Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia

[ Príspevkov: 436 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 30  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.05.2008 18:28:38   

od 29.05.2006 19:25:53
napísal 7044 príspevkov
misionar3 píše:
Dakujem že si priznávaš porážku v argumentácii.

Ukážka manipulácie.
misionar3 píše:
Tak je to vždy ked niekomu chýbajú argumenty útočí na osobu spolubesedníka.

1.To si urobil ty, pozri si svoj príspevok nižšie.
2.Načo mám písať niečo dvakrát, keď ty si taký ignorant, že to nečítaš?Načo mám znova zopakovať, že ja tu len spochybňujem určité nepodložené tvrdenia z tvojej strany?Ty si prišiel s nimi prvý a dôkazné bremeno je na tvojej strane.Ale toto ty určite nepochopíš.
A ja, jáj.:D

Poslať 13.05.2008 18:41:57   

od 16.06.2005 10:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Zaujímalo by ma ako môže niekto urobiť takú štatistiku, že priemerný vek 20-30 rokov.10 ročná odchýlka je veľká ako Brno.Na základe čoho postupoval daný človek, čo to vyrábal?Ak by postupoval podľa konkrétnych historických dát, tak by mu vyšli presné roky.

nezmysel. je to uplne normalny vysledok. vola sa to interval. keby ti vysli presne roky, tak jednoducho si vymyslas a strielas z brucha. samozrejme ze ti moze aj dnes vyjst vysledok trebars 75,893 roka, ale taky vysledok je jednoducho hlupostou. na podobodnu otazku je vzdy odpovedou priblizny interval.

Poslať 13.05.2008 19:06:57   

napísal 7044 príspevkov
Ale až 10 ročný interval hovorí, že nevychádzali z presných meraní, ale z odhadov.Ak vyšli z pôvodných nejakých presných meraní a je to naozaj len pridaný interval, tak mali dať pôvodné číslo a zdôvodniť ten interval.Ale o tom pochybujem, myslím, že to majú z brucha.

Inak s tou Austráliou som strelil capa, to je v súčasnosti, to je môj jasný omyl, ale na to ma nikto neupozornil.Tak sa upozorním sám:"Cha-cha-cha milý niktoško, nachytal som ťa", takže to mám 1:1, celkom dobré. :D

Poslať 13.05.2008 19:22:47   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Ale o tom pochybujem, myslím, že to majú z brucha.

hej, hej, myslim ze to je standardny postup v tej trapnej encyklopedia britanica, tam vlastne vacsinou len tak strielaju nepodlozene cisla. ved preto to ju ani nikto neberie ako doveryhodny zdroj informacii, je to skor taky bulvar.

Poslať 13.05.2008 19:32:56   

napísal 7044 príspevkov
alnoth píše:
hej, hej, myslim ze to je standardny postup v tej trapnej encyklopedia britanica, tam vlastne vacsinou len tak strielaju nepodlozene cisla. ved preto to ju ani nikto neberie ako doveryhodny zdroj informacii, je to skor taky bulvar.

Toto je okrajová vec záujmu.To si môžu dovoliť, lebo to nikto nevie ako dlho žili ľudia v minulosti, to budú vždy špekulácie, lebo historických prameňov je v ďalekej minulosti málo a ťažko sa to môže podstatne zmeniť.Takže pre určité rozprávkárčenie je tu miesto.

Poslať 13.05.2008 19:34:31   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4097 príspevkov
nikto píše:
alnoth píše:

Toto je okrajová vec záujmu.To si môžu dovoliť, lebo to nikto nevie ako dlho žili ľudia v minulosti, to budú vždy špekulácie, lebo historických prameňov je v ďalekej minulosti málo a ťažko sa to môže podstatne zmeniť.Takže pre určité rozprávkárčenie je tu miesto.

Už niekoľko krát som ti povedal že archeológia vie velmi presne určiť vek v ktorom zomrel človk ktorého kostru nájdu. Ale ty počúvaš len sám seba :roll:

Poslať 13.05.2008 19:41:24   

napísal 7044 príspevkov
misionar3 píše:
Už niekoľko krát som ti povedal že archeológia vie velmi presne určiť vek v ktorom zomrel človk ktorého kostru nájdu. Ale ty počúvaš len sám seba :roll:

1.O tom silne pochybujem, o tom veľmi presnom určení.Vie sa určiť mladistvý vek a relatívne presne v mladistvom veku, ale v staršom, a keď navyše nemáš celú kostru je to hodne vo hviezdach.Lebo vývin kostí je dosť individuálny proces hodne závislý od stravy,pohybu,génov,...
2.Nedal si žiaden odkaz na tieto svoje tvrdenie, na čo som ťa x krát upozornil, takže počúvaš len seba ty.

Poslať 13.05.2008 20:03:23   

Obrázok užívateľa

napísal 4097 príspevkov
nikto píše:
misionar3 píše:

1.O tom silne pochybujem, o tom veľmi presnom určení.Vie sa určiť mladistvý vek a relatívne presne v mladistvom veku, ale v staršom, a keď navyše nemáš celú kostru je to hodne vo hviezdach.Lebo vývin kostí je dosť individuálny proces hodne závislý od stravy,pohybu,génov,...
2.Nedal si žiaden odkaz na tieto svoje tvrdenie, na čo som ťa x krát upozornil, takže počúvaš len seba ty.

2. Aký dôkaz chceš? ved je to v každej učenbici. Pozri sa doarcheológie, antropológie, alebo si prečítaj články v vedecko populárnych časopisoch - napr: Svět, Science

1. na základe čoho pochybuješ? lebo si to myslíš? antropológia je exaktná veda a tá to dokáže. Nie len vek kedy človek zomrel, ale aj na čo zomrel, ako sa stravoval, atď. Chceš dôkaz - vyštuduj antropológiu,alebo si pozri nejakú učebnicu. Mimochodom jestvuje aj vedný odbor paleoantorpológia ktorý sa venuje presne tomuto. Ak cheš zoznam literatúry nájdi si na nete

Poslať 13.05.2008 20:06:11   

Obrázok užívateľa

napísal 4097 príspevkov
pre nikto: ak tak velmi chceš pozri si http://www.paleoantropologia.com/ ak ti ovšem nevadí že to je v taliančine. Ináč google mi našiel viac ako 91000 odkazov - tak sa snaž

Poslať 13.05.2008 20:24:55   

napísal 7044 príspevkov
Takže zase nič, ty niečo napíšeš a ja mám stráviť hodiny hľadaním, či je to tak?Odkaz na taliančinu radšej ani nejdem komentovať.
Keby si to vysvetlil, tak snáď by nebolo treba, ale nič si nevysvetlil, žiaľ jediné, čo dokazuješ, vysvetluješ je tvoja veliká viera v niečo, čomu nerozumieš, toto prosím ber bez urážky.
Ja naopak neverím skalopevne v niečo, čomu nerozumiem...
A googlil som už aj predtým,snažil som sa a žiaľ neviem vyselektovať odkazy určovanie veku kostí od určovania veku v ktorom zomrel človek.

Poslať 13.05.2008 20:28:04   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
historických prameňov je v ďalekej minulosti málo a ťažko sa to môže podstatne zmeniť.Takže pre určité rozprávkárčenie je tu miesto.

ty si fakt dobry... najprv chces udaje z encyklopedie - a ked ich dostanes tak vravis, ze encyklopedia si ich cuca z prsta... :lol:

Poslať 13.05.2008 20:35:06   

napísal 7044 príspevkov
alnoth píše:
Citácia:
historických prameňov je v ďalekej minulosti málo a ťažko sa to môže podstatne zmeniť.Takže pre určité rozprávkárčenie je tu miesto.

ty si fakt dobry... najprv chces udaje z encyklopedie - a ked ich dostanes tak vravis, ze encyklopedia si ich cuca z prsta... :lol:

No ja som hovoril o encyklopédii v súvislosti so starovekom, nie s pravekom.
A encyklopédiu som spomenul s tým, že si máš zobrať štátnikov,filozofov,umelcov a zisťovať, či 40 alebo 50 bol jeden z milóna, alebo ich bolo viac.
Začal som s tými, ktorých poznám:Platón 80 rokov, Aristoteles 62 rokov, Archimedes 75 rokov, Demokritos 110 rokov,... no naozaj je 40 ročný starec výnimkou ale z opačnej strany. :wink:
Myslím, že iba Alexander Veľký by ten rad trochu potiahol dole. :wink:

Poslať 14.05.2008 8:54:49   Predpoklady a dôkazy

od 26.01.2007 10:19:17
napísal 291 príspevkov
Od malička nás presviedčajú, že veda to či ono dokázala. A my tomu veríme ako dokázanému faktu. Mnohí z nás si to ani neuvedomujú, ale takouto naivnou "vierou" v pravdovravnosť a neomylnosť vedcov sa veda môže stať náboženstvom ateistov (ako to bolo počas vedúcej úlohy KS a teraz za inej formy vedúcej úlohy)

- - - -
Príklad:
"archeológia vie velmi presne určiť vek v ktorom zomrel človek ktorého kostru nájdu" !!!

* Ako to je v skutočnosti ?

Archeológia je exaktnou vedou iba v postupoch, kde používa exaktné metódy. Hoci je dnes už uznávanou disciplínou vedy a pracuje systematicky, s vyhodnocovaním objektívneho veku nálezov má veľké ťažkosti spôsobené používanými metódami datovania a predpokladmi
s ktorými narába ako s dokázanými faktami.

Poslať 14.05.2008 9:01:21   Datovanie

od 26.01.2007 10:19:17
napísal 291 príspevkov
Metódy datovania kostrových pozostatkov

Akýkoľvek paleoprimatologický alebo paleoantropologický nález má vedeckú hodnotu iba vtedy, ak je známe nielen jeho nálezisko, ale aj geologický vek čiže datovanie.

Datovanie zvyčajne začína pokusom o zaradenie dávnych okolností do určitého poradia a o zistenie vrstiev, z ktorých skameneliny pochádzajú.

Z hľadiska typu časového údaja možno datovacie metódy rozdeliť na:
- metódy absolútneho datovania, ktoré udávajú chronologický vek nálezov ... (vzhľadom na rozličné chyby merania absolútne datovanie nie je "absolútnym");
- metódy relatívneho datovania, keď porovnávame vek skúmanej vzorky s inými nálezmi - typickými druhmi zvierat, charakteristickými pamiatkami materiálnej kultúry a pod.

Chronometrické metódy možno rozdeliť podľa objektu datovania na priame a nepriame. Priame metódy datujú PRIAMO MATERIÁLl, o ktorého vek sa zaujímame, nepriame metódy nedatujú priamo skúmanú vzorku, ale iba jej materskú horninu či vrstvy nad ňou a pod ňou.

Priame chronometrické metódy

Rádiokarbónové datovanie (Radiocarbon dating)

Rádiokarbónové datovanie alebo datovanie 14C spočíva na rozpade atómov 14C sprevádzaných emisiou beta lúčov na dusík 14N. Polčas rozpadu 14C je IBA 5730 ROKOV !!! (Hranica použiteľnosti)

Tento odhad trpí na NEPRESNOSTI rozličného druhu vyplývajúce zo štatistických chýb v rôznych štádiách procesu datovania (určovania rádioaktivity), z kontaminácie vzoriek mladším alebo starším uhlíkom, alebo z preferovanej inkorporácie jedného izotopu do vzorky pred druhým pri vstupe uhlíka z vonkajšieho prostredia do živého organizmu.
Odhad veku vzorky je ovplyvňovaný aj rýchlosťou vzniku 14C v minulosti, túto chybu však možno odstrániť pomocou kalibrácie vzorky presnými dendrochronologickými údajmi vychádzajúcimi z letokruhov stromov. Vek sa zvyčajne vyjadruje v rokoch predo dneškom (B. P. - Before Present), pričom za "dnešok" bol stanovený rok 1950. Pri starostlivom skúmaní vzorky možno dosiahnuť presnosť cca 2 %.
Keďže na akceleračnú hmotnostnú spektroskopiu (AMS) sa používajú malé vzorky, možno ňou datovať aj drobné kúsky uhlíkov alebo jediné obilné zrnko.
Pomocou techniky AMS sa VYVRÁTILI tvrdenia, že Homo sapiens sa objavil v Novom svete už pred 50 OOO alebo 100 000 rokmi. Ukázalo sa, že zdanlivo veľmi staré kostry majú iba NIEKOĽKO TISÍC rokov.

Rádiokarbónovú metódu použili aj v paleoprimatológii na datovanie vyhynutých druhov lemurov na Madagaskare. Ukázalo sa, že ich vek sa pohybuje v rozmedzí 1000-3000 rokov. Vyhynuli teda iba nedávno - zrejme v čase kolonizácie Madagaskaru ľuďmi.

Poslať 14.05.2008 9:15:04   

napísal 8572 príspevkov
archeologia, tak ako mnohe ine vedy (vsetky!) vyuziva sluzby inych vied. tak napriklad aj antropologie.

http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14005474

to co spominas o uhlikovej metode je pravda, ale zial vobec nijako sa to netyka urcovania veku v case umrtia. je ine dohadovat sa o tom ci zil pred x-1000 rokmi a je ine urcovat kolko mal rokov ked umrel...

[ Príspevkov: 436 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 30  Ďalší

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť