Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Labyrinty bežného života

[ Príspevkov: 123 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Autor Správa
Poslať 21.09.2020 12:07:34   Re: Sloboda

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 121 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
zakaz homomanzelstiev, zakaz interupcii,
ved homomanzelstva ani nemame povolene
len chceme aby to tak aj ostalo ....
ono je asi Legi homo(aj keď má manželku), keď mu tu chýbajú homomanželstva :-D

ale vážne. keby cirkev hovorila A, tak Legi bude hovoriť "non A". Keby povedala "non A" tak Legi bude chcieť A. tu vôbec nejde o to, čo chce Cirkev, ale že to chce Cirkev.

Poslať 21.09.2020 12:12:26   Re: Sloboda

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20501 príspevkov
aldot píše:
misojogi píše:
Citácia:
zakaz homomanzelstiev, zakaz interupcii,
ved homomanzelstva ani nemame povolene
len chceme aby to tak aj ostalo ....
ono je asi Legi homo(aj keď má manželku), keď mu tu chýbajú homomanželstva :-D

ale vážne. keby cirkev hovorila A, tak Legi bude hovoriť "non A". Keby povedala "non A" tak Legi bude chcieť A. tu vôbec nejde o to, čo chce Cirkev, ale že to chce Cirkev.
Zase to ad-hominem jasnovidectvo ? :roll: :D

Michal: Aj kone sme nahradili strojmi - aj ked niektori "chceli, aby to tak zostalo" ...

Poslať 21.09.2020 20:20:57   Re: Sloboda

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 15933 príspevkov
Citácia:
Aj kone sme nahradili strojmi - aj ked niektori "chceli, aby to tak zostalo" ...
v polnohospodarstve ano ale nie na dostihoch :-D

Poslať 09.11.2020 17:41:30   Re: Sloboda

napísal 121 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Aj kone sme nahradili strojmi - aj ked niektori "chceli, aby to tak zostalo" ...
v polnohospodarstve ano ale nie na dostihoch :-D
v lesohospodárstve technika nedokáže zatiaľ nahradiť zvieratá. netvrdím ze sa to nezmení ale ešte nie.

Poslať 09.11.2020 18:03:26   Re: Sloboda

Obrázok užívateľa

napísal 15933 príspevkov
Citácia:
Michal: Aj kone sme nahradili strojmi - aj ked niektori "chceli, aby to tak zostalo" ...
namietka od veci pretoze v pripade koni nejde o moralnu dilemu

Poslať 09.11.2020 18:39:25   Re: Sloboda

napísal 20501 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
namietka od veci pretoze v pripade koni nejde o moralnu dilemu
Michal, KTO ma moralnu dilemu ?
Ja teda rozhodne nie. :D
Stale sa pohybujes iba v tych "vasich mantineloch", "vasej moralke", "vasich zakonoch a predpisoch" - a veselo ich "aplikujes" na CELU SPOLOCNOST.

Mozno som to tu uz spomenul, ale nieco podobneho robi v diskusiach jeden pan (ing.Kondr), ktory tvrdohlavo aplikuje Schwarzschildovo riesenie ciernej diery na cely Vesmir - a vychadzaju mu z toho potom pomerne smiesne blbosti ...

Poslať 09.11.2020 23:13:12   Re: Sloboda

Obrázok užívateľa

napísal 15933 príspevkov
v pripade koni nema moralnu dilemu nikto
v pripade zygoty ma moralnu dilemu vyznamna cast spolocnosti
cize je tu minimalne rozdiel v tom ze v druhom pripade je spolocnost polarizovana zatial co v prvom nie ....
dobry priklad by bolo teda uviest nieco kde je spolocnost polarizovana podobne

Poslať 10.11.2020 8:19:46   Re: Sloboda

napísal 20501 príspevkov
misojogi píše:
v pripade koni nema moralnu dilemu nikto
v pripade zygoty ma moralnu dilemu vyznamna cast spolocnosti
cize je tu minimalne rozdiel v tom ze v druhom pripade je spolocnost polarizovana zatial co v prvom nie ....
dobry priklad by bolo teda uviest nieco kde je spolocnost polarizovana podobne
V Indii ma 'vyznamna cast spolocnosti' moralnu dilemu, ked vidi 'nevhodne oblecene, alebo osamele dievca'.
To potom nevahaju ju bud kamenovat, alebo znasilnit - ved ona je ta 'zla', oni maju iba tu 'moralnu dilemu', s ktorou sa nevedia vysporiadat a ktoru "riesia po svojom".

Budeme sa riadit dilemami (dojmami), alebo rozumom ?
Rozum hovori, ze ked je spolocnost v niecom polarizovana, treba hladat spolocne veci, nie rozdielne - a na tych stavat.
Nie snazit sa uniformizovat celu spolocnost zakazmi podla svojej "dilemy".
Nadpis tejto temy je "Sloboda" ...

Poslať 11.11.2020 7:12:02   Re: Sloboda

napísal 121 príspevkov
legionar píše:
Nadpis tejto temy je "Sloboda" ...
od založenia tejto témy stále rozmýšľam nad mierou slobody v dnesnej spoločnosti, konkrétne tu na Slovensku počas korony, lebo všade čítam nareky ľudí o "neslobode". a keď si premietnem zvlášť históriu Slovenska tak to o moc lepšie nevyzerá.
Aj v čase mojej neprítomnosti tu som myslel skrz teba( som ti za to vďačný)na túto tému. A dospel som k názoru že slobodný človek nie je ani na pustom ostrove. A že teda človek nikdy fyzicky slobodný počas života nie je, vždy tu budú vonkajšie tlaky(zákony, príroda, druhí ľudia...), ktoré tu slobodu budú obmedzovať. možno sa baviť len o miere slobody, ktorú má človek a o tom, kde sa dá zväčšiť, keďže sú oblasti, kde ju moc neposunieš. takže aký zmysel má riešiť "slobodu"? nijaký.
Pocit "sloboda" je len oblbovanie diabla, že budeme ako Boh.

A veľa krát sa "sloboda" zamieňa so slovom "anarchia=robím si čo chcem kedy chcem a ako chcem". ale imho nemyslím si že sloboda spočíva v anarchii.

Poslať 11.11.2020 8:18:57   Re: Sloboda

napísal 20501 príspevkov
Uz davnejsie som napisal, ze Boh nedal ludom slobodnu volu, pretoze im nedal ziadnu MOC tuto slobodu obhajit a ubranit. (a to najma pred Nim :) )
Takze ano - vzdy ide iba o nejaku mieru slobody, clovek je obmedzovany vzdy a 'z (Bozieho) principu'.
Takze AK ide o nejake 'oblbovanie slobodou', tak rozhodne nie Diablom ... ;)
Sklznut k apatii (=nema vyznam riesit slobodu) je 'zufale riesenie', ktore zastavaju 'slabi ludia'.
Sklznut k anarchii je 'jednoduche riesenie', ktore zastavaju 'jednoduchi ludia'.
Clovek s velkym "C" so svojim osudom od nepamati bojuje ...

Poslať 11.11.2020 9:01:51   Re: Sloboda

od 29.05.2006 19:25:53
napísal 6645 príspevkov
legionar píše:
Uz davnejsie som napisal, ze Boh nedal ludom slobodnu volu, pretoze im nedal ziadnu MOC tuto slobodu obhajit a ubranit. (a to najma pred Nim :) )
No ja neviem. Prakticky sa pozerám na vývoj ľudstva, históriu a máš pocit, že by Boh zasahoval? Ja mám skôr pocit, že ľudia sa sťažujú, že nezasahuje :D

Poslať 11.11.2020 10:52:03   Re: Sloboda

Obrázok užívateľa

napísal 15933 príspevkov
Sloboda je poznana nevyhnutnost
J.V Stalin

Poslať 11.11.2020 10:55:02   Re: Sloboda

Obrázok užívateľa

napísal 15933 príspevkov
Citácia:
Takze ano - vzdy ide iba o nejaku mieru slobody, clovek je obmedzovany vzdy a 'z (Bozieho) principu'.
praveze to je presna definicia pekla:_ Boh povie clovekovi: respektujem tvoju slobodu nebyt so mnou, odmietnut realitu mnou stvorenu a zivot samotny ....
presne to je peklo ...
-------------
Citácia:
Pocit "sloboda" je len oblbovanie diabla, že budeme ako Boh.
nemyslim si to, prave v Bohu je ozajstna sloboda

Poslať 11.11.2020 11:32:36   Re: Sloboda

napísal 20501 príspevkov
nikto píše:
legionar píše:
No ja neviem. Prakticky sa pozerám na vývoj ľudstva, históriu a máš pocit, že by Boh zasahoval? Ja mám skôr pocit, že ľudia sa sťažujú, že nezasahuje :D
Ja sa 'stazujem', ze vobec musi zasahovat. :lol:
Ze clovek, hoci na Jeho obraz stvoreny, je uplne bezmocny.
Krestania tvrdia, ze 'clovek dostal od Boha slobodnu volu', ale je mu prd platna, pretoze to nie je slobodna vola.
Mozem sa "slobodne" rozhodnut, ALE ak sa nerozhodnem presne definovanym sposobom, som na vecnost v ... :lol:

Poslať 11.11.2020 11:58:35   Re: Sloboda

od 29.05.2006 19:25:53
napísal 6645 príspevkov
legionar píše:
Ja sa 'stazujem', ze vobec musi zasahovat. :lol:
Ze clovek, hoci na Jeho obraz stvoreny, je uplne bezmocny.
Krestania tvrdia, ze 'clovek dostal od Boha slobodnu volu', ale je mu prd platna, pretoze to nie je slobodna vola.
Mozem sa "slobodne" rozhodnut, ALE ak sa nerozhodnem presne definovanym sposobom, som na vecnost v ... :lol:
Divná predstava slobody chcieť od nemožného, aby bolo možné, popierať to čo existuje, aby bolo to čo nie je. To nie je sloboda ale hlúposť, ilúzia, ničota.
Je hlúpe chcieť od toho čo páli, aby chladilo a hnevať sa, že nemám slobodu, že chcem aby oheň chladil a že čo je to za svet za sloboda, že sa spálim keď vojdem do ohňa. Veď trochu úrovne do filozofického uvažovania.
Ak je niečo nemožné, tak nemôžem chcieť aby to bolo možné a sťažovať sa. Ak je nemožné byť s Bohom a zároveň v hriechu, tak to nemôžem chcieť. Teda môžem chcieť, ale to som potom idiot, že chcem nemožné veci a sťažujem sa, že nemám slobodnú vôľu, aby som mohol všetko.

[ Príspevkov: 123 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší

Obsah fóra » Labyrinty bežného života

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť