Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 3011 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 196, 197, 198, 199, 200, 201  Ďalší
Autor Správa
Poslať 24.03.2013 2:29:45   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11756 príspevkov
Citácia:
The Sacrament of Penance

na Slovensku po slovensky
:-((((

Poslať 24.03.2013 16:05:28   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 11756 príspevkov
Kto platí Róberta Bezáka?

Za českým záujmom o arcibiskupa Bezáka nie je žiadna CIA či KGB. Česká televízia len chcela natočiť dokument o zaujímavom mužovi. Jeho nevysvetlené odvolanie ho urobilo ešte zaujímavejším, ale za to si môže cirkev sama.

Zakázal som si vyjadrovať sa ku kauze odvolaného arcibiskupa Bezáka. Je trošku trápne, aby som sa na základe jednej šťastnej náhody - mal som tú česť natočiť o arcibiskupovi dokument - pasoval za arbitra zložitej kauzy, navyše v zahraničí.

Ale človek je od prírody tvor podliehajúci pokušeniam. Za poľahčujúcu okolnosť považujem posledné kroky Konferencie biskupov Slovenska a rozhovor kardinála Tomka v SME.

Róbert Bezák bol trnavským arcibiskupom, ktorého mali veriaci radi. Vedel hovoriť v médiách aj na rockových koncertoch tak, že pri tom neškolený poslucháč nezaspával od nudy. Mal charizmu, ale nevnucoval sa, jednoducho bol zrozumiteľný.

Po tom, ako ho predchádzajúci pápež odvolal, zazneli z Vatikánu a od slovenských biskupov dôvody, ktoré boli len slovnou vatou prvej kategórie. Nič konkrétne ani podstatné.

Komunikácia na informačnej diaľnici medzi cirkevnou hierarchiou a veriacimi, teda tými, ktorí cirkevné spoločenstvá tvoria, prebiehala spôsobom „tu sme my a vy sa môžete modliť alebo mlčať“. Hororový obraz spoločenstva lásky dvadsiateho prvého storočia.

V dňoch konkláve, ktoré vynieslo na Petrov stolec Latinskoameričana Františka, slovenskí biskupi zaviedli pravidlo, že s médiami môžu hovoriť len poverené osoby - čo je prax bežne používaná v bezpečnostných zložkách, aby náhodou niekto príliš skoro neprezradil, že vrahom je záhradník.

Ešte predtým prišlo priamo z Vatikánu nariadenie, že odvolaný arcibiskup nesmie vôbec do médií, dokonca ani s modlitbou. Mužovi, ktorý nemá fóbiu diskutovať o svojich názorov, zakázali evanjelizovať. Stále hovoríme o dvadsiatom prvom storočí, keď aj pápež fičí na sociálnych sieťach.
foto
Za Bezákovým prípadom ktosi čosi manipuluje, myslí si kardinál JOZEF TOMKO
Prečítajte si rozhovor >>
Boja sa ho

Róbert Bezák vzbudzuje strach. Predstavitelia slovenskej katolíckej cirkvi sa boja, že veriaci pôjdu práve za ním, a oni zostanú osamelí so svojou mocou a peniazmi.

Detinská reakcia a nezvládnutá komunikácia, tak by tento prístup pomenovala psychológia a marketing.

Denník SME priniesol rozhovor s kardinálom Tomkom, dôležitým mužom v Ríme. Rozpráva v ňom o novom pápežovi a pochopiteľne aj o Bezákovi. Stále rovnaká pesnička, až na jednu neuveriteľnú vec, ktorá je možno vysvetlením všetkého toho nepochopiteľného správania predstaviteľov cirkvi.

Po vykrúcaní - neviem, nepočul som, nemám dosť informácií - sa do toho kardinál Tomko obuje a pokúsi sa ľuďom nasadiť chrobáka do hlavy: Kto platil osemnásťtisíc pohľadníc prihovárajúcich sa za Bezáka, ktoré boli doručené do Vatikánu? Áno, kardinál Tomko vyzýva, aby sme premýšľali v súvislostiach, nenechali sa napáliť, pretože temné sily v pozadí tvrdo pracujú.

Vlani som natočil o arcibiskupovi Bezákovi hodinový film; mal to byť iba portrét zaujímavého muža, nevedel som, že bude odvolaný.

Na fórach Bezákových odporcov refrénovito zaznievalo, že kampaň organizovaná zo zahraničia (rozumej z Česka) nemôže byť náhoda. Prečo sme si vybrali práve Bezáka, a nie iného slovenského biskupa? Kto to všetko platí? To nie je len tak.
Neuveríte, ale je to tak

Milí páni biskupi, veci sú jednoduchšie, než sa zdá. Sú ľudia, ako napríklad arcibiskup Bezák, ktorí si nemusia platiť televízne štáby, aby o nich natáčali. Sú totiž takí zaujímaví, že sa o nich médiá zaujímajú.

Viem, že sa vám to ťažko chápe, ale verte, že je to tak. Žiadna CIA, KGB alebo FBI, proste len Česká televízia a priemerný rozpočet náboženskej polhodinovky, z ktorej sa stane (v dôsledku vášho odvolania) hodinovka.

Milý pán kardinál Tomko, pri nesmiernej úcte k vám, tie pohľadnice určite niekto vytlačil a zaplatil, ale nehľadajte v tom mocenské zápasy a boj o léno.

To len veriacim stál arcibiskup Bezák za tých pár korún (eur) za tlač a poštovné, pretože potrebovali Vatikánu napísať, že ich odvolanie obľúbeného arcibiskupa mrzí. Napokon, kam inam mali písať, keď na Slovensku sa s nimi nikto nebaví?

Nemôžem tvrdiť, že odvolanie arcibiskupa Bezáka bolo bezdôvodné, pretože o príčinách nemám ani zdanie, keďže všetci, ktorí by mali vysvetľovať, mlčia.

Reakcia slovenskej cirkvi na protesty je však výrečná. Zaťato popiera spontánne prejavy priazne a lásky verejnosti k jednému jej synovi.

Podobne zle sa musela cítiť nomenklatúra na konci osemdesiatych rokov. Predstavitelia strany a štátu nechápali, prečo ľudia prejavujú takú priazeň „pobudovi“ menom Havel, zatiaľ čo im lásku nevyznali už roky.

Páni biskupi, je to možno zjavenie, veľké veci aj zázrak - ale láska môže byť skutočná.

(Autor je režisér, tvorca dokumentu Arcibiskup s ľudskou tvárou)

streda 20. 3. 2013 18:09 | Petr Minařík

Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/6741155/kto-plati-roberta-bezaka.html#ixzz2OYJT1mhF

Poslať 24.03.2013 18:08:32   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3699 príspevkov
Zaujal ma tón otca biskupa Chovanca, ktorého poznám ako veľmi mieromiluvného človeka. Pri vysvetľovaní noriem pre kňazov v komunikácii s médiami veľmi dôrazne povedal, že KC do médií pôjdu len veci v zhode s katolíciou vierou. Rozmýšľam, čo ho pohlo k tomuto dôraznému tónu? Žeby skúsenosť s osobou, ktorá pôsobí v jeho diecéze a za ktorú teraz možno nesie zodpovednosť? Obyčajne sa vo svojich pozorovaniach veľmi nevzďaľujem skutočnosti, myslím, že ten tón je dosť neobyklý pre tohto otca biskupa. Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane, tak ako si prisľúbil cez fatimskú P.M. aj Portugalsku, daj na jej príhovor a príhovor sv. Cyila a Metoda, túto milosť aj nám na SLovensku!!! (napr. aby nám média nevnútili inú vieru)

Poslať 24.03.2013 22:21:48   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18197 príspevkov
teta-txt píše:
Zaujal ma tón otca biskupa Chovanca, ktorého poznám ako veľmi mieromiluvného človeka. Pri vysvetľovaní noriem pre kňazov v komunikácii s médiami veľmi dôrazne povedal, že KC do médií pôjdu len veci v zhode s katolíciou vierou. Rozmýšľam, čo ho pohlo k tomuto dôraznému tónu? Žeby skúsenosť s osobou, ktorá pôsobí v jeho diecéze a za ktorú teraz možno nesie zodpovednosť? Obyčajne sa vo svojich pozorovaniach veľmi nevzďaľujem skutočnosti, myslím, že ten tón je dosť neobyklý pre tohto otca biskupa. Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane, tak ako si prisľúbil cez fatimskú P.M. aj Portugalsku, daj na jej príhovor a príhovor sv. Cyila a Metoda, túto milosť aj nám na SLovensku!!! (napr. aby nám média nevnútili inú vieru)

Sranda je, ze to "dedicstvo otcov" sa uz tolkokrat zmenilo, ze uz nikto poriadne nevie, o co vlastne slo.
A nasi biskupi uz vobec nie ...

Poslať 24.03.2013 23:18:26   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

od 09.03.2005 0:19:39
napísal 179 príspevkov
Ak trochu rozumiete nemecky, posurfujte po rakúskej "pfaffer initiative" - "výzva k neposlušnosti". Je to otvorený rozkol v cirkvy, má relatívne veľa aktivistov. Okrem svätenia žien, zrušenia celibátu, požadujú slobodné prijímanie pre rozvedených a znovuzosobášených a podobné srandy. Vedúci Helmut Schuller (bývalý Schonbornov vikár) sa pred konklave vyjadril, že je najvyšší čas, aby veriaci slobodne a demokraticky v otvorenej voľbe volili pápeža. Iniciatívne rozširujú aktivity v Nemecku, Švajčiarsku a Írsku. A stránky majú aj v Slovenčine (istý Moravčík a spol.). Zblbli toľko laikov, že podpísaných je niekoľko tisíc ľudí.... A tvrdia, že len neposlušnosť je známkou moderného života a zárukou pokroku.
Tak ešte sa čudujme slovenským biskupom....
Ja mám najvyššiu kvalifikáciu (ako sa hovorí "formáciu" 6 rokov a 19 rokov praxe) a napriek tomu mám prvý bod v mojej pracovnej zmluve, že musím držať držku. Verím, že vy ostatní zamestnaní tiež.

Poslať 24.03.2013 23:27:37   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5191 príspevkov
falck píše:
Ak trochu rozumiete nemecky, posurfujte po rakúskej "pfaffer initiative" - "výzva k neposlušnosti". Je to otvorený rozkol v cirkvy, má relatívne veľa aktivistov. Okrem svätenia žien, zrušenia celibátu, požadujú slobodné prijímanie pre rozvedených a znovuzosobášených a podobné srandy. Vedúci Helmut Schuller (bývalý Schonbornov vikár) sa pred konklave vyjadril, že je najvyšší čas, aby veriaci slobodne a demokraticky v otvorenej voľbe volili pápeža. Iniciatívne rozširujú aktivity v Nemecku, Švajčiarsku a Írsku. A stránky majú aj v Slovenčine (istý Moravčík a spol.). Zblbli toľko laikov, že podpísaných je niekoľko tisíc ľudí.... A tvrdia, že len neposlušnosť je známkou moderného života a zárukou pokroku.
Ja mám najvyššiu kvalifikáciu (ako sa hovorí "formáciu" 6 rokov a 19 rokov praxe) a napriek tomu mám prvý bod v mojej pracovnej zmluve, že musím držať držku. Verím, že vy ostatní zamestnaní tiež.

...dobre vravis, presne o tom to nariadenie je. Teoforum malo a dodnes ma svojich privrzencov. Udajne zaniklo, avsak neoficialne su clenovia a sympatizanti hadam este aktivnejsi ako boli predtym...

Poslať 24.03.2013 23:40:20   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 11756 príspevkov
Citácia:
"dedicstvo otcov" sa uz tolkokrat zmenilo, ze uz nikto poriadne nevie, o co vlastne slo.

preco si to myslis? na zaklade coho?
co Ti brani nastudovat si nejake knizky napisane na zaklade archeologickych vykopavok, pripadne studia historickych dokumentov (Patristika)?

co vidis zle na rozvijani nejakej myslienky v priebehu dejin (ak ostala zachovana zakladna myslienka tak ja na urcitej variacii a rozvijani nic zle nevidim ,.,,)

Poslať 24.03.2013 23:43:05   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 11756 príspevkov
Citácia:
neoficialne su clenovia a sympatizanti hadam este aktivnejsi ako boli predtym...

co konkretne robia v zakulisi?
ani na internete nic o nich nepocut ...

Poslať 25.03.2013 0:03:13   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 5191 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
neoficialne su clenovia a sympatizanti hadam este aktivnejsi ako boli predtym...

co konkretne robia v zakulisi?
ani na internete nic o nich nepocut ...

...dockaj casu, michal. je to iba zmena taktiky...

Poslať 25.03.2013 0:07:21   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 11756 príspevkov
Citácia:
...dockaj casu, michal. je to iba zmena taktiky...

nepotesila si ma , ani ja Teba nepotesim ... :oops:

otazka je taka aku si kladol uz V.I.Lenin: Co robit ?

zial mam tazke srdce na nasich biskupov ze robia proti tomu minimum a mohli by urobit vselico zo svojej pozicie ,,,,
mozno nevedia ako na to :-((( nie su zvyknuti na pracu s PR

Poslať 25.03.2013 0:20:00   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 5191 príspevkov
...mat tazke srdce na kohokolvek je taka zbytocna zataz pre cloveka...viem o tom svoje. Aj v minulosti boli veci, ktore sa mi nepacili. V buducnosti budu iste tiez. A co s tym? Vsetci do nohy sme nedokonali a cim si vyssie, tym viac sa od teba vyzaduje. A este viac utoci. Takto zdola si kazdy rad nahovara, ze on by to zvladol lepsie. Nie je to pravda v 99%ach. Ked sa budeme aspon spolovice tolko modlit a prinasat obety, kolko kritizujeme, bude to neprehliadnutelna pomoc a vela tak mozeme zmenit na dobre...

Poslať 25.03.2013 1:00:16   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 11756 príspevkov
mohli by viac vyuzivat pomoc laikov
skoda ze to nerobia ... :-(((

Poslať 07.04.2013 16:44:12   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11018 príspevkov
misojogi píše:
mohli by viac vyuzivat pomoc laikov
skoda ze to nerobia ... :-(((
veď laici majú tiež dosť toho, kde sa môžu aktivizovať. kto chce byť taký aktívnejší, tak možností je hodne aj pre laikov.
falck píše:
keď som pozeral akí ľudia sa médiách a podobných podujatiach vyjadrovávali "na podporu B", tak to boli hlavne tí z teofóra. samí ti Srholcovia a podobní...

to fakt napr. ten Srholec, mi rozprával jeden kňaz ako bol na duchovných cvičeniach vypomáhať so spovedaním, no a bol na tých cvičeniach aj Srholec a dal tým deťom takú "prednášku" o tom, že nech sa nespovedajú, že tá spoveď je len také otravovanie ľudí zo strany cirkvi a bla bla bla, že úplne tie deti zmagoril, a ani jeden potom nešiel na spoveď. ten kňaz bol v šoku, že nikdy ešte také niečo nezažil, aby na duchovných cvičeniach nikdo nešiel na spoveď...

a tie srholcovej výroky v médiách o svätení žien a podobne... to fakt nemalo úroveň... takže ja sa vôbec nedivím potom našim biskupom, že vydali tamtaké nariadenie o potrebe výslovného povolenia na vyjadrovanie sa v médiách. Ide im zjavne o tamtakých všelijakých rebelov typu Srholec a celkovo teofóristi a pod... škoda, že si to potom odnesú aj tí košér kňazi... no na strane druhej, tí majú šancu, že by to povolenie získali, a tiež predsa veď sa môžu činiť aj ináč než priamo v médiách.

Poslať 07.04.2013 16:49:45   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18197 príspevkov
admin píše:
spoveď je len také otravovanie ľudí zo strany cirkvi
Spravny nazor ... :lol:

Poslať 07.04.2013 16:55:36   Re: Odvolanie biskupa Bezaka - PRECO?

Obrázok užívateľa

napísal 11756 príspevkov
Citácia:
spoveď je len také otravovanie ľudí zo strany cirkvi
Spravny nazor ... :lol:

preco si to myslis?

dam Ti iny pohlad: "ak zrusite klakatka spovednice, budete ich musiet nahradit lozkom psychoterapeuta"
a tento nazor vychdza zo skusenosti psychologov
uz som tu myslim citoval zakladatela modernej psychoanalyzy CS Junga ale aj dalsi maju podobni nazor ...

preto ma Tvoje vyjadrenie Legi prekvapuje ....

[ Príspevkov: 3011 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 196, 197, 198, 199, 200, 201  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia