areopag.sk
http://areopag.sk/

chceš byť dievča, alebo chlapec?
http://areopag.sk/viewtopic.php?f=40&t=5820
Stránka 1 z 1

Autor:  frederix [ 10.05.2014 12:13:17 ]
Predmet príspevku:  chceš byť dievča, alebo chlapec?

http://www.cas.sk/clanok/280996/samko-alebo-vivien-zvrat-v-pripade-chlapceka-ktory-bol-vychovavany-ako-dievca.html
Citácia:
„Po narodení mi povedali, že Samko má zle vyvinuté pohlavné orgány, a že odporúčajú zmenu pohlavia,“ povedala nám vtedy mamička Renáta, ktorá dieťa začala vychovávať ako dievča. Odborníci vtedy nad prípadom krútili hlavami a nevedeli si s ním rady, keďže na Slovensku sa podobné operačné zákroky nevykonávajú.

V škôlke dievča, v škole chlapec

Napriek jedinečnosti tohto prípadu a Samkovej odlišnosti ho jeho okolie ako dievča akceptovalo a problémy nemal ani v škôlke. Nielen rodičia, ale aj rovesníci ho sedem rokov oslovovali v ženskom rode. Všetko sa však nečakane zmenilo. „Šialený príbeh. Pred 7 rokmi sa rodičom narodil chlapček Samko. Bez vyvinutých pohlavných orgánov. A tak lekári usúdili, že lepšie bude, ak ho budú vychovávať ako dievčatko!
Citácia:
Doživotné následky

Za radikálnym rozhodnutím byť chlapcom po tom, čo chcel byť Samko pred necelými troma mesiacmi dievčaťom, je podľa odborníčky detská nerozhodnosť, ktorá trápi aj dospelých. Skutočné obavy môžu mať rodičia v prípade, ak Samko bude chcieť byť aj naďalej chlapcom. Na celých sedem rokov života dievčaťa sa totiž zabudnúť nedá.

„Podľa literatúry je veľa prípadov, keď roky výchovy dieťaťa ako dievča a následná premena na chlapca negatívne ovplyvnili jeho ďalší vývoj,“ hovorí psychiatrička a sexuologička Danica Caisová, podľa ktorej v konečnom dôsledku bude všetko závisieť od citlivosti prístupu najmä rodičov.

Samkov unikátny prípad sa pritom nemusí uzavrieť ani po jeho poslednej túžbe žiť život ako chlapec. Konečný pokoj môže nájsť až v dospelosti. Dovtedy bude musieť podstúpiť ešte rad náročných vyšetrení, ale aj rozhodnutí. „Rodičia by sa mali riadiť genetickým vyšetrením, ktoré jednoznačne ukáže, k akému pohlaviu dieťa patrí. Po dosiahnutí dospelosti a zrelosti by sa potom mohlo samo rozhodnúť,“ uzavrela Caisová.

Autor:  Didymos [ 17.05.2014 16:03:56 ]
Predmet príspevku:  Re: chceš byť dievča, alebo chlapec?

o obdobných prípadoch sme už písali aj v inej téme: viewtopic.php?p=263041#p263041

Stránka 1 z 1 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/