Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 114 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 05.06.2014 15:10:08   Re: "alternatívni liečitelia"

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
Spero píše:
misionar3 píše:
Nazyva sa to pristroj pre elektroakupunkturu. Je to svajciarsky vytobok (fa ZEPTER), ma 36 pozlatenych hrotov ktore vytvaraju elektricke impulzy. Na stimulaciu netreba presne poznat aktivny bod, impulz si ho sam vyhlada a stimuluje. Perfektne to funguje na bolesti chrbta, klbov a pod. Mam vyskusane na sebe.
Fajn, otazka do plena. Je toto alternativna liecba?
samozrejme, a zaroven su to bludy najhrubsieho zrna

Poslať 05.06.2014 16:00:23   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
tomix píše:
moja metoda nie je alternativou je to prirodzena metoda. Na chripku ziaden normalny doktor nepredpise lieky, funguje iba teplo (vela tepla) a vela spanku. Telo pokial nie je oslabene ziadnou inou komplikaciou si vie s touto chorobou vcelku dobre poradit. Samozrejme pri prudkych prejavoch co moze nastat tak treba vyhladat doktora. Doktora potrebujem aby mi vypisal PNku, pokial to nedokazem vyliecit do troch dni sam :)
A veru tvoja metóda je čistou alternatívnou medicínou! V podstate prírodná, resp prirodzená metóda liečenia je synonymum alternatívnej medicíny.

Ak niečo sa niečo exaktne preskúma, funguje to a oficiálna medicína to používa to ešte neznamená že neide o alternatívnu medicínu. Klasickou medicínou sa rozumie skalpel, injekcie, ATB, tabletky, čípky a masti....
Alternatívnou medicínou v našich podmienkach sa rozumeli domáce liečebné postupy, bylinkárstvo, chiroprax a pod. Dnes k tomu pribúdajú orientálne postupy - akupunktúra, aromaterapia, akupresúra, atď. Aj tieto orientálne postupy ak sa aplikujú ako liečebné postupy pôsobiace na telo sú úplne v poriadku, pokial sa človek neotvára duchovnému pôsobeniu, resp pokial ten kto tieto postupy aplikuje nevkladá do nich duchovno.

Neplatí ani rozdelenie že čo používa a aplikuje lekár je klasika a čo nelekár je altrenatíva. Mnoho lekárov používa a aplikuje postupy alternatívnej medicíny napr. akupunktúru.

Možno by mohlo byť rozdelenie: postupy klasickej medicíny sú tie liečivá, postupy, prístroje pod. ktoré ktoré smie využívať, ordinovať a aplikovať jedine lekár
Altrenatívne liečenie (alternatívna medicína) sú tie liečivá, postupy, prístroje pod. ktoré ktoré smie využívať, ordinovať a aplikovať aj nelekár.

Poslať 05.06.2014 16:18:14   Re: "alternatívni liečitelia"

napísal 614 príspevkov
ATB sa vo velkej vacsine pripadov predpisuju ako preventivna liecba, pretoze pri akomkolvek ochoreni je imunitny system tela oslabeny/zatazeny a pripadna sekundarna bakterialna infekcia by mohla byt zavazna; dalsia vec je preventivne podavanie ATB u rizikovych pacientov, napr ja som po operaciach srdca a su mi predpisane ATB na prevenciu infekcnej endokarditidy ATB skoro pri kazdej navsteve lekara; minimum z vas ochorelo na nejaku tazku bakterialnu chorobu pri ktorej su prave ATB zivotne dolezite a takuto chorobu sa neda vylezat a nepomozu ziadne cajicky, obkladiky a ani alternativna medicina a bezny laik nevie posudit ci ide o zavazne ochorenie alebo nie, ja osm mal napr zapal oblickovej panvicky ked som bol maly a jediny priznak bola krv v moci, a co som mal robit? bezny clovek, ked vidi krv pri moceni, si to ide vylezat? nie nejde, aj ked by kludne mohol, lebo ja osm si to v podstate vylezal v nemocnici, kde som dostal jedine infuzie a kontrolovali mi produkciu mocu, no kedze islo o virusove ochorenie, nedostaval som ziadne ATB

pri lahsich ochoreniach sa aj ja spolieham len na vylezanie choroby, lenze vacsina ludi si vylezanie choroby predstavuje tak, ze sa nadopuje paralenom aby si zrazili co i len naznak zvysenej teploty, daju si coldrex alebo podobnu blbost a idu na druhy den veselo do prace - ved nemam horucku, a nic ma neboli - a vobec neberu ohlad na to, ze siria virusy dalej

rozdiel medzi klasickou (KM) a alternativnou medicinou (AM) je fundamentalny a priepastny:
KM je zalozena na redukcionistickom pristupe, na experimentoch a kontrolnych meraniach, vseobecne na vedeckej metodologii a racionalnom pristupe
AM je zalozena na holistickom pristupe, na anekdotach, biase, pseudovede a pavede a spiritualnych nezmysloch typu akupunkturne/cakrove body, varenie liekov z mesacneho svitu a roznych "energii" od boha/vesmiru/prirody...

rozoberme si napr akupunkturu: mechanizmus jej udajneho ucinu nebol jej privrzencami nikdy opisany a vysvetleny, snaha o kreslenie cakrovych bodov a kanalov su len priania, ziadne body ani kanaly sa nenasli ani pri najvacsom priblizeni najmodernejsimi pristrojmi, co cinska skola mediciny to iny vzor a rozmiestnenie tychto kanalov a bodov, to je priamo v rozpore s biologiou cloveka co druh buniek/tkaniva/organov to ina funkcia, ale vzdy (jednocducho povedane) je to u kazdeho cloveka rovnake, a ked posobim na bunky/tkaniva nejakou latkou, vzdy dostanem rovnaku reakciu a cim viac latky podam tym vacsiu reakciu nameriam; dalej akupuntura je prakticky panacea - lieci sa nou vsetko, nic take v klasickej medicine neexistuje - specificke lieky maju specificke ucinky;
ano akupunktura moze v niektorych pripadoch fungovat, ale nie preto, ze si sa trafil do zablokovaneho meridianu, ale preto ze napr vpichmi sa vyvola v danom mieste vylucovanie endorfinov, ktore posobia ako prirodzeny tlmic bolesti

a teraz to porovnajme napr s kradiochirurgickou procedurou s nazvom anastomoza podla Blalock-Taussigovej, ide o paliativny zakrok pri roznych cyanotickych srdcovych vrodenych vadach pri ktorom sa tepny vychadzajuce z aorty (tepna odvadzajuca krv do systemoveho obehu) prepoja s plucnicou (tepna odvadzajuca krv do maleho krvneho obehu) a tymto sa dosiahne ze nedostatocne okyslicena krv sa spatne vrati do pluc na "dokyslicenie" a tym sa vyrazne zlepsi prognoza deti dokym sa neuskutocni klasicka chirurgicka korekcia - a ako sa na tuto proceduru prislo? Pozorovanim toho, ze ak sa popri falottovej tetralogii vyskytla dalsia malformacia srdcovych ciev tzv otvorena Bollatova dučaj, co je pred narodenim normalny stav (plod v materici nedycha plucami, a tak sa krv tymto skratom odvadza do teloveho obehu aby sa zbytocne nezvysoval tlak v plucach (po narodeni sa tento skrat automaticky uzavrie), tak deti s FT a OBD prezivali dlhsie nez deti s TF a bez OBD; nasledne jeden laboratorny technik skusal na psoch vytvorit umely skrat (anastomozu), ktory by napodobnoval normalne spravanie sa tela nenarodeneho plodu, tato metoda zaujala chirurgov Blalocka a Taussigovu a tito zaviedli tento postup do praxe a tym zachranili zivot milionom deti (jednym z nich som aj ja); vsimnite si tiez, ze nejde o ziadnu zazracnu metodu ale o obycajne aplikovanie fyziky, staci si iba uvedomit, ze ludske telo nie je nic ine ako komlikovany stroj a tak sa nan treba aj pozerat

kolko deti zachranili sarlatani s ich cakrami?! ani jedno jedine! a preto budem vzdy utocit akymykolvek metodami na sarlatanov

Poslať 05.06.2014 17:16:13   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Stoji za to, precitat az do konca, su tam hadam vsetky temy, ktore sme nakusli v tejto teme:

http://angelikahornakova.blog.sme.sk/c/358286/prepacte-pani-doktori-ze-som-ochorela.html?ref=wid

Poslať 05.06.2014 19:21:37   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Spero píše:
Stoji za to, precitat az do konca, su tam hadam vsetky temy, ktore sme nakusli v tejto teme:

http://angelikahornakova.blog.sme.sk/c/358286/prepacte-pani-doktori-ze-som-ochorela.html?ref=wid
slovenské zdravotníctvo... - oni možno čakali úplatok, vtedy by ju aspoň prijali hneď, aj keď, výsledok by bol možno aj tak rovnaký...
kapitán píše:
rozoberme si napr akupunkturu: mechanizmus jej udajneho ucinu nebol jej privrzencami nikdy opisany a vysvetleny, snaha o kreslenie cakrovych bodov a kanalov su len priania, ziadne body ani kanaly sa nenasli ani pri najvacsom priblizeni najmodernejsimi pristrojmi, co cinska skola mediciny to iny vzor a rozmiestnenie tychto kanalov a bodov, to je priamo v rozpore s biologiou cloveka
...
akupunktura moze v niektorych pripadoch fungovat, ale nie preto, ze si sa trafil do zablokovaneho meridianu, ale preto ze napr vpichmi sa vyvola v danom mieste vylucovanie endorfinov, ktore posobia ako prirodzeny tlmic bolesti
jj, aj na wikipédii to takto píšu, čiže je to pravda, čo tu píšeš o akupunktúre 8)
kapitán píše:
ATB sa vo velkej vacsine pripadov predpisuju ako preventivna liecba, pretoze pri akomkolvek ochoreni je imunitny system tela oslabeny/zatazeny a pripadna sekundarna bakterialna infekcia by mohla byt zavazna; dalsia vec je preventivne podavanie ATB u rizikovych pacientov, napr ja som po operaciach srdca a su mi predpisane ATB na prevenciu infekcnej endokarditidy ATB skoro pri kazdej navsteve lekara
jj, tiež to tak beriem - ako tu už aj CC spomínal, že dokonca aj keď ide len o chrípku, teda vírusové ochorenie, keďže je v tom stave imunita oslabená, tak ľahko sa potom v človeku rozmnožia aj bakteriálne choroby... - každopádne, nikto ma predsa nenúti tie ATB, ktoré mi obvodná predpísala, aj konzumovať. Niekedy si ich len nechám do rezervy, že keby som neskôr potreboval, tak by som už nemusel k nej ísť. No tak či onak, tie bežné aj bakteriálne choroby mi zväčša prejdú vpohode aj bez ATB: ale samozrejme, že keby bol nejaký ťažší prípad, ktorý by už imunita akosi nezvládala, tak ATB sú dobrá vec.

Poslať 05.06.2014 19:44:02   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
kapitane, v podstate s tebou suhlasim, co mne vrta v hlave, je tvoja posledna veta : " kolko deti zachranili sarlatani s ich cakrami?! ani jedno jedine! a preto budem vzdy utocit akymykolvek metodami na sarlatanov."

Je to pravda? Vsetky vrany su cierne? Naozaj ani jedine? Vsetko co je mimo ambulancie a bieleho plasta je apriori sarlatanstvo? Tymto sa ta nechcem nijako doktnut, len tvoj prispevok vo mne evokoval takyto pocit.
A znova (asi treba vzdy) podotykam, ze sa nezastavam nicoho konkretneho, ziadnych cakier ani bachovej terapie atd atd...

Ak odhliadnem od uplnych absurdit, ktorych je dnes plno, uz sa lieci ozaj cimkolvek, nikto nema skusenost s niecim, co by sme nazvali alternativne? Myslim teda s pozitivnym ucinkom.

Poslať 05.06.2014 20:26:21   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
akurát teraz som našla toto :lol:
http://magazin.atlas.sk/zdravie/dalsi-podfuk-ludoveho-liecitela-zaraba-magickym-pohladom/832435.html
(okrem iného ma v tom článku fascinuje aj slovné spojenie "Biblický Ježiš")

Poslať 05.06.2014 20:41:30   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
Nech sa paci :)

Myslim,ze vacsina ludi tuzi po tajomne, aj vzdelani ludia podlahnu castokrat uplnym nezmyslom. A tiez si zato moze aj skolska medicina, prave tou chybajucou empatiou a ludskostou, ze sa potom ludia utiekaju kamkolvek inam, staci ze ich niekto len pocuva. A slubovanie nadeje je mocna zbran. A popri placebo efekte netreba zabudat na silu sugescie, ktoru vyuzivaju "oba tabory". :)

Poslať 05.06.2014 20:41:56   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
Spero píše:
kapitane, v podstate s tebou suhlasim, co mne vrta v hlave, je tvoja posledna veta : " kolko deti zachranili sarlatani s ich cakrami?! ani jedno jedine! a preto budem vzdy utocit akymykolvek metodami na sarlatanov." ... Naozaj ani jedine? Vsetko co je mimo ambulancie a bieleho plasta je apriori sarlatanstvo? Tymto sa ta nechcem nijako doktnut, len tvoj prispevok vo mne evokoval takyto pocit.
Ale veď on nepovedal, že "Vsetko co je mimo ambulancie a bieleho plasta je apriori sarlatanstvo", ale povedal len to, že to, čo šarlatánstvom je, je neúčinné: čo je prakticky tautologické tvrdenie, ak pojmom "šarlatánstvo" označíme práve tie neúčinné metódy...

To, čo vraví m3, že všetko, čo je mimo ambulancie, je alternatíva: to je možno jeho definícia pojmu "alternatívna medicína", alebo - ako to označil CC - alternatívna medicína V ŠIRŠOM ZMYSLE, kde možno súhlasiť, že existujú aj nejaké čisto prírodné metódy, ktoré sú osvedčené a uznávané aj ambulantnou medicínou, ktorá ich však veľmi nepoužíva preto, lebo sa ich snaží zefektívniť: napr. vyabstrahovať či zosyntetizovať z tých rastlín len tú účinnú látku a tú potom podať v účinnejšej podobe, atď., čo je logický postup: ak odhliadnem samozrejme od toho, že lekár ako jednotlivec sa môže niekedy aj zmýliť, že nerozpozná tú chorobu správne a nepodá tú najvhodnejšiu látku... - no ako celok sú lekári aj napriek chybám stále na tom lepšie, ako keby sa mali ľudia liečiť bez lekára... - a tiež je možnosť skúsiť iných lekárov, keď jeden nevie...

Napr. ja som raz mal nejaký problém s dýchacími cestami, čosi ako zápaľ plúc, ešte začiatkom strednej školy, že som sa až dusil z toho a šiel som na pohotovosť, ale tí mi dávali len nejaký lacný šmejd, ktorý nezaberal, a tak ma poslali domov, že vraj to dusenie má asi skôr len nejakú psychickú bázu - keďže tie ich šmejdové lieky mi vôbec nezaberali - že mám vraj asi nejaký psychický blok, ktorý mi to spôsobuje - hrozne neschopní lekári, vraj to často hovoria v našom malom meste na pohotovosti, čo mi tak aj iní spomínali, že keď tí lekári niečomu nevedia určiť príčinu, tak povedia, že je to psychické: ale objednali ma aspoň nejakej imunologičke, ktorá však mala najbližší voľný termín až O POL ROKA neskôr... - dovtedy by som bol už asi umrel, lebo som každý deň mával chvíľkami už problém sa nadýchnuť, až som sa úplne dusil a myslel som, že sa už nenadýchnem, lebo chvíľkami som sa vôbec nevedel, tak som mal chytené tie priedušky, či čo, je to niečo hrozné, keď sa chcete a potrebujete nadýchnuť, no vôbec to nejde: a narastá zúfalstvo a snaha nadýchnuť sa, až horko-ťažko postupne po malých dúškoch sa do mňa a zo mňa čosi vzduchu dostáva...

... keby sme nemali jednu známu, ktorá bola tiež imunologička a hneď ma vzala a len pokrútila hlavou nad tamtými lekármi z pohotovosti, že mi dávali len lancný neúčinný šmejd, a tak mi ona hneď predpísala nejaký poriadny prášak, ktorý mi hneď aj zabral, takže už v ten deň sa mi lepšie dýchalo a nedusilo ma už nikdy viac a ešte pár dní som ho užíval, počas ktorých mi to už úplne prešlo.

Takže to bol taký príklad, kedy som naozaj potreboval niečo účinné, lebo dovtedy sa mi to stále len zhoršovalo a bol som stále len slabší, atď., a placebom to vyliečiť nešlo, takže nebyť tej známej, atď... už tu asi tiež nie som...

Poslať 05.06.2014 21:15:50   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
kpt vidím že si čítal Pacientov. Teraz ohuruješ prečítaným. Použil si termín paliatívna liečba - vie vôbec čo to je? Z kontextu vyplýva že asi nie.
Dávať ATB preventívne je doporučené len vo výnimočných prípadoch napr po komplikovaných operačných zákrokoch a nie vo veľkej väčšine ako sa snažíš podsunúť. 1. ATB majú závažné vedlajšie nepriaznivé účinky na tráviaci trakt, pečeň a imunitu. 2 . baktérie sa stávajú rezistentné a ATB prestávajú účinkovať treba zvyšovať dávky a podávať silnejšie preparáty.
Nikto nespochybňuje potrebu liečby ATB v prípade stafylokokovej alebo streptokokovej nakázy, prípadne iných bakteriálnych nákaz . Rovnako je nutné podávanie antivirotík v prípade vírusovej nákazy.

Sú choroby ktoré sa liečia jedine v nemocnici radikálnym zásahom alebo konzervatívnou liečbou. Ale sú aj choroby ktoré sa dajú dobre vyliečiť a aj alternatívne a lepšie pretože alternatíva je šetrnejšia k organizmu. Sem patrí napr. chrípka ATB nezaberú to je jasné, vírusy sa likvidujú teplotou teda treba ležať a potiť sa. Antipiretiká treba dávať až ked teplota presiahne 39 - 39,5°C. Rovnako s pokazeným žalúdkom nepobežíš k lekárovi ale použiješ alternatívu. Alebo ked sa porežeš či si tvoje dieťa rozbije koleno či dostaneš kinetózu utekáš na pohotovosť?

Čo sa týka akupunktúry zdá sa že si zaujatý. Uvedom si že ludské telo používa elektrické prúdy. Informácie ktoré riadia životné pochody a prejavy v organizme sú dvojakej podstaty a.) chemické napr. hormóny, b.) fyzikálne napr elektrické impulzy nervových vzruchov. Akupunktúra zasahuje práve do týchto nervových dráh a ovplyvňuje ich bud stimuláciou, alebo tlmením. Vyvolaním resp zosilnením chýbajúceho vzruchov, alebo opačne utlmením vzruchu.

Poznám viacero ludí ktorým (a ich deťom) pomohla alternatíva (prírodné produkty a/alebo fyzikálne pôsobenia) - psoriaza, atopický exem,akné, popáleniny, dekubity, vred, predkolenia, ponaťahované a ublížené svaly a kĺby. Ďalším sa ulavilo - migrény, astma, bolesti chrbta,
Nezanedbateľná je regenerácia organizmu po chemoterapii a po užívaní ATB.

Teda alternatívna medicína nie je šarlatánstvo. Su len šarlatáni ktorí zarábajú na nešťastí druhých a nezáleží im na tom aby skutočne pomohli. Takýto šarlatáni sú aj medzi lekármi (žial) ktorých zaujíma len vlastný prospech a nie zdravie pacienta. Že bojuješ proti šarltánom je správne ale bojuj aj proti tým v bielych plášťoch. Nemýl si Blumentál a ementál! Posobenie a výsledok ako alternatívnej medicíny tak aj klasickej závisí od človeka čo ju aplikuje. Nie od medicíny ako takej. Rovnako ako alkohol nemôže za to že opilec zmláti ženu!

Poslať 05.06.2014 21:18:08   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
Kazdy by sme zrejme vedeli uviest kopu prikladov pre aj proti. Bud z vlastnej skusenosti, ci z blizkeho okolia. Vsetko je vzdy o ludoch, ci uz maju biely plast ci nie.
Dva vlastne priklady.
Mal som zlomeny palec a nohe, s ktorym som chodil, no chodil, uz len krivkal, asi dva tyzdne, kym som musel priznat, ze asi fakt zlomeny bude, co aj roentgen potvrdil. Dokonca triestiva zlomenina, ulomky kosti v okolitom tkanive. Tak som si odsedel par hodin na chodbe pred chirurgickou ambulanciou (podotykam, ze som bol objednany na konkretnu hodinu), a ked uz som bol vazne nervozny a zacal som sa stazovat hlasnejsie, tak sestricka mi oznamila, ze pan doktor robi zakroky a musim cakat. (Zakroky nie urazove, ale objednane, ma pri ambulancii malu operacku). Tak hovorim, ze bud pojdem inde, alebo mi dajte termin na zajtra, lebo ja zlomeny palec, aha, tu mam roentgen. Tak slecna vosla dnu a za 5 min. vysla, ze mam ist dnu. Vosiel som do akejsi cakarne, sadol som do kresla, za chvilku vysiel pan doktor v zelenom plasti, s ruskou na tvari, na rukach chirurgicke rukavice ruky drzal od tela zdvihnute, aby sa nicoho nedotkol, evidentne odbehol z operacky. Sestricka mu podrzala pred ocami roentgen, mrkol na to, a povedal mi, ze sestricka mi da taku dlahu malicku hlinikovu + obvaz, ze tu dlahu si mozem skratit na potrebnu dlzku, dat si ju pod palec a vytvarovat tak, aby ma nic nebolelo a obviazat tym obvazom. A ja ze ci nechce tu moju nohu vydiet a on nechcel. Ze to sa mi pekne zrastie samo. A ja ze to je triestiva zlomenina, a ze dobre vidno tie ulomky vedla klbu vo vazive, ze co ked sa to zrastie blbo a bude ma to potom stale boliet. A on ze tie ulomky sa v tom tkanive vstrebaju. A ja ze co ked nie. A na to povedal pamatnu vetu: "Priroda si s tym poradi". Este mi odporucil si kupit v lekarni fastum gel a zmizol. :) Vazne som neveril ze sa to stalo :) Ale co sa mna tyka, mal by vratit diplom.

Na druhej strane sme mali problemy s dcerou, nebudem tu rozpisovat vsetko, ale pointa je v tom, ze sme chodili od jedneho odbornika ku druhemu a stale nebolo jasne, v com je problem. Pridruzili sa problemy sdychanim, tak sme v ramci "tour" sli aj ku kardiologicke. Po ekg a inych kardio vysetreniach pani doktor vravi dcere. Noze sa vyzlec do pol pasa a postav sa mi. Prejdi sa, zohni sa.... a potom vravi: " A to si nikto nevsimol, ze ma skoliozu a chybne drzanie tela? Tie problemy s dychanim nebudu ani zo srdca, ani z pluc, to bude chrbtica. A aj bola. A co sa mna tyka, toto je pani doktorka.
Neviem ci pisem zrozumitelne a ci je jasne co chcem povedat. Nie som proti lekarom, urcite nie. Som proti takym, ako bol ten prvy, a vazim si du druhu, ktora sa divala na cloveka komplexne, nie len v ramci svojej specializacie.

Myslim, ze tie kriklave priklady sarlatanstva aj pochybenia lekara sa dostanu do novin, lebo je to vdacna tema pre novinarov a verejnost, ktora hlta bulvar. Ci uz ked pochybil lekar, alebo niekto lieci pohadom, alebo za pomoci Astan Sofera a pacient zomrie.
Dobry lekar a dobry clovek si zrejme nevytvori web stranku, kde bude pisat blikajucimi pismenkami, ze ja som dobry clovek. Tak ako "alternativny liecitel", ktory je tiez dobrym clovekom a naozaj niekomu pomohol, to vykrikovat nebude. To by si hadam protirecilo, pretoze akosi ocakavam skromnost u takehoto jedinca. Len mam z tejto temy pocit, (jasne ze moze byt nespravny) ze vsetci "alternativci" su apriori sarlatani. Preto som sa pytal na tie vlastne skusenosti, ci niekto ma aj skusenost s niecim pozitivnym, co by sme mohli zaradit do alternativy. Ozaj, a zazraky?

P.S. Inak sa stotoznujem s poslednymi dvoma misionarovymi prispevkami.

Poslať 05.06.2014 21:21:54   Re: "alternatívni liečitelia"

napísal 614 príspevkov
Spero píše:
kapitane, v podstate s tebou suhlasim, co mne vrta v hlave, je tvoja posledna veta : " kolko deti zachranili sarlatani s ich cakrami?! ani jedno jedine! a preto budem vzdy utocit akymykolvek metodami na sarlatanov."

Je to pravda? Vsetky vrany su cierne? Naozaj ani jedine? Vsetko co je mimo ambulancie a bieleho plasta je apriori sarlatanstvo? Tymto sa ta nechcem nijako doktnut, len tvoj prispevok vo mne evokoval takyto pocit.
A znova (asi treba vzdy) podotykam, ze sa nezastavam nicoho konkretneho, ziadnych cakier ani bachovej terapie atd atd...

Ak odhliadnem od uplnych absurdit, ktorych je dnes plno, uz sa lieci ozaj cimkolvek, nikto nema skusenost s niecim, co by sme nazvali alternativne? Myslim teda s pozitivnym ucinkom.
sarlatani sa liecby specifickych poruch boja ako cert kriza - pocul si uz niekedy aby sarlatan vyliecil niekoho s strukturalnou poruchou (nejaka vrodena vada ci zlomenina) alebo geneticko/metabolickou poruchou? (povedzme cysticka fibroza ci cukrovka I. typu)? sarlatan takisto dava ruky prec od deti, lebo od nich nemoze ziadat podpis o dobrovolnom podstupeni "liecby" a deti sa daju tazsie oblbnut klasickymi trikmi sarlatanov

sarlatan sa vzdy zameriava na nespecificke problemy ludi a choroby z ktorych sa clovek skor ci neskor dostane aj sam äaby sarlatan mohol vitazoslavne prehlasit, ze jeho metoda zabrala)

v medicine ide o pochopenie podstaty zdravotneho problemu (cez vedecku metodologiu a znalosti biologie/chemie fyziky) a na zaklade toho o volbu specifickej liecby (pripadne vymyslenie novej liecby); nic taketo u sarlatana nenajdeme

samozrejme aj v medicine sa stretavame so stastim ci nahodou pri najdeni povedzme tej spravnej kombinacie lieciv ci drog, ale vzdy sa spatne skuma, preco prave tato kombinacia zabrala aby sme mohli efekt opakovat a dosiahnut za rovnakych vstupnych podmienok rovnaky vysledok - to je podstata mediciny a vedy vseobecne; a medicina takisto vo velkom cerpa z pozorovania prirody a napodobnuje to co sa v prirode vyvinulo za tie miliardy rokov evolucie do idealnej podoby; napr pijavice a musie larvy ci trepanacia lebky, v antickych dobach a stredoveku boli pijavice pouzivane na "prikladanie", ale nik nevedel preco niekedy priniesli ulavu pacientovi, no dnes uz vieme, ze pijavica lekarska produkuje zmes latok, ktore zabranuju zrazaniu krvi a tym pomahaju napr pri znovuprisitych amputovanych koncatinach, aby sa netvorili zrazeniny, isto by sa mohli pouzit aj umele antikoagulanty, lenze lokalne ich vie presne aplikovat iba pijavica; musie larvy - s extremnou presnostou rozpustaju a nasledne skonzumuju mrtve tkanivo napr pri tazkych prelezaninach kde chirurg z jeho nastrojmi posobi v porovnani s larvami ako slon v porcelane; trepanacia lebky - praktizovala sa uz v praveku, vo velkej vacsine ritualne ale obcas sa stalo ,ze ak bojovnik utrzil ranu do hlavy a vzniklo krvacanie do priestoru medzi lebkou a mozgovymi blanami, tak sa trepanaciou podarilo uvolnit tlak a zrazeninu a "pacient" prezil, samozrejme pricinou boli zli duchovia, ktori otvorom a za pomocu nejakych ritualov bojovnika opustili

akekolvek svedecto o ulave pri liecbe alternativnou medicinou je anektoda a ta nema absolutne ziadnu vypovednu hodnotu

Poslať 05.06.2014 21:27:33   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
zazraky su mimoriadne prejavy Bozej milosti, stojace mimo akekolvek chapanie a kategorizacie kedze v milost Boziu dufame ked zlyha uz uplne vsetko.

Poslať 05.06.2014 21:31:24   Re: "alternatívni liečitelia"

napísal 614 príspevkov
misionar3 píše:
kpt vidím že si čítal Pacientov. Teraz ohuruješ prečítaným. Použil si termín paliatívna liečba - vie vôbec čo to je? Z kontextu vyplýva že asi nie.
akych "Pacientov"? to je co zac?

clovece zakopol si o nespravneho, ja velmi dobre viem co je to paliativna liecba, je to zakrok, ktorym sa zlepsuje kvalita zivota pacienta - anastomoza srdcovych tepien u mna ma nevyliecila, stale som mal Fallotovu tetralogiu, ale prezil som aspon tych 5 rokov, kedy sa uz lekari odvazili vykonat korektivny zakrok

nemyl si paliativnu liecbu s paliativnou starostivostou o pacientov v terminalnom stadiu nejakej neliecitelnej choroby

Poslať 05.06.2014 21:38:46   Re: "alternatívni liečitelia"

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
misionar3 píše:
Posobenie a výsledok ako alternatívnej medicíny tak aj klasickej závisí od človeka čo ju aplikuje. Nie od medicíny ako takej.
Lenže záleží aj od typu medicíny, či má vôbec v sebe nejaký potenciál napomôcť... lebo samozrejme, že ak človek zle aplikuje inak fungujúcu medicínu, tak môže byť tiež nulový výsledok, avšak keď hovoríme o nejakom nefungujúcom type "medicíny", tak tú aj keby si akokoľvek použil, tak keď je to už sama o sebe nefungujúca "medicína", tak výsledok bude stále nefungujúci... takže určite záleží aj od typu medicíny, či má v sebe niečo účinné, alebo nie, a až potom môže záležať aj od človeka, či správne aplikoval tie účinné veci, ak v takej medicíne nejaké účinné veci sú...

[ Príspevkov: 114 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť