Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 10 ] 
Autor Správa
Poslať 30.01.2012 23:34:28   Je neplatenie daní nemorálne?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11979 príspevkov
Je neplatenie daní nemorálne?

Martin Bulák, 5.12.2011

Ako by ste označili človeka, ktorý odmieta zaplatiť dane štátu? Predpokladám, že najskôr by ste ho označili za kriminálnika, ako neplatiča daní, alebo ako daňového podvodníka. Daňami pritom myslím všetky poplatky štátu, priame aj nepriame, od licenčných poplatkov, cez kolky, clá, dph, spotrebné dane, odvody až po daň z príjmu. Priamych, nepriamych a rôznych skrytých daní je neúrekom, ale je neplatenie týchto daní skutočne nemorálne?

Definícia neplatiča dane

Neplatič dane je človek, ktorý napr. nadobudol akýkoľvek druh kapitálu, ktorý je zákonne viazaný zdaňovaním a nezaplatil z neho zákonom stanovenú daň. Inými slovami, ak si vypestujete vo vlastnej záhrade jablká a budete ich mať toľko, že pre vlastnú spotrebu ich budete mať príliš veľa a následne predáte časť z nich svojmu susedovi, bez toho aby ste boli registrovaný na viacerých úradoch ako podnikateľský subjekt a neodviedli z toho daň, porušujete zákon. Stávate sa kriminálnikom. Určite ste už niekedy niečo také spravili a asi nie raz. Však? Mali by ste sedieť v base! ;-)

Je teda správne, označovať neplatičov daní za nemorálne osoby a trestať ich až trestom odňatia slobody? Z pohľadu zákona je to jasný prípad a taký človek koná nelegálne, ale sú skutočne všetky zákony aj morálne? Ja si myslím, že nie. A ak so mnou súhlasíte, budete súhlasiť aj s tým, že porušovanie nemorálnych zákonov nie je nemorálne.

A preto treba v živote vždy rozlišovať medzi legálnosťou a morálnosťou.

Walter E Williams – Legality vs Morality

Kto by staval cesty?

Stále sa vraciame k starej známej otázke: “kto by staval cesty” ak by neboli dane? Ja na to odpovedám stále rovnako – ľudia, tak ako aj teraz. Človek nemusí mať centrálne riadenie (štát/vláda) pre financovanie produktov a služieb pre ktoré je na trhu dopyt. A čo s tými po ktorých nie je dopyt? Tie jednoducho zaniknú, lebo nie sú potrebné.

A čo slabí a chudobní? Solidarita so slabšími (aj keď to dnes najmä politici chápu “trochu” ináč) je v dnešnej spoločnosti prirodzená vlastnosť každého. Rozdiel je len v miere solidárnosti u každého z nás. Tak ako fungoval solidárny systém v Amerike keď neexistoval sociálny systém, fungoval by aj dnes, ale omnoho omnoho lepšie. Rôzne nadácie fungujú dokonca aj dnes na dobrovoľnej báze, napriek tomu že existuje štát, ktorý toto sociálne zabezpečenie garantuje. Ľudia sa teda spoliehajú na garanta, čím ich ochota solidarity výrazne klesá.

Iný príklad, tak ako hovorí Williams: Predstavte si, že ste na ulici, vidíte žobráka ktorý nemá peniaze a prosí vás aby ste mu pomohli, no vy nemáte ako, lebo tiež peniaze nemáte. Chcete mu pomôcť, tak okradnete najbližšieho človeka ktorý prejde okolo. Za tieto peniaze sa najskôr pôjdete naobedovať a časť z nich dáte tomu chudákovi. Ako by ste označili takéto konanie? No určite za trestuhodné! Samozrejme, ale v úplne rovnakej pozícii sa nachádza aj vláda a koná presne takisto, ako som popisoval.

Prečo by teda nejaká skupina ľudí (vláda) mala mať právo okrádať, ak ho nemáte vy? Na základe nejakého papiera (zákona), ktorý si oni sami napísali?

Larken Rose – Im Allowed to Rob You!

Záver

Platenie daní nemá preto reálne opodstatnenie, je nemorálne vo svojej podstate a jediný jeho výsledok je to, že odčerpáva násilným spôsobom obrovské zdroje zo spoločnosti, ktorá by ich vedela použiť omnoho efektívnejšie.

Kriminalizácia a odsudzovanie neplatičov daní nie je na mieste. Trestať treba tých, ktorí násilným spôsobom tieto dane od ľudí vyberajú. Ak sa niekto plateniu daní vyhýba, nerobí nič iné, len že bráni svoj vlastný majetok pred krádežou.

A toto konanie nemorálne nie je!

http://www.menejstatu.sk/je-neplatenie-dani-nemoralne/

Poslať 30.01.2012 23:47:02   

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12133 príspevkov
Blbost. . .ten priklad s jablkami je somarina. . .

A miso,ked uz tie clanky kopirujes,mohol by si ich aj trosku upravovat pred odoslanim a mazat,co do textu nepatri. . .

Poslať 31.01.2012 8:32:12   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Fredy - az taka somarina to nie je.
statom urcena hranica na odvadzanie dane je ak sa nemylim 30 000 sk (1.000€)
ak predam zo svojho za vacsiu sumu, uz som nuteny to uviest v danovom a odviest dan - to sa tyka nepodnikatela ci nepravnickej osoby.
odhliadneme od statneho monopolu napr. vyroba alkoholu - pretoze pre vlastnu spotrebu smies vyrobit len urcite mnozstvo, a aj to nesmies dalej predavat - napriek tomu platis dost vysoku dan - a ak chces predavat, tak dan je este vyssia.
a nebavime sa ani o takych veciach, ked zaplatim chudobnemu nezamestnanemu na socialke, aby mi pomohol s drevom napr. 10€ - teoreticky by som s nim mal mat uzavretu zmluvu ako s brigadnikom (pripadne dohodu o vykonani prace) + poucenie o BPOZ, a dalsiu byrokraciu.
cim dalej tym viac mam dojem, ze staty sa snazia zmykat z cloveka cim viac penazi.
za chvilku nadobudne platnost zakon o tom, ze aj babeta ma mat ECV, STK, emisnu atd. - celkovo ma tato uprava zakona vyjde na viac penazi, nez aka je realna hodnota babety.
a mam tomu tlieskat preco?

Poslať 31.01.2012 9:42:53   

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
Danove zakony (a nielen tie) su na prd !

Ale s tymi cestami je to zlozitejsie. Tu nejde ani tak o to, kto to postavi - na to sa vzdy nejaky podnikavec najde, ked bude vidiet, ze mu to bude vynasat (=myto).
Lenze - ten podnikavec sa moze stat MONOPOLNYM podnikavcom.
A vy po tej (mozno jedinej moznej) ceste napr. do nemocnice neprejdete, pokym mu nezaplatite, co si on urci. A on si urci peknu sumicku !
Vtedy sa musi prejavit "stat" a urcit nejake pravidla hry.
A prave to je zlozite, pretoze tie pravidla urcuju iba ludia, ktori casto maju radi peniaze prave od tych "podnikavcov" ... :)
Takze stat mozno nebude potrebovat dane na stavbu tej cesty, ale bude ich potrebovat na postavenie a udrzanie dost silneho kontrolneho a vynucovacieho aparatu, ktory takychto "podnikavcov" udrzi v rozumnych medziach. (cisto teoreticky :) )
No a prax vypada tak, ako to vidite za oknami ... :(

Poslať 31.01.2012 15:03:09   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
čo to točíte za zbytočnosti. Toto predsa Ježiš brilantne vyriešil už dávno
Mt 22, 17-21:
17Povedz nám teda, čo si myslíš: Slobodno platiť cisárovi daň, či nie?“ 18Ale Ježiš poznal ich zlomyseľnosť a povedal: „Čo ma pokúšate, pokrytci?! 19Ukážte mi daňový peniaz!“ Oni mu podali denár. 20Spýtal sa ich: „Čí je tento obraz a nápis?“ 21Odpovedali mu: „Cisárov.“ Tu im povedal: „Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“

Poslať 31.01.2012 15:30:56   

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
misionar3 píše:
Tu im povedal: „Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“
Problem je asi v tom, ze tie peniaze (=prostriedky) vobec nie su "cisarove" (=statne), ale nase ... :evil:
Bez ludi, co pracuju a tvoria hodnoty, by ziaden cisar ani stat nemali ani cent !
My tie prostriedky delegujeme nejakemu volenemu organu na prerozdelenie na spolocne ciele.
A vacsinou nas stve, ked sa dozvedame, ze tam "nedosli" a skoncili vo vrecku (=na ucte) nejakeho nenechavca.
Skorumpovaneho, nenazrateho ... :) :) :)

Poslať 31.01.2012 15:35:23   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
no, k tomu len dodam Lk 23, 1- 2:
Citácia:
Tu celé zhromaždenie vstalo, odviedli ho k Pilátovi a začali naňho žalovať: „Tohto sme pristihli, ako rozvracia náš národ, zakazuje
platiť dane cisárovi
a tvrdí o sebe, že je Mesiáš, kráľ.“

:D
no nedalo mi...

Poslať 31.01.2012 16:17:10   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
ten proces bol zmanipuovaný a svedkovia falošní vid vyššie

Poslať 31.01.2012 18:05:23   

od 31.12.2004 16:00:54
napísal 5570 príspevkov
Obecne povedané - dane samozrejme treba platiť. Ale v istých hraničných prípadoch, napr. u extrémistických či zločinných režimoch je to už problematické.

Pokiaľ Kristus de facto schválil platenie daní aj takému silou rozširovanému impériu ako bol Rím, potom sa my veru ťažko budeme vyhovárať, že nášmu štátu dane platiť netreba. A zamerať sa skôr na kontrolu a vynucovanie riadnej správy štátnych financií. Slovensko historicky nikdy nemalo toľko samostatnosti a možností kontrolovať politkov, a to navyše svojich vlastných, ako práve teraz. Nemáme žiadne výhovorky - v mnohých štátoch je jasne vidno, že je možné ďaleko lepšie kontrolovať verejné financie a politkov, ako u nás.

My sme mladý štátik a mladá demokracia, už o takých 100-200 rokov to bude omnoho lepšie... :lol:

Poslať 01.02.2012 22:28:58   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
Peter Sivák píše:
My sme mladý štátik a mladá demokracia, už o takých 100-200 rokov to bude omnoho lepšie... :lol:

len aby :D

[ Príspevkov: 10 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť