Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 3011 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 201  Ďalší
Autor Správa
Poslať 02.07.2012 11:47:31   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18809 príspevkov
rst píše:
... ako člen RKC mám právo na oprávnený záujem o to čo sa deje, a nečakať na ničnehovoriace a alibistické vyjadrenia oficiálnych kruhov a tlačových hovorcov, to že sú ticho len prilieva olej do ohníka podozrení a špekulácií
Osobne si myslim, ze hierarchia RKC sa vobec nedomnieva, ze by si mal nejake pravo.
Preto sa to vola hierarchia ...

Poslať 02.07.2012 12:20:32   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
komentár od teofóristov:
    Tak nám predsa odvolali Bezáka. Ako ďalej?

Róbert Bezák, ktorý bol súdený bez súdu a potrestaný bez rozsudku, sa podriadi a odsunie sa do vyhnanstva.

Hovorca oznámi, že KBS sa nebude vyjadrovať o veciach, ktoré sú vnútornou záležitosťou rímskokatolíckej cirkvi.

KBS vyjadrí 2. júla dopoludnia poľutovanie, že Róbert Bezák svojím vystúpením na nedeľnej omši v trnavskej katedrále porušil svoju povinnosť, lebo z úcty ku sv. otcovi sa mal zdržať komentára k udalostiam, ktoré ešte ex offo nenastali.

KBS vyjadrí 2. júla popoludní poľutovanie, že Róbert Bezák sa vyjadruje k udalostiam spôsobom, ktorý je možné podľa Kán. 1371.2 považovať za neposlušnosť voči Apoštolskej stolici. Pápež má právo odvolať koho chce a prečo chce, nikomu to nemusí vysvetľovať.

Hovorca KBS oznámi, že trestom sa neporušili základné ľudské práva Róberta Bezáka, lebo
    vyhnanstvo je v rímskokatolíckej cirkvi bežný „odpykávací trest“ podľa Kán. 1336 – 1338.

Hovorca KBS oznámi, že menovanie Stanislava Zvolenského za ...... , v žiadnom prípade
    nesúvisí s jeho úlohou v kauze Róberta Bezáka.

Hovorca KBS rezolútne poprie, že by ho vo funkcii mal nahradiť Dan Brown.

Hovorkyňa biskupa Jana Baxanta nemá žiadnu informáciu o výsledku kontroly v trnavskej
    arcidiecéze.

Viceprovincia Redemptoristov oznámi, že sa necíti oprávnená zaujať ku kauze stanovisko, pretože Róbert Bezák nebol v čase svojho odvolania členom rehole.

Teologické fórum neoznámi, že sa kauze nevyjadrí, lebo má dosť vlastných problémov.

Z obvykle zle-nedobre informovaných zdrojov sa začnú šíriť zaručené správy:
    sv. otec požiadal Jána Sokola, aby sa vrátil na čelo trnavskej arcidiecézy,
    odvolanie Róberta Bezáka súvisí s únikom osobnej korešpondencie pápeža,
    vatikánska kontrola našla pod vankúšom Róberta Bezáka vkladné knižky,
    predseda KBS Stanislav Zvolenský sa o celom prípade dozvedel z médií,
    za odvolanie „Stredoslováka“ sa zasadili Trnavčania,
    nuncius Mario Giordano požiadal európsku úniu o dočasné zrušenie schengenského priestoru na hraniciach trnavskej arcidiecézy,
    Róbert Bezák prepísal tesne pred svojím odvolaním sídlo trnavskej arcidiecézy na nemenovanú charitatívnu organizáciu,
    Róberta Bezáka odvolali, lebo sa prihlásil ku Výzve Teologického fóra.
http://www.teoforum.sk/?action=blog&blo ... d_blog=234

Poslať 02.07.2012 12:46:21   

od 29.10.2001 1:00:00
napísal 207 príspevkov
[/quote]Osobne si myslim, ze hierarchia RKC sa vobec nedomnieva, ze by si mal nejake pravo.
Preto sa to vola hierarchia ...[/quote]

:P
no veď uvidíme,
aspoň bude mať cirkev mať vždy dôvod .. ako to bol peter povedal ďalších 2 000 rokov bojovať za akúsi cestu .. či záchranu .. či kieho ďasa ...

Poslať 02.07.2012 13:21:15   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
ludia, kolko fararov ste poznali, a kolki sa stahovali?
a to robia biskupi.
a biskupa moze papez.
ze sa u nas take nestalo?
no, ale stava sa.
len sum je vacsi, ako len v nejakej dedine...

Poslať 02.07.2012 13:33:27   

od 12.06.2008 10:06:02
napísal 1512 príspevkov
Vespa píše:
ludia, kolko fararov ste poznali, a kolki sa stahovali?
a to robia biskupi.
a biskupa moze papez.
no, ale stava sa.

Tu nejde o rotáciu, čo je legitímna možnosť, ale o degradáciu. Bol mu odňatý úrad! Sťahovanie bude len neblahý dôsledok odobratia úradu, možno.

Poslať 02.07.2012 14:10:19   

od 29.10.2001 1:00:00
napísal 207 príspevkov
Vespa píše:
ludia,
a biskupa moze papez.
no, ale stava sa.

veď to .. veď to .. on aj odvoláva .. a väčšinou za morálne , či iné prehrešky, keď už o nich čvirikajú vrabce v bulvároch .. ale toto ???
že Bezák prišiel na nejaké "techtle mechtle", že urobil výmeny dekanov?
či dokonca vysvätil niekoho nežiaduceho ????
keby nebol odvolaný ani by sa o tom nediskutovalo .. možno v kuloároch cirkvi .. ale t toto ?? toto zaujíma aj nekresťanov a nekatolíkov ... jedných zo škodoradosti iných možno naozaj zo seriózneho záujmu o pravdu a spravodlivosť

Poslať 02.07.2012 14:54:07   

napísal 18809 príspevkov
rst píše:
... jedných zo škodoradosti iných možno naozaj zo seriózneho záujmu o pravdu a spravodlivosť
A mnohych preto, ze RKC sa tu promenaduje ako moralna autorita, ze nas STAT ma s "tym" Vatikanom aj nejake nevypovedatelne zmluvy, ze cirkvi platime z nasich dani, ze maju danove vynimky (minimalne vo vedeni majetku, uctovani majetku, zbierkach) atd. atd.
Jeden by povedal, ze Vatikan ma uz toho hodne na rovasi ... :)
Ale veriace ovecky budu nadalej poslusne, o tom niet pochyb. :roll:
Prispevky niektorych katolikov na SME (ale aj tu) su az prilis priznacne ...

Oddelit, odlucit, zmluvy zrusit - nech je uz konecne pokoj.

Poslať 02.07.2012 15:08:01   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
otrepané floskuly ako "boj o moc vo Vatikáne".

prednedavnom sa didymos pytal, aka uz moze byt vo vatikane boj o moc, ze tam v podstate nie je o co bojovat. tak mu na praktickom priklade ukazujem, o co sa moze vo vatikane bojovat. (cim netvrdim, ze v tomto pripade to tak nevyhnutne bolo)

Poslať 02.07.2012 15:11:07   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Peter Sivák píše:
Ja so mal z Bezáka rozpačitý dojem už vtedy, keď bol pred nejakým časom Pod lampou u Hríba v STV. V jeho verbálnom prejave bolo príliš veľa svetskej "vaty" a málo evanajelia.
zas na druhej strane v tom Pod lambou to chcelo byť také, že aby tomu pochopili aj ľudia, ktorí o Bohu ešte nič nepočuli, takže tam je aj pochopiteľné, ak sa snaží používať jazyk dnešnej doby. Napokon, každý kto chce, aby mu druhí porozumeli, tak sa snaží používať jazyk, ktorému by ten druhý mohol pochopiť, to predsa robila už aj Biblia, detto Ježiš používal rôzne prirovnania z pohľnohospodárskeho a pastierskeho prostredia, lebo tomu tí ľudia rozumeli.

Ale tak zas podľa niektorých výrokov, ktoré som od neho osobne počul, to môže vyznievať tak, akoby mal bližšie k liberálom než ku konzvervatívnym. Dokonca mi ktosi tvrdil, že je člen teofóra či čo, ale to neviem čo myslel, lebo keď som si pozeral členov teofóra, tak jeho meno som tam nenašiel. Ani v jeho výrokoch som nepočul žiadne konkrétne idey, ktoré hlása teofórum.

Akurát som našiel na nete v nejakej diskusii výrok nejakého anonyma z 28 February, 2010 - 22:36 že:
Citácia:
To čo napísal arcibiskup Bezák svojmu predchodcovi je jednoducho nehoráznosť.
Ak si dobre list prečítate tak zistíte, že tu nejde iba o arcibiskupa Sokola. Otca biskupa Vrableca posiela obedovať do nejakej bočnej jedálne, otca biskupa Tótha, kňazov Javora, Kurilu a Čeryho tých dokonca poslal preč. Z úradu prepustil tiež viacerých zaslúžilých pracovníkov, ktorí pre diecézu urobili veľa dobrej roboty. Viem od nich osobne, že to bolo bezohľadným spôsobom, čo na takúto inštitúciu je minimálne nepatričné. Iste po voľbách víťazné politické strany vyhadzujú zo štátnych úradov aj upratovačky predchádzajúcej vládnej garnitúry.

No na arcibiskupskom úrade by sa takto konať nemalo.

Výmeny dekanov, o ktorých sa tu už diskutovalo mali podobný charakter. Na dôvažok menovať do funkcií kňazov, ktorí sa angažujú na TEOFÓRE, kde sa propagujú koncepcie viery odporcov terajšieho pápeža Benedikta XVI. tak to je už silný tabak.
naráža zrejme na to, ako biskup Bezák povymieňal skoro všetkých dekanov: http://www.postoy.sk/zmeny_v_trnavskom_arcibiskupstve

Akurát neviem, skade nabral, že tí noví dekani sú ľudia angažujúci sa v teofóre. Na linku, ktorý som uviedol, je menovaný len jeden, no ani toho som nenašiel, že by sa angažoval v teofóre. Takže neviem toto posúdiť.

No z mojich osobných skúseností, čo som ho počúval napr. v na tom jeho posedení v UPC, tak niektoré jeho vyjadrenia ma ozaj zaskočili.

Napr. jedna študentka zmienila, že teraz letí kniha Chatrč, no autorom nie je katolík ale protestant, a teda chcela vedieť, že či možno čítať takú knihu, keď jej autorom je protestant.

Nuž a on jej povedal, že on tiež číta aj knihy protestantov, a hneď aj spomenul nejakého autora, ktorý je vraj jeho obľúbený či čo - tak to ma fakt dostalo, lebo ten autor, ktorého spomenul, bol azda tým naj-ultra-liberálnejším autorom aký sa kedy hlásil ku kresťanstvu, ba vlastne už aj mám pochybnosti, či sa vôbec ešte hlásil ku kresťanstvu, keďže z kresťanstva už neveril takmer vôbec nič (hlavne nič nadprirodzené ale len nejakých pár čisto prirodzených vecí...)...

vraví sa, že "povedz mi čo čítaš, a ja ti poviem, kto si"... avšak do akej miery by to muselo platiť aj tu? ostatne, predsa zrejme čítal viac katolíckej literatúry než nekatolíckej. a napokon veď aj Hríb sa ho pýtal rôzne také otázky, s ktorými zvyknú mávať liberáli problémy, napr. či verí v peklo, diabla, hriech, atď., avšak biskup Bezák na všetko odpovedal, že verí. aj sa to snažil zrozumiteľne vysveliť. atď., spomínal tam aj exorcizmus atď.

Jedine s tým peklom použil prirovnanie - alebo čo to chcelo byť - z akého aj Hríbovi padla sánka : ), bo také "prirovnanie" sa v dogmatike nepoužíva, no na druhej strane, keďže peklo nie je prirodzená záležitosť, tak moc ináč ako v prirovnaniach sa o ňom ani hovoriť nedá, a to jeho prirovnanie vystihovalo podstatu pekla, a navyše bolo aj zrozumiteľnejšie pre dnešného človeka.

Aj keď zas, keď už niečo také hovorí biskup, tak to už vyznieva s väčšou váhou, takže v tom vidím dačo aj na tom, čo vravel Sivák, že od biskupa by som čakal nejaké iné vyjadrovanie. napr. onakých autorov, čo som počul, že spomínal, to sa mi nezdalo zrovna najvhodnejšie spomínať z jeho strany ako biskupa... kým to vhodné, to by mohol hovoriť aj ako nebiskup - takže aj po tejto stránke by mohlo byť niečo pozitívne na jeho odvolaní, ak ho má nahradiť biskup Oroš.

legionar píše:
rst píše:
... ako člen RKC mám právo na oprávnený záujem o to čo sa deje, a nečakať na ničnehovoriace a alibistické vyjadrenia oficiálnych kruhov a tlačových hovorcov, to že sú ticho len prilieva olej do ohníka podozrení a špekulácií
Osobne si myslim, ze hierarchia RKC sa vobec nedomnieva, ze by si mal nejake pravo.
Preto sa to vola hierarchia ...
tak myslím, že zaujímať sa má každý právo, no oni nemajú povinnosť mu odpovedať na takéto súkromné záležitosti : ) takže asi tak : ). možno už ani tie súkromné listy, ktoré čítal, tak radšej nemal čítať... a celkovo, poviem ti to tak, že keď pápež nezverejnil dôvod, pre ktorý ho odvoláva, tak je "zle" - no vedz, že keby ho zverejnil, tak by mohlo byť ďaleko ďaleko "horšie"...

Poslať 02.07.2012 15:18:03   

napísal 18809 príspevkov
Didymos píše:
on má právo sa zaujímať, no oni nemajú povinnosť mu odpovedať na takéto súkromné záležitosti : ) takže asi tak : ). možno už ani tie súkromné listy, ktoré čítal, tak radšej nemal čítať... a celkovo, poviem ti to tak, že keď pápež nezverejnil dôvod, pre ktorý ho odvoláva, tak je "zle" - no vedz, že keby ho zverejnil, tak by mohlo byť ďaleko ďaleko "horšie"...
Odkedy su cachre hierarchie s biskupmi pre "jeho veriacich" (;) ) iba "sukromnou zalezitostou" ?
Mna by to, napriklad, hodne nastvalo. :)
O co horsie by malo byt, keby to zverejnil ???
O PRAVDU ? Ved to je ustredne heslo celej RKC - Pravda.
Zrazu je pravda pre nieho nepohodlna, dokonca nebezpecna ?
To si tam naozaj nikto neuvedomuje, ako krasne nahadzuje na SMEC ?

Poslať 02.07.2012 15:19:02   

napísal 8572 príspevkov
podla vsetkeho ale, papez nielenze nezverejnil dovod, on ho nepovedal ani bezakovi. a to uz celkom koser nie je...

Poslať 02.07.2012 15:19:39   

napísal 18809 príspevkov
Didy:
rozumiet COMU
chapat CO
:roll: :evil:

Poslať 02.07.2012 15:27:35   

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
alnoth píše:
Citácia:
otrepané floskuly ako "boj o moc vo Vatikáne".

prednedavnom sa didymos pytal, aka uz moze byt vo vatikane boj o moc, ze tam v podstate nie je o co bojovat. tak mu na praktickom priklade ukazujem, o co sa moze vo vatikane bojovat. (cim netvrdim, ze v tomto pripade to tak nevyhnutne bolo)

Aha,tak toto je vskutku dobry priklad-mohlo by to tak byt,ale nemusi,to ja len tak.

Spomenul som si na tvoju reakciu,ked didy uviedol ako jednu z moznosti aj ucast protestantov-to si nanho vyletel,akoby tvrdil,ze su za tym len protestanti-a nijako ti neslo do hlavy,ze slo len a len o jednu z moznosti a ze didy vobec netvrdil,ze to tak aj je.

No nic,stavaju sa aj cudnejsie veci.

Poslať 02.07.2012 15:38:09   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Aha,tak toto je vskutku dobry priklad-mohlo by to tak byt,ale nemusi,to ja len tak.

comu na tomto nerozumies? v principe o takychto veciach sa hovori, ked sa hovori o "boji o vplyv" vo vatikane. ci tomu bolo aj konkretne v tomto pripade tak, to neviem. ako ilustracia principu "boja o moc" vo vatikane je to mimoriadne vhodne.

mohol som to povedat aj tak, ze dajme tomu ze niekde existuje nejaky arcibiskup, ktoreho z nejakych zatial nikomu neznamych dovodov necakane odvolaju. v takom pripade budu ludia uvazovat o tom, ci niekto vplyvny vo vatikane nezariadil veci tak, aby sa papez rozhodol prave tak ako sa rozhodol.

namiesto toho, som pouzil nas konkretny pripad, ale poznamenal som, ze neviem o tom, ze by sa prave tak udialo. avsak vid reakcie v inych diskusnych forach - presne toto sa deje - ludia spekuluju o sferach vplyvu vo vatikane. :wink:

veru, a za odvolanim bezaka mozu byt napriklad aj moslimovia.

a ked sa nahodou voci tomuto nejaki moslim ohradi, budeme sa nad tym vsetci spolu cudovat. :wink:

Poslať 02.07.2012 15:48:42   Puncta:

od 17.07.2003 13:49:52
napísal 566 príspevkov
- myslím, že pre Vatikán je svätenie liberálov-(exulantov z iných diecéz a z reholí) dostatočný průšvih. Liberálni kňazi sú momentálne problém č. 1 v európskej Cirkvi, preto rozumiem Vatikánu, že si čistí záhradku.

- myslím, že zo slovenského pohľadu je hlavnou príčinou súboj o kšefty, tak ako hovorí Mikloško. To, že je časť mocných v slovenskej Cirkvi posledných aspoň 10 rokov zaslepená vidinou biznisu, to je pravda. A vôbec im nevadí, že biznis robia aj s tou mafiánskejšou časťou našej podnikateľskej oligarchie.

- je dosť smutné že si opäť raz musíme voliť medzi liberálnou cestou do zániku na jednej strane a výpalníckym feudalizmom na druhej strane.

[ Príspevkov: 3011 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 201  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť