Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 38 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Celosvetový trh zo ženským telom a materstvom ako výsledok túžby po rodičovstve, niekedy ťažkom či dokonca nemožnom, na jednej strane, a túžby po peniazoch na druhej. Takto možno definovať náhradné materstvo, fenomén rozšírený nielen v západných krajinách, ale postupne prenikajúci do celého sveta. Ide o prípad, keď si heterosexuálny alebo homosexuálny pár najme ženu, ktorá sa za finančnú odmenu podrobí zákroku umelej inseminácie, vynosí dieťa a po pôrode ho odovzdá páru. Dieťa sa však v takomto prípade stáva predmetom vlastníctva a nie „najvznešenejším darom manželstva“, ako ho definuje Katechizmus Katolíckej cirkvi.
Stanovisko Katolíckej cirkvi je jasné: „Techniky, ktoré vylučujú spoločné rodičovstvo zásahom osoby, ktorá nepatrí k manželskej dvojici (darovanie spermy alebo vaječnej bunky, prepožičanie maternice), sú závažne nemorálne. Tieto techniky porušujú právo dieťaťa narodiť sa z otca a matky, ktorých pozná a ktorí sú medzi sebou spojení v manželstve. Zrádzajú výlučné právo stať sa otcom a matkou iba jeden prostredníctvom druhého“ (KKC, 2373).

Napriek tomu je dnes tento výnosný obchod podporovaný v mnohých krajinách na čele so Spojenými štátmi americkými, kde existuje niekoľko špecializovaných agentúr, ktoré páru nájdu ženu ochotnú vynosiť im dieťa, ako aj viaceré klinické centrá zamerané na náhradné materstvo a umelé oplodnenie. Niektoré americké štáty dokonca homosexuálnym párom umožňujú vystaviť rodný list dieťaťa, v ktorom sú obaja partneri uvedení ako rodičia.

Téma náhradného materstva v týchto dňoch rozprúdila horúcu debatu najmä v Taliansku, a to potom, ako katolícky orientovaný denník Avvenire zverejnil editoriál Assuntiny Morresiovej, členky Národnej rady pre bioetiku. Reakciou naň bolo veľké rozhorčenie, kritika a obvinenie z homofóbie, predovšetkým zo strany organizácií homosexuálov. Autorka v príspevku píše o rozšírenom obchode medzi bohatými pármi zo západu a ženami z chudobných krajín. Častokrát ide o ženy, ktoré už majú partnera a niekoľko detí, čím sa vylúči možnosť, že by si po pôrode nárokovali právo na dieťa. Na ponuku vynosiť dieťa tak najčastejšie pristúpia z finančných dôvodov. Túto problematiku analyzuje v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas autorka spomínaného článku Assuntina Morresiová:

„Je veľmi ťažké nájsť zámožnú, bohatú ženu, ktorá by bola ochotná za peniaze vynosiť dieťa pre tretiu stranu. Je jasné, že vo väčšine prípadov ide o skutočné obchodovanie, pretože len kvôli peniazom možno urobiť niečo také. A je to namierené proti chudobným ženám. Takéto tehotenstvá bývajú objednávané predovšetkým u takých žien, ktoré si ani neuvedomujú vlastné práva. Je vskutku ťažké, aby bola nejaká žena, vedomá si svojich práv, ochotná nechať si za peniaze vziať dieťa, len čo ho porodila, po tom, ako ho v brušku nosila deväť mesiacov; často bez toho, aby vôbec vedela, či je to chlapček alebo dievčatko. Len si predstavte, vychádza jej mlieko, ale dieťaťa nikde! Toto všetko, čo patrí k tehotenstvu, je tak obmedzené na produkciu v prospech tretej strany.“

Autorkino označenie tohto javu za „obchod“ či „maternicu na prenájom“, si vyžiadalo mnoho kritiky zo strany tých, ktorí tvrdia, že táto otázka je záležitosťou slobodného rozhodnutia. Nájdu sa aj takí, ktorí náhradné materstvo označujú za istý druh altruizmu, teda akéhosi obetovania sa v prospech druhého. Assuntina Morresiová to komentuje takto:

„Keby to nebolo tragické, bolo by to prinajmenšom komické. Nech mi niekto povie, že rozhodnutie indických žien, žien z Guatemaly, Ukrajiny, ktoré sú možno po dobu deviatich mesiacov držané na klinike akoby boli kvočky, je slobodnou voľbu. A je tiež potrebné byť intelektuálne čestnými. Táto prax sa týka heterosexuálnych a homosexuálnych párov a jej šírenie je, pochopiteľne, veľmi podporované predovšetkým v mnohých krajinách, kde sú homosexuálne zväzky uznané zákonom. Je jasné, že mužský homosexuálny pár nemá iné možnosti, ako mať deti, ktoré by s ním boli biologicky viazané. Určite, sú tu aj zámožní ľudia, ktorí chceli mať svoje dieťa, ktoré by s nimi malo nejaké biologické puto, a zaplatili si ženu, ktorá poskytla na deväť mesiacov svoju maternicu, ako aj ďalšiu, ktorá poskytla svoje vlastné oocyty (vajíčkové bunky).“

Ľudia, ktorí sa však stavajú proti náhradnému materstvu, či už v prípade heterosexuálnych alebo homosexuálnych párov, bývajú obviňovaní z homofóbie... Talianska novinárka, ktorá to zakúsila na vlastnej koži, hovorí:

„Ostala som šokovaná zo slov, ktorými asociácia zaútočila na články v Avvenire, pretože použila práve toto slovo. Som veľmi znepokojená skutočnosťou, že akonáhle niekto, hoci by ani nepoužil nejaké odlišné slová, ale hovorí o objektívnych skutočnostiach pred zrakmi všetkých, je ihneď obvinený z homofóbie. Ak chcú asociácie homosexuálov skutočne chrániť práva menšín a zraniteľných osôb, mali by byť na našej strane, odsúdiť tento fenomén a nie hovoriť nám, že sme homofóbni.“

Centrum pre ľudské práve v Maroku uviedlo, že za posledné roky najmenej 600 žien, samozrejme nemajetných, prenajalo svoju maternicu za v priemere asi 15-tisíc eur. Na to, ako to vyzerá v iných krajinách zapojených do tejto činnosti, redaktorka denníka Avvenire odpovedá:

„Najdôležitejším štátom, s najväčším počtom žiadostí o náhradnú matku, je India. Väčšinu zahraničných párov, ktoré prichádzajú do Indie, predstavujú Angličania. Anglicko síce povoľuje náhradné materstvo od roku 1985, ale v krajine, v ktorej sú práva ľudskej osoby dostatočne etablované, je náhradné materstvo oveľa menej dostupné. Napríklad v Anglicku je žena, ktorá porodí dieťa, právnou matkou dieťaťa, a aj keď jej už bolo zaplatené, má stále právo si dieťa ponechať. Chcela by som vidieť, či príde polícia, aby jej ho zobrala bez jej súhlasu. Vieme tiež o Thajsku, Ukrajine, je nám známa Guatemala a vieme aj o východných krajinách. Od roku 2006 do 2010 sa tento okruh zvýšil o tisíc percent.“

Problematike neplodnosti u manželov sa venoval aj Ján Pavol II. v apoštolskej exhortácii Familiaris Consortio, kde takéto páry povzbudil nasledovne: „Neslobodno však zabúdať, že manželský život nestráca svoju hodnotu ani vtedy, keď plodenie nie je možné. Telesná neplodnosť môže byť totiž manželom príležitosťou na to, aby preukazovali iné dôležité služby ľudskej osobe, ako je napríklad prijatie dieťaťa za svoje, rôzne výchovné akcie, pomoc iným rodinám alebo chudobným a postihnutým deťom“ (14. kapitola).

Zdroj: Avvenire (20. august 2013)

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Dieťa sa postupom doby stalo niečím iným.
pôvodne plod spolužitia manželov (v ideálnej spoločnosti) sa posunul k "právu" (na dieťa) alebo dokonca k riziku pre ženu (v extrémne feministickej rétorike)
je možné, že je to spôsobené aj stratou významu skutočnej rodiny.
pôvodná koncepcia rodiny predpokladá
1) vzájomné dobro manželov pre seba navzájom
2) plodenie a výchova detí (ako vyššie spomínam plod spolužitia)
Druhý bod sa ale vytráca a dieťa sa naozaj stáva niečím, čo akoby nemalo žiaden súvis s manželstvom - z čoho ale následne vyplýva aj problematika adopcie homosexuálnymi pármi, a ako sa tu píše, aj s "náhradným materstvom"

takéto socinžinierstvo ale zanechá brutálne stopy na človeku.

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Ludstvo casom totalne zdegeneruje, uz teraz sa to zacina prejavovat.
Mat dieta nie je pravom jedinca.
Nikdy by som nepristupil na nahradne materstvo, alebo umele oplodnenie. Tieto praktiky sa rovnaju znasilneniu.

Obrázok užívateľa

od 25.03.2013 13:37:28
napísal 493 príspevkov
frederik píše:
Nikdy by som nepristupil na nahradne materstvo, alebo umele oplodnenie. Tieto praktiky sa rovnaju znasilneniu.
Vieš kiež by to bolo časom mne sa zdá, že už zdegenerované je v toľkých smeroch dáva mi dosť zabrať filtrovať škodlivé veci a sústrediť sa na tie zdravé. Ale nevzdávam to a je fajn vidieť aj Vaše názory a myšlienky lebo mi pomáhajú konfrontovať moje postoje za čo som Vám vďačný. Myslím si, že čo sa týka detí v dnešnej dobe treba byť s nimi veľmi opatrní a chrániť ich pred rôznymi vecami mohol by som aj konkrétnejšie len neviem či to je k téme.

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
pri znasilneni je jeden clovek proti svojej voli. pri umelom oplodneni nie. nemozem suhlasit s tym, ze by sa tieto dve akymkolvek sposobom "rovnali".

ak chce mlady par, majuci vsetky predpoklady pre stastnu rodinu, otehotniet ale nedari sa, pricom medicina poskytuje moznosti ako to vyriesit, tak preco nie? to mozeme rovno aj povedat, ze nebudeme operovat zapalene slepe crevo, nechame to na Boha, koho chce, toho zachova - naco sa do toho miesat...

ak ma kazdy pravo na zdravie a zdravotnu starostlivost, preco sa to zrazu netyka pohlavneho zdravia a spravne fungujucej rozmnozovacej sustavy (aby som sa vyjadril kvazi odborne)? splodit dieta je taky isty fyziologicky proces ako cokolvek ine, co funguje spravne len vtedy, pokial je clovek zdravy.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Citácia:
ak chce mlady par, majuci vsetky predpoklady pre stastnu rodinu, otehotniet ale nedari sa, pricom medicina poskytuje moznosti ako to vyriesit, tak preco nie? to mozeme rovno aj povedat, ze nebudeme operovat zapalene slepe crevo, nechame to na Boha, koho chce, toho zachova - naco sa do toho miesat...
No to teda nemozeme-miesas dve uplne odlisne veci. Zapalene slepe crevo ta moze zabit, ak sa nevyberie vcas.
Prirovnavat to k umelemu oplodneniu je dost hlupe, to sa na mna nehnevaj. . . :O

A ano-povazujem tento sposob vynucovania si dietata za znasilnovanie.
Ze ty nie, to mi je luto, ked to nevidis.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
live_D píše:
frederik píše:
Vieš kiež by to bolo časom mne sa zdá, že už zdegenerované je v toľkých smeroch dáva mi dosť zabrať filtrovať škodlivé veci a sústrediť sa na tie zdravé. Ale nevzdávam to a je fajn vidieť aj Vaše názory a myšlienky lebo mi pomáhajú konfrontovať moje postoje za čo som Vám vďačný. Myslím si, že čo sa týka detí v dnešnej dobe treba obyť s nimi veľmi opatrní a chrániť ich pred rôznymi vecami mohol by som aj konkrétnejšie len neviem či to je k téme.
V tejto teme sa to nehodi, no pokojne mozes zalozit novu a tam sa rozpisat, ak tu nemame na to priestor. Len do toho. ;-)

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
No to teda nemozeme-miesas dve uplne odlisne veci. Zapalene slepe crevo ta moze zabit, ak sa nevyberie vcas.
Prirovnavat to k umelemu oplodneniu je dost hlupe, to sa na mna nehnevaj. . . :O

A ano-povazujem tento sposob vynucovania si dietata za znasilnovanie.
Ze ty nie, to mi je luto, ked to nevidis.
dobre, neschopnost mat dieta ta nezabije, tak sa to neda porovnat s apendixom. ok. nevidis ale co hovorim?

dajme tomu ze prides o nohu. je nespravne vyuzit ludsky rozum, vsetky dostupne technologie a vsetko co mame k tomu, aby sme dajme tomu vyrobili co najlepsie protezu, ktora ti dovoli normalne v zivote fungovat? alebo uz si raz prisiel o nohu, tak koniec, od teraz MUSIS fungovat len s kyptom?

nejde o o nic vacsie "vynucovanie si" dietata, ako si "vynucujes" napriklad schopnost vyuzivat cukry ked ju nemas, tym ze si pichas inzulin, rovnako ako si "vyunucujes" zlepsenie zraku okuliarmi, ked ti slabne, rovnako ako si "vyunucujes" oddych od bolesti ked si davas brufen... rovnako ako milion inych veci ktore si "vynucujes"... o co je to ine, ako ked si chlap, ktory ma problem da viagru a "vyunuti si" prirodzene pocatie? ved je to taky isty zasah z vonka, akurat technicky jednoduchsi...

pri znasilnovani je zo vsetkeho najdolezitejsie to - aby sa to dalo VOBEC nazvat znasilnenim - ze jeden z akterov je k tomu prinuteny proti svojej voli. pri umelom oplodneni je kto nuteni kym do coho?

jediny argument, ktory stoji za rec proti umelemu oplodneniu je to, ze sa oplodni viac vajicok a vyberie sa jedno embryo a ostatne sa usmrtia. principialne ale v tom, ze niekto niekomu dopomoze otehotniet nevidim ziadnu prekazku.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Nechapes, ze stale su to dve odlisne veci?
Ako to vobec mozes porovnavat, to zas nepochopim ja. Dieta nie je ani proteza, ani nijaka nahrada niecoho-proste ked nemozem mat dieta, neznamena to, ze moj zivot je niecim obmedzovany, ani nie je menej kvalitny.
"Ale je chcem a chcem a chcem dieta za kazdu cenu" a kvoli jednemu zivonarodenemu ich zabijem parkrat niekolko-ved su to len nejake bunky, no nie?. :O
Mozes to nazvat hoci znasilnenim prirody, ak chces. Ale taketo vynucovanie si dietata je znasilnenie s tazsimi nasledkami, nez je to klasicke.

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Ako to vobec mozes porovnavat, to zas nepochopim ja. Dieta nie je ani proteza, ani nijaka nahrada niecoho-proste ked nemozem mat dieta, neznamena to, ze moj zivot je niecim obmedzovany, ani nie je menej kvalitny.
lebo je to absolutne porovnatelne. nie v tom, ze dieta prirovnavam k proteze prepanakrala... ja k proteze prirovnavam ten ZAKROK, ktorym pomozem pacientovi. niekto ma chromu nohu, je to pacient. iny ma problem s pohlavim, to uz nie je pacient, tomu uz pomoc nemozeme, ten nech si zaluje na osud.... absolutne nerozumiem, preco chces ludi co maju problem otehotniet povazovat za plne zdravych a za nevhodnych adeptov na pomoc. su to taki isti pacienti, akurat na inom poschodi...

Citácia:
"Ale je chcem a chcem a chcem dieta za kazdu cenu"
toto je neuveritelne cynicke. to sa mozem rovnako posmievat aj egoizmu cloveku ktory "chce, chce, chce za kazdu cenu" opat chodit, vidiet, pocut...? co vari je chodenie nejake pravo cloveka? vsak moze ostat na vozicku do konca zivota, co narieka? to iste hluchy, to tak nebude pocuvat muziku no daj sa mi svete. dalej kto? slepy? no tak z neho nebude picasso, za kazdu cenu by chcel vidiet, vsak zit sa da aj bez zraku...

isteze sa da. ale ked mu vieme pomoct, tak aku mame vyhovorku ze mu nepomozeme??

Citácia:
Mozes to nazvat hoci znasilnenim prirody, ak chces.
a ked si das penicilin to nie je znasilnenie prirody? :o a preco nie???

ako som povedal, jediny argument su mrtve embrya. inak tu nevidim nic zavaznejsieho nez lekarsky zakrok, ktory pomoze pacientovi.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
No jo-jediny argument su len tie mrtve deti. Zanedbatelne. . . :O

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
No jo-jediny argument su len tie mrtve deti. Zanedbatelne.
preco sa tvaris, ze sa tvarim, ze je to zanedbatelne, ked som s tym ja sam prisiel...? :roll:

ja som namietal voci tomu, ze umele oplodnenie je uz z princpu zle a nespravne. vobec nie je. problem je, ze technicky sa to prevadza tak, ze sa naraz oplodni viac vajicok a tie zarodky usmrtia.

nehovorim ze je to zanedbatelne, ja hovorim ze argumentujme tym, co ma zmysel a nie barlickami, ktore stoja na vode.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Citácia:
a ked si das penicilin to nie je znasilnenie prirody? a preco nie???
Alnoth-nehnevaj sa na mna, ale toto je absurdne porovnavanie. Nemienim sa s tebou hadat na iks stran, ako to tu byva zvykom, ked sa do niecoho zahryznes. Pre teba je to mozno porovnatelne, pre mna ani v najmensom.
Nemat dieta nie je nijaky handicap, ktory by ti znemoznoval pohyb, ci oslaboval zmysly. Ak by som dieta chcel, mozem si ho adoptovat.

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Nemat dieta nie je nijaky handicap, ktory by ti znemoznoval pohyb, ci oslaboval zmysly.
opakujem uz asi sto krat - ak mozem pomoct, aku mam vyhovrku aby som nepomohol? co na tom ze je to "len taka malickost"? ludia si nechavaju chirurgicky odstranovat materske znamienka prepanajana. to je v poriadku, lebo ... lebo preco vlastne? no tak chlap ma znizenu pohyblivost spermii alebo co, nedari sa im pocat dieta. lekar moze pomoct. ale to by bolo FUJ NEETICKE. preco??? lebo bez dietata sa da zit? co to s tym ma prepanajana spolocneho? no ved isteze sa da. a co ma byt?

Citácia:
Ak by som dieta chcel, mozem si ho adoptovat.
no, mozno su ludia, ktori by chceli svoje dieta... to ich fakt nedokazes pochopit? :roll:

niekedy mam fakt pocit, ze ludia sa upnu na nejaku myslienku ako napriklad ze "dieta moze byt pocate jedine sexom a nijako inak" a su ochotni hlava-nehlava hajit nieco takehoto akymykolvek dostupnymi argumentami, ci uz k veci alebo menej.

od 30.09.2013 13:32:53
napísal 23 príspevkov
Nazor lekara v radiu bol, ze pri umelom oplodneni prichadza k rovnakej selekcii oplodneneho vajicka ako je to pri oplodneni normalnou cestou. Aj tam slabsie a chore odumieraju.

[ Príspevkov: 38 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť