Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 138 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 12.09.2012 23:17:43   Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12565 príspevkov
Prezident Čarnogurský

Ján Čarnogurský by mal kandidovať na prezidenta Slovenskej republiky. V takom prípade ho budem voliť. Na jeho kandidatúru vidím tieto dôvody:

Po prvé, Ján Čarnogurský je štátnik. Musíme si pripomenúť, čo tento pojem znamená. Štátnik je človek, ktorý stále premýšľa o svojej krajine, načrtáva cestu, po ktorej by sa mala vydať. A samozrejme, niekedy ba sa mu malo podariť, že krajina sa tou jeho cestou vydá. A vtedy, keď sa nevydá, má tu byť štátnikova vízia prítomná ako alternatíva.
V osemdesiatych rokoch disident Čarnogurský pripravoval pád komunizmu a nástup parlamentnej demokracie na Slovensku. Bol jediným, ktorý sa už vtedy pripravoval na založenie politickej strany, ktorá býva štandardným politickým prvkom v európskych krajinách. V jeho prípade to bola kresťanská demokracia. Táto vízia sa politicky naplnila bezo zvyšku. Ján Čarnogurský v novembri 1989 vyšiel z väzenia, stal sa podpredsedom federálnej vlády a založil svoje KDH.
Ján Čarnogurský v predstihu pred ostatnými sformuloval riešenie slovenskej otázky. Zverejnil ho 17. februára 1990 na zakladajúcom sneme KDH v Nitre. Načrtol gradualistický postup pri nadobúdaní slovenskej samostatnosti. Samostatnosť mala byť nadobudnutá v okamihu vstupu Slovenska do Európskej únie. Slovensko bude mať svoju samostatnú hviezdičku na európskom nebi, povedal. Bolo to v čase, keď SNS ešte neexistovala a Vladimír Mečiar bol nie príliš známym ministrom z profederálnej VPN. Čarnogurského KDH vstúpilo do federálnej vlády po prvých slobodných voľbách len po splnení podmienky, že zmienka o tom bude v programovom vyhlásení vlády. Táto Čarnogurského vízia sa naplnila, i keď nie Čarnogurského gradualistickým spôsobom. Čarnogurský navždy ostane prvým, kto o tom hovoril.
Po príchode slobody sa Čarnogurský opäť ako prvý začal zamýšľať nad rizikami nového, demokratického sveta, do ktorého sme vstúpili po páde komunizmu. Bolo to v čase, keď iní bolo schopní iba napodobňovať to, čo sa hovorí a robí na Západe. Ako príklad sa dá uviesť jeho kritický postoj k niektorým vojnovým konfliktom, ktoré, pripusťme, že v dobrej viere, začali západné štáty na Balkáne. Jeho skepticizmus sme si v KDH osvojili, keď sme odmietli vojnu v Iraku a neoľutovali sme. A dnes si už skeptický postoj voči „vojnám za demokraciu“ osvojili na Slovensku takmer všetci.
Týmto bol Čarnogurský na politickej scéne jedinečný.
Po druhé, Ján Čarnogurský je slovenský vlastenec. Vždy bude bojovať za maximum nezávislosti, ktoré si malé Slovensko v dnešnom globalizovanom svete môže dovoliť. Nebude vo vláde hlasovať za zatiahnutie Slovenska do vojnového konfliktu len preto, že na vládu došiel fax z americkej ambasády. To dokázal v roku 1999, keď nehlasoval ako minister za povolenie preletu lietadiel NATO. Ako samozrejmosť bral i to, že voči snahám Bruselu vnútiť nám uctievanie nejakých alternatívnych modelov rodiny, sa treba jasne vzoprieť. Pri presadzovaní vlastenectva Čarnogurský však vždy dbá na to, aby sa Slovensko nepresililo. Národné ambície v jeho poňatí nikdy nesmú viesť k medzinárodnej izolácii Slovenska. V tom bol opakom Vladimíra Mečiara.
No a po tretie? Ako to povedať, aby to neznelo pateticky? Čarnogurský bol vždy statočný človek. Ak veril niečomu, tak neváhal zraziť sa s názorom väčšiny. Bol statočný aj tým, že nepodrážal ani spojencov, ani protivníkov. Poznám ho ako statočného obhajcu jednoduchých ľudí, ktorým pomáha bez nároku na odmenu. Málokto je ochotný sa aj pobiť za človeka, ktorý pre nedostatky nášho právneho systému má prísť exekúciou o strechu nad hlavou. Čarnogurský to urobil. V tom sa od roku 1980, kedy ho komunisti tiež pre obhajobu nevinných ľudí vylúčili z advokátskej komory, nezmenil. A v politike sa nikdy neobohacoval.
Pre toto všetko je Čarnogurský človekom s veľkým životným príbehom. Preto by bol Čarnogurský výrazným prezidentom, na úrovni Havla či Klausa. Musel by však tú šancu dostať. Paradoxne, mnohých môže neobyčajnosť jeho života vyrušovať, pretože sú zvyknutí na obyčajnejšie príbehy. Ale tieto úvahy o slovenskej duši tu nechceme otvárať.
Čarnogurskému sa všeličo vyčíta. Vynecháme výčitky, ktoré sa netýkajú jeho, ale jeho rodinných príslušníkov, lebo to nie sú skutočné argumenty. Začnime jeho rusofilstvom. Médiá niekedy podávajú jeho rusofilstvo za pokus o zásadnú zmenu zahraničnopolitickej orientácie zo západu na východ. Ale veď Ján Čarnogurský je ten, ktorý sa takmer celé 90. roky úspešne usiloval o zakotvenie Slovenska na Západe, v Európskej únii. Ten, kto zviedol Slovensko na čas z tejto cesty, bol Mečiar. A bol to Čarnogurský, ktorý stál v rokoch 1991 až 1997 v čele západného smerovania Slovenska. Až v roku 1998 ho vystriedal na čele Mikuláš Dzurinda. Čarnogurský pestuje svoje rusofilstvo z pozície bezpečného zakotvenia Slovenska v EÚ. A čo je na tom zlé, keď z takejto pozície sa slovenský politik snaží o získanie komparatívnych zahraničnopolitických výhod pre Slovensko v porovnaní s inými krajinami, ktoré nemôžu dúfať v dobré vzťahy s Ruskom?
Už viac ako desaťročie sa mu vyčíta jeho výrok, že Mečiar by nemal byť trestne stíhaný. Opäť pripomínam, že to bol celé roky Čarnogurský, ktorý bol hrádzou proti Mečiarovi a v tom zápase si najviac vytrpel. Presné znenie výroku si už nikto nepamätá a preto sa mu prisudzujú rôzne interpretácie. Nikdy som nechápal tento výrok ako imunitu pre Mečiara z dôvodu, že stál pri založení samostatného štátu. Vždy som to chápal tak, že Čarnogurský iba upozorňuje na to, že Mečiarovo odsúdenie by znamenalo pre dušu Slovenska ďalšiu traumu. Jeden zakladateľ štátu bol obesený a keby mal byť odsúdený aj ten druhý, pre Slovensko by to bolo záťažou. To už je vlastnosť štátnikov, že o takýchto súvislostiach uvažujú. Opakujem, že to neznamená, že ak by sa vyskytli proti komukoľvek dôkazy v trestnoprávnom konaní, tak že dotyčný nemá byť podľa nich súdený. Autor týchto riadkov aj s Čarnogurského podporou navrhoval a roky presadzoval ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií. Práve takýto zákon mohol znamenať v konečnom dôsledku, že by sa Mečiar mohol ocitnúť v pásme nebezpečenstva trestného stíhania.
V poslednom období sa stretávam s výčitkami na Čarnogurského adresu kvôli tomu, že v čiastkovom spore podporil arcibiskupa Sokola. Isteže i pre Čarnogurského platí, že ako prezidentský kandidát si musí rozmyslieť, či každý konflikt stojí za to, aby sa ho tvrdohlavo zúčastnil. Keď si však na túto i iné výčitky graficky porovnám s argumentmi v prospech Čarnogurského, ako keby som videl desaťcentimetrový stĺpec Za a polcentimetrový stĺpec Proti. Každému ponechávam jeho právo vidieť to inak.
Čarnogurského kandidatúra bude mať aj vplyv na ďalší osud slovenského kresťanského konzervativizmu. KDH sa bude musieť rozhodnúť, či podporí Čarnogurského, ktorý potom ale nebude môcť rátať s podporou všetkých opozičných strán. Určite nie s podporou Bugárovho Mostu či SaS. To by znamenalo, že kresťanský konzervativizmus sa vydá svojou treťou cestou a nebude v objatí zvyšku opozície. Alebo KDH podporí nejakého kandidáta, ktorý bude spoločným kandidátom prinajmenšom trojice SDKÚ, KDH, Most, a možno i širšej koalície, a teda zopakuje postup z roku 2009, keď odmietlo podporiť Františka Mikloška a podporilo Ivetu Radičovú.
Ako poznám Jána Čarnogurského, bude kandidovať, pretože je presvedčený, že to je jeho povinnosť. Áno, je to jeho povinnosť.

nízke 1 2 3 4 5 vysoké

hodnotili 2 ľudia

.vladimír Palko | 12. september 2012 | 493 čitateľov | 2 komentáre
http://blog.tyzden.sk/vladimir-palko/2012/09/12/prezident-carnogursky/

nech si hovori kto chce co chce
ale myslim si ze V Palko ma pravdu

mozete podporit:
http://vybrali.sme.sk/c/Prezident-Carnogursky/

Poslať 13.09.2012 6:14:42   Re: Prezident Čarnogurský

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Čarnogurský na to žiaľ nemá: bol to síce bojovník proti komunistickej zvôli a mafiánskemu mečiarizmu, ale potom dosť stratil orientáciu.

Koncom 90-tych rokov sa postavil na stranu srbských vojnových zločincov, ktorí s podporou ruských imperialistov zločinne rozpútali balkánske vojny proti našim bratom Chorvátom či Slovincom!

Keby sme vtedy poslúchli Čarnogurského, dnes by sme stáli na strane porazených srbských a ruských nacionalistov, ktorí prehrali všetky 4 balkánske vojny a boli by sme podobne ako Srbsko porazenou zaostalou krajinou, ktorá sa chce dostať spod diktátu Moskvy konečne do Európy !

Čarnogurský akoby už úplne zradil našu civilizáciu a žiaľ sa DLHODOBO ORIENTUJE na polodiktátorské pravoslávne Rusko a doslova nás chce opäť dostať do područia tejto spoločensky a ekonomicky zaostalej krajiny, ktorá exportuje iba primitívne suroviny a tiež svoje druhotriedne zbrane do Afriky či moslimských diktatúr, kde sa nimi potom vražia tí najbiednejší a najchudobnejší.

Pokiaľ dnes šomreme na politicky slobodnú a vyspelú Európu, kam civilizačne aj religiózne patríme a kde exportujeme ďaleko viac ako importujeme - ako by sme asi tak nadávali na imperiálne a zaostalé Rusko, keď od nás Rusi kupujú len veľmi málo, zato oni k nám mafiánskym spôsobom pretláčajú svoju ropy a plyn, a monopilisticky žiarlivo likvidujú každý náš pokus o nájdenie aj alternatívnych dodávateľov a alternatívnych zdrojov energie.

Čarnogurký určite nie, viedol by nás opäť SLEPO opäť do područia ruského pravoslávneho zoastalého nacionalizmu a imperializmu - to by malo zhubné následky pre našu spoločnosť a ekonomiku. Stali by sme sa zotročenou, zaostalou a vyciavanou ruskou guberniou, stáli by sme opäť na strane vopred porazených, stratili európske trhy a vôbec trhy vyspelých krajín - a na oplátku by nás Rusi podobne ako napr. nedávno Srbsko či Bielorusko zotročili a ožobráčili, nekupovali by od nás takmer nič, lebo oni chcú teraz len tovar z toho nenávideného Západu.

Poslať 13.09.2012 12:40:20   Re: Prezident Čarnogurský

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
V takom prípade ho budem voliť. Na jeho kandidatúru vidím tieto dôvody:

To som teda prekvapeny misojogi, pretoze Carnogursky podla medializovanych sprav je celkom slusne zapojeny do kauzy Bezak a Sokol.
A take nehorazne peniaze zhrabol ako odstupne za nic nerobenie ze je to az na zaplakanie.

Prave z tohto dovodu by som ho nevolil.
Myslim si ze si zmazal celu reputaciu aku doteraz mal.

Poslať 13.09.2012 12:42:27   Re: Prezident Čarnogurský

napísal 3748 príspevkov
Peter Sivák píše:
Čarnogurký určite nie, viedol by nás opäť SLEPO

Ked uz sme pri tom vedeni - kam nas uz len moze viest prezident ?
Ake su jeho mandaty ?
Podla mna okrem podpisovania zakonov a vracania na prejednanie, uz nic ine ani nerobi.

Poslať 13.09.2012 12:56:55   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

napísal 12565 príspevkov
Citácia:
pretoze Carnogursky podla medializovanych sprav je celkom slusne zapojeny do kauzy Bezak a Sokol.

to nie on ale jeho syn

Poslať 13.09.2012 14:19:10   Re: Prezident Čarnogurský

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18698 príspevkov
Ja ho volit nebudem.

Poslať 13.09.2012 14:27:52   Re: Prezident Čarnogurský

napísal 3748 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
pretoze Carnogursky podla medializovanych sprav je celkom slusne zapojeny do kauzy Bezak a Sokol.

to nie on ale jeho syn

To je myslim uplne jedno.
Kto vidi syna, vidi aj otca :-)
Aky otec taky syn :-)

Poslať 13.09.2012 14:49:14   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3920 príspevkov
Ja ho pravdepodobne tiež voliť nebudem, hoci vela bude závisieť aj od ostatných kandidátov a možno bude najmenej neprijateľný

Poslať 13.09.2012 15:40:12   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

napísal 12565 príspevkov
Citácia:
možno bude najmenej neprijateľný

toto si presne vystihol moje dovody
mame voli HDZS alebo SMER kandidatov cize byvalych STBakov apod ?
alebo liberalku Radicovu? (aj tak nechce)
Kisska sa mi tiez nepaci(to ze rozbehol jednu peknu akciu este nic neznamena)

rad by som tam videl nejakeho inteleuktuala a krestana
a je mi jedno ci by to bol Carnogursky alebo Miklosko alebo Palko
ale Carnogursky ma naozaj skusenosti
to sa mu neda upriet
a tie rusofilne obvinenia pekne vyvratil V Palko

Poslať 13.09.2012 17:03:30   Re: Prezident Čarnogurský

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Palko však zaslepené rusofilstvo Čarnogurského nevyvrátil - on ho priamo potrvdil. Avšak Palko to snažil bagatelitovať, aby sme zabudli že nás Čarnogurský fanaticky ťahal medzi vopred porazené štáty a vojnových zločincov, ktorí prehrali všetky 4 balkánske vojny, stratili 20 rokov vývoja a prišli o mnoho územia. Lebo porážky vo vojnách spôsobujú straty územia, stratu mnohých rokov vývoja a medzinárodnú izoláciu.

Keby bolo podľa Čarnogurského politických fantazmagórií , Slovensko by už bolo opäť drancované v područí imperiálneho Ruska, pravdepodobne by sme už dávno prišli o Južné Slovensko (podobne ako Srbi o Kosovo a iné územia). Rusi hnali naivných Srbov do vopred prehratých vojen, len aby neprišli o svoj vplyv na Balkáne - výsledkom je zničené a zaostalé Srbsko, ktoré prišlo o všetko a napokon sa aj tak plazí z ruského chudobinca naspäť do Európy.

Prezident u nás nemá príliš veľa praktických právomocí, ALE REPREZENTUJE ŠTáT NAVONOK. Čarnogurský ako poskok polodiktátorov imperiálneho Ruska by nás reprezentoval ako druhých Srbov, ktorí sú však ešte horší, politicky zaostalejší a zaslepenejší ako Srbi. Lebo my sme už jasne videli, kam vedie "spojenectvo" s neoimperiálnym Ruskom - do izolácie, prehraných vojen, biedy, straty území - a napriek tomu všetkému by nás Čarnogurský do područia Ruska opäť nasmeroval.

Poslať 13.09.2012 17:14:12   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
legionar píše:
Ja ho volit nebudem.

Ja taky ne.

Poslať 13.09.2012 17:18:54   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

napísal 12565 príspevkov
a koho chcete volit
liberalov? neveriacich? komunistov ?
ja viem ze je nesympaticky
ale je inteligentny a vidi aj za roh
ja som kedysi mal na neho tiez velku zlost
ale musel som uznat ze mu to mysli ...
na rozdiel od debilov ako je Gasparovic, ktory je vyslovena hanba naroda
a do funkcie sa dostal len vdaka zle zvolenej strategii pravice

Poslať 13.09.2012 17:20:57   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

napísal 12565 príspevkov
Sivacik moj nevidis do toho ! ! !

Srbi spravilil velmi zle (rozputali vojnu)
ale potom sa aj im stala krivda
Kosovo je spinavost (a hlupost) zapadnej politiky
v tomto maju Srbi pravdu
droguvu MAFIU A PREDAJ ORGANOV NAOZAJ NEMUSIM

inak za vojnu v Juhoslavii mozu opat zapadne krajiny
Srbi a Chorvati uz mali podpisanu dohodu o mierovom rozdeleni Juhoslavie
ale zapadne mocnosti im podrazili nohy takze jedine riesenie ostala vojna
je to smutne ale treba pozerat na praveho vinnika

a svoje spravila aj moslimska lobby v USA

Poslať 13.09.2012 17:50:14   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Koho? Odpoviem ti, ked bude znamy kompletny zoznam kandidatov. Mozno aj nikoho. Carnogursky nema takmer nijaku sancu uspiet-budu ho volit akurat tak kdhaci, aj to nie vsetci + palkovci. A dost.

Poslať 13.09.2012 18:17:41   Re: Prezident Čarnogurský

Obrázok užívateľa

napísal 12565 príspevkov
ja dufam ze tentoraz by realnu sancu mohol mat
keby fakt nemal tak potom by som to riesil dalej

[ Príspevkov: 138 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia