Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3896 príspevkov
O tomto viete?

KONFERENCIA BISKUPOV SLOVENSKA
KOMISIA PRE KATECHIZÁCIU A ŠKOLSTVO
Vyhlásenie k pripravovanému štrajku na 26. 11. 2012: Komisia Konferencie biskupov Slovenska pre katechizáciu a školstvo v plnej miere podporuje sociálnu požiadavku na spravodlivé zvýšenie platov zamestnancov regionálneho školstva a bude sa o jej presadenie zasadzovať všetkými legitímnymi prostriedkami. Katolícke školstvo nepodporuje štrajk vyhlásený na 26.11.2012 z dôvodov nesplnenia principiálnej podmienky našej podpory štrajku, keďže Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku ako organizátor štrajku neodvolal politicky motivovanú požiadavku na zrušenie financovania cirkevných škôl zo štátneho rozpočtu a akceptoval bez rozporu novely školských zákonov, ktoré prehlbujú nerovnocenné a nespravodlivé financovanie škôl a školských zariadení z verejných zdrojov vzhľadom na zriaďovateľa. OZ PŠaV tak nekoná v záujme cirkevného školstva, jeho zamestnancov, a ani žiakov a ich rodičov.
Z týchto dôvodov chceme ísť vlastnou cestou a účinnejšie zlepšovať podmienky školstva na Slovensku, a preto podporujeme
PETÍCIU ZA SPRAVODLIVÉ, HOSPODÁRNE A NEDISKRIMINAČNÉ FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠKOLSTVA v tomto znení:
„Vážené poslankyne a poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,
my, dolu podpísaní občania Slovenskej republiky, rodičia a zákonní zástupcovia detí, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, týmto spoločne vyjadrujeme svoje hlboké znepokojenie nad stavom, vývojom a financovaním celého predškolského, základného a stredného školstva na Slovensku, ako aj záujmového vzdelávania a voľno-časových aktivít detí.
Od zmien v spoločnosti sme si po dlhých rokoch sľubovali, že sa oblasť vzdelávania dostane v spoločenskom rebríčku na také významné miesto, ktoré jej prirodzene patrí. Namiesto toho priemerné platy zamestnancov v školstve klesli nad hranicu minimálnej mzdy, samosprávne kraje svojím rozhodovaním o počtoch žiakov prijatých do prvých ročníkov môžu zlikvidovať akúkoľvek strednú školu, študenti a rodičia strácajú slobodu pri rozhodovaní sa o výbere svojej vzdelávacej cesty a finančné prostriedky určené na vzdelávanie sa strácajú v rozpočtoch samospráv.
Za týchto podmienok je iba otázkou času, kedy slovenské školstvo ako systém úplne skolabuje.
Chceme dôrazne upozorniť, že nedávno schválené novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení a zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve nie sú v súlade s ustanoveniami článkov 42 a 55 ods. 2 Ústavy SR v spojitosti s článkom 12 ods. 2 Ústavy SR a článkom 2 Dodatkového protokolu č. 1 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Ďalšie rozpory vidíme medzi ustanoveniami noviel a dohodami uzatvorenými medzi štátom a Svätou stolicou, resp. štátom registrovanými cirkvami na Slovensku, podľa ktorých sa „cirkevným školám poskytuje finančné zabezpečenie v rovnakom rozsahu, ako ho majú podľa právneho poriadku Slovenskej republiky ostatné školy“. Problematický je aj presun veľkej časti kľúčových kompetencií na orgány samosprávy, ktoré v mnohých prípadoch nedokážu kvalifikovane a s dlhodobou víziou rozvoja rozhodovať o špecifických záležitostiach výchovy a vzdelávania.
Preto my, rodičia a zákonní zástupcovia spolu s učiteľmi a zamestnancami škôl a školských zariadení, ktorí nechcú ísť cestou nátlakového presadzovania svojich požiadaviek, žiadame vás, poslancov NR SR, aby ste sa vrátili k prerokovaniu prijatých noviel a dali ich do súladu s Ústavou SR, s právnymi normami EÚ a s medzinárodnými dohodami a zároveň aby ste:
1. prijali také zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd zodpovedajúce náročnosti a významu ich povolania,
2. odstránili zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými,
3. legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia v rámci Slovenskej republiky bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.“
V Banskej Bystrici 13. 11. 2012  Mons. Bernard BOBER
arcibiskup – metropolita
predseda komisie

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
ucitelov chapem a fandim im, urcite si zasluzia viac.

na druhej strane...

argument, ze v EU sa ucitelia maju tak a hentak neberiem. jednoducho nemame na to a je detinske ziadat nieco co nemame. lekari sa tiez nemaju tak ako v rakusku. ale teraz hlavny moj problem je v tom, ze len preto, ze su zamestnani statnou spravou, tak mozu si strajkovat o vyssie plat s poukazanim na EU uroven.

nasa spolocnost na to jednoducho nema financie. su vari inzinieri na tom tak ako v rakusku? isteze nie su, ibaze nemozu si nic vystrajkovat, lebo ich neplati stat. nemozeme mat vsetky tie zamestnania ktore plati stat -TEDA VSETCI OSTATNI SVOJIMI DANAMI - porovnatelne s EU alebo s kym, pokial tie INE zamestnania, ktore to svojimi danami zatiahnu tiez nie su minimalne rovnako na tom ako ta EU. potom nech sa porovnavaju. ale nie prv... to jednoducho nejde, holt, nase prijmy su jedny z najnizsich v europe, tak je jasne, ze aj ucitelom sa - z dani tych nizkych prijmov - ujde malo.

nepaci sa mi to privilegovania statom platenych zamestnani, ktore si mozu zakricat ze chcu viac a dostanu viac. ostatni by si urcite tiez radi zakricali... ale tym ostatnym zostava bud sa uspokojit alebo do tej EU odist.

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18702 príspevkov
alnoth píše:
ucitelov chapem a fandim im, urcite si zasluzia viac.

na druhej strane...

argument, ze v EU sa ucitelia maju tak a hentak neberiem. jednoducho nemame na to a je detinske ziadat nieco co nemame. lekari sa tiez nemaju tak ako v rakusku. ale teraz hlavny moj problem je v tom, ze len preto, ze su zamestnani statnou spravou, tak mozu si strajkovat o vyssie plat s poukazanim na EU uroven.

nasa spolocnost na to jednoducho nema financie. su vari inzinieri na tom tak ako v rakusku? isteze nie su, ibaze nemozu si nic vystrajkovat, lebo ich neplati stat. nemozeme mat vsetky tie zamestnania ktore plati stat -TEDA VSETCI OSTATNI SVOJIMI DANAMI - porovnatelne s EU alebo s kym, pokial tie INE zamestnania, ktore to svojimi danami zatiahnu tiez nie su minimalne rovnako na tom ako ta EU. potom nech sa porovnavaju. ale nie prv... to jednoducho nejde, holt, nase prijmy su jedny z najnizsich v europe, tak je jasne, ze aj ucitelom sa - z dani tych nizkych prijmov - ujde malo.

nepaci sa mi to privilegovania statom platenych zamestnani, ktore si mozu zakricat ze chcu viac a dostanu viac. ostatni by si urcite tiez radi zakricali... ale tym ostatnym zostava bud sa uspokojit alebo do tej EU odist.

Mozno by bolo dobre aspon relativne porovnanie.
Ak ucitel na zapade zaraba xy% platu inziniera, ci je to u nas tiez priblizne xy% ...
Pretoze vzdelanie musi mat VS.
Ak chce aspon nieco zarobit, robi si atestacie (co si sam plati!), zbiera kredity atd.
A to nehovorim o tom, ze je spusta ucitelov, co doslova "sponzoruju" skolu, pretoze si nielenze kupuju bezny spotrebny material (papier, pera, ceruzky, zachodovy papier, knihy, noty, skolenia ...), ale dokonca aj ucebne pomocky pre ziakov, vybavenie tried a podobne.
A co pracuju ZADARMO, len aby si udrzali miesto, alebo ziskali novych ziakov (ZUS) ...
Alebo co odchadzaju do dochodku s 30-40 rocnou odbornou praxou a dostanu 320 Eur dochodok ...
Atd. atd.
A takym nase vlady uz 50 rokov vravia - ucitel musi byt "uvedomely", lebo vie, ze "stat na to nema" !
Nedivim sa, ze pri pohlade na tie miliardy, co sa tu bezne a verejne zo statneho rozkradaju a na svoju vyplatnu pasku - maju chut vrazdit.

napísal 8572 príspevkov
a ked som ja robil v rakusko-slovenskej firme a dorabal som veci po rakusanoch, lebo oni uz o 4tej mali "frei", kym ja som robil od 7 do 17 + "akokedy", pricom som mal tretinu ich platu? tak kam mam ist ja vyplakavat? ani len strajkovat nemozem...

mozem akurat tak:
- zmenit profesiu
- zmenit firmu (o nieco lepsie podmienky snad, ale nic svetoborne)
- zmenit krajinu

to su vsetko moznosti, co maju aj ucitelia (a aj ich vyuzivaju). na slovensku lekar, ucitel, policajt, inzinier, zahradnik, stolar, kuchar... kazdy zarobi menej nez ten v rakusku. alebo hoci priemer v EU. ibaze len ucitel, lekar, policajt moze strajkovat a chciet viac - hoci to viac pride prave od tych inzinierov, zahradnikov, stolarov, kucharov...

ano, ked som robil ucitela, tiez som si kupoval vlastnu kriedu, ktoru mi ini ucitelia kradli zo sufliku... viem o com to je. ale je tu aj druha strana.

napísal 8572 príspevkov
tak je to este ovela horsie ako si to nasi precedovia maluju...

Citácia:
Z porovnania vyšlo, že naši pedagógovia zarobia iba 45 percent z priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku.
Sme v tom suverénne najhorší, priemerný plat učiteľov v OECD dosahuje 85 percent priemerných miezd vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
„Je to veľmi dôležité číslo, lebo mladí sa nerozhodujú o povolaní podľa toho, koľko zarába lekár v Anglicku alebo traktorista v Poľsku, ale podľa toho, koľko zarábajú iní ľudia, ktorí podobne investujú do vzdelávania v danej krajine,“ upozorňuje Stanislav Boledovič zo združenia Manageria.

http://www.sme.sk/c/6618961/diplom-ucit ... z2DVQ5gGwp

Prílohy:
graf.png
graf.png [ 14.88 KiB | Zobrazené 481 krát ]

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12580 príspevkov
vlada potrebuje nevzdelanych ludi
aby ich mohla ovladat a aby ju volili ...
ucitel je nepriatel vlady ...

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
ked sa znuzuju platy policajtom a hasicom, co su ludia pod Kalinakom a ten je velky precedov kamarat, tak je to s nasou ekonomikou naozaj fest biedne...

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3896 príspevkov
Misojogi, Vespa, mám pocit, neviem presne vyjadriť prečo, že ste to vystihli.

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Niezeby som s tym neratal http://www.aktuality.sk/clanok/218502/p ... -faux-pas/
. . .ale tak tajne som dufal, ze snad tentokrat to zvladne.

Prosim vas, toho pana uz nikam nepustajte. . .

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
Gašparovičove faux pas v Srbsku: Predvolali nášho veľvyslanca
http://www.aktuality.sk/clanok/218524/g ... lvyslanca/

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
alnoth píše:
tak je to este ovela horsie ako si to nasi precedovia maluju...

Citácia:
Z porovnania vyšlo, že naši pedagógovia zarobia iba 45 percent z priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku.
Sme v tom suverénne najhorší, priemerný plat učiteľov v OECD dosahuje 85 percent priemerných miezd vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
„Je to veľmi dôležité číslo, lebo mladí sa nerozhodujú o povolaní podľa toho, koľko zarába lekár v Anglicku alebo traktorista v Poľsku, ale podľa toho, koľko zarábajú iní ľudia, ktorí podobne investujú do vzdelávania v danej krajine,“ upozorňuje Stanislav Boledovič zo združenia Manageria.

http://www.sme.sk/c/6618961/diplom-ucit ... z2DVQ5gGwp
to jo, to povolenie nie moc cenené, a pritom je velmo dolezite a dnes aj riadne o nervy... ale moznoze to ti poslanci beru tak, ze: "kto vie robit, ten robi, kto vie o robote len hovorit, ten uci" - som sa stretol s takym vyrokom, nie je moc rozumny ani vhodný, to bol taky vtip proti riaditelom, lebo to pokracovalo, ze: "a kto nevie o robote ani hovorit, ten je riaditel", pripadne tam miesto "riaditel" dat "politik"? vacsina politikov ozaj len sedi a obcas stlaci gombik, ktory im fico prikaze stlacit. tak mi to pripada, ze vacsina politikov ani nerobi, ani nerozprava, a aj tych par, co rozpravaju, tak zvacsa len demagogizmy.

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
frederik píše:
no čo, Gašparovič zasa niečo povedal

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
admin píše:
frederik píše:
no čo, Gašparovič zasa niečo povedal

No hej. A takyto tlk ma este tu drzost pytat sa, ci xy je analfabet. ____
Uznavam-tlk nie je to spravne slovo, ale uplne vystizny vyraz nanho je nepublikovatelny.

napísal 8572 príspevkov
ba co viac, takyto tlk bol vacsinou slovakov zvoleny za prezidenta... DVA KRAT!!

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
alnoth píše:
ba co viac, takyto tlk bol vacsinou slovakov zvoleny za prezidenta... DVA KRAT!!

Aky narod, taky najvyssi reprezentant. Fico detto. Tlkov mozeme exportovat vo velkom.

[ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť