Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 2 ] 
Autor Správa

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
Svätý Nektarios pochádzal z chudobnej ale zbožnej rodiny z Thrákie,kde sa narodil r.1864.Keď mal 5 rokov a babička mu čítala 51 žalm, pri slovách :
"Poučím hriešnikov o Tvojich cestách a bezbožní sa k tebe navrátia",
prikryl jej ústa svojou detskou dlaňou a povedal : "Toto nečítaj.To budem čítať ja.Tak budem učiť ľudí".
Keď mal 7 rokov,vyrobil si denník a na matkinu otázku odpovedal : "Rád by som mal knižku,do ktorej si budem zapisovať Božie Slovo"
Od 14 rokov pracoval v továrni na zápalky v Konštantínopole,navšetvoval školu a vykonal púť do Svätej zeme.Po návrate sa stal vychovávateľom v Základnej škole Duchovného zastupiteľstva jeruzalemského chrámu Božieho hrobu v Konštantínopole.Keď mal 21 rokov odišiel na ostrov Chios,kde učil deti písať a čítať a navštevoval miestny kláštor.Keď mal 30 rokov stal sa mníchom a o 10 rokov neskôr diakonom.Jeden bohatý občan Chiosu,keď počul o zbožnom mníchovi a zoznámil sa s ním a poznal jeho túžbu po vzdelaní,poslal Nektária do Athén aby si doplnil vzdelanie a napísal Alexandrijskému patriarchovi doporučujúci list aby ho prijal na Teologickú fakultu.R.1886 bol Nektários vysvärený Alexandrijským patriarchom na kňaza a po 3 rokoch bol v Káhire ustanovený za biskupa - metropolitu pentapolského.V tomto novom postavení slúžil oddane Bohu a Cirkvi a stal sa veľmi obľúbený.Na jeho povahe sa ale nič nezmenilo.Svedčí o tom aj list,ktorý napísal jednému mníchovi:

"Poukazuješ na rozdiel medzi nami dvoma.Máš na mysli to,že som sa stal biskupom.Ovšem,postavenie je to vysoké,čestné,ale nemôže meniť vzťahy medzi tým,kto ho zastáva a jeho bratmi v Kristovi.Tieto vzťahy musia ostať rovnaké,ako boli pred tým,lebo medzi nami nie je žiadnej nerovnosti.Mimo iné,hodnosť biskupa povznáša k pokore.Biskup má byť prvým v pokore.Je síce prvým,ale zároveň posledným zo všetkých.Ak je posledným,v čom je jeho prvenstvo?Hodnosť je služobná,nie je určená k ustanoveniu nadradenosti medzi bratmi v Kristovi.Medzi bratmi v Kristovi sú povýšení nezávisle na svätení iba tí,ktorí napodobňujú Krista,nesú v sebe Jeho obraz a milosť Svätého Ducha.Iba to prináša niektoré rozdiely, a je príčinou ´nerovnosti´medzi tými,na ktorých spočinula Božia milosť.
Môžu byť nedbalí biskupovia i nepokorní mnísi.Drahý brat,pri plnom vedomí svojej nehodnosti si nedovoľujem zrovnávať sa z najmenším z mníchov žijúcich v v ťažkostiach osamotenia.Ubezpečujem ťa,že sa skláňam pred tým,kto sa úplne zasvätil Bohu a v ňom žije.
Som úplne presvedčený,drahý brat,že ten,kto žije odriekavým životom je viac než biskup."

pokračovanie

Poslať 18.07.2012 17:40:15   

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
Nový biskup Nektários sa zakrátko stal onedlho veľmi obľúbený medzi veriacimi,ktorí ho mali radi pre jeho obetavosť a dobrosrdečnosť.Zároveň sa však našli aj neprajníci,ktorí napísali alexandrijskému patriarchovi list,kde ho obvinili z karierizmu a morálnych pokleskov a rozhadzovania peňazí.Nič z toho nebola pravda,no patriarcha uveril klebetám a Nektária zbavil katedry a vyhnal z Egypta.
Vladyka to prijal všetko ako Božiu skúšku a odišiel do Atén.Mal v úmysle usadiť sa na Athose.Ale partský biskup Damaskin mu poradil,aby zostal v Aténach a slúžil blížnym ako kazateľ Božieho slova.Vladyka poslúchol.Nemal však žiadne úspory,lebo všetko čo dostal v Egypte,rozdal chudobným a použil k vydávaniu duchovnej literatúry.Navyše ho ohováračky z Egypta sprevádzali aj v Aténach.Pre čestného človeka nie je nič horšie ako pošpinenie jeho mena.Nektários to všetko mlčky pretrpel.Iba raz vyjadril nesúhlas s patriarchom.Stalo sa to vtedy,keď si na neho ministerstvo kultúry vyžiadalo posudok z Káhiry.Grécky konzul v Alexandrii napísal na ministerstvo:"Odchod pentapolského metropolitu bol dôsledkom jeho nezodpovedného jednania a mravných priestupkov."
Vtedy napísal metropolita Nektarios patriarchovi dopis:
"Vaša Blaženosť,
podľa vašeho mienenia som špatný.Štyri roky po svojom nespravodlivom odvolaní z Egypta žijem v biede a ťažko získavam chlieb každodenný a nevyjadrujem sa k vašemu odsúdeniu.Avšak aké svedectvá o mne dnes vydávate?V čom som podľa vašeho mienenia nezodpovedný,čím je možné doložiť moju nečestnosť?Na základe čoho ste ma označil za zlého služobníka túžiaceho po cirkevnej moci...?etc...
Boh mije svedkom,že som nikomu nič zlého neučinil.Vždy som sa snažil slúžiť dobre.Sám máte mnoho svedectiev o mojich dobrých úmysloch.Som pripravený svedčiť o tom,že všetko,čo sa okolo mňa deje je nespravodlivé.Boh je mi svedkom a sudcom..."

Vtedy mu bolo 49 rokov.
Nektários bol v Aténach bez práce a mal núdzu o najzákladnejšie životné potreby.Trpezlivo s hlbokou vierou čakal,že mu Hospodin pomôže.O svojej biede s nikým nehovoril.Priatelia mu poradili,aby sa obrátil na ministra kultúry o s prosbou o ustanovenie kazateľom v nejakej vzdialenej dedine.
Bol však odmietnutý,pretože nemak grécke občianstvo.Keď so slzami v očiach odchádzal,stretol pána Melasa,vysokopostaveného človeka,ktorý sa úprimne zaujímal o jeho osud,keď ho videl tak rozrušeného.Potom ho zobral naspäť za ministrom na audienciu a odvážne mu povedal :"Keď nedáš prácu takémuto človeku,komu ju dáš?"
Minister ustúpil a postaral sa,aby bola Nektáriovi so súhlasom posvätnej synody kazateľská misia.Bol to prvý prípad v novodobých dejinách gréckej cirkvi,keď sa stal biskup jednoduchým kňazom v provincii.
pokračovanie

[ Príspevkov: 2 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť