Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie


 [ Príspevkov: 14 ] 
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Nielen Putinovi, ale aj Palkovi, Daniskovi, Mackovi, Mikloskovi, Carnogurskemu....

---------------

Bohorodička, daj Putinovi rozum

Pussy Riot trafili do najcitlivejšieho miesta Ruska. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov oznámil svetovému spoločenstvu, aby prestalo hystericky vyvádzať pre dvojročný trest pre tri členky pankovej skupiny Pussy Riot. Odvolával sa na trestné zákonníky viacerých európskych krajín vrátane Nemecka, Francúzska a Rakúska. Tam za kúsky urážajúce veriacich v chrámoch platí trest odňatia slobody. Smer Irán? Je mi nášho váženého ministra ľúto. Z titulu svojej funkcie sa musí v tomto škandalóznom prípade (a nielen v tomto), podrývajúcom medzinárodnú prestíž Ruska, držať oficiálnej línie najvyššieho vedenia a hľadať ospravedlnenie pre to, čo sa ospravedlniť nedá.

Skupina Pussy Riot trafila do toho najcitlivejšieho miesta súčasného Ruska. A aj preto je hodná nie odsúdenia, ale vysokého ocenenia. Ten ich úder zasiahol proces aktívneho zrastania politickej a pravoslávnej línie v jediné ideologické centrum. Hoci existuje predstava Ruska ako svetského štátu, v najvyšších mocenských slojoch sa aktívne vytvára akýsi model pravoslávnej civilizácie v Rusku. Tento model je predurčený na to, aby zlikvidoval protestné hnutie, ktoré sa od decembra roku 2011 stalo významným sociálnym javom. Javom vnímaným ako protiruský, prekážajúci izolacionistickej (!) ceste Ruska v tomto svete.

Ak sa tento model podarí vytvoriť, my v Rusku sa bezprostredne priblížime k iránskej forme nábožensko-politickej diktatúry, ktorá bude značným úderom pre všetkých zdravo uvažujúcich ľudí. Nevynímajúc, pravdepodobne, ani samotného ministra Lavrova. Na politickej scéne sa objaví úplne špeciálne obrovský štát, kde chápanie liberalizmu, demokracie a osobnej slobody bude oficiálne prekliate a všetky slobodné prejavy budú tvrdo prenasledované. Takýto nebezpečný štát súčasná vládnuca elita potrebuje preto, aby si uchovala svoju moc. Inak by si jej príslušníci mohli vymeniť miesta bydliska s Michailom Chodorkovským, ktorý si odpykáva dlhoročný trest odňatia slobody. Budúca záhuba Ruské vedenie má všetky dôvody obávať sa protestného hnutia. Tí, ktorí pozorovali moskovské mnohotisícové demonštrácie, alebo tí, ktorí sa ich zúčastnili, vedia, že toto hnutie sa živelne rozpadlo na vetvu evolučnú a revolučnú.

Tá prvá vyzvala na rozumný dialóg s mocou.

Druhá na súd nad Putinom, ktorého legitimitu ako prezidenta spochybnila. Zvíťazila revolučná idea, a moc, ktorá dobre chápe, čo sa stalo s cárom a jeho vládou po revolúcii v roku 1917, prijíma všemožné opatrenia, aby nedopustila novú revolúciu. Pritom ruská moc od začiatku odmieta dialóg s umiernenou časťou protestujúcich, čo sú európsky zmýšľajúci príslušníci strednej triedy žijúci v Moskve a ďalších veľkých mestách. A tak sama zahnala protestné hnutie do revolučného kúta. Dievčatá z Pussy Riot nie sú škandalózne umelkyne, ktoré sa chceli presláviť vo svete. Každá z nich sa vo svojom poslednom slove pred súdom blysla svojou inteligenciou, erudovanosťou a adekvátnou politickou analýzou. Pravdupovediac, nečakal som od týchto radikálnych herečiek také presvedčivé prejavy, najmä keď si uvedomím, že už pol roka trávia na krutom priedomí gulagu, ktorý úmyselne ničí ľudské vedomie. Zmysel ich prejavov spočíval v tom, že ďalej týmto spôsobom riadiť Rusko tak, ako to robí Kremeľ, je pre budúcnosť krajiny záhubou. Môže za to sám Vedenie Ruska a predovšetkým jeho prezident musí nájsť teraz odvahu prehodnotiť svoje politické správanie. Inak sa obyvatelia Ruska začnú krútiť v novom, národnostne náboženskom politickom rozkole, ktorý by rovnako ako podobný cirkevný rozkol v 17. storočí zanechal na tele Ruska večnú jazvu. Alebo by ho ako štát úplne zničil.

V prvých rokoch svojho panovania Vladimir Putin osvietenému Rusku ticho daroval jednu vec. Bola to sloboda v súkromnom živote, ktorá stabilizovala situáciu v krajine. Náš dom sa stal našou pevnosťou. Pocítili sme úplne reálne osobnú slobodu. Lenže iba krátkozraký politik nechápe, že keď dá ľuďom slobodu v súkromí, stredná trieda začne postupne prirodzene žiadať slobodu najskôr v sociálnej, a neskôr aj v politickej oblasti.

V skutočnosti teda sám prezident zrodil protestné hnutie. A teraz sa ho snaží potlačiť ako Gulliver, ktorý kropil požiar v hlavnom meste liliputov. Osobná pomsta „Je to rana pre každého mysliaceho človeka,“ povedala moja dvadsaťpäťročná žena Káťa, keď zistila, že dievčatá zo skupiny Pussy Riot dostanú dvojročný trest odňatia slobody.

Ja osobne som si nemyslel, že ich moskovský súd pošle do väzenia. Podľa môjho presvedčenia to bolo niečo nemožné. Stovky najpopulárnejších predstaviteľov ruskej kultúry (vrátane stúpencov Putina) sa zasadzovali za slobodu pre Pussy Riot. Pridali sa k nim svetové hviezdy reprezentujúce západnú hudbu na čele s McCartneym, Madonnou, Stingom. Okrem toho sa ozvali aj západní politici.

Lenže nemožné sa stalo skutočným. Moskva napľula všetkým do tváre. Za 40 sekúnd pankovej performance – piesne „Bohorodička, zbav nás Putina“ zaspievanej na oltári katedrálneho chrámu Moskvy – dievčatá zaplatili väzením. Že to bol politický proces, chápe každý. Keby dievčatá napríklad aj na tom najsvätejšom mieste zaspievali „Bohorodička, bráň Putina!“, mali by šancu stať sa poslankyňami Štátnej dumy. Takto ale nie je možné vnímať rozsudok inak, než ako zastrašovanie a osobnú pomstu. Sme archaickí Pozícia ruskej pravoslávnej cirkvi sa ukázala ako agresívna a represívna. Cirkev sa už začala štiepiť na osvietených všeobjímajúcich stúpencov náboženstva lásky a odpustenia, a na tvrdých zástancov zákona, ktorí chcú trestať tých, ktorí nedodržujú všetky prikázania. Ku dnešnému dňu zvíťazili zástancovia zákonných prikázaní. To sú tí priatelia moci! Lenže podstata veci nespočíva len vo vnímaní cirkevných odlišností. Cirkev sa derie k reálnej moci, chce ovládať spoločnosť a spoločnosť sa začína inštinktívne brániť. V tom je pravý zmysel otvorených listov, ktoré píše ruská inteligencia mocenským štruktúram a v ktorých požaduje oslobodenie Pussy Riot. Tých, ktorí sa naivne domnievajú, že sa celá vec rozhodovala na okresnom súde, môžem osobne ubezpečiť, že to tak nie je.

Môj brat Andrej Jerofejev, kurátor výstavy Tvrdohlavé umenie, bol pred časom podobne prenasledovaný za to, že vystavoval obrazy, ktoré boli z pohľadu cirkevných hodnôt nevhodné pre verejnosť. On bol tiež trestne stíhaný. Zastal som sa ho a dobre si pamätám, že pomerne zhovievavý rozsudok bol vynesený na tých najvyšších miestach. Lenže toto sa odohralo pred veľkými protestmi a vtedy to ešte prešlo. To, že súd uznal Pussy Riot vinnými, znamená, že ruská moc je v kríze. Namiesto dialógu s osvietenými, pokrokovými občanmi Kremeľ navrhuje nám všetkým sa báť. Rusko odmieta byť súčasným, civilizovaným štátom – rozhodlo sa vrátiť do stredoveku. Priznanie viny Pussy Riot znamená aj krízu ruského pravoslávia. V sovietskom období ho podporovala inteligencia – cirkev bola prenasledovaná. A teraz sama prenasleduje svojich oponentov. To by človek musel byť slepý, aby nechápal, že po tomto verdikte súdu už väčšina mládeže nikdy viac neprekročí prah chrámu. V ruskej pravoslávnej cirkvi zvíťazili tie najtemnejšie sily. Súčasne ide aj o krízu ruského vedomia. Kým sa proeurópska časť našej spoločnosti stavia za Pussy Riot, veľká časť obyvateľov rozsudok schvaľuje, sníva o tom, ako roztrhať dievčatá na kusy. Sme stále archaickou spoločnosťou. A práve na našu archaickosť, ktorá bráni konkurencieschopnosti a príťažlivosti Ruska, sa spoliehajú religiózno-politické represívne sily.

Zbohom, Európa
Rozsudok znamená aj krízu tých nováčikov, ktorí práve vykročili smerom k cirkvi. Moc sa rozhodla priblížiť sa k Bohu, uveriť v jeho existenciu, počnúc prezidentom a končiac posledným úradníkom. Lenže títo nováčikovia, včera ešte komunisti, nepoznajú tradície kresťanstva, ešte sa nenaučili byť premýšľajúcimi kresťanmi. Urážajú sa pre prejavy reálneho alebo nevedomého rúhania, vnímajú ho ako hrozbu pre svoju krehkú, ale tiež fanatickú vieru. Rozsudok pre Pussy Riot je tiež výstrel do ruskej budúcnosti. Azda až sa vymení ďalšia generácia, tak sa spamätá a opäť sa obrátime k Európe čelom. Ale zatiaľ, zbohom Európa. Ideme na druhú stranu.

Mám, mimochodom, svoju osobnú modlitbu: „Bohorodička, daj Putinovi rozum!“ Krajina sa nemôže opierať o minulosť, o absurdné uvažovanie a strachy svojich vládcov. Sme súčasťou svetového spoločenstva. Sme krajinou liberálnych spisovateľov od Puškina po Čechova, od Pasternaka po väčšinu súčasných spisovateľov.
Sme krajinou vznikajúcej strednej triedy. Za posledných dvadsať rokov sme už dosť scestovaní po Európe a ceníme si západné životné štandardy. „Bohorodička, daj Putinovi rozum!“

Viktor Jerofejev (1947) je ruský spisovateľ. V slovenčine mu naposledy vyšla kniha Encyklopédia ruskej duše.
Čítajte viac:
http://komentare.sme.sk/c/6509351/bohor ... z24W0SPVpA
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.08.2012 17:19:19   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Vladimir Palko to vystihol:

Ty uže podderžál Pusi Rájot?

Bez nároku na úplnosť sa pokúsim nájsť odpovede na šesť otázok:
Kto sú Pussy Riot?
Kto sú ich podporovatelia?
Aká vojna propagánd okolo nich prebieha?
Aké sú historické paralely s minulosťou?
Aký je európsky kontext Pussies?
Čo z toho vyplýva pre kresťanstvo?
Kto sú Pussy Riot?
V tých ženách niečo je. Charakter možno nie je to správne slovo. Vnútorná sila? Keď Tolokonniková súloží hromadne na verejnosti, tak tam nejaká sila vo vnútri bude. Skôr to však snáď treba nazvať zbesilosťou. Sú to besíkovia našej doby.
V politickej praxi sú to kultúrne teroristky. V duchovnej oblasti sú tým, čím sú islamskí teroristi v oblasti materiálnotelesnej. Islamskí teroristi nepoznajú pojem nevinná obeť. Každé roztrhané telo je úspech. Pussy Riot zase nepoznajú nevinné obete v oblasti duchovnej. Všetko posvätné, čo opľujú, sa ráta. Obyčajní ponížení, tichí kresťania v chráme ich nezaujímajú. Ani deti, pred ktorými sa súloží. A pri svojich kultúrnoteroristických akciách používajú i vlastné deti ako štít.
Obsah ich piesní je feministická klasika. Potraty, homosexualizmus, vulgarizmy. Vedia chladne kalkulovať. Provokovať treba vytrvalo dovtedy, až kým štát nezasiahne. V roku 2008 sa v Timiriazevovom múzeu k celoštátnej sláve nepresexovali, hoci rozvinutý plagát jasne informoval, že sa súloží proti Medvedevovi. Ruský štát si to ani nevšimol. V tomto roku Pussy Riot pochopili, že musia vstúpiť na posvätnú pôdu, ak chcú preraziť. 18. februára vstúpili do Bogojavlenského chrámu v Moskve (nie, to nie je omyl, nie do Chrámu Krista Spasiteľa, ale do Bogojavlenského chrámu). Vo svojich kuklách a typických odevoch začali robiť obvyklý randál, tancovať a napodobňovať hru na gitare. Veriaci ich vyhnali.
Mediálny výsledok? Zúfalý. Nula. Štát na nich kašľal. Tak to o tri dni skúsili opäť. A už šli do centra pravoslávia, do Chrámu Krista Spasiteľa. A konečne prišla sankcia zo strany štátu a sláva. S úsmevom si ju v súdnej sieni užívali.
Keď hovoríme o kultúrnom terorizme Pussy Riot, nijako ich nemienime démonizovať. Tie tri dievčiny by samé o sebe nemohli sterorizovať nikoho, robí to však za nich Systém, ktorý ich podporuje. Nie ten ruský, ale ten euroamerický.


Kto podporuje Pussy Riot?
Najprv sa zmieňme o ľuďoch, ktorí ani nie sú bezvýhradnými podporovateľmi Pussy Riot, lebo im je jasné, že tie ženy sa previnili, že ich správanie je neprípustné a že majú byť potrestané. Želajú si však miernejší trest. Dva roky väzenia sa im zdá priveľa. Týmto ľuďom možno rozumieť. Napokon, i Vladimír Putin sa vyslovil za mierny trest, i ruská pravoslávna cirkev si želá milosrdenstvo. Len im treba pripomenúť, že v očiach Systému podporujúceho Pussy Riot sa ocenenia nedočkajú. Ani Putin sa ho nedočkal, ani ruská pravoslávna cirkev. Systém totiž hovoril dávno pred vynesením rozsudku: Free Pussy Riot. Pussy Riot sú nevinné. To, čo robia, sa smie beztrestne!


A kto sú bezvýhradní podporovatelia Pussy?
Typovo by som ich rozdelil na ideológov, pokrytcov, oportunistov a ľudí, čo sa boja. Pričom tieto skupiny sa čiastočne prekrývajú.
Ideológovia sú tí, čo uverili v takzvanú absolútnu slobodu prejavu. Nestačí im princíp, že ľudia by mali môcť hovoriť pravdu bez hrozby sankcie. Podľa nich si nielen každý môže hovoriť, čo chce, ale aj hocikde, hocikedy a to svoje hovorenie môže sprevádzať akýmkoľvek škandálnym správaním. To, že takýto princíp je terorom voči obyčajným ľuďom, ich nezaujíma. Myslia si, že keď od zajtra nebude možné robiť výtržnosti v chrámoch, tak pozajtra vypukne v krajine fašistická diktatúra. Ideológia zmrzačuje myslenie. Aj títo ľudia mohli kedysi mať normálne ľudské inštinkty, že to a to sa predsa nemá robiť. Ale ideológiou si tieto inštinkty utĺkli. Praktické výsledky ideológie by ich snáď mohli zavrátiť späť, ale priznať si, že som roky vyznával niečo falošné, to nie je ľahké, najmä pre intelektuálov.
Momentálne sa pri kauze Pussy zdá, že týchto ideológov je strašne veľa. Takých „čistých“, ktorí tento princíp uplatňujú dôsledne na všetko, je však veľmi málo. Väčšina ich je „výberových“. Pri tupení kresťanstva ich pojem slobody nemá hraníc. Pritom však pokrytecky vyznávajú koncept novej ortodoxie, ktorý určuje, čo sa smie a čo nesmie ani len vysloviť v oblasti rasy, etnicity, rodovej rovnosti, sexuálnej orientácie. Skúste sa dotknúť novej ortodoxie a zničia vás. Nemusia vás práve zavrieť do basy, hoci i to sa stáva, ale vytlačia vás na okraj spoločnosti, ani sa nenazdáte.
Tým sme prešli k pokrytcom alebo, aby sme použili jemnejšie slovo, k nekonzistentným. Kotlebovci sa iba ukážu na ulici, a títo sa dožadujú, aby polícia proti nim zasiahla. A každý zásah je im málo. Veď v poriadku. Keď som bol ministrom vnútra, polícia proti nim zasahovala a nemám dôvod to ľutovať. To je iné, kričia. Vždy oni určujú, čo je a čo nie je iné. Všimnite si ich mlčanie k spíleniu kyjevského kríža, ktorý bol postavený pamiatke obetí komunizmu. Keby bola zhanobená pamiatka obetí nacizmu, tak by im to prekážalo. Nám tiež. Ale nám prekáža i zhanobenie pamiatky obetí komunizmu. Im teraz nie, lebo sa ho dopustili kyjevské feministky, obhajkyne Pussy Riot. Spílenie kríža bolo súčasťou podpory Pussy Riot.

Úlohu pri podpore Pussy hrá i obyčajný oportunizmus. Ak letí mediálna vlna podpory pre Pussy, tak nasadneme na ňu. Príkladom pokrytectva a oportunizmu sú napríklad výroky nemeckej kancelárky Merkelovej a jej ministra zahraničných vecí Westerwelleho. „Dynamická občianska spoločnosť a politicky aktívni občania sú nevyhnutní pre modernizáciu Ruska a nie sú ohrozením krajiny,“ povedala kancelárka o Pussy Riot. „Angažovaní občania a umelci a ich sloboda vyjadrenia majú byť súčasť demokratickej spoločnosti,“ hovorí Westerwelle.
To je patetické táranie ľudí, ktorí nerešpektujú zákony vlastnej krajiny. Podľa paragrafu 167,odsek 2, nemeckého trestného zákona ten, „kto vykonáva hanlivé neprístojnosti na mieste určenom na bohoslužby“, môže byť potrestaný väzením až na tri roky. Tri roky je viac, ako dostali Pussy Riot v Rusku. A priaznivci Pussy Riot, ktorí pred pár dňami robili randál počas bohoslužieb v katedrále v Kolíne nad Rýnom, budú podľa takýchto paragrafov stíhaní. Oznámila to nemecká polícia. Nemyslím si, že si z vás Westerwelle a Merkelová zámerne robia žarty. Oni tárajú len preto, lebo teraz sa tak tára.
Pozornosť treba venovať veľkej skupine ľudí, ktorí podporujú Pussy Riot zo strachu. Vedia, že ich správanie bolo neprístojné, vedia, že takto spoločnosť nemôže fungovať a že takéto správanie musí byť sankcionované. Ale boja sa to povedať. Nikto by ich za to nezavrel, ani nevyhodil z práce, ale mohli by byť označení za krutých a bezcitných. Aha, chcú zavrieť dievčatá do basy. To je ako so zákazom potratov. Je jasné, že zákaz musí byť sprevádzaný sankciou, inak to žiadny zákaz nie je. Tak vám hneď povedia, že chcete zatvárať mladé mamičky do basy.
Treba sa rozhodnúť, na čej strane ste. Na videu z Chrámu Krista Spasiteľa mi utkvela v pamäti mníška v strednom veku, ktorá zaháňa tých priaznivcov skupiny, ktorí v chráme provokáciu natáčali. Mníška má v tvári vydesený a utrápený výraz. Máva rukami, ako keby zaháňala sliepky. Smiešna je, však? Nemá sexepíl. Do chrámov chodia ľudia so svojimi bolesťami, prosia Boha o pomoc vo svojich utrpeniach, zdôverujú sa. To sú skutočné obete incidentu. Nevedia na seba upozorniť. Nevedia nahodiť videjko na Youtube. Obhajcovia Pussy Riot im hovoria, no čo už s vami, asi vám to naozaj prekáža, ale vyrevovanie „Sraň Gospodňa“ musíte strpieť.
Ja si myslím, že nemusia. Som na ich strane. Vy ste na čej? Pussiek?
Na niektorých dobrých kresťanoch vidím, ako by sa radi vykrútili z odpovede, že také veci predsa treba súdne stíhať. Súdiť nie, mali ich vyšvácať na mieste po zadku... Takéto a podobné reči počúvam. Ale veď to sú také vzdychy. Kto ich mal vyšvácať? Tí tichí kresťania? Poriadková služba? A čo by potom písali noviny? Poviem vám. Písali by o lynčovaní. A Tolokonniková stále mala svoju dcéru pri sebe ako rukojemníčku. Pri súloži v múzeu bola v deviatom mesiaci tehotenstva. Aj tam ju mali vyšvácať? A v tomto roku mala svoju štvorročnú dcéru pri sebe aj v Bogojavlenskom chráme aj v Chráme Krista Spasiteľa. Mali ju biť pred jej dcérou? Nie je na to právny štát, aby to riešili štátne orgány?
Prosím, môžete povedať, že nechcete, aby bolo správanie Pussy Riot súdne trestané. Keď sa také veci potom budú diať vo vašom kostole alebo v Chráme Sv. Petra v Ríme, tak potom už mlčte. A keď vám zase niekedy udrie do očí, že mládež v školách sa nevie správať, tak si spomeňte na Pussy Riot a skúste objaviť kauzalitu. A prihláste sa do súťaže o najzbabelejšiu generáciu ľudských dejín.
Ale dá sa na strachu aj zasmiať. Napríklad, keď Zuzana Roithová, kandidátka KDU-ČSL na prezidentku, povie, že správanie Pussy Riot bolo aktom zúfalstva. Vlastne za to môže Putin. Človeka nemôžu nenapadnúť zábavné asosiácie. Možno už tá súlož v múzeu bola aktom zúfalstva. Taká som dnes zúfalá, až by som... . Aktom zúfalstva bude, keď podaktorí katolíci budú voliť pani Roithovú za prezidentku.
Všetky tieto podporné skupiny tvoria Systém, ktorý sa ťahá od USA až po Slovensko. Sú v tom médiá, politici, showbiznis, akademické elity. Bez Systému by Pussy Riot neexistovali.


Súboj propagánd
Putinov systém moci je založený na poloslobodnom mediálnom systéme. Tvrdiť, že Rusko je dnes totalitný štát, je uletené. Menej vplyvné médiá sú úplne slobodné, v kníhkupectvách nájdete všetko, blogosféra je slobodná, štátna televízia je v politickom područí a má svoj osobitný systém manipulácie.
Lenže ak mi niečo pripomína v kauze Pussy Riot vymývanie mozgov, tak sú to viac európske a americké médiá. Pripomíname si rok 1968. Po ňom nasledovalo obdobie, kedy sa prepadnutie malej krajiny komunistickými vojskami nazývalo „internacionálnou bratskou pomocou“. Všetci to vedeli, že je to lož, ale dvadsať rokov hovorili pravý opak.
Pussy Riot hovoria sami o sebe, že sú výtržníčky, (riot znamená výtržnosť). Svet ich videl páchať výtržnosť. Ale médiá vás budú presviedčať, že tam predniesli „punkovú modlitbu“. „Punková modlitba“ plná vulgárností má podobnú vlastnosť ako klobásová zmzlina. Totiž, že nič také neexistuje. Hučia nám do hláv, že Pussy Riot zaspievali v Chráme Krista Spasiteľa iba pieseň proti Putinovi a patriarchovi Kirillovi. Že to vôbec nie je proti kresťanom. Že sú to vlastne modliace sa kresťanky. Vlastne my kresťania máme byť šťastní. Pravda je taká, že tam nič nezaspievali. Tú pieseň možno počuť iba na videu, na ktorom sa zvuk piesne spojil s obrazovým záznamom výtržnosti. V Chráme stihli iba vyskakovať, hádzať sa o zem a jačať „Sraň Gospodňa“. Meno Putina či patriarchu Kirilla vôbec nezaznelo.
Videli ste punkerky, ktoré v kostole jačali o sr...čkách? Na vlastné oči ste to videli? Ale kdeže. Videli ste „dynamickú občiansku spoločnosť a politicky aktívne občianky“. Hovorí Merkelová. Neveríte jej? Vaša chyba. Musíte na sebe tvrdšie pracovať. Opakujte si: DY-NA-MIC-KÁ OB-ČIAN-SKA SPO-LOČ-NOSŤ... Opakujte tisíckrát. Príde to. Nie je možné, aby sa tá hlava neprepláchla.

Opakujú vám: To by sa v žiadnej civilizovanej krajine nemohlo stať, aby niekoho súdili za toto. Pravdou je, že v každej civilizovanej krajine je to presne naopak. Na výtržnosti, tobôž v kostole, sú v civilizovanej krajine paragrafy. V Rusku, na Slovensku, V Česku, v Nemecku. Všade.
Dy-na-mic-ká ob-čian-ska spo-loč-nosť... Cvičte, trénujte...


Historické paralely
Obhajcovia Pussy Riot pripomínajú Putinovo pôsobenie v KGB a pripomínajú paralelu s obeťami komunistických procesov. Ponúkam iné paralely. V roku 1931 komunisti vyhodili Chrám Krista Spasiteľa do vzduchu. Dnes sa ide opäť proti Chrámu Krista Spasiteľa. Vtedy boli na rane kresťania a dnes sú na rane tiež. Vtedy podporovali agresorov proti kresťanstvu západní intelektuáli, dneska to robia tiež.
Vtedy sa bagatelizovali obete komunizmu, dnes po spílení kyjevského kríža na pamiatku obetí komunizmu, sa to robí tiež.
A prvým feministickým útokom na významný sakrálny objekt v Rusku bol neúspešný pokus obsadiť kláštor Alexandra Nevského v januári 1918. Rozkaz oddielom červeného námorníctva vydala červená komisárka Alexandra Kollontajová, dodnes ikona feminizmu na Západe. Vtedy boli prostriedkami zbrane, dnes je to interpretácia slobody prejavu. Aj svojou osobitou symbolikou sú Pussies Kollontajovej dedičky. Komisárka pre sociálne veci Kollontajová prispela ako členka Leninovej vlády k tomu, že sa Sovietske Rusko stalo prvou krajinou, ktorá legalizovala potrat. Pussies milujú slovo potrat. Aj Putinovmu systému v piesni nevyhlasujú koniec, či smrť, ale potrat.
Stalin Kollontajovú skrotil, ponížil a dal popraviť jej manžela, Pavla Dybenka. Je Putin duchovným nástupcom Stalina a mstia sa mu duchovné dedičky Kollontajovej? Možno áno.
Pussy Riot podporila i Catherine Ashtonová, ministerka zahraničných vecí EÚ. Tá v 80. rokoch vyzývala britskú vládu k jednostrannému odzbrojeniu, aby zoči voči Brežnevovi ostala Británia bezbranná. Žiadne komunistické nebezpečenstvo vtedy nevidela, myslíte si, že ho uvidela teraz, štvrťstoročia po roku 1989? Komunizmus zanikol. Existuje však paralela terča. Tým bolo a ostalo kresťanstvo a jeho kultúra.
Ak si niekto myslí, že v roku 1989 nám šlo o nutkavú túžbu podporovať správanie netolerantných extrémistov, mýli sa.


Kontext
Keď teoretik západného marxizmu, taliansky komunista Antonio Gramsci navštívil v dvadsiatych rokoch Sovietske Rusko, nebol spokojný. Komunisti tam síce mali všetku štátnu moc a ekonomiku v rukách, masy sa však dostatočne neodklonili od starej kresťanskej kultúry. Preto bolo podľa Gramsciho prvoradou úlohou komunistov na Západe naučiť ľudí žiť bez vplyvu cirkvi, v rozpore s kresťanskou kultúrou, to znamená v rozpore s obvyklými normami slušného správania. A ľavica podľa toho i konala. Excesy ako bohorúhačstvo alebo pálenie vlajok komunisti na Západe vždy podporovali. Keď režisér Elia Kazan v slávnom článku v New York Times v roku 1952 vysvetľoval, prečo vstúpil a potom vystúpil z komunistickej strany, upozornil na jednu vlastnosť komunistickej strany. Tam, kde nemá moc, vystupuje ako zásadný zástanca bezhraničnej slobody prejavu. V priestore, ktorý však strana úplne ovládne, každá sloboda prejavu končí. Preto sa javili úplne inak komunisti, ktorí ovládli úplne štáty východnej Európy, a inak komunisti v slobodnom západnom svete.
Mnohí úprimní bojovníci proti komunizmu z roku 1989 si však omylom mysleli, že byť proti komunizmu znamená podporovať excesy tzv. slobody prejavu. V skutočnosti však kopírujú metódy bolševikov z obdobia neúplnej moci. No a starí komunisti sa po roku 1989 sa tiež prispôsobili. Preto sme dnes svedkami toho, že slobodu vybľakovať v kostole o sr...čkách rovnako podporuje i slovenské ministerstvo zahraničných vecí ako i niektorí slovenskí politici, ktorí sa označujú za pravicu, či dokonca za konzervatívcov. Ich postoj je však extrémnym ľavičiarstvom.
Po pár desaťročiach sa ľavicou nechali strhnúť do tohto prúdu i západní konzervatívci a kresťanskí demokrati. Šéfka nemeckých kresťanských demokratov Merkelová v kauze Pussy Riot kresťanov pokojne prehodila cez palubu.
V súvislosti s Pussy Riot ma napadá ešte jedna paralela s rokom 1968, nie však s tým naším československým, ale s rokom 1968 na Západe. Bol to pre Západ a USA rok, kedy vyrazila na povrch obrovská zmena morálky, ktorú teoreticky pripravoval Gramsci štyridsať rokov predtým. V roku 1968 vznikol i termín „gramsciovský pochod inštitúciami“. Mladý rebelantský symbol revolučného roku bol Daniel Cohn-Bendit, ktorý začal svoju mediálnu kariéru požiadavkou sprístupnenia dievčenských izieb na internáte aj pre mládencov. Dnes je Cohn-Bendit žijúcou legendou roku 1968. Môže kauza Pussy Riot odštartovať akýsi rok 1968 v Rusku? Môže byť Tolokonniková ruskou verziou Cohn-Bendita?
Čo z toho vyplýva pre kresťanov?
Kauza významne posunula kresťanstvo do pásma zníženej tolerancie voči nemu. Obyvateľstvo v zásade chápe, že nemožno počas predstavenia v kine spievať, že hocikto nemôže prísť na zasadnutie vlády a začať si vykladať pasiáns, že nemôže hocikto ísť si zahrať na ihrisko, na ktorom práve prebieha finále majstrovstiev sveta vo futbale. Významná časť obyvateľstva však stratila schopnosť pochopiť, že oplzlosti v kostole nemožno tolerovať.
Kresťania by to mali vziať na vedomie a zariadiť sa podľa toho. Čakajú ich zaujímavé časy.


.vladimír Palko | 24. august 2012 | 917 čitateľov | 14 komentárov
http://blog.tyzden.sk/vladimir-palko/2012/08/24/ty-uze-podderzal-pusi-rajot/
Hore
 Profil  
 
Poslať 26.08.2012 7:53:54   
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
ako sa vravi - da sa proti zlu bojovat zlom?
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 26.08.2012 11:43:24   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
na hrube vrece hruba zaplata
Hore
 Profil  
 
Poslať 26.08.2012 13:11:20   
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19504 príspevkov
misojogi píše:
na hrube vrece hruba zaplata
Cize zase iba zlom proti zlu ?
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 26.08.2012 13:58:01   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
ja to berime pragmaticky ako som spominal uz minule
Citácia:
ver, modli sa a nabijaj kalasnikova

:D :D :D


--------------------------------------
zjednodusene povedane, niekedy clovek ostava v starom zakone
ked sa neda inak ....

proste mas pravo na sebaobranu a ked ten druhy ma smolu tak je to jeho vina, ty si sa len branil

to je taka falosna predstava krestanov do ktorych si kazdy len kopne a poutiera spinave bagandze
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 1:08:17   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Ukrajinské feministky se uchylují k vandalismu, chtějí pilami poškozovat dřevěné pravoslavné stavby

21.8.2012 17:26 ČTK (Kyjev)


Ukrajinské feministky vyhlásily turné po památnících ruské duchovní architektury, na kterém chtějí poškozovat dřevěné pravoslavné stavby. Na plánované akci budou motorovými pilami "osekávat" vliv pravoslaví ve společnosti. Organizace Femen vyhlásila turné na svých internetových stránkách.

"Femen je ateistickou organizací. Na city věřících kašleme - hlavně, že nebudou omezovány city ateistů," tak se vyjádřila Alexandra Ševčenková z hnutí Femen pro běloruskou stanici Euroradio. Časový plán "křížové výpravy" do Ruska hnutí nezveřejnilo. Informace má charakter reklamní ohlášky turné hudební skupiny s názvem Lamačky křížů, která debutuje s albem "Dřevěné kostely na Rusi". Sponzoruje je přední výrobce motorových pil.

Hnutí Femen podťalo první kříž v pátek v Kyjevě před vynesením rozsudku nad ruskými punkerkami z Pussy Riot. Kříž vztyčený na památku obětem stalinismu uřízla Inna Ševčenková s obnaženou hrudí s nápisem "Free Riot!". Ukázalo se ale, že kříž nebyl pravoslavný, patřil řeckokatolické církvi, k níž se zejména na západě Ukrajiny hlásí tisíce věřících. Na otázku Euroradia, proč hnutí Femen "zaútočilo" na památku utlačovaných stalinismem, Alexandra Ševčenková odpověděla: "Ony (Pussy Riot) jsou také utlačované. Je třeba přemýšlet nejen o utlačovaných dědoušcích, ale také o tom, že se teď děje to samé, co před 50 lety."
(MiH)
http://christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=24197

----------------------------------------------------------------------------------

V Moskvě hlídkují náboženské patroly, brání kostely před bezvěrci

22.8.2012 14:03 ČTK (Moskva)


Ulicemi Moskvy a několika okolních měst začaly od dnešního dne procházet pravoslavné hlídky, jejichž členové mají chránit místní kostely před útoky agresivních bezvěrců. K akci v minulých dnech vyzvalo vedení ruské pravoslavné církve v reakci na skandál kolem punkové skupiny Pussy Riot. Násilí prý pravoslavné patroly při hlídkování užívat nebudou.

"Pokud odhalíme osoby, které se k pravoslavným svatyním chovají neuctivě a urážejí víru či duchovní, vyhrazujeme si právo zasáhnout," řekl agentuře Interfax Ivan Otrakovskij, vůdce hnutí Svatá Rus, které hlídkování organizuje. Dodal, že k fyzickým útokům na případné útočníky hnutí nevyzývá. V případě potřeby prý bude svůj postup koordinovat s policií.

Ruskému vysílání stanice BBC Otrakovskij řekl, že v Moskvě už působí nejméně sedm dobrovolnických hlídek. Vzniknout by podle jeho názoru měly ve všech ruských městech. "Je to naše země, my jsme tu pány a my jsme za ni odpovědní. Tento velký stát vybudovali naši pravoslavní předkové. Nemůžeme nečinně sledovat, jak naší rodnou víru likviduje zbabělé mlčení lidí, kteří se od ní odvrátili," řekl Otrakovskij.

Ruské ministerstvo vnitra iniciativu Svaté Rusi podpořilo. Mluvčí moskevského patriarchátu Dmitrij Smirnov agentuře Interfax řekl, že vznik hlídek je reakcí na "duchovní terorismus", který si v ničem nezadá s terorismem skutečným. Moskevské soudy dnes obdržely další žádosti o kompenzaci morální újmy, kterou pětice rockerek z Pussy Riot věřícím údajně způsobila svým improvizovaným vystoupením. První takovou žalobu podala obyvatelka Novosibirsku Irina Ruzankinová, která žádá náhradu ve výši 30.000 rublů (asi 18.800 korun). O stejné odškodnění dnes požádali další dva věřící. Jejich žádosti soud v moskevské čtvrti Kuncevo posoudí při přelíčení 6. září.
http://christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=24200
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 6:35:14   
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19504 príspevkov
V Rusku sa uz deje to, co som predpovedal. To, co ani u nas veriaci nechcu chapat.
Reakcia na akciu ... (na viazanie statu na nabozenstvo)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 8:51:57   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
priznam sa ze ani ja celkom nechapem

jednoducho sa sprosto zachovali
akaze tam obhajoba ich chovania?

alebo spytam sa inak
mas pocit ze aj napr v Nemecku je prilisna previazanost statu a cirkvi ?
tam by dostat este vyssi trest a Pussy Riot v Nemecku realne hrozia dva roky ...
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 9:08:56   
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19504 príspevkov
misojogi píše:
priznam sa ze ani ja celkom nechapem

jednoducho sa sprosto zachovali
akaze tam obhajoba ich chovania?

alebo spytam sa inak
mas pocit ze aj napr v Nemecku je prilisna previazanost statu a cirkvi ?
tam by dostat este vyssi trest a - Riot v Nemecku realne hrozia dva roky ...
Ja neobhajujem ziadne ich chovanie.
Vidis ale iba konkretnych ludi a konkretne javy, ja sa snazim za nimi vidiet priciny, principy a zakonitosti.
Mozno tieto zeny su iba zmatene, zmanipulovane, mozno aj zneuzite - tazko povedat.
Ale princip zostava - ak sa kyvadlo vychyli prilis na jednu stranu, vznika zakonite sila, ktora sa ho snazi preklopit na stranu opacnu.
Ak ide o vychylku prilis velku, niekto moze z tej hojdacky aj vypadnut - a pekne sa dochramat.
Ak silno rozhojdas dieta a ono Ti na druhej strane vypadne, urobil si to Ty, nie to rozblaznene dieta.
A kto uz by mal mat viac rozumu ? Ty, alebo dieta ?

Na druhej strane - prave teraz ma napadla jedna kacirska myslienka, ktora ma doteraz nenapadla:
Co ak prave toto je "dobre" ? :)

Co ak prave toto 'hojdanie', co ako nebezpecne a neprijemne, je motorom pokroku spolocnosti ?
Lebo, ked kyvadlo stoji, stoji aj cas ... :)

Lebo vysledky (aj skody) tychto kolizii mozu sluzit k dalsiemu pouceniu oboch stran, k ich postupeniu na vyssiu uroven bytia a myslenia.

Je to mozno iba dan za to, ze to lepsie zariadit nevieme ...
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 10:50:04   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Ja neobhajujem ziadne ich chovanie.

to som rad

ten mechanizmus je zaujimavy
ma nieco do seba
na druhej strane mam otazku ci je to prepojenie cirkvi a statu v Rusku naozaj az take silne a tazive ako sa nam (mozno) zda z nasho europskeho pohladu
je to ina kultura, asi by som sa radsej spytal niekoho kto v Rusku zil alebo zije ako to beru oni
v kazdom pripade to ma este daleko do systemu SARIA
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 11:50:08   
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19504 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ja neobhajujem ziadne ich chovanie.

to som rad
ten mechanizmus je zaujimavy
ma nieco do seba
na druhej strane mam otazku ci je to prepojenie cirkvi a statu v Rusku naozaj az take silne a tazive ako sa nam (mozno) zda z nasho europskeho pohladu
je to ina kultura, asi by som sa radsej spytal niekoho kto v Rusku zil alebo zije ako to beru oni
v kazdom pripade to ma este daleko do systemu SARIA
K sarii to mozno ma daleko, ale k vyuzitiu velmi blizko.
Pozri si, co vsetko bolo v zaverecnej reci sudkyne, co vsetko citovala a ake obvinenia a na zaklade coho vzniesla.
Rusko sa stale deklaruje ako sekularny stat s medzinarodnymi ambiciami, ale tento sud pouzival (na prikaz Kremla, akoze inak!) retoriku a argumenty stovky rokov starych cirkevnych sudov.
Cirkev bola v tomto pripade proste iba zneuzita / pouzita.
A, bohuzial, jej predstavitelia (aj to iba niektori), na to prisli prilis neskoro.

Pritom vobec nevylucujem, ze vsetky tieto 'protesty' mozu byt niekym 'riadene' ...
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.08.2012 16:17:39   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14339 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Vo vyspelom Singapure sú za podobné výtržnosti ako Pussy Riot pravidelne udeľované telesné tresty bitím, v USA sa udeľujú prísne tresty za oveľa menej do basy sa chodí aj za nafilmovanie policajnej brutality: http://rt.com/usa/news/jail-mu... , opomeniem, že v Texase za chuligánstvo hrozí až 99 rokov...
V Rakúsku zase išiel Irving sedieť za to, že povedal svoj názor na Holocaust na prednáške – nešiel ho aktívne hlásať do synagógy. A dokonca aj pre napodobňovateľky Pussy Riot v Nemecku žiada nemecká prokuratúra 3 roky. Inak, vieš aj to, že ešte pred vyše 30 rokmi sa v Británii za výtržníctvo bičovalo – zakázal to až ESĽP v roku 1978, pozri: http://www.bailii.org/eu/cases...
Vzhladom na tvoj blog predpokladám, že by si nechcel žiť ani v USA, ani v Rakúsku, ani v Nemecku, ani v Británii, ani v Singapure...

Možno, že si myslíš, ako nórske trestné právo má byť vzorom iným, ale napr. kauza Breivik očividne poukázala, že nórsky trestný systém nie je veľmi efektívny.
Ak sa niekomu sa zdá hanobenie chrámu a výtržníctvo v ňom, tak je to na pováženie. Neviem si predstaviť, čo by si písal, keby do synagógy vstúpili bez súhlasu náboženskej obce nejakí mladíci a začali tam spievať piesne za slobodu od židovskej finančnej nadvlády a proti židovským bankárom. Ani to netreba stíhať? Alebo keby do kostola vošli moslimovia a začali hanobiť relikvie a spochybňovať kresťanské dogmy. Možno si to neuvedomuješ, ale z podobných akcií už vzniklo toľko vojen. Ak nebude pri takýchto konfliktoch zasahovať štát, budú pribúdať ďalší Breivici. Aj Pussy Riot sľúbili, že budú vo svojich útokoch na cirkev pokračovať a kebvy štát nezasiahol, tak by si to tentokrát veriaci vybavili s Pussy Riot svojpomocne...

A ešte jedno by si mi mohol vysvetliť: Stále hanobíš Putina, tak mi vysvetli, čo by politizáciou procesu s Pussy Riot Putin získal? Lebo kvôli procesu sa proti nemu spustila ostrá kampaň v ruských opozičných i západných médiách. A Putin určite takýto proces ako "reklamu" nepotrebuje. Celý ten proces pomáha skôr odporcom Putina alebo tým "speváčkam" pri ich prezentácii – takto sa stanú hviezdami, bez škandálu by boli nikto...
Lenže prokuratúra nemôže odmietnuť stíhať trestný čin výtržníctva preto, lebo ktosi pritom zanadával na Putina a že pre režim by bolo pohodlnejšie celú kauzu odoznieť! Prokuratúra a súdy mlčať nemôžu.
Mám pocit, že o Rusku vieš veľmi málo. Ale možno by si si mal uivedomiť, že v ruských médiách a nielen tých opozičných , sa diskutuje slobodnejšie než v niektorých slovenských médiách.
Keď už tak veľmi bojuješ za slobodu, tak by si mal všimnúť "slobodu" v denníku Sme. Už hneď po rozsudku som sa pokúšal diskutovať a poskytovať odlišný pohľad než Procházková a Morvay v diskusiách o Pussy Riot na Sme. Pritom som si veľmi dával pozor, aby som nijako neporušil kódex, napriek tomu však prišlo k zmazávacím a blokovacím útokom na moje príspevky.

http://vybrali.sme.sk/diskusie/2039940/2/Fuck-For-Forest-Pussy-Riot-a-potencialny-kandidat-na-prezidenta-SR.html#
Hore
 Profil  
 
Poslať 28.08.2012 14:50:54   
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
1) v rusku naozaj nevladne Putin, ale korupcia a alkoholizmus...
2) pussinky nastvali aj tych slusnych, ktorym sa putin nepaci
3) ved je to "len" kostol, koho urazili...
4) pravoslavie nema svoju "vseobecnu" hlavu (ako papeza) teda "tuzi" mat zjednocujucu silu vonkajsiu (teda viac hrozi podriadenie sa statu)
5) ak by Rusko bolo naozaj tak totalitny a kruty stat, tak na sibiri su uz od incidentu v muzeu...

vyjde pussy po 2 rokoch z basy a mysli si: "to bol ale riot"
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 14 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: