Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 67 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 21.07.2014 0:06:47   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
minix) píše:
prvosienka píše:
Asi to naozaj treba definovať presne, za kamaráta považujem toho, s kým sa budem stretávať, môžeme si nejako pomáhať, spolu niekam ísť napríklad. Bez intýmnych prejavov, teda aj bez bozkov. Ale. Odborníci tvrdia, že žena s mužom ktorí si sú sympatickí, sa jednoducho nedokážu takto kamarátiť. Veď to vyskúšaj a uvidíš. Môžeš potom podať aj hlásenie ako to dopadlo. :D
to "odborníci tvrdia" je dosť generalizujúca fráza... akí odborníci? všetci? bo neuvádzaš ani jedného... a samozrejme, že to nie je tak, že by nebolo možné "len" kamarátstvo: to predsa mám aj na sebe odskúšané, že bárs aká kamarátka, hlavne ak je už vydatá, alebo aspoň zadaná, tak to by ma predsa ani nenapadalo ju brať ináč než "len" ako kamarátku...

A aj moji blízki: každý má predsa kopu rôznych kamarátov, rodinu a známych: i opačného pohlavia. A nikto z toho žiadnu vedu nerobí.

Aj keď, samozrejme, nemusí byť každý človek taký... No pokiaľ by išlo len o také bežné kamarátske príležitostné stretnutie, tak to by malo byť ešte vpohode: skôr by mohlo byť "neštadardné", ak by to už boli také príliž časté spoločné stretnutia... hlavne sú problematické už tie týždňovaky ako také, ako tu už bolo viac ráz spomínané...
Ver starsim a skusenejsim. :D Nebavime sa o priateloch a známych, debatime ked partner travi cas viac s kamaratkou ako s partnerom, o nadstandardnom kamaratsve. Udrziavat si odstup je v takomto pripade velmi tazke, ak sa tam este prirataju dovernosti o ktorych nevie ani samotny partner a tykaju sa manzelov tak katastrofa je nablizku, coraz vacsie dovernosti nahravaju "spriaznenym dusiam" a ani sa nenazdaju a su vo vztahu a mame tu klasicky trojuholnik kde jeden nevie ze je v slepom uhle...
Vydata zena, zenaty chlap ma dbat na to ze era dovernych kamaratov, kamaratok opacneho pohlavia z minulosti je tatam, prave si totiz jednu, jedneho z nich vybral za partnera na cely zivot. Tak ze ak ma problem, nema sa zalovat kamaratke, kamaratovi ale manzelovi , manzelke.

Poslať 21.07.2014 22:26:46   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Roman Bača píše:
Ver starsim a skusenejsim. :D
čo konkrétne sa ti zasa nepáči? reagoval som tam len na to, že vraj nie je možné, aby bol muž a žena len kamaráti. Čo zjavne nemožno takto absolútne a všeobecne tvrdiť, ako bolo napísané. Čo poznám aj na sebe aj všelijakých iných, že môžeme byť aj len kamaráti. Ale samozrejme, súhlasím, že nie každý prípad musí byť taký, a hlavne, ak by sa stretávali veľmi často, že to by už nemuselo byť zrovna najvhodnejšie, keď majú predsa svojich partnerov. Aj keď zas, čo vravíš, že:
Roman Bača píše:
Vydata zena, zenaty chlap ma dbat na to ze era dovernych kamaratov, kamaratok opacneho pohlavia z minulosti je tatam, prave si totiz jednu, jedneho z nich vybral za partnera na cely zivot. Tak ze ak ma problem, nema sa zalovat kamaratke, kamaratovi ale manzelovi , manzelke.
toto by síce bolo ideálne, ale zas niektorí muži sa radi požalujú aj kamarátom, či ženy kamarátkam. A neviem, či v tom niekto vidí nejakú obrovskú tragédiu...

Poslať 25.07.2014 20:06:37   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
Pozri Didy, ja ti to poviem na praktickom príklade:
S Frederikom by sme sa dohodli že pôjdeme spolu do kina. Spýtaj sa Anuk, či by sa jej to páčilo...

Poslať 26.07.2014 9:25:23   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
prvosienka píše:
Pozri Didy, ja ti to poviem na praktickom príklade: S Frederikom by sme sa dohodli že pôjdeme spolu do kina. Spýtaj sa Anuk, či by sa jej to páčilo...
netreba tu rozoberať ich konkrétny prípad, keďže tu hovoríme teraz všeobecne. A všeobecne platí len tvrdenie, že nič všeobecne neplatí - zjednodušene povedané... Proste, že každý človek má nejakú inú hranicu toho, čo mu už nakoľko začína vadiť. Sú ľudia, ktorí by svojho partnera nepustili už pomaly ani len do obchodu, lebo by žiarili na ostatných, že si ho/ju tam budú obzerať, či pod. Poznám aj takých nejakých: partnera nepúšťajú na žiadnu spoločenskú zábavu, vadí im ešte aj návšteva, atď. - Ale potom tiež poznám aj takých, ktorí chodia kľudne na zábavy, a vrámci takých spoločenských tancov si zatancujú aj s nejakými svojimi inými známymi, nie stále iba so svojim parnterom. Ako to zvykne bývať napr. aj na svadbách. A všetci to tam berú ako normálne, nikomu z nich to nevadí, ani v tom nevidí nič viac než to, čo to je (snáď možno až na niekoho, kto by bol nadpriemerne žiarlivý). Alebo keď aj náhodou niekde stretnú nejakú svoju známu/známeho, tak idú spolu na obed, porozprávajú sa, čo nového, atď. Bez toho, že by v tom oni či ich partneri videli neviem čo, že by na nich mali žiarliť. Proste to berú ako normálne priateľské stretnutie. Takže záleží aj od ľudí, aj od okolností.

Ty vari tvrdíš, že keď niekto ide na týždňovky, tak tam nesmie mať absolútne žiadnych kamarátov, alebo ako to tvrdíš?

Lebo to je zasa nejaká špeciálna okolnosť. Keď je človek ďaleko, tak je pochopiteľné, keď tam má rôznych kamarátov, napr. už aj len z práce. A tí sa občas môžu aj stretnúť pri rôznych príležitostiach aj mimopracovných. Napr. robím v jednej IT firme a občas si tak ideme spolu aj niekde posedieť po práci, voľne sa porozprávať: oni aj čosi popiť na zlepšenie nálady... - Také ľudia robievajú aj keď nie sú na týždňovkách, na ktorých by už vôbec nemohli byť s partnerom, keďže tam nie je.

Napr. keď môj brat musel odcestovať niekam na nejakú konferenciu, či pod., na viac dní, tak som tiež zašiel občas pozrieť švagrinú s malým, trochu sa s ním spolu hrať : ). A vari myslíš, že to bratovi vadilo, že som ich vtedy navštívil? práve naopak.

Takže záleží od okolností. Isteže by niekedy žiarlil kde kto, napr. keď by ho partner príliš opúšťal, aby sa stretal radšej s inými. Takže v prípade tých týždňoviek by jednoznačne bolo najlepšie, aby si radšej našiel niečo iné, alebo aby ona šla tiež bývať tam: tá druhá možnosť by bola aj z ekonomického hľadiska lepšia, keďže na Západe bývajú lepšie pracovné podmienky v tomto smere: aj pre toho druhého. A tiež zdravotníctvo a všeličo iné býva a Západe kvalitnejšie.

Poslať 26.07.2014 23:50:57   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
prvosienka píše:
S Frederikom by sme sa dohodli že pôjdeme spolu do kina. Spýtaj sa Anuk, či by sa jej to páčilo...
...to by si mala zazitok, poviem ti...ten v kine zaspi po desiatich minutach, este stastie, ze nechrape. "Zbůhdarma vyhozené peníze" za listky... :-D

Poslať 27.07.2014 7:18:01   Re: prosim poradte mi

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
minix)
Citácia:
Ty vari tvrdíš, že keď niekto ide na týždňovky, tak tam nesmie mať absolútne žiadnych kamarátov, alebo ako to tvrdíš?
Ja sa prikláňam k myšlienke, že ak muž so ženou trávi viac času, ako je nevyhnutné /práca, škola, spoločenské akcie.../ a nie je to jeho žena, tak mu tá žena imponuje. Netvrdím, že sa na ňu hneď musí vrhnúť alebo jej robiť návrhy. Je však pre neho zaujímavá. V drvivej väčšine prípadov je to vďaka jej vzhľadu. Ja sám, ešte slobodný som rád vyhľadával spoločnosť jednej mojej rovesníčky, aj keď som viac menej vedel, že vzťah z toho nebude. Len som sa na ňu rád díval a zaujímalo ma aj to, čo si myslí. Alebo to poviem ináč, aj keď ma za to pravdepodobne skritizujete, muži nevytvárajú priateľstvá so ženami, s ktorými si to nevedia ani len predstaviť.

Poslať 27.07.2014 13:19:34   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Citácia:
muži nevytvárajú priateľstvá so ženami, s ktorými si to nevedia ani len predstaviť.
Toto je mytus.

Poslať 27.07.2014 14:00:12   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
frederix píše:
Citácia:
muži nevytvárajú priateľstvá so ženami, s ktorými si to nevedia ani len predstaviť.
Toto je mytus.
Závisí od toho, o koho ide. Sv. Katarína Sienská však v diele Dialógy opisovala, ako málo duší má dar úplnej a dokonalej čistoty. Čiže sú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.

Poslať 27.07.2014 14:49:01   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
frederix píše:
stefan píše:
Toto je mytus.
jj, a riadny... neviem fakt, či to tu treba aj vysvetľovať: vždy som takéto reči bral len ako "vtipy o mužoch", ktoré bývajú aj zábavné, a aj muži si takto robievajú žarty sami zo seba, ale nie že by tomu niekto mohol aj veriť, že to tak naozaj je, a ešte k tomu všeobecne... veď to už z princípu aj keby som nevedel, že to neplatí, by bolo trúfalé tvrdiť niečo o všetkých mužoch: no tuná navyše to by to muži bežne mohli aj z vlastnej skúsenosti vedieť, že to nie je pravda...

veď čo už len taká - triviálny príklad: mama, švagriná, či proste niekto z rodiny? Vari človeku musí hneď nejako "žensky" imponovať, aby mu mohla byť kamarátkou? veď ani pri mužských kamarátoch ti nevadí, že sú to muži, a nič by si si pri nich nepredstavoval, ani by ťa to ani len nenapadalo... a to, že si, štefan, mal nejakú kamarátku, ktorá ti bola výzorovo sympatická, a stretal si sa s ňou aj kvôli tomu: tak si teraz predstav, že by ti nebola tak sympatická výzorovo, ale zaujímali by ťa len tie jej názory a pod., proste ako pri ostatných kamarátoch (a ktoré aj vtedy pri nej patrili k dôvodom, pre ktoré si sa s ňou stretal). A už by si mal hneď kontrapríklad k svojmu tvrdeniu...

Ale dokonca aj keby bola sympatická i výzorovo, veď nemusí si človek preto hneď aj niečo predstavovať - ak by si aj potenciálne nejaký vzťah predstaviť vedel, to neznamená, že si ho predstavuje: hlavne ak vidí, že by to nebolo reálne, napr. ak je zadaná, tak tam by to ani nemalo žiaden zmysel.

Spomínaš, štefan, predsa aj sám, že sa stretávate občas aj s nejakými inými rodinami-priateľmi. A tam predsa sú tiež aj ženy. A zrejme ti je tam jedno, či by si si s nimi vedel predstaviť vzťah, alebo nie. A keby si si aj vedel, tak by si si ho už zrejme aj tak nepredstavoval...

Ale inak ja samozrejme súhlasím, že keď je už ženatý, tak by mu žena mala byť na prvom mieste zo všetkých ľudí. No prečo by už na nejakých nižších miestach nemohol mať aj kamarátov - bez ohľadu na pohlavie - s ktorými by sa občas pri nejakej príležitosti mohol aj stretnúť?

Ale samozrejme, že ak by to už malo nejako príliš konkurovať tej manželke - aj len v tých bežných veciach - tak to už radšej nie... a celkovo nejaká opatrnovať by nezaškodila, pre istotu.

A napr. v tamtom prípade z úvodu témy: to sa mne nepáči hlavne preto, že sú už aj tak príliš odlúčení od seba. A potom keď si už aj nájde nejakú kamarátku, tak to je pochopiteľné, že aj pre tú manželku by to nebolo zrovna najpríjemnejšie: nech ide radšej ona za ním alebo naopak. Také riešenie by bolo jednoznačne najvhodnejšie hľadať... Lebo uznávam aj to, že aj keď medzi tamtými nič nie je, netreba to provokovať, ani manželku, ani seba: aby náhodou z toho časom niečo nebolo. Ale to tak všeobecne. Nepoznáme zas presné okolnosti toho konkrétneho prípadu. Aby som nekrivdil.

Poslať 27.07.2014 14:55:20   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Súhlasím s Tebou minix, že je kopa ľudí, čo sa vie preniesť cez rozdielnosť. Väčšinou však poznám ľudí, čo im je to jedno, lebo žijú voľnejšie, resp. sú šťastne ženatí/vydaté. Ale ak je kresťan, žije s Kristom, alebo ide o niekoho z rodiny, tak je to skôr prijateľnejšie, to neznamená, že pokušenia nie sú. Práve som dočítala knihu sv. Pia, ako on bol v tejto oblasti pokúšaný démonom. To si píšte, že mu nedal pokoj a keď už bol starec tak aspoň útočil na jeho dobrú povesť.

Poslať 27.07.2014 15:33:31   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
anux píše:
prvosienka píše:
...to by si mala zazitok, poviem ti...ten v kine zaspi po desiatich minutach, este stastie, ze nechrape. "Zbůhdarma vyhozené peníze" za listky... :-D
heh :D
odpovedáš akoby som naozaj mala chuť s ním ísť do kina :lol:
Ale otázka bola o inom...
Ale neboj, ja nechodím s cudzími mužmi do kina

Poslať 27.07.2014 15:39:07   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Ja do kina nechodim ani s vlastnou zenou, ale na kavu s nejakou kamoskou nemam problem aj bez nej. A tiez ju nedrzim na retazi, ked ide s priatelmi niekam na obed/veceru/kavu bezo mna.

Poslať 27.07.2014 15:43:04   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
minix) píše:
netreba tu rozoberať ich konkrétny prípad
Ty tu hovoríš o rozoberaní? :lol:
Však ty tu máš najdlhšie odpovede, rozobereš všetko zľava, sprava, zhora aj zdola, a potom ešte aj na princípe pravdepodobnosti, na princípe teórie hier,... :D
Chcem len povedať že ja ich prípad vôbec nerozoberám, iba som dala príklad, keďže to nechápeš. A ako vidím, príklad zabral... :D

Vidíš, ak sa to povie na konkrétnom príklade, hneď to inak ukáže. Potom už je to neprípustné. Ibaže ono je to neprípustné aj v tých ostatných prípadoch. Len tam už to nechápeš. Každé manželstvo má pred Bohom rovnakú cenu. Každé treba chrániť.

Poslať 27.07.2014 15:44:04   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
frederix píše:
Ja do kina nechodim ani s vlastnou zenou, ale na kavu s nejakou kamoskou nemam problem aj bez nej. A tiez ju nedrzim na retazi, ked ide s priatelmi niekam na obed/veceru/kavu bezo mna.
Ako vravím, s cudzími mužmi do kina nechodím,
zbytočne to rozoberáš

Poslať 27.07.2014 15:53:11   Re: prosim poradte mi

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Prvosienka-ved ja s tebou nechcem ist nikam, asi nerozumies-hovorim, ze ani anuk, ani ja nie sme priviazani na retazi a ak ona chce ist von s kamaratom-moze. Chce ist s jej partiou na veceru? Moze. Nebranim jej, neziarlim, lebo nemam dovod.
A rovnaku slobodu mam aj ja.

Samozrejme, je jedna vynimka-ked by chcela ist na viac dni prec z domu, tak musim ist aj ja. Nevie bezo mna zaspat. :-D

[ Príspevkov: 67 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť