevravim, ze je hanba prosit o pomoc ani to, ze sa treba na nich vykaslat. Jasne, treba im poskytnut nejaku ubytovnu a socialnu a psychologicku pomoc. Ale rozhodne by som ju nedavala ako nejaky priklad hrdinky alebo dobrej krestanky.
_________________
teraz opat "hladajuca", ako ste ma poznali kedysi na upc
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:05:29   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14381 príspevkov
Kazda zena, ktora prijime taketo tazke bremeno, je hrdinka.
Ved ty absolutne netusis, co si taketo matky preziju, co vytrpia a aky strach zazili.
To pochopis mozno o vela rokov neskor, mozno ked sama budes mat rodinu.
Lahko sa ti vynasaju sudy od klavesnice. . .
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:10:39   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 2033 príspevkov
hovori sa,ze ked sa narodi dieta, tak matke "narodi" strach, ktory nezmizne do konca zivota matky.
_________________
Ak mlčíš, mlč z lásky, ak hovoríš, hovor z lásky, ak napomínaš, napomínaj z lásky, ak odpúšťaš, odpúšťaj z lásky ( sv. Augustin )
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:10:57   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 

od 06.06.2014 17:54:19
napísal 81 príspevkov
Ale ano, zije sa jej tazko, to netvrdim ze nie. Ale co chcem povedat je, ze si to aj sama sposobila. Ze keby nemala tolko deti tak sa vsetci mohli mat ovela lepsie.
_________________
teraz opat "hladajuca", ako ste ma poznali kedysi na upc
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:18:24   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14381 príspevkov
Keby. . .stale nerozumies, ze zivot sa neda naprogramovat.
Trochu empatie, Sophi. To je velka deviza do zivota.
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:45:58   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 

od 06.06.2014 17:54:19
napísal 81 príspevkov
Ja mam empatiu, chapem, ze sa ma zle a zazivaju vsetci velky stres. No za vzor by som jej spravanie nedavala. Aj abstinujuci alkoholik to ma tazke, aj spravodlivo odsudeny v base to ma tazke a ja s nimi sucitim, treba sa k nim dobre spravat (som aj zastanca co najhumannejsich vaznic). Ale tak nebudem ich davat za priklad hodny nasledovania.
Vnimam to tak, ze znasa nasledky svojho zleho rozhodnutia. Stat a socialny system im maju podat pomocnu ruku, ale ostatni si z nich nemaju brat priklad a nema sa z nej robit nejaka celebrita. To som chcela povedat.
Lebo otazka bola, ze ci mat 7 deti je nezodpovedne. Takze odpovedam ze ano, tato zena bola nezodpovedna a predtym ako ma niekto tolko deti by si mal velmi dobre zvazit, ci na to ma podmienky.
_________________
teraz opat "hladajuca", ako ste ma poznali kedysi na upc
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:48:38   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 2033 príspevkov
mala, tym detom nic nechybalo.
_________________
Ak mlčíš, mlč z lásky, ak hovoríš, hovor z lásky, ak napomínaš, napomínaj z lásky, ak odpúšťaš, odpúšťaj z lásky ( sv. Augustin )
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 22:53:57   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 6643 príspevkov
...ibaze ty o koze a tema o voze, mila moja.
Priklad s tou druhou matkou nie je o tejto rodine.
A ani ta nestastna matka deviatich deti sa nezachovala nezodpovedne.
Robila co vedela, aby uchranila deti. A ze ich mala tolko? Lepsie, ked sa o ne chce starat, nez by ich mala zabit...ale to ty nemozes pochopit, kym nezazijes na vlastnej kozi, ake to je stratit dieta, alebo byt tyrana a zit v strachu...nic z toho ti neprajem...
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 23:03:17   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 
Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Akosi si zabudla, ze existuje aj tretia moznost ako zabit/nezabit, a sice vyhnut sa oplodneniu.
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.06.2014 23:06:15   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?
 

od 06.06.2014 17:54:19
napísal 81 príspevkov
ved ano, byt tyrana musi byt nieco priserne a takym zenam treba pomahat najviac ako sa da!
ale v dnesnej dobe je dostatok lacnych a jednoduchych moznosti ako mat udrzatelny pocet deti.
A mas pravdu, ze to je o voze a o koze, lebo vy tu opakujete, ako trpela, akoby som to ja neuznavala. Samozrejme ze uznavam jej utrpenie. Ale zaroven si myslim, ze cast z neho si sposobila zbytocne sama. Ale opat zdoraznujem, ze stat jej napriek tomu ma pomoct hmotne aj psychologicky.
_________________
teraz opat "hladajuca", ako ste ma poznali kedysi na upc
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: