Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 221 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Ďalší
Autor Správa
Poslať 04.04.2015 20:07:49   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 15:21:23
napísal 135 príspevkov
Stefan, takže podla Teba je "vpohode", keď ponecháme pohanský názov sviatku, ktorý ma oslavovať Ducha sv., pričom názov sviatku nesie meno pohanského božstva?

Poslať 04.04.2015 20:13:23   Re: Nedelne nakupovanie

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 428 príspevkov
A čo je na tom zle, keď ľudia už ani nevedia, že pôvodný koreň toho slova má pôvod v pohanskom nejakom bohu? Ľudia oslavujú zoslanie Ducha svätého. Účel svätí prostriedky. :D

Poslať 04.04.2015 20:27:21   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
Tak v tomto prípade účel naozaj posvätil prostriedky. :D Viem, že len málo ľudí má šajnu o pravom význame spomínaných pohanských názvov sviatkov, no skôr som narážal na podstatu toho, či je to takto aj správne.

Poslať 04.04.2015 20:34:06   Re: Nedelne nakupovanie

napísal 428 príspevkov
Ja s tým problém nemám. To skôr rôzni vyrývači, ktorí poukazujú na to, aká je katolícka cirkev spohanštená. Nechápu situáciu.

Poslať 04.04.2015 20:37:58   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
Tak napríklad, ja sa nepovažujem za vyrývača, som katolík. No predsa sa mi to zdá troška ošemetné. No so samotným prekrývaním pohanských sviatkov kresťanskými, problém nemám, myslím, že práve aj tým sa vzbudil záujem pohanov o kresťanstvo.

Poslať 04.04.2015 20:53:15   Re: Nedelne nakupovanie

napísal 428 príspevkov
Však ja nehovorím na teba, len zo skúsenosti od rôznych protestantov, ktorí mi chceli vysvetliť, prečo je katolícka viera nesprávna, veľkonočná oblievačka - pohanské, vianočný stromček - pohanský, dátum Vianoc - pohanský, očistec - pohanský....

Poslať 04.04.2015 20:58:44   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1948 príspevkov
Citácia:
Ako je to v iných jazykoch vlastne?
Inak tomix nevieš, kde všade sa tento pojem "Turíce" ( názov založený na tomto slove ) používa v rámci krajín
Turice je cisto sloveske specifikum. Anglicky je to napriklad pentecost, portugalsky Pentecostes, francuzsky Pentecôte, spanielsky Pentecostés. Patral som v jazykoch slovanskych a Poliaci to nazyvaju Zesłanie Ducha Świętego (Zoslanie Ducha Svateho) a Rusi Den Svatej Trojice.

Citácia:
Viem, že len málo ľudí má šajnu o pravom význame spomínaných pohanských názvov sviatkov
Praveze toto vedia a nevahuju to vyuzit (zneuzit), ale co nevedia je to a hlavne nechapu,ze nam to ani tak velmi nevadi.

Poslať 04.04.2015 21:14:30   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
stefan píše:
veľkonočná oblievačka - pohanské, vianočný stromček - pohanský, dátum Vianoc - pohanský, očistec - pohanský....
No veľkonočná oblievačka je pohanský zvyk, no Cirkvi sa nijak netýka, tak v tom nevidím problém. Pokiaľ ide o vianočný stromček, ten má tiež svoj pôvod v pohanstve, pričom zaujímavé je, že mnohé webstránky tvrdia, že Katolícka Cirkev najprv považovala stromček a jeho zdobenie za pohanský zvyk, pričom dnes sú bežné aj v kostoloch.

tomix píše:
Turice je cisto sloveske specifikum. Anglicky je to napriklad pentecost, portugalsky Pentecostes, francuzsky Pentecôte, spanielsky Pentecostés. Patral som v jazykoch slovanskych a Poliaci to nazyvaju Zesłanie Ducha Świętego (Zoslanie Ducha Svateho) a Rusi Den Svatej Trojice.
Tomix, ďakujem za objasnenie. ;)

Poslať 04.04.2015 21:24:10   Re: Nedelne nakupovanie

napísal 428 príspevkov
Naim
Citácia:
No veľkonočná oblievačka je pohanský zvyk, no Cirkvi sa nijak netýka, tak v tom nevidím problém.
Práve v tom je problém, ak by na tento pohanský zvyk Cirkev nijako nereagovala, ale nechala by veriacich ho naďalej vykonávať, tak to by nebolo dobré. No, ale u nás aj farári sa v nedeľu zmienia o oblievačke a keď oblievame dievčatá, tak hovoríme - Christos voskrese, pričom kočky odpovedajú - Voistinu voskrese. Takže sme si to takto "zlegalizovali" a keby sme chceli nejakú hlbšiu teologickú odpoveď, tak by sa určite niečo našlo o živej vode. :) :)

Poslať 04.04.2015 21:30:47   Re: Nedelne nakupovanie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19757 príspevkov
Naim píše:
Tak napríklad, ja sa nepovažujem za vyrývača, som katolík. No predsa sa mi to zdá troška ošemetné. No so samotným prekrývaním pohanských sviatkov kresťanskými, problém nemám, myslím, že práve aj tým sa vzbudil záujem pohanov o kresťanstvo.
Zaujem ? :roll:
Skor som presvedceny o tom, ze vsetci, co sa snazili vyznavat starych bohov a ctit stare sviatky, boli proste vykynozeni !
Nabozenstva to jednoducho tak robia.
Moslimovia to robia teraz, krestania tak robili pred par sto rokmi !
Nic noveho pod Slnkom ...

Poslať 05.04.2015 13:23:27   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
stefan píše:
Práve v tom je problém, ak by na tento pohanský zvyk Cirkev nijako nereagovala, ale nechala by veriacich ho naďalej vykonávať, tak to by nebolo dobré. No, ale u nás aj farári sa v nedeľu zmienia o oblievačke a keď oblievame dievčatá, tak hovoríme - Christos voskrese, pričom kočky odpovedajú - Voistinu voskrese.
Tak na jednej strane hovoríš, že by bol problém keby Cirkev nijako nereagovala a nechala veriacich vykonávať pohanské zvyky, pričom u vás farári ešte sami o oblievačke hovoria. Takže Vás v podstate nechávajú kľudne konať ďalej pohanské zvyky :D. Inak to, že to zakryjete slovami Christos voskrese a potom oblievate, nejak pohanskú zvyklosť oblievať nezakryje. Avšak ak aj človek niečo od pohanov preberie, záleží kam daným zvykom mieri. Pokiaľ dané oblievanie berieš len skôr ako zábavu tak je to relatívne v poriadku. Myslím, že horšie by bolo, keby to niekto bral vážne v zmysle, že to človeku nejak "pomáha", či ho to očisťuje. Skrátka pokiaľ by v tom videl nejaký rituál, spojený povedzme aj s nejakým božstvom a pod. No ja som skôr zažil od kňazov upozornenie na tento zvyk, v zmysle sústrediť sa na pravý význam Veľkej noci a nie pohanské tradície.

Poslať 05.04.2015 22:32:10   Re: Nedelne nakupovanie

napísal 428 príspevkov
Tak ako píšeš. Polievačka je už iba folklór. Nikoho nenapadne za tým hľadať niečo iné.

Poslať 06.04.2015 13:45:21   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4337 príspevkov
legionar píše:
Naim píše:
Zaujem ? :roll:
Skor som presvedceny o tom, ze vsetci, co sa snazili vyznavat starych bohov a ctit stare sviatky, boli proste vykynozeni !
Nabozenstva to jednoducho tak robia.
Moslimovia to robia teraz, krestania tak robili pred par sto rokmi !
Nic noveho pod Slnkom ...
Ak by kresťanstvo nebolo kultúrne, civilizačne, duchovne na vyššej úrovni ako pôvodné kulty, neprerazilo by tak šikovne v toľkých európskych národoch a v európskej kultúre.

Poslať 08.04.2015 18:21:21   Re: Nedelne nakupovanie

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
Nemyslím si, že kresťanstvo vykynožilo všetky pohanské náboženstvá. V tomto súhlasím s tetou, že je to práve duchovná sila kresťanstva, ktorá pritiahla pohanov z ich pomerne jednoduchých a často až nezmyselných náboženstiev.

Poslať 08.04.2015 19:24:57   Re: Nedelne nakupovanie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19757 príspevkov
Naim píše:
Nemyslím si, že kresťanstvo vykynožilo všetky pohanské náboženstvá. V tomto súhlasím s tetou, že je to práve duchovná sila kresťanstva, ktorá pritiahla pohanov z ich pomerne jednoduchých a často až nezmyselných náboženstiev.
:roll: :D

[ Príspevkov: 221 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť