Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 02.11.2013 13:24:29   Smrt sucast zivota

od 22.12.2009 19:30:14
napísal 196 príspevkov
Smrť je súčasťou života, prečo by mala byť morbídna ?

http://www.sme.sk/c/6991263/dobrovolnicka-privelmi-verime-medicine-smrt-nie-je-morbidna.html

Poslať 02.11.2013 13:52:12   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
odsúvanie smrti nabok (do nemocníc a domovov dôchodcov) naozaj smrť robí niečím, čo je "mimo života"

Poslať 02.11.2013 14:15:31   Re: Smrt sucast zivota

napísal 196 príspevkov
ja sa stotoznujem z hlavnou myslienkou celeho rozhovoru ...

bohuzial nie vsetci maju to "stastie", aby zomierali napriklad doma v kruhu svojich najblizsich, preto vsetka cest takymto ludom, co sa staraju o tych co zomieraju mimo domova a svojich blizkych ...

Poslať 02.11.2013 14:51:43   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
oxonia píše:
Smrť je súčasťou života, prečo by mala byť morbídna ?
"morbídny" je z latinského "morbidus" (chorobný), čo je zo slova "morbus" (choroba), čo je zo slovesa "mori" (zomierať)...
...takže sa ani nemožno diviť, že ľudia často slovo "morbídny" nechápu ani tak ako "chorobný", ale skôr ako niečo týkajúce sa "smrti" (mors)...
po tejto stránke by to však bol len čisto jazykový problém, že niektorí ináč rozumejú slovu "morbídny", že ho odvodzujú priamo od jeho pra-koreňa "mor-" a nie od jeho koreňa "morbid-"...
Autorka toto asi veľmi nezvážila, že tak formulovaná otázka presúva problém skôr na čisto lingvistickú otázku...
...a mala radšej položiť otázku takto: Prečo by smrť mala byť tragédiou?

A takúto otázku už možno vecnejšie rozoberať...

Napr. staré latinské príslovie hovorí:
    Mors est quies viatoris : fines est omnis laboris
    Smrť je pokoj pre pútnika : každá starosť ňou zaniká

Takto vnímajú smrť hlavne tí ľudia (či kultúry), ktorí vidia život skôr len ako trápenie a starosti... a chcú zomrieť, aby už mali konečne od toho všetkého pokoj...

Ale niečo tamtaké by hovorili aj kresťania, ktorí sa tešia na posmrtný život s Bohom bez obmedzení, ktoré majú, kým sú na Zemi...

Asi najnegatívnejšie vnímajú smrť tí, ktorí ju pokladajú za koniec svojej existencie, a chcú si ešte vychutnať svoj život... Ale aj ľudia, ktorí veria v posmrtný život, ale necítia sa ešte naň pripravení...

Ale aj ľudia, ktorí sa už aj cítia byť pripravení na smrť a aj by radi umreli, predsa si uvedomujú aj jej negatívum, ak ich pozemský život znamená plodnú prácu pre druhých...

Tú dilemu poznamenal už sv. Pavol, hovoriac:
    Veď pre mňa žiť je Kristus a zomrieť zisk.
    Ale ak žiť v tele znamená pre mňa plodnú prácu, neviem, čo si vyvoliť.
    Oboje na mňa dolieha: túžim zomrieť a byť s Kristom, a to by bolo oveľa lepšie,
    ale zostať v tele je zasa potrebnejšie pre vás.

--- Flp 1:21-24

Tak myslím, že človek by sa mal skôr snažiť efektívne využívať ten čas, ktorý ešte má, a nezabíjať ho zbytočnosťami (často aj na diskusných fórach či pod.)...

Poslať 02.11.2013 16:28:24   Re: Smrt sucast zivota

napísal 196 príspevkov
... ten pojem morbidny som ani nevnimal, viac sa mi vybavoval v povedomi ten pojem tragedia, to je fakt, z realneho zivota,....

Poslať 05.11.2013 16:26:30   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...vcera vo vecernych spravach zaznela takato uputavka:
Buduci neboztici, pozor! a za tym info, ze v Bratislave je uz len daco cez tisic hrobovych miest.

....priznam sa, oslovenie "buduci neboztik" znie vskutku morbidne, aj ked pravda je, ze v konecnom dosledku sme nimi naozaj vsetci bez rozdielu...

Poslať 18.12.2013 20:10:21   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

od 13.12.2013 17:50:17
napísal 145 príspevkov
A aký postoj teda máte k smrti vy? Čo vaše pudy Tanatos opísané Freudom?

Kto si povedal:,,Nebojím sa smrti, bojím sa umierania".

Poslať 18.12.2013 20:33:50   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
Chodec píše:
A aký postoj teda máte k smrti vy? Čo vaše pudy Tanatos opísané Freudom?

Kto si povedal:,,Nebojím sa smrti, bojím sa umierania".
Tak to ja sa nebojím ani smrti ani umierania. Pretože pre mňa je to také isté ako keď si idem ľahnúť spať. Pritom ani netuším či ráno vstanem a uvidím ďalšie ráno. Počas spánku nevnímam nič nemávam ani často sny teda akoby som počas spánku nejestvoval. Na smrť sa teší človek trápený čo si nevie rady so životom a bojí sa jej ten kto je príliš materiálne zameraný. Smrť je pre mňa neexistencia, nicota, žiadne vnemy, pocity, myšlienky nič.

Poslať 18.12.2013 20:48:25   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
live_D píše:
Pretože pre mňa je to také isté ako keď si idem ľahnúť spať. Pritom ani netuším či ráno vstanem a uvidím ďalšie ráno. Počas spánku nevnímam nič nemávam ani často sny teda akoby som počas spánku nejestvoval.
Predsa len ste aspoň ten sen spomenul, síce občas, ale spomenul. V takomto prípade sa teda smrť dá považovať za pokračovanie duševného života (sen). Sú medzi nami dokonca ľudia, ktorý si zachovávajú vedomie seba samého a doslova bdelé vedomie aj počas spánku a dokážu vedome snívať - oneironauti.

Rovnako tak síce netušíte, či ráno vstanete, ale predstava straty životného kontinua vám pred spaním po rozume asi nechodí. Pri skutočnej smrti však áno. Ale beriem váš názor.

Poslať 18.12.2013 20:59:41   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Chodec píše:
live_D píše:
Pretože pre mňa je to také isté ako keď si idem ľahnúť spať. Pritom ani netuším či ráno vstanem a uvidím ďalšie ráno. Počas spánku nevnímam nič nemávam ani často sny teda akoby som počas spánku nejestvoval.
Predsa len ste aspoň ten sen spomenul, síce občas, ale spomenul. V takomto prípade sa teda smrť dá považovať za pokračovanie duševného života (sen). Sú medzi nami dokonca ľudia, ktorý si zachovávajú vedomie seba samého a doslova bdelé vedomie aj počas spánku a dokážu vedome snívať - oneironauti.

Rovnako tak síce netušíte, či ráno vstanete, ale predstava straty životného kontinua vám pred spaním po rozume asi nechodí. Pri skutočnej smrti však áno. Ale beriem váš názor.
Poviem to tak už ma skoro zabila elektrická energia. Prúdila mi priamo cez srdce, cítil som ako mi srdce bije vo frekvencii 50Hz, videl som pred očami akoby iskri a cítil stále silnejšie teplo. Zachránil ma jeden muž čo rýchlo vypol ističe. Nebál som sa vtedy smrti aj keď som skoro umrel pamätám si to ako dnes jediné čo mi vadilo bola tá veľká bolesť. Ten zásah elektrickou energiou nebol ani mojou vinou. Mimo iných situácii čo som prežil o vlások. Smrť nieje vec, ktorej sa treba báť podľa môjho názoru.

Poslať 18.12.2013 21:18:26   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
Pre mna ako veriaceho smrť nie je koniec ale prechod do nového života. "V ústrety novým dobrodružstvám" Celkom som na to zvedavý, akurát ten prechod môže byť bolestivý, no ale čo už treba sa nejako pretisnúť cez tú úzku bránku :D

Poslať 18.12.2013 22:45:05   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
misionar3 píše:
Pre mna ako veriaceho smrť nie je koniec ale prechod do nového života. "V ústrety novým dobrodružstvám" Celkom som na to zvedavý, akurát ten prechod môže byť bolestivý, no ale čo už treba sa nejako pretisnúť cez tú úzku bránku :D
Ak to tak naozaj žijete tak sa mi to páči. Aj váš príspevok live_D. Máte ale rodinu, keď to beriete jak samuraj?

Poslať 18.12.2013 23:06:27   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Chodec píše:
misionar3 píše:
Ak to tak naozaj žijete tak sa mi to páči. Aj váš príspevok live_D. Máte ale rodinu, keď to beriete jak samuraj?
Rodinu možno budem mať čoskoro, skôr som v počiatočných štádiách ju založiť ale to nič nemení na fakte, že smrti sa netreba báť. Som dávno zmierený so smrťou po niektorých životných skúsenostiach a nevnímam ju ako strašiaka.

“Even if it seems certain that you will lose, retaliate. Neither wisdom nor technique has a place in this. A real man does not think of victory or defeat. He plunges recklessly towards an irrational death. By doing this, you will awaken from your dreams.”
― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure: The Book of the Samurai

Poslať 19.12.2013 8:00:30   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

napísal 145 príspevkov
A nevadilo by vám keby ste tú rodinu musel náhle z nečakaných dôvodov opustiť, hoc rodina ostane nezabezpečená a vaše deti vašou stratou utrpia? Kým človek nemá záväzky je možné vnímať smrť takým spôsobom, no potom ostať pevný a pokojný v čase smrti ako stoik je už vcelku ťažké si myslím.

Poslať 19.12.2013 16:55:10   Re: Smrt sucast zivota

Obrázok užívateľa

napísal 493 príspevkov
Chodec píše:
A nevadilo by vám keby ste tú rodinu musel náhle z nečakaných dôvodov opustiť, hoc rodina ostane nezabezpečená a vaše deti vašou stratou utrpia? Kým človek nemá záväzky je možné vnímať smrť takým spôsobom, no potom ostať pevný a pokojný v čase smrti ako stoik je už vcelku ťažké si myslím.
To by vadilo každému ale tak veci čo nemám ako ovplyvniť s nimi sa treba zmieriť. K čomu mi bude trápiť sa ak to nemám ako ovplyvniť ? To je asi také ako by som videl, že letí bomba na vedľajšiu dedinu. Čo mi pomôže strachovanie sa ? Keď ju nemám ako zastaviť ?
Nemyslím si. Ak príde smrť a je nezvratná pričom nemám ako ovplyvňovať pred koncom okolie, tak už nemá zmysel riešiť životy, živých lebo tu už nebudem.

[ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť