Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia

[ Príspevkov: 150 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 30.05.2008 15:15:28   Vedomie ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 22445 príspevkov
http://www.sme.sk/c/3901991/Vedci-nauci ... ameno.html

Casto pocuvam niektorych krestanov, ako svato-svate tvrdia, ze iba clovek si dokaze sam seba uvedomit.

Co je potom toto ?

Poslať 30.05.2008 15:29:02   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4097 príspevkov
Pozrel som si to. To nie je o tom že by si opice uvedomovali samé seba alebo že by dokonca vedeli obstraktne myslieť. To je obyčajná biomechanika a využívanie bioprúdov. Teda obyčajnej mechaniky ktorá hýbe ramenom ludí, alebo opíc. Táto mechanika prijíma elektrické signály z mozgu a vo svaloch ju preádza na vykonanie príslúšných pohybov. Rovnako aj ludské protézy sa dokážu hýbať. Boli pokusy, nepýtaj link lebo si už nepamätám, kde človeku snímali na zápästí bioprúdy na základe toho sa hýbala umelá ruka vzdialená niekoľko metrov. Teda nič nové pod slnkom

Poslať 30.05.2008 15:40:24   

napísal 22445 príspevkov
misionar3 píše:
Pozrel som si to. To nie je o tom že by si opice uvedomovali samé seba alebo že by dokonca vedeli obstraktne myslieť. To je obyčajná biomechanika a využívanie bioprúdov. Teda obyčajnej mechaniky ktorá hýbe ramenom ludí, alebo opíc. Táto mechanika prijíma elektrické signály z mozgu a vo svaloch ju preádza na vykonanie príslúšných pohybov. Rovnako aj ludské protézy sa dokážu hýbať. Boli pokusy, nepýtaj link lebo si už nepamätám, kde človeku snímali na zápästí bioprúdy na základe toho sa hýbala umelá ruka vzdialená niekoľko metrov. Teda nič nové pod slnkom

Tak to si dobre vedla. :D

1. Ta opica od narodenia nemala mechanicku ruku.
2. Nevie, co to je !
3. Ale potrebuje sa nazrat. UVEDOMUJE SI, ze ked na to spravne mysli, TO sa pohne a prinesie JEJ to potravu rovno do huby.
4. Takze JEDNOZNACNE si:
a. Uvedomuje seba. Ze je hladna.
b. Uvedomuje, ze v jej okoli sa 'nieco zmenilo'
c. Uvedomuje, ze ked na TO 'spravne mysli', ze sa nazere !

Uviedol si priklad CLOVEKA a jeho bioprudov.
Ja som sa pytal, CI AJ OPICA ma tu schopnost.
Ak ano, aky rozdiel v sebauvedomovani je medzi nou a clovekom ?
Ked dosiahne TIE ISTE VYSLEDKY ?

Poslať 30.05.2008 15:46:12   

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:

hm, to je trosku filozoficka otazka. ty tiez nemozes vediet AKO si ja uvedomujem sam seba. teda nevies povedat aky je rozdiel v sebauvedomovani medzi alnothom a leginarom. v istom zmysle, je teoreticky mozne ze kus betonu alebo stolicka si sama seba tiez uvedomuje, len to nevie dat najavo.

Poslať 30.05.2008 16:07:21   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4097 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:

Tak to si dobre vedla. :D

1. Ta opica od narodenia nemala mechanicku ruku.
2. Nevie, co to je !
3. Ale potrebuje sa nazrat. UVEDOMUJE SI, ze ked na to spravne mysli, TO sa pohne a prinesie JEJ to potravu rovno do huby.
4. Takze JEDNOZNACNE si:

Uviedol si priklad CLOVEKA a jeho bioprudov.
Ja som sa pytal, CI AJ OPICA ma tu schopnost.
Ked dosiahne TIE ISTE VYSLEDKY ?

1. je jedno či mala alebo nemala. Opica hýbe rukou na základe mozgových impulzov a nie preto že by si sama seba uvedomovala. Ak ýbe prirdzenou rukou impulzy sa dajú využiť aj napohyb umelej.

Opica si uvedomje hlad - to nie je uedomenie si existencie ale živočíšny pud. Chce sa nažrať a vystie ruku za banánom a nevie či vystiera svoju vlastnú ruku, alebo umelú a je jej to jedno. Uvedomuje si že v jej okolí sa niečo zmenilo len ak tam pribudol banán - potrava - prostriedok na uspokojenie životčíšneho pudu.

Iné by bolo keby tá opica tú ruku skonštruovala alebo natiahla za bánom keby tam nijaký nebol

Vlastne som sa ti pokúsil vysvetliť že pohyb končatinami je záležitosť biomechanicka a nie vec dokazujúca abstraktné myslenie

Poslať 30.05.2008 16:11:17   

napísal 22445 príspevkov
alnoth píše:
Citácia:

hm, to je trosku filozoficka otazka. ty tiez nemozes vediet AKO si ja uvedomujem sam seba. teda nevies povedat aky je rozdiel v sebauvedomovani medzi alnothom a leginarom. v istom zmysle, je teoreticky mozne ze kus betonu alebo stolicka si sama seba tiez uvedomuje, len to nevie dat najavo.

Lenze ja som sa nepytal na beton, ani na stolicku, ale na tuto opicu. :D
Ani som sa nepytal AKO si to ta opica uvedomuje.
Pytal som sa, AKY je ROZDIEL, ked vysledok je rovnaky. :D

Poslať 30.05.2008 16:15:13   Re: Vedomie ?

od 12.09.2007 11:29:18
napísal 1377 príspevkov
legionar píše:
Casto pocuvam niektorych krestanov, ako svato-svate tvrdia, ze iba clovek si dokaze sam seba uvedomit.

Ktovie, mozno nie kazdy clovek do dokaze. Alebo to plati aj opacne - kto dokaze uvedomit si sam seba, je clovek :-)

Poslať 30.05.2008 16:16:30   

napísal 8572 príspevkov
ja viem co si sa pytal. ibaze rovnaky vysledok nie je vzdy garantom rovnakeho postupu.

a ked sa nepytas AKO, odkial mozes vediet porovnat a zistit aky je ROZDIEL? preto by si sa MAL pytat AKO - pokial teda chces s niecim porovnavat. inak porovnavas len druhotne prejavy, ktore mozu ale nemusia byt potvrdenim identickosti.

Poslať 30.05.2008 16:18:50   

od 29.05.2006 19:25:53
napísal 7044 príspevkov
Pohyb umelej ruky je ten istý ako pohyb svojho tela.
Nepočul som, že pohyb tela je dôkazom myšlienok. :roll:
Aj stroj keď vykonáva funkciu, sa hýbe napr., tak jeho pohyb je dôkazom myšlienok? :roll:
V téme o zvieratách už boli lepšie argumenty za zvery ako toto. :wink:

Poslať 30.05.2008 16:19:05   

od 12.09.2007 11:29:18
napísal 1377 príspevkov
legionar píše:
4. Takze JEDNOZNACNE si:

Ale to este neznamena, ze si je vedoma nejakeho svojho ja.
Dokonca aj velmi male deti este nemaju taketo seba uvedomenie - to ziskaju az neskor.

Ja si pamatam na svoju neter, ked bola este mala, zvykla hovorit:
"Daj jej to" a myslela tym samozrejme, ze to mame dat jej. Nehovorila "Daj mi to".

Poslať 30.05.2008 16:21:16   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
V téme o zvieratách už boli lepšie argumenty za zvery ako toto.

ale ako si predviedol, ziadne argumenty nestacia ked si clovek proste dopredu povie ze NIE. :roll:

Poslať 30.05.2008 16:26:48   

napísal 7044 príspevkov
alnoth píše:
ale ako si predviedol, ziadne argumenty nestacia ked si clovek proste dopredu povie ze NIE. :roll:

Myslím, že to platí podobne aj o tebe.

Ale v tom mi nikto nemôže vyčítať, že som vravel svoj špeciálny niktovský názor, lebo som zastával názor veľkej časti ľudí aj popredných filozofov.
A nakoniec moja snaha bola povedať len to, že to nemusí byť tak.Koncept stroja bol nevyvrátiteľný a ukázal sa ako možnosť vysvetliť všetky dôkazy uvedomelej zvery.
Mimochodom tvoja koko bola presvedčivejšia ako tieto umelé končatiny.:wink:
Normálne som mal chuť prehodiť s ňou pár slov, ale neviem moc dobre po anglicky. :D

Poslať 30.05.2008 16:27:13   

napísal 22445 príspevkov
misionar3 píše:
1. je jedno či mala alebo nemala. Opica hýbe rukou na základe mozgových impulzov a nie preto že by si sama seba uvedomovala. Ak ýbe prirdzenou rukou impulzy sa dajú využiť aj napohyb umelej.

Velmi zle vysvetlenie.
1. Umela ruka nie je prirodzena, takze aj impulzy SU ine.
2. Impulzy boli preberane priamo z mozgu, ale pochybujem, ze tie elektrody sa napojili PRESNE na tie iste neurony, ktorymi sa riadi prirodzena ruka.
3. Ta opica MA SVOJE PRIRODZENE RUKY ! (Alebo prinajmensom jednu, ktora je aj vidiet)
4. To znaci, ze MOZOG sa PRISPOSOBIL a zacal GENEROVAT prave tie POZADOVANE specificke impulzy, ktore boli potrebne na UVEDOMELY pohyb UMELEJ ruky. Nehovorim, ze si to najprv uvedomila. Staci, ze si to uvedomila POTOM, ked sa TO nejako pohlo.
5. Tento stav je presne taky, ako ked si male dieta zacina uvedomovat, ze ma ruky a ze sa s nimi daju robit uzitocne veci. :D

misionar3 píše:
Chce sa nažrať a vystie ruku za banánom a nevie či vystiera svoju vlastnú ruku, alebo umelú a je jej to jedno.

Tak nevie, ci vystiera svoju, alebo umelu ?
Ja tvrdim, ze to perfektne vie.
Ak si vsimnes to video, tak ona ZAROVEN hybe aj svojou rukou. :D
Naraza na prekazku a CITI tie narazy. VIE, ze nou sa jednoducho nenazerie.

misionar3 píše:
Uvedomuje si že v jej okolí sa niečo zmenilo len ak tam pribudol banán - potrava - prostriedok na uspokojenie životčíšneho pudu.

Ona si predovsetkym uvedomuje, ze pribudla ta umela ruka a ze jej vlastne su BLOKOVANE !
Rychlo ZISTI, ze svojimi, hoci nimi hybe, sa nazrat nedokaze.

misionar3 píše:
Iné by bolo keby tá opica tú ruku skonštruovala ...

A este co by si nechcel ? :lol:
Od chudatka opice ...

misionar3 píše:
Vlastne som sa ti pokúsil vysvetliť že pohyb končatinami je záležitosť biomechanicka a nie vec dokazujúca abstraktné myslenie

Pohyb koncatinami, ktorymi vykonavas zmysluplnu cinnost, je zalezitost vysostne VEDOMA.

Poslať 30.05.2008 16:28:40   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Koncept stroja bol nevyvrátiteľný a ukázal sa ako možnosť vysvetliť všetky dôkazy uvedomelej zvery

zial, to si si cely cas nespravne myslel, a ako vidim aj si to myslis nadalej. ved vravim - dopredu si si povedal NIE.

btw. koko je legionarova gorila. ja som mal simpanzicu washoe.

Poslať 30.05.2008 16:29:49   

napísal 7044 príspevkov
legionar píše:
Pohyb koncatinami, ktorymi vykonavas zmysluplnu cinnost, je zalezitost vysostne VEDOMA.

Tak a toto je jadro problému a nepochopenia.Myslím, že toto je tvoj základný omyl a ak by sme sa chceli vyhnúť zavádzaniu diskusie, tak ostaňme pri tejto axióme v ktorej sa rozchádzame.

[ Príspevkov: 150 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia