Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia


 [ Príspevkov: 21 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 25.10.2012 15:31:30   Bozie varovanie
 

od 28.03.2006 0:46:54
napísal 65 príspevkov
Dobry den,

rad by som sa chcel spytat veriacich krestanov katolikov, ci je toto v sulade s krestanskou vierou, alebo je to sirenie bludov?
http://jezis-kristus-varovanie.webnode.sk/

Dakujem za odpoved.
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.10.2012 16:13:02   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3964 príspevkov
Bydlisko: Žilina
Je tam toho veľa a pozrel som to len zbežne. Ale veľmi vyzývam k opatrnosti pri sledovní týchto posolstiev. Skúmaj ich kriticky či nie sú v rozpore so zjavenou pravdou, učením a tradíciou Ktolíckej cirkvi. za problém považujemt toto čo o sebe napísali tvorcovia stránky: Tým, že nie sme organizovaní ani zoskupení v žiadnom užšom spoločenstve ani pod žiadnou oficiálnou organizáciou, má byť chápané tak, že nás nevedie žiadna takáto organizácia a teda nemáme ani oficiálny patronát a dobrozdanie žiadnej organizácie ani od našej cirkvi. Následne z toho vyplýva, že konáme len z vlastného popudu a na základe nášho vnútorného presvedčenia, ktoré nám hovorí, že by sme o týchto posolstvách mali informovať našu slovenskú a českú verejnosť.

Kedže nemajú poverenie je to len súkromná iniciatíva a ako taká sa môže veľmi ľahko skĺznuť do bludu.

Druhý problém pri týchto "posolstvách" vidím v tom že dotyční tvrdia že nezáleží na osobe cez ktorú posolstvo prichádza. Myslím že Boh si na to aby poslal posolstvo nevybral človeka pochybnej povesti - tým netvrdím že osoba cez ktorú prichádzajú tieto "posolstvá" je takou ale že Bohu záleží na osobe cez ktorú hovorí.

Ja som osobne presvedčený že takéto "posolstvá" sú zbytočné. Ved vštko čo nám bolo potrebné poznať pre spásu nám bolo zjavené cez Ježiša, apoštolov a prorokov ako aj celým Božím lovom v Biblii. Nič nové už nemôže byť pridané. To je jedno a najdôležitejšie kritérium pravosti: nemôže ísť proti zjavenej pravde a ani vytvárať novú.
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.10.2012 16:19:49   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
brontofuz píše:
Dobry den,

rad by som sa chcel spytat veriacich krestanov katolikov, ci je toto v sulade s krestanskou vierou, alebo je to sirenie bludov?
to druhé: šírenie bludov...

už to, že dotyčná je anonymná, tak niet o čom, keďže pri preverovaní súkromných zjavení, sa ako prvé preveruje psychický stav vizionára. O tejto som nič seriózne nevidel, všetko čo hovorí si kľudne mohla vymyslieť. Psychicky narušených ľudí, ktorí si vymýšľajú a svoje výmysly pokladajú za nejaké inšpirované zjavenie, takých je plný net. A táto vyzerá byť jednou z nich...

A poďme ďalej: samotné tie texty, videl som tam viacero, kde priamo atakovala magistérium, čo je potom jednoznačné, že ide o falošné "zjavenie".

takže naozaj tu niet o čom.
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.10.2012 20:58:56   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Stránka vyzerá zvláštne, nedá sa vyčítať kto ju spravuje, ktorá cirkev.
Varovania mi pripomínajú isté iné varovania, pod ktoré sa tiež podpisuje
váš Ježiš Kristus...

Takže prikláňam sa k tomu, že sú to bludy.
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.10.2012 21:10:01   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14372 príspevkov
prvosienka píše:
Varovania mi pripomínajú isté iné varovania, pod ktoré sa tiež podpisuje
váš Ježiš Kristus...

Nieze pripominaju ine, su to presne tie iste, co to kopypastuje MP uz skoro rok. . . ;-)
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.10.2012 21:15:27   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
frederik píše:
prvosienka píše:
Varovania mi pripomínajú isté iné varovania, pod ktoré sa tiež podpisuje
váš Ježiš Kristus...

Nieze pripominaju ine, su to presne tie iste, co to kopypastuje MP uz skoro rok. . . ;-)

A je to! :D
Vec je vyriešená...
ďalšia debata zbytočná

(totiž prebehla som len nadpisy)
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.10.2012 23:39:51   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 6454 príspevkov
brontofuz píše:
Dobry den,

rad by som sa chcel spytat veriacich krestanov katolikov, ci je toto v sulade s krestanskou vierou, alebo je to sirenie bludov?
http://jezis-kristus-varovanie.webnode.sk/

Dakujem za odpoved.

...ahoj brontik, ako ti uz aj predrecnici napisali, je to v nesulade s nasou vierou, takze je na mieste skor varovat ta pred varovanim. Radsej si precitaj dennicek sv. Faustinky...)
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 0:58:35   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
Katolícke Noviny: http://www.katolickenoviny.sk/43-2012-a ... internete/

  Aký postoj zaujať k takzvaným vizionárom na internete

  Súčasných „vizionárov“ a ich posolstvá či varovania treba rozhodne odmietnuť, lebo obsahujú prvky sektárstva a bludy, ktoré sú nezlučiteľné s obsahom učenia Katolíckej cirkvi. Zjavenie bolo zavŕšené Ježišom Kristom, ktorý je sám Zjavením.

  Vážená redakcia,
  na rozličných webových stránkach sa objavujú údajné varovania Ježiša Krista, ktoré predkladajú zahraniční „vizionári“. Laikovi sa môže zdať, že ide o posolstvá s dôležitým obsahom. Niektorí by mohli tomu aj slepo uveriť alebo tieto „proroctvá či výstrahy“ šíriť ďalej. Mohli by ste sa k tomu vyjadriť? Ďakujem.
  PETER, Trnavská arcidiecéza  Milý Peter,
  vďaka za túto otázku. Mnohí kresťania totiž nekriticky a bez rozlišovania prijímajú rôzne „posolstvá“. Istý môj známy našiel letáky tohto druhu, žiaľ, aj v pútnickej svätyni.
  V odpovedi sa opriem o „varovania“ írskej vizionárky, ktoré sú asi najrozsiahlejšie (v slovenčine je dostupných vyše päťsto!). Ich autorkou je utajená vizionárka, ktorá vystupuje ako „Mária božského milosrdenstva“. Posolstvá údajne prijíma od Ježiša, Boha Otca a Panny Márie prostredníctvom „mentálneho prenosu“. Podľa nej Boh vraj čoskoro dá celému ľudstvu veľké varovanie v podobe zážitku podobnom klinickej smrti, počas ktorého každý uvidí svoj život s dobrými i so zlými skutkami. Pritom dostane neodškriepiteľný dôkaz, že Boh existuje, a príležitosť zmeniť svoj život. Aj keď cieľom bude, aby sa každý obrátil, vizionárka tvrdí, že mnohí toto šokujúce videnie neprežijú a zomrú v smrteľných hriechoch.
  Obsah „posolstiev“ vykazuje prvky sektárstva.
  1. Autoritárstvo. Autorka nazýva posolstvá knihou pravdy, Božím slovom a stavia ich nad Sväté písmo.
  2. Opozícia. Tí, čo tieto posolstvá prijímajú, podľa nej tvoria zvyšok pravej cirkvi na rozdiel od ostatných, ktorí sú vedení satanom.
  3. Výlučnosť. Vizionárka tvrdí, že doterajšie výklady Knihy zjavenia boli iba ľudským dielom a ona sama sa považuje za vtelenie anjela, ktorý rozlomí jej siedmu pečať. Niekto­ré tvrdenia vizionárky majú až rúhavý charakter.
  4. Zákonníctvo. Pred apokalyptickými súženiami a útokmi „diabolskej mašinérie antikrista“ vraj možno uniknúť zabezpečením si tzv. pečate ži­vé­­ho Boha, ktorú si každý môže stiahnuť do počítača alebo objednať za 3,20 eura.
  5. Subjektívnosť. Dôraz kladie na srdce, subjektívne vnímanie, burcovanie emócií a vyhýba sa racionálnemu uvažovaniu. Tvrdí, že nemožno čakať na cirkevné schválenie posolstiev, lebo čas je krátky a obsah naliehavý.
  6. Pocit prenasledovania. Uvádza, že „učeníci môjho Syna budú napadnutí a obvinení z podvodu tými, ktorí sú zodpovední za Katolícku cirkev na zemi“.
  7. Dôraz na sankcie. V posolstvách píše: „Zmietnem ich nepravé kostoly, bezbožné kulty, falošné idoly, mestá a národy z povrchu zeme, pokiaľ budú aj naďalej odmietať ruku, ktorá ich živí.“
  8. Protikňazský charakter. Vizionárka ďalej tvrdí, že satan získal predstaviteľov Cirkvi, ktorá už nepočúva Ježišov hlas a vyhlási, že posolstvá protirečia Božiemu slovu. Preto sa jej zmocní falošný prorok, ktorý bude diktovať aj ostatným kresťanským cirkvám, ktoré sa zlúčia v jednu.
  9. Nátlak. Podľa vizionárky si Boh vynucuje, aby Cirkev verila týmto posolstvám a dovolila ich šíriť. Dokonca tvrdí, že Boh obmedzí ľudskú slobodu konať zlo a pochybovať o jeho existencii.
  Okrem týchto prvkov v posolstvách nachádzame aj niektoré bludy, ktoré Cirkev odsúdila: chiliazmus (milienarizmus) – viera v Božie tisícročné kráľovstvo na zemi; dualizmus – o diablovi sa hovorí ako o večnom; popieranie jedinečnosti Katolíckej cirkvi – všetky cesty vedú k Bohu, a tvrdenie, že oslávený Ježiš znova trpí, a to dokonca dvojnásobne ako v Getsemanskej záhrade.
  Postoj Katechizmu Katolíckej cirkvi voči podobným „zjaveniam“ je jasný: „Pred slávnym zjavením nášho Pána Ježiša Krista už nemožno očakávať nijaké nové verejné zjavenie“ (KKC 66). Ani pravé súkromné zjavenia „nepatria do pokladu viery. Ich úlohou nie je zlepšovať či dopĺňať Kristovo definitívne Zjavenie, ale pomáhať, aby sa ono plnšie žilo v istom dejinnom období. (...) Kresťanská viera nemôže prijať ,zjavenia‘, ktoré si nárokujú prevýšiť alebo opraviť Zjavenie, ktorého zavŕšením je Kristus“ (KKC 67). Benedikt XVI. ešte ako kardinál povedal: „Žiadnemu zjaveniu nikto nie je povinný veriť. Vlastné zjavenie v plnom zmysle slova bolo uzavreté Ježišom Kristom, ktorý je sám Zjavením“ (O víře dnes, s. 90). Z toho vyplýva, že kresťan katolík sa neprehreší ani vtedy, keď neverí v súkromné zjavenia schválené Cirkvou.


  PAVOL HUCÍK, kňaz________________________________Podobne sa vyjadril aj biskup Sečka:

http://areopag.sk/viewtopic.php?f=6&t=5071
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 1:05:02   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
tá "vizionárka" v jednom interview vravela, že arcibiskup už skúmal jej "posolstvá" a zamietol ich (čomu bych sa naozaj nedivil, lebo tých bludov a sektárčin je tam veľa).

  The seer wishes to be known as ‘Maria Divine Mercy’. That changes nothing in her staying anonymous. In an interview (on the American radio station WTMR [35:45]), given in November 2011, she claims to be residing in Ireland. Furthermore she says, that an Archbishop put her messages to test and rejected them.

  --- http://warningsecondcoming.blogspot.sk
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 1:07:04   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
This alleged seer "Maria Divine Mercy" - what a name by the way - is a dangerous fraud. First of all, the Lord and His church preach honesty and transparency. This person is anonymous. Read through the many messages and you will see countless contradictions of the Catholic faith, as taught in Scripture, Tradition and statements from the Magisterium - for exmaple, in one of her "messages from God" He says she will be the greatest prophet of all, greater than the Old Testament prophets. Our Lord has already said that about St. John the Baptist! In another one of her "messages from God" is says that she (but really He, through her) will write a book that will truly be His word, the greatest revelation from Him ever. Well, that is what the Bible is and, according to the teachings of the Church, the public revelation of Jesus Christ has already been revealed and anything else (i.e. private revelation) is definitely secondary. I could go on and on about this fraud, her contradictions of the holy teachings of the Catholic faith etc. She (or whomever) is actually praying on vulnerable souls during this time of great anxiety and confusion in the world. Who, I ask the faithful among us, would do that? Only the Deceiver himself would be up to such Evil. Read and learn your Faith. Read Fr. Groeschel's book on private revelation called A Still, Small Voice from Ignatius Press and stop all this fraudulent seer/visionary nonsense. For the sake of souls and for the mercy of the world, spread the news about these frauds - there are so many. May the Lord indeed be merciful.

---- http://miraculousrosary.blogspot.sk/201 ... -seer.html________________________
Message (31 January 2012): I grant them [my disciples] [a] plenary indulgence to enable them carry My torch of fire so that they can spread conversion. They must say this prayer for seven consecutive days and they will be given the gift of total absolution and the power of the Holy Spirit.

Response: Private revelations often contain promises of special rewards for faithful followers. But there are two big problems here.

(a) Jesus does not grant plenary indulgences. He has delegated the dispensing of indulgences to Church authorities. They decide what pious practices merit a plenary indulgence, and the conditions.

(b) total absolution of sins comes through the sacrament of penance, not from reciting a particular prayer over a 7-day period, however meritorious that prayer may be.

This small sampling of messages should make it clear that the views on the ‘warning’ website contain serious doctrinal errors and are not a reliable guide to the Catholic faith.

--- Fr. Owen Gorman Column,
Roman Catholic theologian and priest


____________________________


my sme tu o tom mali aj jednu samostatnú tému: viewtopic.php?f=6&t=4733
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 1:13:32   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
Svoje "posolstvá" nazýva "Sväté Písmo" a stavia na roveň Biblii a zavrhuje tých, ktorí by ich neprijali - čo pritom, ako už bolo uvedené, katolíci nie sú povinní prijímať ani len cirkvou schválené súkromné zjavenia a nieto ešte takéto. Tieto my nielenže nie sme povinní prijímať, ale ani len nesmieme, keďže obsahujú herézy, osočovania Cirkvi, a i.

  It is a common feature of false private revelations that the messages express utter condemnation for anyone who rejects the visionary or the messages. This feature is found in the messages of "Maria Divine Mercy". ... To the contrary, the Roman Catholic Church teaches that the faithful are not required to believe in any claimed private revelation, even if it is approved by the Church. But in the case of this claimed private revelation, which teaches many grave doctrinal errors, it is, in truth, a virtue to reject these false messages; it is a cooperation with grace.
   "When such souls attack My Holy Word with such venom, this is a sign of Satan’s confirmation that these messages are authentic.... This sin, against the prophet of the Lord" August 6th, 2012
  This message is using the term "My Holy Word" to refer, not to Sacred Scripture, but to the messages of TheWarningSecondComing. This type of exaltation of private revelation to be equal or identical to the Divine Revelation of Sacred Scripture is common among false private revelations, as is the exaltation of the claimed visionary. By calling the visionary "the prophet of the Lord", these messages exalt her in a way never found in true private revelation such as Fatima and La Salette and Lourdes.
  ...
  Ronald L. Conte Jr.
  Roman Catholic theologian and Bible translator
viac toho - aj s príkladmi HERÉRZ (aj iných než tie, ktoré boli spomínané v KN) - je tu:E.g..:
  HERESY
   I now bequeath a special prayer also for you to say for those poor souls who may die of shock during The Warning and who may be in mortal sin.

   Crusade Prayer (65) For those in mortal sin

   Oh Dear Jesus, Saviour of mankind
   Through Your Divine Mercy I plead for clemency for all those
   poor souls in sin who may be taken from this earth during The Warning
   Forgive them their sins and in memory of your Passion I beg you to grant
   Me this special favour in atonement for their sins
   I offer myself to you in mind, body and soul as a penance to salvage
   their souls, and to bring them eternal life.
   Amen. (message of July 9th, 2012)
  By teaching the opposite idea to what the Magisterium infallibly teaches, this claimed visionary is guilty of teaching heresy.
   Pope Benedict XII infallibly defined: "Moreover we define that according to the general disposition of God, the souls of those who die in actual mortal sin go down into hell immediately after death and there suffer the pain of hell." (On the Beatific Vision of God, Constitution issued in 1336.)
  And two Ecumenical Council also infallibly taught the same dogma:
   Council of Florence: "But the souls of those who depart this life in actual mortal sin, or in original sin alone, go down straightaway to hell to be punished, but with unequal pains." (Council of Florence, 6 July 1439.)

   Council of Lyons II: "The souls of those who die in mortal sin or with original sin only, however, immediately descend to hell, yet to be punished with different punishments." (Denzinger 464)

  This teaching is infallible, and yet it is contradicted by the above quoted message of claimed private revelation. The rejection of any infallible teaching is heresy, and the penalty is automatic excommunication. The visionary in question, who calls herself "Maria Divine Mercy" is believing and disseminating grave heresies. Therefore, her claimed private revelation cannot be from God.
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 1:14:30   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
napokon ona si v tých "posolstvách" protirečí ešte aj sama so sebou:
  CONTRADICTION:

  (Jesus on March 18, 2011) “Respect this most Holy Scripture. Defend it.”

  (Mary on Oct 12, 2011) “Never defend his most Holy Word for He does not wish you to do this.”

  (Jesus on Oct 13, 2011) “I must inform you of the need to refrain from defending My Most Holy Word. […] I ask that you never defend Me as it is unnecessary.”

  (God the Father on Nov 15, 2011) “[…] defend My Holy word so that mankind can be saved.”

  Obviously, there we have some ‘inconsistency’. A common strategy – to defend or not to defend the Holy Word – could not be determined.
  --- http://warningsecondcoming.blogspot.sk/
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 9:54:55   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
takze ako sa ukazuje, citanie tychto posolstiev ohrozuje vieru cloveka, pretoze podsuva nedoveru voci Cirkvi a jej predstavenym, ba proti samemu Pismu.
myslim, ze by to kazdemu mohlo stacit ako varovanie pred nimi.
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 10:39:46   Re: Bozie varovanie
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19437 príspevkov
Dobre, tak si to preberme bod po bode.
Boli tu uvedene "znaky sekty".

Autoritarstvo: Katolicky Boh je jedinym pravym bohom a Biblia je jedinou pravou svatou knihou o Bohu. Bodka.
Opozicia: Vsetky ostatne krestanske cirkvi su iba "bizuteria", to ostatne je iba odpad.
Vylucnost: Jedine RKC je "vlastnikom pravdy".
Zakonnictvo: Kuria, Kanon, KKC
Subjektivnost: "My mame pravdu a Vy sa mylite (hoci nikto nema ziaden dokaz)"
Pocit prenasledovania: Zjavny ! :)
Doraz na sankcie: Peklo pre "ostatnych", vzajomne exkomunikacie samotnych clenov medzi sebou atd.
Protiknazsky charakter: To je velmi subjektivny "znak sekty" ! V podstate vravi, ze vsetko, co nema katolickych knazov, je sekta. :)
Natlak: Evidentny ! (vid. nas parlament, hnutia ako Tutkova a spol. atd.)

Este nieco ? :roll:
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 30.10.2012 12:41:01   Re: Bozie varovanie
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
zakladnym znakom na rozpoznanie sekty je jej vztah k svetu.
prave vo vedomi vlastnej vylucnosti.
podobne aj osoba vodcu - ako jeho smrt ovplyvni pokracovanie sekty alebo cirkevneho spolocenstva.
(aj preto som zvedavy na moonistov)
existuje napriklad vnutorna diskusia v spolocenstve?
pretoze niektore veci sedia aj na politicke strany a kluby.
Citácia:
Rozdielne znaky cirkvi a sekty
 cirkev sa spája v modlitbe aj s iným vierovyznaniami - sekta sa izoluje, separuje;
 cirkev hladá spolocné riešenia - sekta nie je schopná viest dialóg;
 v cirkvi po zakorenení vo viere jestvuje aj štúdium iných vierovyznaní s úctou - v
sekte je to zvycajne zakázané;
 cirkev verí, že spásu clovek môže nájst aj mimo jej hraníc - v sekte sú všetci okrem
vyvolených clenov zatratení, alebo budú znicení pri kataklizme;
 cirkev neodsudzuje stvorenie (vesmír) - sekty považujú zvycajne svet za zlý a zvrhlý
(clovek dosiahne svätost únikom zo sveta);
 cirkev integruje cloveka do spolocnosti - sekta ho izoluje;
 cirkev má tzv. vyznanie viery, kde sú uvedené základne pravdy (obsah viery) - sekta
má tzv. hierarchický postup (až po vstupe a dlhšom pôsobení sa dozviete, o co vlastne
ide);
 cirkev hladá pravdu o svätých, teda aj nepríjemné skutocnosti (advocat diaboli), aj
svätí vydávajú svedectvo o svojej hriešnosti - sekta zatajuje a pozmenuje informácie o
živote svojho zakladatela i lídrov;
 cirkev má snahu riešit vieroucné spory (koncil, synoda biskupov) - sekta nepripúšta
žiadnu vieroucnú kritiku;
 cirkev podporuje rozumný a slobodný súhlas - sekta ovláda myslenie (neprimeraná
fyzická zátaž modlitbami, velké množstvo informácii, ktoré clen nevie a ani nemôže
za takú krátku dobu prehodnotit, nátlaková propaganda);
 cirkev za najvyššiu inštanciu považuje vlastné svedomie cloveka - sekta hlas vodcu;
3
 v cirkvi je rôznorodost povolaní - v sekte je uniformita;
 cirkev podáva vieru v súlade s rozumom - v sekte je vierouka casto nelogická;
 cirkev vedie clenov k samostatnosti - v sekte je súkromný život clena naplánovaný do
najmenších detailov;
 cirkev má aj iné prostriedky posväcovania a poznania Božej vôle - sekta casto uznáva
len Bibliu;
 cirkev sa angažuje v sociálnej oblasti - sekta neposkytuje, alebo v zanedbatelnej
miere, služby, ktoré neprinášajú zisk (prvoradé pre clenov je zhánanie penazí pre
sektu);

http://www.svmichael.sk/files/sekty1.pdf
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 21 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: