Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 20.01.2015 18:29:53   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18003 príspevkov
Didymos píše:
Ale to nijako, absolútno absolútne NIJAKO neznamená, že kto je v podmienkach biologicko-finančne-atď. dostatočných a má viac detí, tak že je nezodpovedný. To NIKDE pápež ani len náznakom netvrdil...

Takže používať logiku správne a nie že sa ti čosi len tak zamarí a ideš to dávať k niečomu totálne inému... keď pápež povie len niečo, čo tu nikto nepopiera, a ty to ideš vykresľovať akoby povedal ktohovie akú prevratnú senzačnú novotu či čo :o
:D Jasne. Logika ... :D
Tak mi ukaz NA SLOVENSKU tie haldy mnohodetnych rodin, co su biologicko-financne atd. dostatocne zabezpecene na ich riadnu vychovu !
Osobne poznam zopar, ktore tolko deti maju (aj viac), ale s tym zabezpecenim je to teda dost biedne.
Co som ja pozoroval, tak tie starsie deti toho maju vacsinou plne zuby. :-?
(U jedneho chalana to viedlo dokonca k problemom so zakonom, falsovaniu penazi a naslednej samovrazde!)

Papez to povedal celkom jasne - byt dobrymi krestanmi neznamena "byt ako kraliky".
Prepokladam, ze nemyslel obhryzanie mrkvy ... :lol:
Pretoze vzapati spomenul VIACERE Cirkvou povolene metody ANTIKONCEPCIE.

Myslim, ze ked som spomenul tento jeho prejav prave tu, nicim som sa neprevinil - a ani som nehovoril odveci.

Poslať 20.01.2015 19:06:47   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
legionar píše:
Papez to povedal celkom jasne - byt dobrymi krestanmi neznamena "byt ako kraliky".
veď neznamená :D a neznamená to ani to, že ak má niekto viac detí, že je automaticky nezodpovedný (o čom bola táto téma) - alebo že je ako králik. pokiaľ viem, tak sa všeobecne odporúča mať toľko detí, o koľko je človek schopný sa postarať (koľko si trúfa :-))*. vlastne, dá sa to povedať aj tak, že ich má mať čo najviac - ale to "najviac" môže byť pre niekoho 2 (napr. pre spomínaný prípad, kde už prvý pôrod bol cisárskym rezom), pre niekoho 4 a pre niekoho aj tých 7. a až to, ako sa o tieto svoje deti stará, môže potom niečo vypovedať o jeho kresťanstve alebo nekresťanstve.

*samozrejme, s tým, že ak niekto povedzme odhadne svoje možnosti napr. na 3 deti a potom neplánovane čakajú ďalšie, bárs rovno aj trojičky, tak majú prijať aj tie a nie sa ich zbaviť...

Poslať 20.01.2015 19:27:51   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
Tak mi ukaz NA SLOVENSKU tie haldy mnohodetnych rodin, co su biologicko-financne atd. dostatocne zabezpecene na ich riadnu vychovu !
Osobne poznam zopar, ktore tolko deti maju (aj viac), ale s tym zabezpecenim je to teda dost biedne.
Co som ja pozoroval, tak tie starsie deti toho maju vacsinou plne zuby. :-?
(U jedneho chalana to viedlo dokonca k problemom so zakonom, falsovaniu penazi a naslednej samovrazde!)
poznam zopar viacpocetnych a su relativne vpohode, zvacsa obaja rodicia VS vzdelani s dobrou pracou, bez financnych problemov, atd... a maju napr. jedni taki, 10 deti. co tak poznam z tych mojich znamych. A nepoznam ziadnych, co by zomreli od hladu, alebo celkovo ze by nemali nieco, co by skutocne potrebovali.
legionar píše:
:D Jasne. Logika ... :D
...
Prepokladam, ze nemyslel obhryzanie mrkvy ... :lol:
Pretoze vzapati spomenul VIACERE Cirkvou povolene metody ANTIKONCEPCIE.
no ved on dobre povedal, ze byt dobrymi kretanmi neznamena XY, ale to neznamena, ze ak by niekto bol XY, tak ze nie je dobry krestan. Ten vyrok hovori len to, ze XY nie je nevyhnutne k tomu, aby bol niekto dobry krestan. To je vsetko.

To je ako ked poviem, ze "byt parnym cislom neznamena byt delitelnym 3", co je pravda, lebo byt parnym znamena len byt delitelnym 2. A tak napr. cisla 2 a 4 su parne, lebo su delitelne 2, hoci nie su delitelne 3. Ale cislo 6 je tiez parne, hoci uz je delitelne 3. Proste to sa nevylucuje. Papez povedal len to, co tu nikto nepopiera: ze niekto moze byt dobrym krestanom aj ked nema vela deti. Ale to neznamena, ze niekto, kto ma vela deti, tak je zlym krestanom. Samozrejme moze byt niekto taky aj nezodpovedny: k tomu uviedol priklad, kde to tak zjavne bolo. Ale u inych to tak nemusi byt.

Takze logika tu sedi a plati.

Poslať 20.01.2015 20:22:10   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11037 príspevkov
Citácia:
byt dobrymi krestanmi neznamena "byt ako kraliky".
su aj taki co su ako kraliky(nemyslim obhryzanie mrkvy) a cuduj sa svete, ziadna katastrofa sa nekona ;-)

Poslať 20.01.2015 21:03:57   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

napísal 18003 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
su aj taki co su ako kraliky(nemyslim obhryzanie mrkvy) a cuduj sa svete, ziadna katastrofa sa nekona ;-)
Hej ? Tak sa chod kuknut do osad ...

Poslať 21.01.2015 13:28:15   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
Citácia:
Hej ? Tak sa chod kuknut do osad ...
no ja ten mišov výrok chápem nie ako všeobecný kvantifikátor, ale ako existenčný, a to nevyvrátiš existenciou niečo iného, totiž "osád", ale keď už si pri nich: ich problém nie je ani tak v ich početnosti, ale v ich "kultúre", asociálnosti, neporiadnosti, v závislostiach na alkohole, cigaretách, atď... a takí by boli problémoví aj keby žiadne deti nemali... (Do mojej rodnej dediny sa prisťahovala jedna taká "osadnícka" rodina: nepracujú, a predsa v krčme vysedávajú naliati a s cigaretou v ruke)...

Na druhej strane môžu byť pre zvyšok spoločnosti aspoň dôkazom, že človek k životu nepotrebuje veľa peňazí: a keby si nekupovali alkohol, cigarety... a niečo prípadne aj robili, tak by boli na tom ešte podstatne lepšie...

Aj keď je to problém aj zo strany štátu, že má v tomto smere nie zrovna najlepší systém etc... ale to už by bolo na inú tému...

No v princípe mi nie je neprijateľné žiť v jednoduchej chalúpke ako tí ľudia v osadách - namiesto nejakej vily, z ktorej nikto nič nemá - a deti pokladám za väčšie bohatstvo než peniaze - ako už vysvetlil Gavlovič: z peňazí nič nevyrastie, z detí budú ľudia...

Ale musím hneď upozorniť, že to je len taký postoj k tejto otázke - čo neznamená, že to tak vyjde... Ale AK by som sa oženil - čo je povolanie väčšiny ľudí - tak konfort a pod. by som nepokladal za väčšiu hodnotu než radšej viac detí, radšej skromnejšie a ťažšie spočiatku - ale s bohatšou a perspektívnejšou budúcnosťou, keď všetky vyrastú...

Ale ľudia vôkoľ mňa takto nerozmýšľajú, keď si tak všímam: spravidla sa ženia/vydávajú, a pracujú len pre peniaze a tie dávajú len na konfort svojej malej rodiny
...

No mne osobne je to také... divné... "cudzie"... proste neviem tak uvažovať... a badám také pravidlo, totiž aj tí, čo poznám, že mali viac detí, tak ich toľko neplánovali: a naopak tí, čo by aj chceli viac detí, tak nemajú, lebo sa to nejako skomplikuje. Ba tí, čo mi pripadajú najviac zapálení pre ľudí namiesto vlastného konfortu a pod., tak sa neženia vôbec, aby sa mohli tomu venovať naplno... napr. Kuffa... jedna mníška o ňom povedala, že dobre, že sa neženil, lebo žena by ho chcela pre seba, ale on je pre všetkých... a takto sa mu splnilo najviac jeho odhodlanie: namiesto konfortu má len veľa detí, no nebiologických, duchovných.

A nebol by to taký problém, keby to tak bolo, keď je ľudí takto zmýšľajúcich málo, tak oni by už chybu zvyšku spoločnosti aj tak nedohnali počtom biologických detí, zatiaľ čo takto môžu spraviť viac. Len je to škoda z evolučno-sociálneho hľadiska, že takto po sebe nemajú kópie, ktoré by pri rovnakých genetických predispozíciách a výchove v takom prostredí mohli byť tiež tak, čo by bolo pre spoločnosť ešte lepšie. A to je to jediné tragické na tej zákonitosti.

A tak neviem, čo z toho... Keď hoc aj mám taký postoj k tejto otázke, že radšej viac detí aj za cenu skromnejšieho spôsobu života, hoc by aj len na úrovni osady či pod. - ale na druhej strane pozorovávam zákonitosť osudu, že kto má taký postoj, tak tomu to spravidla nevyjde určite... aspoň ak vravíme o biologických deťoch...

A možno je to aj tým, že pri takej zriedkavosti takého postoja v našej spoločnosti je nízka šanca, aby sa takí stretli hneď dvaja a bolo splnených ešte iks ďalších predpokladov... aspoň čo tak poznám ľudí... keď aj je nejaké dobré rozumné dievča, tak také chce ísť na VŠ a potom obyčajne rozmýšla dokonca ešte aj o doktorátoch a ktoviečom... tak to asi fakt nejde potom. Ja bych celé tie VŠ zrušil... je to nonsens... prežitok stredoveku, ktorý mladým kradne najlepšie roky života... (VŠ je dobrá len pre učiteľov, ale nie pre žiakov. A tituly sú len zmanipulované manipulatívne šablónky čiernobielo nezmyselne deliace spoločnosť a provokujúce alebo tlačiace k tomu, aby si ľudia robili tie tituly len pre tituly samotné. Je to nonses. Lepšie by boli certifikáty a školenia na jednotlivé veci jednotlivo. A nie po len nutne veľkých uzavretých celkoch. Veď aj tak na Áčko študentovi spravidla stačí za deň prečítať skriptá. A tak celá VŠ by sa dala spraviť za pár dní. A nie toľké roky, z ktorých aj tak časom skoro všetko zabudne. Je to len strata najlepších rokov života. Stredná škola detto. Človek by mal žiť a len popri tom sa vzdelávať a certifikovať - a to však už neustále a nie len v mladosti).

Táto spoločnosť potrebuje nie drobné reformy, ale kompletný reštart systému: prehodnotenie celého jej fungovania a nájdenie efektívnejších riešení, ktoré by dnes boli možné.

A otázka detí by sa tiež mala nejako vyriešiť...

Aj otázka partnerstiev, keďže to s tým súvisí. Každý pár by mal povinne pred svadbou navštevovať kvalitného odborníka: vyhli by sme sa kope nevydarených manželstiev, kde každému súdnemu človeku bolo odpočiatku jasné, že to nemá perspektívu. Vlastne už pred zoznámením by sa mali robiť povinné školenia/prípravy na vzťah a následné testy, že nakoľko je dotyčný spôsobilý na niečo také. A potom by mohli byť zoznamky založené na tom. A opäť by sa tak ľudia mohli vyhnúť kope problémov, aké sú dnes bežné... Bo dnes je to úplná katastrofa aj v tomto smere...

Ako vo všetkom: tento súčasný systém je celé zle...

A o tomto v škole neučia vôbec. Jediné, čo sa deti v škole učia v tomto smere je použite kondómu - aspoň ja keď som chodil na ZŠ... a zrovna to by človek ani nemal potrebovať vedieť: ale nič o tom, čo je reálne v živote potrebné: láska, city, empatia, slušnosť, zdvorilosť, úctivosť, obeta, nezištnosť, skromnosť, pokora, výchova detí a nekonečno vecí s tým spojených... to má deti kto učiť? Rodičia? A kto to naučí tých rodičov? A sme opäť pri tej istej otázke, keďže tí rodičia boli tiež kedysi deťmi...

Asi tu treba začať: vypracovať poriadny systém výchovy a povinne ho zaviesť do škôl, aby "produkoval" deti, ktoré budú vzdelané hlavne v čnostiach... a ešte v logike... lebo to je základ k fungovaniu medzi ľuďmi i všade. Všetko ostatné je sekundárne a z toho by stačili nejaké základy len. Lebo zvyšok sa už doučia podľa toho, aké povolanie si zvolia. No také základy ako napr. vedieť komunikovať s druhými a pod., to by sa mal vedieť každý. A už aj o tom existuje celá veda. Toto by sa malo učiť a nie také blbosti, aké sa učia teraz.

A tak aj odpoveď na túto tému vidím v tom, že by to mali odborníci vysvetľovať deťom na školách, že ako to je aj s tou zodpovednosťou atď naozaj. A vôbec všetko by mali riešiť odborníci. Všetky témy na tomto fóre aj mimo neho by mali riešiť skutoční odborníci a podávať to verejnosti: dokonca aj keď sa v niečom nezhodujú: tak im vysvetliť jednotlivé názory a ku každému argumenty pre a proti. A tak by sme tu už ani nemali o čom diskutovať, lebo všetko rozumné by už povedali tí odborníci a ak by predsa nie, tak potom by sa to prípadne mohlo s nimi konzultovať také otázky: alebo sám sa stať odborníkom v danej oblasti (len nie odborník v zmysle titulov zo škôl, ktoré ho len okradli o najlepšie roky života - ale odborník svojimi odbornými prácami a ich hodnotením od ostatných odborníkov).

Takže úloha má riešenie. Problém vybavený. Môžeme ísť na iné problémy: ale myslím, že tamto v sebe už všetky problémy rieši, takže už nič iné riešiť netreba... howgh.

Poslať 21.01.2015 22:25:50   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

napísal 11037 príspevkov
Jeden obrázok na odľahčenie v kontexte slávneho rozhovoru pápeža Františka na palube letu z Filipín na adresu viacdetných rodín.

Názov tohto umeleckého diela je: "Sv. František poúča králiky o zodpovednom rodičovstve"

Poslať 16.02.2015 19:16:54   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

od 03.02.2015 20:43:12
napísal 45 príspevkov
Je to klasicka loz, papez sa uz zato ospravedlnoval:

http://www.hlavnespravy.sk/papez-frantisek-sa-ospravedlnil-za-prirovnanie-mnohodetnych-rodin-ku-kralikom/524333

Mimochodom rodina ma mat najmenej 4 deti, ak nie su velmi vazne dovody. Akonahle niekto zosmiesnuje viacdetne rodiny, s takym clovekom sa netreba viac rozpravat, je to klasicky egoista (egoistka).

Poslať 16.02.2015 19:28:13   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

napísal 18003 príspevkov
peto1 píše:
Ak to bola loz, preco sa ospravedlnoval :D

Poslať 16.02.2015 20:23:57   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
peto1 píše:
Mimochodom rodina ma mat najmenej 4 deti, ak nie su velmi vazne dovody.
povedal kto? a čo sú podľa teba tie veľmi vážne dôvody? a čo už sú málo vážne dôvody?

Poslať 16.02.2015 22:47:12   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

napísal 11037 príspevkov
Citácia:
rodina ma mat najmenej 4 deti,
to je dobra rada a dovod je ten ze je to dobre z hladiska detskeho kolektivu (minimalny pocet 4)
ale neviaze to ani pod lahkym ani pod tazkym hriechom
je to len odporucanie z praxe

Poslať 16.02.2015 23:05:02   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3772 príspevkov
peto1 píše:
Mimochodom rodina ma mat najmenej 4 deti, ak nie su velmi vazne dovody. Akonahle niekto zosmiesnuje viacdetne rodiny, s takym clovekom sa netreba viac rozpravat, je to klasicky egoista (egoistka).
ty mas kolko detí?

Poslať 17.02.2015 18:25:40   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
peto1 píše:
Ak to bola loz, preco sa ospravedlnoval :D
no ten jeho pôvodný výrok bol, že - ako si ho vtedy aj sám citoval:
    legionar píše:
    "Some people think that - excuse my expression here - that in order to be good Catholics we have to be like rabbits."
      "Niektorí ľudia si myslia - PREPÁČTE MI TEN VÝRAZ - že byť dobrým katolíkom znamená, že musíme byť ako králici".
Je to výrok pravdivý. A v ňom samotnom sa ospravedlňuje za prirovnanie. Lžou sú až tie dezinterpretácie tohto výroku, akoby to myslel tak, ako sa to niektorí snažia (dez)interpretovať. Čo však on tak nemyslel. A to najnovšie "ospravedlnenie", to - ako ten článok píše - bolo len konštatovanie arcibiskupa, že pápežovi je ľúto, že jeho slová "spôsobili toľko rozruchu a dezorientácie". Ale nie že by sa ospravedlňoval za to, že to myslel tak, ako ho niektorí dezinterpretovali, lebo to tak on nemyslel a teda nemôže sa ospravedlňovať za niečo, čo nespravil. Jemu je len ľúto toho, že jeho dobre myslené pravdivé slová vyvolali toľko "rozruchu a dezorientácie/dezinterpretácie".

Poslať 17.02.2015 19:07:47   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

Obrázok užívateľa

napísal 11037 príspevkov
Citácia:
Veď aj tak na Áčko študentovi spravidla stačí za deň prečítať skriptá. A tak celá VŠ by sa dala spraviť za pár dní.
ja som sa na na jednu skusku musel ucit cely mesiac = denne od rana do vecera ratat priklady ak som chcel mat jednotku - vtedy este FEI bola skola s velkym S
ale boli aj lahsie skusky, ale jedna-dve boli vzdy take tazke

Poslať 17.02.2015 21:14:57   Re: Máme 7 detí. Sme nezodpovední?

od 03.02.2015 20:43:12
napísal 45 príspevkov
Dydimos tu otazku na mna vysvetlil presne. Nemam co dodat. :)

[ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia